Nie tylko praca ale też rehabilitacja

  • 21.08.2016, 11:06
  • Mariusz Strzępek
Nie tylko praca ale też rehabilitacja
Ogólnopolski Sejmik Osób Niepełnosprawnych przygotował projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Aktualnie trwa akcja zbierania podpisów a we wrześniu dokument trafi do Sejmu.

Proponowane przepisy mają wzmocnić rynek pracy dla osób niepełnosprawnych oraz zagwarantować wzrost przychodów  Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.  Szacowany wzrost wpływów do PFRON przekroczyć ma 500 mln zł rocznie. Nowa ustawa ma też zapobiec likwidacji 15 tysięcy miejsc pracy.

 

Sejmik 14 czerwca 2016 roku otrzymał postanowienie Marszałka Sejmu informujące  o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu Komitetu inicjatywy ustawodawczej. W tej dacie rozpoczął się 3 miesięczny okres w trakcie, którego należy zebrać minimum 100.000 podpisów poparcia dla  inicjatywy.

 

- Przedstawiona ustawa jest katalogiem rozwiązań, których głównym celem jest wyrównanie szans na rehabilitację zawodową i zatrudnienie oraz poprawę sytuacji życiowej najciężej poszkodowanych osób niepełnosprawnych tzn. posiadających orzeczenie o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także ze schorzeniami szczególnymi, które nie mają ustalonego prawa do emerytury. Sytuacja tych osób jest niekorzystna nie tylko w porównaniu z sytuacją osób pełnosprawnych, lecz także znacznie odbiega od warunków w jakich znajdują się osoby niepełnosprawne z lekkim stopniem niepełnosprawności  – czytamy w uzasadnieniu projektu.

 

Projekt Sejmik Osób Niepełnosprawnych przewiduje 5 głównych zmian:

  • Ograniczenie możliwości obniżania wpłat na PFRON poprzez wyłączenie osób z lekkim stopniem niepełnosprawności ze wskaźnika zatrudnienia 6%.
  • Wyłączenie z dofinansowania (SOD) wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, których zatrudnienie wynika z obowiązku osiągnięcia 6% wskaźnika zatrudnienia zwalniającego z wpłat na PFRON pracodawców zatrudniających co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i nie osiągających wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych wysokości co najmniej 50%.
  • Przywrócenie możliwości udzielania ulgi we wpłatach na PFRON do wysokości 80% należnej wpłaty na PFRON, co zapobiegnie likwidacji wielu tysięcy miejsc pracy najciężej poszkodowanych osób niepełnosprawnych.
  • Znaczące obniżenie stosowanych obecnie kar dla pracodawców, którzy na skutek pomyłki nieprawidłowo wypełnili obowiązek sprawozdawczości wysyłanej do PFRON.
  • Wyeliminowanie możliwości zjawiska zatrudnienia tego samego pracownika przez więcej niż jednego pracodawcę dla różnych celów ustawowych (dofinansowanie do wynagrodzeń i zwolnienie z wpłat na PFRON).

 

- Osobom najciężej poszkodowanym, najtrudniej jest znaleźć pracę a często jest ona dla nich nie tylko zajęciem zarobkowym, ale przede wszystkim rehabilitacją. Niestety ich zatrudniania podejmują się nieliczni pracodawcy. Chcemy im pomóc utrzymując obecne zachęty do zatrudniania tej grupy osób. Chcemy też zmienić obecną sytuację w której zatrudnienie osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności daje pracodawcy takie same korzyści jak zatrudnienie osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności - twierdzi koordynatorka projektu „ZaPolityków.pl” Kamila Jeleń.

 

Zachęcamy do zapoznania się z projektem na stronie www.zapolitykow.pl.

 

W Tomaszowie Mazowieckim podpisy można je złożyć w Stowarzyszeniu Niepełnosprawni dla Środowiska „Ekon” przy ul. Zawadzkiej 78/94 a także w Twoim Sklepie Medycznym przy ulicy Słowackiego 4. 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe