Święto sportu czas rozpocząć

  • 06.08.2016, 03:01
  • Sport.TM
Święto sportu czas rozpocząć
W nocy z piątku na sobotę oficjalnie rozpoczną się XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio De Janeiro. Na co stać polskich reprezentantów? Czy przełamiemy dość smutny dorobek polskich sportowców z ostatnich trzech edycji, kiedy to zdobywaliśmy po 10 medali? Wydaje się że to miejsce i to jest ten czas.

Pewne złoto:

Kto może wygrać z Pawłem Fajdkiem, Anitą Włodarczyk (oboje lekkoatletyka - rzut młotem), czy Piotrem Myszką (żagle – klasa RSX)? Teoretycznie na dzień dzisiejszy nikt. Fajdek swoimi występami bawi się jak pięciolatek nowy prezentem od Mikołaja. Podobnie jest z Włodarczyk. Myszka na swoje desce z żaglem w 2016 roku nie miał sobie równych wygrywając cztery z dziesięciu wyścigów podczas Mistrzostw Świata co zawodnikowi dało pierwsze miejsce. 35 – letni sportowiec co prawda debiutuje dopiero w Igrzyskach, jednak ma za sobą bardzo wiele startów w imprezach najwyższej rangi.

 

Oni staną na podium:

Adam Kszczot na ostatnich Mistrzostwach Europy wysłał rywalom dość wyraźny sygnał. Jjedyne co zawodnika interesuje to blask medalu. Kszczot z czasem 1.44.49 co prawda zajmuje dopiero 12 miejsce na tegorocznych listach światowych, jednak waleczny łodzianin potrafi walczyć jak mało kto.

 

Na tegorocznych listach światowych Piotr Małachowski może pochwalić się aż pięcioma wynikami w pierwszej dziesiątce, z czego dwoma najlepszymi.  Wydaje się że nasz dyskobol nie będzie miał równorzędnych rywali w Rio, jednak bracia Harting z pewnością będą naciskać.  Starszy z rodzeństwa Robert powoli wraca do formy i już posyła dysk na odległość nieco ponad 68 metrów. Niewiadomą będzie forma młodszego Christopha.

 

Maja Włoszczowska Londyn zapamięta, jako swoją największa porażkę w życiowej karierze, kiedy to tuż przed Igrzyskami nabawiła się kontuzji wykluczającej ją z imprezy. Głód zwycięstw jest potężny, a Włoszczowska wraca do swojej dawnej formy. W ostatnim poważnym sprawdzianie tj na MŚ – Włoszczowska jechała po pewny srebrny medal. Niestety na ostatnim kilometrze nasza Reprezentantka przebiła oponę i straciła podium. My wierzymy że limit pecha Maja wyczerpała.

 

Adrian Zieliński w Brazylii będzie walczył o złoto. Nasz ciężarowiec po przejściu do wyższej kategorii wagowej (94 kg) nie mógł się zbytnio odnaleźć, jednak w ostatnim czasie forma wzrosła, a wyniki w dwuboju Adriana są obiecujące.

 

Magdalena Fularczyk i Natalia Madej będą jednymi z faworytek do olimpijskiego medalu. Fularczyk w Londynie zdołała wywalczyć podium, dla Natalii Rio to debiut na Igrzyskach. Zawodniczki mają jednak za sobą bardzo dobry sezon, a wygrana w Pucharze Świata w Poznaniu potwierdza aspiracje dziewczyn.

 

Małgorzata Białecka to nowa młodziutka gwiazda Klasy RSX (żeglarstwo). Drobna dziewczyna z Trójmiasta to świeżo upieczona mistrzyni świata. Minusem z Małgosi z pewnością jest niewielkie doświadczenie, ale wierzymy że młodych charakter ponownie da znać o sobie.

