Widzisz dziecko bez opieki, nie bądź obojętny! Reaguj!

  • 26.06.2018, 16:13
  • Komenda Powiatowa Policji
Widzisz dziecko bez opieki, nie bądź obojętny! Reaguj!
Każdego dnia w Polsce policjanci interweniują w sytuacjach, w których życie i zdrowie dzieci jest zagrożone przez niewłaściwą opiekę osób dorosłych. Niestety, pomimo powtarzających się szokujących historii, rodzice lekceważą przestrogi i nie uczą się na błędach innych. Pamiętajmy, że wypadki z udziałem dzieci nie dotyczą tylko rodzin patologicznych - mogą zdarzyć się wszędzie. Dlatego nie bądźmy obojętni, reagujmy, gdy widzimy pozostawione bez opieki dzieci.

 

 

Coraz częściej w środkach masowego przekazu pojawiają się informacje o tragicznych zdarzeniach z udziałem dzieci. Ich różnorodność jest ogromna, począwszy do wypadków losowych po zdarzenia kryminalne. Możemy przeczytać bądź usłyszeć o tym, że gdzieś w Polsce 5-letni Piotruś wyszedł z domu i do niego nie wrócił, kilkuletni Jaś uległ poważnemu wypadkowi drogowemu, bo bez opieki przebywał w okolicach ulicy, że 4-latka utonęła w pobliskiej rzece czy to, że 7-letni Kacper zażył znalezione gdzieś środki odurzające. Jednak to, co jest wspólne dla tych zdarzeń, to to, że w pewnym momencie zabrakło właściwej opieki ze strony dorosłych. 


Niestety, pomimo powtarzających się wciąż szokujących historii, rodzice lekceważą przestrogi i nie uczą się na błędach innych. Żyjemy w przekonaniu, że tego typu sytuacje dotyczą tylko rodzin patologicznych. Nic bardziej mylnego. Wypadki z udziałem dzieci mogą zdarzyć się wszędzie. Oto przykłady z kilku ostatnich dni. W Słupsku 3-letni Marcel podczas zabawy z 5-letnią siostrą udusił się w pralce. Z kolei na jednym z osiedli w Łodzi 4-letni Czarek wypadł z okna na 6 piętrze. Niestety nie udało się go uratować. Podobnie zresztą jak 3-letniej dziewczynki z Rybnika pozostawionej przez ojca w upale w samochodzie.


Każdego dnia w Polsce policjanci interweniują w sytuacjach, w których życie i zdrowie dzieci jest zagrożone przez niewłaściwą opiekę nad nimi. Niestety, znaczna część dotyczy pijanych rodziców  bądź opiekunów. W Olsztynie 31-letnia matka zostawiła w mieszkaniu 4 swoich dzieci i „na chwilę wyskoczyła do koleżanki”. Miała blisko promil alkoholu w organizmie. Na Podkarpaciu policjanci, przejeżdżając przez jedną z miejscowości, zauważyli samotnie idącego chodnikiem małego chłopca. Był lekko ubrany, przemoczony i zapłakany. Jak się okazało, 2-latek był 300 metrów od domu, w którym byli pijani rodzice. Nawet nie zauważyli, że dziecko wyszło. Wałbrzyscy policjanci pomogli wrócić do domu 1,5-rocznej dziewczynce, która bez opieki znalazła się na jednej z ruchliwych ulic. Również w tym przypadku rodzice się nie zorientowali, że dziecka nie ma. Oboje byli pijani.


Nietrzeźwy rodzic to taki, który traci poczucie rzeczywistości, wolniej reaguje, nie potrafi się skoncentrować. Zapomina wówczas o obowiązkach, a tym samym dziecko przestaje być najważniejsze. A przecież małe dziecko wymaga ogromnej uwagi, starannej opieki i ciągłej kontroli. Nie można go zostawić samemu sobie. Nie ma ono świadomości konsekwencji swoich czynów.


Dlatego będąc zobowiązanym do opieki nad małoletnim dzieckiem - czy to z mocy ustawy (rodzice, opiekunowie), czy też umowy (np. opiekun na kolonii) - należy pamiętać, że odpowiadamy prawnie za bezpieczeństwo tych osób.


