Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 14:19
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Św. Urszula w tomaszowskim Muzeum

W tomaszowskim Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego obejrzeć można wystawę planszowa pt. „Moja polityką jest miłość. Św. Urszula – Julia Maria hr. Ledóchowska”, która przygotowana została przez Muzeum Historyczne m. st. Warszawy i Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego.

Pretekstem do zorganizowania ekspozycji stało się podjęcie przez Senat RP 5 marca 2009 r. uchwały „ w sprawie uczczenia 70. rocznicy śmierci św. Urszuli Ledóchowskiej i uznania jej za wzór patriotki”.

 

Wystawa została zbudowana wokół wypowiedzi Jana Pawła II o św. Urszuli, z szerokim uwzględnieniem myśli patriotyczno – społecznych Świętej, poświęconą – jak twierdzi Senat – „ Bogu, Ojczyźnie i człowiekowi”.

 

Wykorzystano bogaty materiał ilustracyjny i archiwalny z zasobów sióstr urszulanek SJK. Scenariusz wystawy: Barbara Moszczyńska i s. Małgorzata Krupecka.  Projekt i wykonanie: Dorota Kanałek i Krzysztof Burnatowicz.

 

Ekspozycja prezentowana była od 2009 w ponad 70 kościołach, muzach, bibliotekach, seminariach duchownych, domach kultury i szkołach w 40 miastach m.in. w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej, w Muzeum Niepodległości w Warszawie, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Katedrze Gnieźnieńskiej … a obecnie do 28 sierpnia br. można ją oglądać w tomaszowskim Muzeum.

 

Kim była Św. Urszula – Julia Maria hr. Ledóchowska?

 

 W 1907, otrzymawszy błogosławieństwo Piusa X wraz z dwiema siostrami wyjechała do Petersburga, by objąć kierownictwo internatu przy polskim gimnazjum. W 1910 powstał dom dla wspólnoty oraz gimnazjum z internatem dla dziewcząt. Cztery lata później matkę Urszulę wydalono z Rosji, co spowodowane było wybuchem I wojny światowej. Urszula Ledóchowska udała się do Sztokholmu, następnie do Danii, gdzie kontynuowała pracę pedagogiczną – założyła m.in. szkołę dla dziewcząt, ochronkę dla sierot po polskich emigrantach.

 

Współpracowała z założonym w Szwajcarii przez Henryka Sienkiewicza Komitetem Pomocy Ofiarom Wojny, starając się uwrażliwić Skandynawów na sprawę niepodległości Polski.

 

W 1920 r. petersburskie urszulanki wróciły do Polski i osiedliły się w Pniewach k. Poznania. Niedługo potem Benedykt XV zezwolił im na przekształcenie się w Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, mające żyć duchowością urszulańską oraz tradycją pracy wychowawczej.

 

1 stycznia 1925 roku założyła w Pniewach pierwsze w Polsce koło Krucjaty Eucharystycznej

 

Powszechnie ceniono ją i szanowano za poświęcenie dla innych (zwłaszcza dzieci) oraz pogodę ducha, którą sama uznawała za świadectwo więzi z Chrystusem. Zmarła 29 maja 1939 podczas wizyty w Rzymie. Mówiono wówczas, że "zmarła święta".

 

20 czerwca 1983 w Poznaniu Jan Paweł II beatyfikował matkę Urszulę, a 18 maja 2003 w Rzymie kanonizował. W 1989, w pięćdziesiątą rocznicę śmierci zachowane od zniszczenia ciało błogosławionej Urszuli zostało przewiezione z Rzymu do Pniew i złożone w kaplicy domu macierzystego.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ulisjak 03.08.2016 22:21
Ta świeta Urszula chyba złapała sie za głowe po tych komentarzach i świadomością gdzie jest

nono ..tak ! świątynia niewiedzy .. 02.08.2016 21:43
Nie jesteś wyjątkiem . Nie istotne odpowiednie papierki o ile są ???!!!, ważne zauszniki i wygrzany fotel ........ Przecież jest tak spokojnie ,pięknie , ślicznie i radośnie w tym naszym muzeum !!! - nie wiem czego oni chcą ?.!! ... Ano.. wziąć się do roboty jak już się ziarno trafiło , skończyć z tą improwizacją i edukację nadrobić , bo na te czasy to coś trzeba więcej chcieć . Studenci na mrozie tyrają i marzą o ciepłych muzealnych papuciach - warto się nad tym zastanowić...i podnieść poziom pracy... dość już wskazywania palcem dla tego muzeum ... wciąż bez skutku !!! , bo efekty widoczne...