 

Spora szansa na medal:

Worek z medalami otworzyć może Rafał Majka. Kilka godzin po oficjalnym rozpoczęciu Igrzysk Polak wyruszy po swój sukces. Pomóc mają Michał Kwiatkowski, Maciej Bodnar. Fachowcy wtórują że trasa dla Rafała jest znakomita, bowiem mocno górzysta. Wyścig olimpijski rządzi się jednak swoimi prawami, gdyż kolarze jadą bez słuchawek na uszach, a co za tym idzie bez częstych wskazówek od swoich ekip.

 

Kajakarze to dość ciekawe środowisko. Nie będę wyszczególniał zawodników, ale za każdym razem fachowcy przed Igrzyskami ogłaszają worek medali. Niestety na koniec, w ustach komentatorów słyszymy często słowo „wstyd”. Największą szansą medalową jest występ Marty Walczykiewicz w sprincie K-1.

 

Lekkoatletyka. Obok wspomnianych wyżej lekkoatletów o podium powalczy z pewnością Andżelika Cichocka w biegu na 1500 metrów, choć już pierwsza szóstka będzie sporym sukcesem. Kamila Lićwinko ma obecnie trzeci wynik w konkurencji skoku wzwyż. Jest jeszcze Marcin Lewandowiski i tegoroczna niespodzianka tj. Wojciech Nowicki (rzut młotem). Brak medalu na Mistrzostwach Europy wyrwane rzutem na taśmę wyzwoliło w Nowickim sportową złość. Fajdek jest bezkonkurencyjny, ale Nowicki też ma moc, która z pewnością da mu miejsce w czołówce.

 

Radosław Kawęcki to jedyny pływak z Reprezentacji, któremu dajemy realne szanse na medal. 200 metrów style grzbietowym to dla Kawęckiego priorytet, któremu podporządkował ostatnie cztery lata.

 

 Katarzyna Niewiadoma to dzisiaj gwiazda kobiecego kolarstwa szosowego i jedna z faworytek do medali olimpijskich. Jej walka z Elisabeth Armitstead będzie niezwykle interesująca, tym bardziej że rywalka w ostatnim czasie została trzykrotnie wezwana na kontrolę antydopingową i na żadnej się nie zjawiła. Za takie działania Brytyjka powinna zostać zdyskwalifikowana, jednak nic takigo nie miało miejsca.

 

Kajakarze Górscy. Polacy to od lat czołówka światowa. W Londynie zabrakło szczęścia, liczymy na to że tym razem będzie inaczej.

 

 

SPORTY DRUŻYNOWE:

Siatkówka, czy piłka ręczna? Która drużyna ma szansę na medal? Teoretycznie obie.  Kadra siatkarzy po MŚ w Polsce wciąż jest w fazie budowy.  Wbrew opiniom Kurek j] nie zastąpi Wlazłego, Kubiak Winiarskiego, czy  Łomacz Zagumnego – wydaje się że to nie ta klasa. My jednak życzymy Antidze tego sportowego szczęścia. Duże zamieszanie wywołał brak powołania dla Marcina Możdżonka, naszym zdaniem to błąd, gdyż doświadczenie w Igrzyskach to bardzo ważna sprawa, a Nowakowski jest zawodnikiem, który gra nierówno. W przeciągu turnieju Antiga znany jest jednak z ciekawych decyzji i zapewnie wiedział co robi nie biorąc Marcina. Pamiętamy sytuację z Kurkiem na MŚ w Polsce, wówczas francuski szkoleniowiec Reprezentacji Polski znakomitym wynikiem zdołał się wybronić. Jednak w kadrze mieliśmy wiele innych gwiazd. Czy tym razem będzie podobnie? Jak dla nas maks ćwierćfinał.

 

Reprezentacja piłkarzy ręcznych to gwiazdy światowego formatu. Bielecki, Lijewski, Szmal to już prawdziwe legendy handballu.  Jest coś czego wcześniej w tej reprezentacji nie było tj. trener z najwyższej światowej półki. Jeżeli Dujszabajew zdoła poprawić naszą grę w szybkim ataku, możemy osiągnąć naprawdę wiele.

 

Sporty drużynowe rządzą się swoimi prawami. Bez wątpienia i jedni i drudzy dostarczą nam wiele emocji.

 

Sport.TM

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe