Będzie Święty z Luboczy

  • 03.06.2016, 17:53
  • Mariusz Strzępek
Będzie Święty z Luboczy
W najbliższą niedzielę (5 czerwca) w Watykanie papież Franciszek dokonać ma kanonizacji o. Stanisława Papczyńskiego, związanego także z Lubocza (gm. Rzeczyca). Zakonnik przebywał tam w latach 1671-1673. Zakonnik założył Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia NMP, pierwszy polski zakon męski.

W Luboczy Błogosławiony o. Stanisław był kapelanem na dworze Jakuba Karskiego herbu Jastrzębiec w latach 1671–1673, gdzie wprowadził zwyczaj śpiewania różnica, który przetrwał u Karskich przez wiele pokoleń.

 

Ojciec Stanisław pogrążał się w głębokiej modlitwie, szukał samotności, spacerując po polach. Gdy służąca kiedyś poszła prosić go do stołu, widziała, jak unosił się pół łokcia nad ziemią, trwając w zachwycie.

 

Jego pierwszy biograf pisze, że dzięki jego modlitwom młody Józef Karski odzyskał zdrowie, gdy wpadł pod koła wozu i leżał w domu nieprzytomny. Ojciec Stanisław miał zawołać „Józefie, wstawaj i pospiesz się służyć mi do Mszy Świętej”.

 

We wrześniu 1671 roku w Luboczy przed obrazem przedstawiającym Niepokalanie Poczętą Dziewicę Maryję, przywdział biały habit. Opracował projekt ustawy dla przyszłego zakonu pt. „Norma vitae” (Reguła życia), a także napisał traktat moralny i ascetyczny pt. „Templum Dei Mysticum” (Mistyczna Świątynia Boża), który miał kilka wydań. Dał w nim wyraz przekonaniu, że również ludzie świeccy, a nie tylko zakonnicy i kapłani, są wezwani do świętości. Jest to jedno z najwybitniejszych dzieł w polskiej literaturze ascetycznej XVII wieku.

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Maria
Maria 23.10.2020, 07:41
Nasi proboszczowie nic o tym nie wspominali, dlatego niewielu wie o Błogosławionym spod Rzeczycy o. Stanisławie Papczyńskim. A przydałoby się wzorem Parzna Wandy Malczewskiej, nagłośnić postać o. Papczyńskiego wśród wiernych Tomaszowa i okolic.
M m
M m 22.10.2020, 22:42
Piekna uroczystość

Pozostałe