omen 02.08.2016 21:01
w muzeum robią tyle na ile im starcza kasy bo budżet muzeum z tego co słyszałam nie jest zbyt imponujący żeby sprostać co niektórym flustratą i pseudo znawcą od kultury

.. 02.08.2016 22:11
a może by tak w świat wyruszyć , za miedzę i popatrzeć jak to się dzieje w innych muzeach i galeriach.... infantylnie zastawiać się budżetem może tylko taki fachowiec - z pospolitym emploi ...

yyyyyy 02.08.2016 20:28
Kwalifikacje niektórych pracowników należałoby rzeczywiście skonfrontować :::::: Miałem kiedyś przyjemność z panią od niby sztuki, zadałem kilka prozaicznych pytań według mnie i niestety ......................... Nie polecam. Nie wiem więc jaki ma dyplom, chyba ze szkoły podstawowej od katechetki za religie. Szooooooook

Kaśka 02.08.2016 20:14
Muzeum, fakt że zewnątrz zaprasza wewnątrz straszy ! Zwłaszcza łazienki. Poszłam tam kiedyś z moim dzieckiem i nigdy tam nie wrócę. Łazienki - całkowita demolka, gdzie jest sanepid ???

.. 02.08.2016 19:43
ależ to oczywiste , zresztą jak inne dobra ! Jesteśmy jednak tu i teraz , a rzeczywistość daleko nie odbiega od przeszłości. Być może wykreuje się nowa pseudo -szlachta. Mamy nowelizację do niejasnej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego - Nowe prawo rozszerzy katalog podmiotów uprawnionych do zakupu ziemi o parki narodowe , a uprzywilejowane grupy mogą nabywać grunty i nieruchomości z pominięciem ograniczeń . Kto ma być nową szlachtą okaże się w niedalekiej przyszłości !!...( i tak być może ,, przepiliśmy ,, naszej babci domek cały ).

widukind 02.08.2016 17:53
w świetle prawa pałac nadal należy do rodziny Ostrowskich, tyle ,że z naruszeniem ówczesnego prawa został Tej Rodzinie skradziony.

31.07.2016 21:29
Cytat z treści pod zdjęciem "... która rzygotowana została ..." Nie potrzebny redakcji jakiś korektor? Bo ja chętnie dorobię do swojej zapomogi zwanej szumnie "emeryturą".

..Urszula - święty człowiek ! 31.07.2016 18:52
nic nie mam przeciwko tej Urszuli i innym imienniczkom .. Jak widać chwiejąca chorągiewka na wietrze zawsze dostosowuje swój kierunek do wiejacego wiatru . . Ciekawym ! - jednak pozostaje Jacy to święci by gościli w progach tego muzeum ?... gdyby nagłe wiatry zmieniły kierunek - może ? Andy Warhol .. ,chyba nie !!! bo to zawsze bariera językowa , nie wspominajac o innych barierach ... !.?... Także na dzięń dzisiejszy dobrze wykoncypować nowe sanktuarium w którym ciepła ławka to priorytet zasiedzenia .....i nic ponad !!!.. szkoda !!!

Kaśka 01.08.2016 21:55
Czyli Muzeum też jest Pisowskie ?!