Początek wakacji to doskonały moment, aby przypomnieć rodzicom, że pozostawiając na podwórku, na placu zabaw swoje dziecko bez opieki osoby dorosłej, narażają się na odpowiedzialność prawną. Pamiętajmy, że dziecko wymaga naszej opieki i ciągłej kontroli, a opiekunowie powinni być przede wszystkim trzeźwi.


Nie bądźmy obojętni, reagujmy w sytuacjach, kiedy widzimy pozostawione bez opieki dzieci. Czasami sygnał od sąsiada, zwykłego przechodnia czy jakiejkolwiek innej osoby zainteresowanej losem dziecka może zapobiec tragedii.


Za narażenie dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia grozi kara do 5 lat więzienia.
 

Komenda Powiatowa Policji
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

7.07.2018, 14:09
Głupi wpis. Coraz częściej pojawiają się informacje, bo media się rozrastają. Statystycznie takich wypadków jest o wiele mniej niż kiedyś, bo dzieci teraz siedzą przed komputerami, tabletami, czy smartfonami. ,,Pamiętajmy, że dziecko wymaga naszej opieki i ciągłej kontroli" - żenujące. ,,Narażenie dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia" - nie ma nic wspólnego z wypuszczeniem dziecka na podwórko do kolegów i koleżanek.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 29.06.2018, 05:42
Bo na ulucy pisskowej zrobił sie duzy ruch samochodow a kierowcy tam wolno nie jezdza i dlatego powiny być interwencie
Ela
Ela 27.06.2018, 16:35
Danka a gdzie są rodzice tych dzieci z Piaskowej? Może policja ma jeszcze dzieciom pieluchy zmieniać.
Danka
Danka 28.06.2018, 10:06
Wystarczy zatrzymać, zapytać się gdzie są rodzice. A rodzice w domu %. Może jakby jeden taki nalot zrobić to by towarzystwo poszło po rozum do głowy.
Nilu
Nilu 28.06.2018, 12:17
Dlaczego dzieci mają nie bawić się na swojej ulicy? To gdzie maja się bawić? Są przecież koło domu, rodzice mogą je w każdej chwili zawołać. Co jest złego w tym, ze dzieci są na świeżym powietrzu. Mają tylko przed komputerem siedzieć? Jak wy spędziliście swoje dzieciństwo ? Czy nie tak właśnie jak te dzieci?
Danka
Danka 27.06.2018, 10:40
Zapraszam na ulice Piaskową, gdzie 5 latki biegają bez opieki od rana do nocy. Policja patroluje okolice, ale na dzieci będące bez opieki nie reaguje.
Daniel
Daniel 27.06.2018, 05:20
Za komuny, każde dziecko bawiło się na podwórku po klatkach, na trzepakach i wielu innych miejscach także nad Pilicą i bez opieki. Matki babki co najwyżej przez okno wołały na obiad bo komórek nie było. A jak przychodził weekend i nie tylko, wieczorami były imprezy nakrapiane. Nie znalazło sie na takiej imprezie osoby która by nie była pod wpływem alkoholu. Dzieci się bawiły ze sobą, rodzice pili. I wiecie co? Przynajmniej te dzieci nauczyły sie życia, a że część poginęła, potopiła sie w trakcie zabaw, to była selekcja naturalna, A te co przetrwały to najczęściej wyrosły na ludzi przygotowanych do życia. A dziś wyrastają nastolatkowie, potem osoby dorosłe całkowicie do tego życia nie wdrożone. A żal patrzeć na młode pokolenie ludzi całkowicie kalekie, chłopcy zniewieściali, takie małe cyboreczki uzależnione od netu, a w razie zagrożenia szukające schronienia pod kiecką matki. Masakra
28.06.2018, 02:10
Za komuny nie było tylu aut :-)
Obserwator
Obserwator 26.06.2018, 22:44
Na placu zabaw przy ul Kwiatowej co drugie dziecko biega bez opiekuna możecie tam sobie zaobserwować...

Pozostałe