Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 22:49
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Peruka, czy chustka - oto jest pytanie...

Pacjenci dotknięci chorobami nowotworowymi zmagać się muszą nie tylko z samą chorobą ale także z często dotkliwymi skutkami ubocznymi stosowanych terapii. Do najczęstszych należy wypadanie włosów. Problem dotyczy właściwie większości pacjentów onkologicznych. W sposób szczególny dotyka on kobiet. Dla Pań, utrata włosów, spowodowana m.in. przyjmowaniem leków cytostatycznych oznacza duże obciążenie psychiczne.

Kobiety w trakcie leczenia onkologicznego często tracą wiarę we własne możliwości i w swoją kobiecość. Nie pomaga tu nawet świadomość, że po skończonej terapii włosy odrosną. Wiele Pan, mając świadomość skutków ubocznych stara się niwelować przykre doświadczenie. Część z nich jeszcze przed rozpoczęciem terapii skraca w znaczący sposób swoje włosy, część podejmuje decyzję o zakupie peruki. Specjaliści podkreślają właściwe przygotowanie psychiczne do terapii oraz odpowiednie nastawienie.

W czasie chemioterapii włosy zaczynają wypadać pod koniec 2 tygodnia od podjęcia leczenia. Ich utrata może przebiegać stopniowo lub może nastąpić bardzo gwałtownie – włosy wypadają w bardzo krótkim czasie, niemal „garściami”.  Utrata owłosienia może następować jeszcze w przeciągu miesiąca od zakończenia terapii. To co jest pocieszające, to fakt, że jest to przejściowe zjawisko i włosy zaczynają odrastać samoistnie po okresie ok. 5 tygodni. Jest to jednak proces długotrwały i powolny, ponieważ włosy rosną jedynie około 6 mm miesięcznie. 

- Właściwie trudno opisać, co czułam, kiedy wychodziły mi całe kłąbki włosów. To niezwykle silne emocjonalnie przeżycie. Zanim podjęłam leczenie, miałam piękne, opadające na plecy włosy. Nagle z dnia na dzień zmiana. Tłumaczyłam sobie, że to nic, że odrosną. Mimo to czułam się jak osoba w jakiś sposób wybrakowana. To brzydkie słowo, ale chyba w pełni oddaje nastroje po chemioterapii. Nakrycie głowy to była konieczność. Latem chustki, przez pozostałe miesiące peruki  - opowiada Anna Wilczyńska.

Chorym zaleca się korzystanie z pomocy psychologa. Wsparcie takie zapewnia większość klinik i szpitali onkologicznych, w tym tomaszowskie Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej.  Co jednak robić po opuszczeniu szpitala?

Chore panie mogą skorzystać z możliwości nabycia peruki. Ich zakup dofinansowywany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia, by jednak z dofinansowania skorzystać potrzebne jest zlecenie wypisane przez lekarza prowadzącego. Z nim można udać się do sklepu zaopatrzenia medycznego, mającego podpisaną umowę z Funduszem.

- Realizujemy zlecenia na peruki współfinansowane przez NFZ. Wysokość dofinansowania to obecnie 250 złotych. Większość dostępnych peruk ze sztucznych włosów mieści się w limicie, więc pacjentki nie muszą nic dopłacać. Konieczność dopłaty występuje wtedy, kiedy wybór padnie na nieco droższy model. To jednak raczej rzadkie przypadki - wyjaśnia Anna Burchard z firmy Twój Sklep Medyczny (Tomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4).

Rzeczywiście wybór dostępnych modeli, kolorów i fasonów jest bardzo duży. Każda z Pań znajdzie na pewno odpowiadający jej stylowi, temperamentowi, karnacji skóry. Dobry wybór to równocześnie dobre samopoczucie. Kobiety leczone onkologiczne, to osoby wymagające za każdym razem bardzo indywidualnego podejścia i doradztwa łączącego właściwy poziom profesjonalizmu, połączonego ze zrozumieniem i równocześnie z intymnością.  

- Zdarza się, że panie przychodzą do nas kilkakrotnie, zanim dokonają ostatecznego wyboru. Często sprowadzamy od producentów dodatkowe modele, tylko po to, by pani mogła się obejrzeć w danej peruce ale w innym odcieniu włosów. Nie ma tu żadnego problemu. Staramy się każdej z Pań poświęcić maksymalnie dużo czasu. nie skupiamy się jedynie na stronie zewnętrznej, a więc wizualnej peruki, ale również pokazujemy ich budowę, sposób zakładania i pielęgnacji - mówi personel z Twojego Sklepu Medycznego.

Sprzedawcy podkreślają, że przy doradzaniu ważne jest uzyskanie szeregu informacji w tym min. jakie fryzury kobiety  preferowały i w jakim kolorze włosów czuły się najlepiej. Najczęściej panie decydujące się na zakup peruki szukają fryzur podobnych do tych, które nosiły przed rozpoczęciem terapii. Chcą, by zmiana była jak najmniej zauważalna dla otoczenia.

Po zakupie peruki warto zwrócić uwagę na jej właściwą pielęgnację.  Oczywiście należy korzystać z dedykowanych dla nich: szamponów, balsamów i płynów antystatycznych. Jak często należy prać perukę to sprawa bardzo indywidualną. Warto zwrócić uwagę  na różnice w modelowaniu fryzury z włosów naturalnych i syntetycznych. Tych drugich nie powinno się układać we fryzury ponownie, wystarczy, że odłoży się ją na stojak i peruka po wyschnięciu samoistnie uzyska pierwotny wygląd. Peruki z włosów naturalnych wymagają ułożenia fryzury po każdym umyciu.

Alternatywą dla peruk są turbany i chusty. Pacjenci onkologiczni  powinni używać nakryć głowy bez grubych, wystających szwów. Trzeba też pamiętać, by nie były one wykonane z nieprzepuszczalnych materiałów. 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKlienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Dobre praktyki Ceramiki ParadyżAgresor z Szerokiej trafił do aresztu.Komunikat o przerwach w dostawie prąduWielka Gra w Statki w Galerii TomaszówMotocykle pod policyjnym nadzoremRAW na tomaszowskim dworcuCzym jest układanka lewopółkulowa?Zapraszamy na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Ostatnie przed wakacjami Ale Kino w MCK TkaczDzień Otwarty w Gastronomiku
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 5°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama