Zdrowie ile cię trzeba cenić ?!! Dyskopatia 

  • 09.03.2019, 11:01 (aktualizacja 11.03.2019, 17:05)
  • Mariusz Strzępek
Zdrowie ile cię trzeba cenić ?!! Dyskopatia
Problem dolegliwości bólowych kręgosłupa dotyka coraz szerszego grona ludzi i co ciekawe w coraz młodszym wieku. Najnowsze badania kliniczne dowodzą ,iż schorzenia kręgosłupa różnej postaci, począwszy od zwykłych zmian funkcjonalnych a skończywszy na ciężkich uszkodzeniach spowodowanych urazem lub chorobą, stanowią już problem blisko 80 procent naszego społeczeństwa.

W tym miejscu można zadać sobie pytanie dlaczego aż tyle ? Przede wszystkim mają na to wpływ zmiany cywilizacyjne i środowiskowe mające ogromny oddziaływujące na kondycje zdrowotną całych społeczeństw. Są to także nasze błędy uwarunkowane złymi nawykami, nieświadomie popełnianymi każdego dnia. Chciałbym zająć się w tym artykule głównie odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa i omówić najczęściej występującą zmianę zwaną dyskopatią

Kręgosłup pełni w naszym organizmie podstawową rolę i jak tylko zaczyna się coś z nim dziać wiemy o tym od razu. Na potrzeby niniejszego opracowania pozwolę sobie zastosować uproszczony podział schorzeń tego odcinka kręgosłupa, a mianowicie:

- zmiany pochodzenia mechanicznego związane ze zmianą naturalnych kształtów trzonów i krzywizn kręgosłupa wraz z wytworem różnego rodzaju wyrośli i uszkodzeniem tkanki miękkiej danej okolicy,

- zmiany pochodzenia chemicznego powstałe wskutek procesu chorobowego i stanu zapalnego uszkadzającego dane struktury.

Przyczyn degeneracji odcinka lędźwiowo-krzyżowego i różnego rodzaju dolegliwości z tym związanych możemy się doszukiwać w zasadzie w tkance kostnej i tkance miękkiej. Struktura kostna tego odcinka cechuje się ogromną złożonością i niebagatelną funkcją. Z tego to właśnie odcinka wychodzą korzenie nerwowe zaopatrujące struktury tułowia i kończyn dolnych. Dlatego odcinek ten pełni funkcję ochronną dla rdzenia kręgowego, jest miejscem wyjścia korzeni nerwowych przez otwory międzykręgowe i pozostałe związane z postawą i mechaniką ciała.

Tkanka miękka jest równie złożona. Najczęściej słyszanym przez nas jej wytworem jest krążek międzykręgowy. Krążek międzykręgowy tworzy wraz z dwoma sąsiednimi kręgami strukturę odpowiedzialną za amortyzację wstrząsów i wspomagającą płynność ruchów całego kręgosłupa. Jego struktura przypomina krążek ale nie jest jednolita. Jest on złożony z pierścienia włóknistego i jądra miażdżystego. Pierścień jest zbudowany z kilku warstw a jądro miażdżyste z galaretowatej substancji. Układ jadra powinien być kolisty i znajdować się w centrum otaczających go pierścieni.

Niestety tak jest do czasu, gdy choroba lub uraz nie zaburzą w sposób mechaniczny lub chemiczny struktur samego krążka, tkanek okołostawowych czy też kostnych.

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Papier
Papier 09.07.2016, 08:46
wszystko przyjmie. Gorzej wygląda rzeczywistość. Obecnie okres oczekiwania na zabiegi rehabilitacyjne wynosi 8 miesięcy.
Jakie 8 m-cy
Jakie 8 m-cy 09.03.2019, 15:54
Wczoraj dostarczyłem skierowanie do gabinetu na ul.Niskiej. Termin zabiegów luty 2020 r.
konwojent
konwojent 06.07.2016, 09:46
W Ice Full taki artykuł powinien byc wywieszony na bramie.

Pozostałe