Czy to odrasta?

  • 24.09.2019, 23:21
  • Mariusz Strzępek
Czy to odrasta?
Bo proszę Pana ja nie wiem, czy ja będę te halluksy operować, przecież one odrastają....

Pacjenci bardzo często zadają mi pytania „Panie Doktorze, skąd ja mam te halluksy?” lub „Czy ja muszę to operować?” Trapią ich wątpliwości co do nawrotu choroby, która ma się objawiać „odrośnięciem halluxa”.

Zresztą, bardzo często słyszę również pytanie „Czy to odrasta?” Chciałoby się odpowiedzieć „Nie”, bo tak naprawdę tutaj nic nie „rośnie” i nie odrasta. Z drugiej strony jednak wiadomo, zdarza się, że po paru latach problem deformacji może pojawić się znowu. Skoro tak, to jak to w końcu jest: odrastają czy nie?

Zdecydowanie nie, ale może dojść do nawrotu deformacji. Natychmiast pada następne pytanie: „Czym to jest/będzie spowodowane?”, na które odpowiedź jest prosta: „Używaniem i zużywaniem...”. A dokładnie…

Wyobraźmy sobie taką sytuację: młoda 20-letnia pacjentka, stopy mocno zniekształcone, bolesne. Operacja, pełna korekcja, pacjentka szczęśliwa, wraca do normalnego życia. Cóż to oznacza dla stóp? Będą używane, obciążane, będą biegać, skakać, chodzić po górach, tańczyć. Będą ubierane w buty, różne buty, niekiedy za ciasne, za wysokie, uciskające, zdecydowanie ułatwiające nawrót patologii przodostopia.

Pomimo pełnej korekcji podczas operacji i prawidłowej rekonwalescencji, z biegiem lat będą następować powolne zmiany, pierwsza kość śródstopia rozpocznie znowu swoją wędrówkę i paluch zacznie „uciekać”, „kłaść się” na bok i… halluksy zaczną odrastać… Przepraszam, nawracać.

Weźmy drugi przykład: operujemy osobę w wieku tzw. „średnim”, aktywną zawodowo i ruchowo, pacjentka zadowolona z wyniku funkcjonalnego i estetycznego, pełen powrót do aktywności. Jej nasilenie i czas ekspozycji będą zdecydowanie mniejsze niż w przypadku poprzedniej pacjentki. Szanse na nawrót, poprzez to także, jakkolwiek zawsze będą istnieć.

Twój Sklep Medyczny

 

Tomaszów Mazowiecki, ul. Słowackiego 4

 

w godz. 9.00-17.00

tel. 570 019 100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Osobną grupą pacjentów są chorzy na przewlekłe choroby typu reumatoidalne zapalenie stawów, gdyż w tych przypadkach zniekształcenia powstają na drodze innych przemian, których zahamowanie zależy od leczenia i przebiegu choroby podstawowej.

Ostatecznie, należy stwierdzić, że w znamienitej większości sytuacji do nawrotu deformacji nie dochodzi i po operacji można się wiele lat cieszyć jej efektem.

 

dr Maciej Starzyk

 

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe