Zwalnianie dziecka z zajęć WF-u jest błędem

  • 13.10.2019, 12:42 (aktualizacja 16.10.2019, 16:11)
  • Mariusz Strzępek
Zwalnianie dziecka z zajęć WF-u jest błędem
Pierwsze badanie kręgosłupa dziecka powinno odbyć się w 4-5 roku jego życia. W badaniach przesiewowych stwierdzono, że blisko 50% 15-latków ma wadę układu ruchu.

U dzieci i młodzieży bardzo często występują boczne skrzywienia kręgosłupa. Niestety, wykrywane przypadkowo i zbyt późno są trudne do korekcji. Groźne mogą być boczne skrzywienia kręgosłupa czyli skoliozy biorące się najczęściej ze złej ruchomości stawów biodrowych lub ze złych nawyków podczas chodzenia i stania (zbyt intensywne obcią- żanie prawej kończyny).

Skoliozy funkcjonalne-jednołukowe odpowiednio leczone są najczęściej odwracalne. Skoliozy strukturalne (samoistne, wrodzone, porażenne) oraz inne wady postawy wymagają bezwzględnie porady lekarza specjalisty i konkretnej terapii. Leczenie wady postawy to głównie przestrzeganie właściwej higieny życia, unikanie lub usuwanie szkodliwych czynników, odpowiednie odżywianie i prowadzone pod kierunkiem fizjoterapeuty ćwiczenia oddechowe, fleksyjne, antygrawitacyj

Czym skorupka za młodu... ne. Rodziców powinno zaniepokoić m.in. obniżenie jednego z barków, skręcenie tułowia i miednicy, asymetryczne ustawienie łopatek i ich odstawanie, jednostronne pogłębienie talii, ograniczenie ruchów bioder czy koślawienie i łatwe niszczenie obuwia. Do częstych wad postawy należą deformacje klatki piersiowej, koślawość kolan, płaskostopie i wiele innych.

W następstwie dochodzi do sztywności stawów, dysfunkcji i osłabienia więzadeł i mięśni, anomalii chodu, braku kondycji, zadyszki. Skorygujmy nasze dzieci, które powinny siedzieć w „sposób swobodny”. Jeśli muszą stać dłużej to najlepiej na obu nogach lub na lewej w pozycji „na spocznij”, poprawne jest również stanie z nogami skrzyżowanymi (prawa noga z tyłu).

Najkorzystniejsze dla kręgosłupa jest spanie w pozycji płodowej na boku. I najważniejsze – każdy sport jest korzystny. Polecane są ćwiczenia typu: karate, kung-fu, joga, taniec oraz kinezyterapia w ośrodkach leczących wady postawy.

Zwalnianie dziecka z zajęć WF-u jest błędem. 

 

Twój Sklep Medyczny

 

Tomaszów Mazowiecki, ul. Słowackiego 4

 

w godz. 9.00-17.00

w soboty 

w godz. 9-13

 

tel. 570 019 100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

rwd
rwd 02.06.2016, 10:54
A może normalne lekcje w-f, a nie nie jak dla sportowców. Nie liczy się chęć udziału, zaangażowanie na lekcji tylko wyniki. Najważniejsza tabelka z osiągnięciami. Mam wrażenie, że większość nauczycieli czuje się niedowartościowanych i to ich sposób na swoje ego. Nauczyciele, którzy normalnie prowadzą zajęcia nie mają takich problemów. A dla sportowców są inne miejsca do rozwijania swoich uzdolnień.
Adam
Adam 14.10.2019, 19:36
Prawda. Sam unikam w-f jak tylko moge i wielu moich kolegow i kolezanek robi to samo, lacznie ze zwolnieniami na caly rok, bo czujemy sie gorsi, nasuczyciel stale robi sprawdziany, zestawia wyniki z tabelami... Albo jestes "sportowcem" albo nie i masz dwoje za dwoja, zero motywacji , tylko stres. Brak propozycji dla tych co maja slabsza kondycje lub koordynacje... Smutne. Mysle, ze w wielu szkolach jest podobnie.
Ania
Ania 09.11.2019, 19:24
Dokładnie. Nigdy nie należałam do wysportowanych osób, ale w szkole podstawowej i gimnazjum miałam w porządku nauczycieli, którzy doceniali to,że ktoś się stara, nie ucieka z wf-u. Liczyły się chęci. Kiedy poszłam do szkoły średniej to się zmieniło. Oceny były stawiane wg tabel. Kiedyś chciałam poprawić ocenę, zgodę dostałam, ale oceny nie poprawiłam. Bardzo często wracałam do domu z płaczem, że dostałam 2. Bardzo mnie to zniechęciło do starania się na wf-ie, ale nie tylko mnie; większość moich znajomych z klasy miało takie same odczucia. Dużo zależy od podejścia nauczyciela.
♥
02.06.2016, 10:32
Jeżeli chodzi o sen, to każdy człowiek powinien spać na lewym boku. Dlaczego? Tutaj jest odpowiedź http://www.popularne.pl/spanie…
kosmas
kosmas 03.06.2016, 12:17
Na lewym boku , mocno do samego przebudzenia i mieć przyjemne i kolorowe sn!
♥
02.06.2016, 10:15
A nie można by w każdej szkole postawić jakieś szafki, na wzór szafek pracowniczych, w których by dzieciaki mogły pozostawiać podręczniki i po skończonych lekcjach? Miejsce na takie pomieszczenie na pewno by się znalazło np. w piwnicy.
reh
reh 02.06.2016, 10:10
wiecie gdzie jest jeszcze problem ?
za normalnych czasów wisiało się na trzepaku, dziewczyny grały w klasy, skakanki
a teraz ... komórki i inne wynalazki w ręku, obraz nędzy i rozpaczy
a winni rodzice i wychowanie, taka prawda
Obserwator
Obserwator 02.06.2016, 09:43
Nie tylko od W-F może ktoś popatrzy na dzieci które maszerują do szkoły z bardzo ciężkimi plecakami na III klasę takie plecaki ciężkie to jest dobrze

Pozostałe