.. a komu to się śniło ?!!! 02.08.2016 15:24
zresztą można pokusić się o wiele interpretacji . Jednak natężenie gotowych , monotematycznych wystaw tegoż muzeum skłania nas do głębokiej refleksji !! . Praca muzealnika to szereg zadań , priorytetów zawartych w ustawie o muzeach . Na dzień dzisiejszy nie widac przemęczenia.!!... Bardzo rzadko i to chyba z przypadku trafiają się jakieś ciekawsze ekspozycje , a przecież społeczeństwo płaci im grubą kasę !. Nie wiemy nic od lat o sprawach finansowych i prawdziwych kfalifikacjach zatrudnionych - (może wzerknąć w dyplomy by sie przydało) - Nie wiemy ?? - czy nasze pieniądze nie są marnotrawione ? - Nie wiemy też , czy bezcenne eksponaty w piwnicach mają się dobrze !!! ( w szerokim słowa tego znaczeniu) . Powinny być one udostępnione szerszej publiczności na portalach poprzez digitalizację zbiorów w celach nie tylko edukacyjnych , ale i sprawdzających( audyt).... ,, Ćwierkają muzealne ptaszki,,, : że od lat ta placówka wraz z zaprzyjaźnioną radą muzealną nie za wiele robi i ,, przysypiają ,,... bo tak milutko i cieplutko w swoiskim gronie . Chyba jednak obecni zawiadujący powinni przebudzić się , bo zapomnieli i o tym , iż nie jest to prywatny folwark , a dobro Całego Społeczeństwa kiedyś należącego do Rodziny Ostrowskich.. Przykro przy tym przyznać , że od paru urzędników , zależy ,, muzealne życie ,, ...a nie od szeroko pojmowanego interesu społecznego.

Reklama
Polecane
THOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomocDzień Ochrony Zabytków w CzerniewicachĆwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AnkaTreść komentarza: I ludwikowianie co do jednego oddawali głos na sąsiada!Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: PawełTreść komentarza: Ciekawe, czy który z księży umie odprawiać w rycie rzymskim mszę, w końcu taki kościół do tego zobowiązuje??Źródło komentarza: Dzień Ochrony Zabytków w CzerniewicachAutor komentarza: BÓLTreść komentarza: HE HE o co chodzi z tym Kubiakiem góra, czy dół? Mariusz absolutnie nie, już dosc wykorzystywania dzieci do kosciolkowych parad. Dzieci maja sie uczyc, a nie dyndać na uroczystosciachŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: MopsowiecTreść komentarza: Szymon MichalakŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Marzanna PopławskaTreść komentarza: Dziękuję p.Marzenie?nazwiska brak za te słowa,bo mogę ad vocem odnieść się do zarzutu .Wiszę,że do tego służy ta gazeta,by opluwać ludzi,ale jest też okazją,by pokazywać również prawdę.O ile zostanie ten komentarz udostępniony przez redaktora MS.Pragnę poinformować,że po przerwie spowodowanej moja nagłą chorobą przeniosłam w20 listopada 2023r ŚDS z ul. Szkolnej 14a na ul.Majową 1/13 na miejsce dotychczas istniejącego internatu SOSW zajmując 33% powierzchni tj.581m2 zatem uważam,że w sytuacji braku czasu ,koniec roku ,nie muszę wyjaśniać co się z tym wiąże, gdyż brakło by miejsca w komentarzu.Skończyło się sukcesem.Aktualnie od 20 lutego osoby pracujące od początku istnieją ŚDS są nieobecne ,a są osoby dbające o finanse i kadry .Zatem zostałam sama z problemem prowadzenia ŚDS ,ale oczywiście dzięki Pomocy Bożej przyszlina ratunek dobrzy ludzie.Hestem im niezmiernie wdzięczna, ale są tak skromni,że nie chcą,aby im publicznie podziękować. Chciałam tylko dodać ,że przystąpiłam do OSSIPŚDS ,które skupią wszystkich zdyrektorow ŚDS w Polsce.Podjełam studia,aby zyskać jeszcze większą wiedzę na temat kierowania ŚDS.Poproszę p.Marzene o podanie swoich danych na messenger, abym mogła osobiście jej podziękować. Z wyrazami szacunku dla wszystkich czytelników,,NaszTomaszow". Marzanna PopławskaŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: TMTreść komentarza: Kukliński? Ten, który rozprzedał za bezcen Wistom i inne zakłady? Ten, który wynosi się pychą, chociażby w kampanii jako wyniosły i bogaty turysta? Ten, który chciał uzdrowić powiat, bo nic przez ostatnia lata się nie robiło? Tak jak uzdrowił zakłady sprzed laty w TM! Wyborcy pokazali, gdzie jego miejsce! Niech już sobie odpocznie i ujeżdża te łodzie, narty, deski i zajmie się wnuczkami 👶👶👯Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu Tomaszowskiego
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama