Kiedyś "lepsze od Majorki"... dzisiaj nikt ich nie chce

  • 07.05.2016, 12:29
  • ka.ma.
Kiedyś "lepsze od Majorki"... dzisiaj nikt ich nie chce
Niegdyś "Perła" w tomaszowskiej "koronie" dzisiaj ruina i problem dla władz samorządowych. Mowa oczywiście o Ośrodku Wypoczynkowym Borki nad Zalewem Sulejowskim. Wystarczyło zaledwie kilka lat, by obiekt popadł w turystyczne zapomnienie i zarósł trawą oraz chwastami.

Powiat tomaszowski po raz kolejny ogłosił przetarg na sprzedaż całości terenu wraz z naniesieniami w Swolszewicach Małych. To już piąty raz. Cztery poprzednie zakończyły się niepowodzeniem z powodu braku chętnych.  Kiedy obiekt przejmował Powiat Tomasowski w 2008 roku jego wartość szacowano nawet na 20 milionów złotych. Dzisiejsza wycena opiewa na 6 mln zł. Czy tym razem uda się Ośrodek sprzedać?  Okaże się  15 czerwca.

 

- Sprzedaż Ośrodka w całości mija się całkowicie z celem. Znaleźć nabywcę na tak duży obiekt będzie niezwykle trudno, a nieruchomość z każdym miesiącem bardziej się dekapitalizuje. najsensowniejszym rozwiązaniem byłoby podzielenie całości na mniejsze działki i sprzedawać każdą z osobna, uwzględniając możliwość zlokalizowania tu zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Taki wniosek składaliśmy jako komisja ponad rok temu. Zarząd Powiatu zdecydował jednak inaczej - mówi radny Mariusz Strzępek, przewodniczący Komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego. 

 

Czytaj:  Borki powiatowe

 

„Borki” przeszły na własność powiatu po kilkuletnich staraniach formalnie w 2008 r. Już dwa lata później zdecydowano, że Ośrodek zostanie sprzedany. Ówczesny Starosta, Piotr Kagankiewicz deklarował, że cena za 18,5 hektara gruntu wraz z naniesieniami nie powinna być mniejsza niż 30 milionów. Sprzedaż oprotestowywali, wtedy będący w opozycji radni PiS. My również zwracaliśmy wtedy uwagę, że ze sprzedażą może być problem i że racjonalnym byłoby podzielnie całości na mniejsze. Okazało się, że mieliśmy rację

 

Na ten temat: Borki na sprzedaż

 

Na koniec 2010 roku radni powiatowi zdecydowali o likwidacji Borek, jako zakładu budżetowego. Poszukiwanie dzierżawcy zakończyło się ostatecznie klęską. Zadbany wcześniej Ośrodek, stracił gospodarza.  

 

Przeczytaj: Borki w likwidacji

 

Trzy przetargi zorganizowano w 2014 r. Chętnych na zakup  nie było.  Tyle, że ich cena spadła do 11 milionów ale i tak okazała się barierą nie do przejścia.  W międzyczasie zmniejszyła się powierzchnia ośrodka, ponieważ okazało się, że część gruntów ma nieuregulowany stan prawny. 

 

W ubiegłym roku zlecono inwentaryzacje "Borek" w celu dokonania ponownej wyceny. Inwentaryzację przeprowadzono. Policzono stare zatęchłe kołdry i poduszki, koce i kołdry. były one tak ważne dla wyceny powiatowego majątku, że Starosta odmówił przekazania niepotrzebnych nikomu rzeczy na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt. 

 

O tym również: Borki po inwentaryzacji

 

Według dokonanej inwentaryzacji  „Borki” to obecnie m..in. 4 pawilony hotelowe (w tym jeden zalany a drugi częściowo spalony),  stołówka z kawiarnią, 50 domków letniskowych,  sanitariaty  korty tenisowe. 

 

Obejrzyj galerię zdjęć z Borek: To już tylko ruiny
 

Włądze Powiatu Tomaszowskiego rozważaja także możliwość długoterminowej dzierżawy terenu. Mają też możliwość udzielenia 95 bonifikaty, jeśli nabywaca zadeklaruje, że zakupioną nieruchomość przeznaczy na cele oświatowe. 

 

 

ka.ma.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kiki
kiki 08.05.2016, 09:47
Do wpisu nr6: - robisz się literko nieprzyjemnie upierdliwie nieznośnym przejawem mani prześladowczej. A to są już objawy choroby.
Popraw się i odpuść sobie...komputer ma zły wpływ na Ciebie.
Kiedyś antyterroryści się muszą tobą zająć.
a
a 08.05.2016, 12:14
kiki wiesz że groźby są karalne , ale u ciebie to norma . Widzisz kiki jak to jest jak się inny życie umila , a ty ciągle to robisz wszędzie i wszystkim . Przystopuj sam w swoich komentarzach , a wtedy inni także i "a" nie będą mieli do ciebie żadnego ale !Na mnie komputer naprawdę nie ma złego wpływu - z nikogo nie szydzę , nikomu nie ubliżam przeciwieństwie do ciebie . Boli jak ktoś jeździ po tobie - no cóż jak Kuba ..........!
kiki
kiki 07.05.2016, 19:51
Qrde...zabrano teren pod Borki Lasom Państwowym to oddać to z powrotem komu zabrano...będą tam jagódki i grzybki i pospacerować gdzie będzie.
a
a 08.05.2016, 08:54
I mózg się dotleni i może przestanie się głupoty pisać - nieprawdaż kiki !
J.P.
J.P. 07.05.2016, 19:38
Borki to niestety nie jedyny przykład niegospodarności poprzednich ekip samorządowych ... przystanie nad Pilicą są następnym ...inne miasta w ciemno brały by takie tereny i zrobiły pożytek dla mieszkańców ...
kiki
kiki 07.05.2016, 20:08
Ponoć w Bronisławowie robi się to samo co na Borkach, na ryneczku powiadali.
kiki
kiki 07.05.2016, 17:30
Czy nie lepiej teren po Borkach przywrócić naturze ?...
Będą jagódki i grzybki ...zbierać je będzie można i wypoczywać spacerując po lesie.
Okolica piękna...górki i pagórki i gdzie niegdzie łąka kwitnąca.
Tylko tam być, czy to w zimie czy to w lecie.
I do wody blisko...latem a zimą na lodowisko gdy zalew zamarznie.
A ryb ile w zalewie...sama rozkosz tam bywać.
Można posilić się u gospodarzy dusichą i mleczkiem zsiadłym.
Niebo w gębie i raj dla podniebienia.
Rozwalić budy- straszydła a krzaczków i drzewek nasadzić dla pożytku ogólnego.
edek
edek 07.05.2016, 16:27
"Mają też możliwość udzielenia 95 bonifikaty, jeśli nabywaca zadeklaruje, że zakupioną nieruchomość przeznaczy na cele oświatowe. " ... i znów jakaś kuria dostanie super zlokalizowaną nieruchomość za grosze, tak jak było z działką przy. B. Głowackiego po domu dziecka
15.05.2016, 15:09
I bardzo dobrze by się stało.

Pozostałe