Zawierzyli, ale czy wierzą

  • 11.03.2016, 23:23
  • Mariusz Strzępek
Zawierzyli, ale czy wierzą
Rada Powiatu Tomaszowskiego przegłosowała wczoraj także stanowisko w sprawie Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski, Matki Bożej Jasnogórskiej, Powiatu Tomaszowskiego. Pod wnioskiem w tej sprawie podpisało sie 19 radnych związanych z PiS oraz Polskim Stronnictwem Ludowym. Pomysł poparł też Sławomir Żegota.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że przyjęcie stanowiska ma związek z rocznicą Chrztu Polski oraz trwającym rokiem Miłosierdzia. - Wzorem chrześcijańskiej pobożności pragniemy poprzez uroczysty akt zawierzenia na Jasnej Górze przedłożyć nasze trudne sytuacje indywidualne, rodzinne i społeczne".

 

Próbowałem dzisiaj zapytać kilku osób, które podpisały się pod wnioskiem o przyjęcie tego stanowiska tomaszowskiego samorządu, zapytać o co właściwie w tym wszystkim chodzi. Żadna z osób nie potrafiła mi tego wytłumaczyć.

 

Część z moich rozmówców z przegłosowanego przez nich samych stanowiska po prostu kpiło, żartowało lub mówiło wprost, że skoro zaproponowano takie głosowanie, to po prostu zagłosowali, nie chcąc konfliktować się z obecnie rządzącą miastem i powiatem ekipą z PiS.  

 

W ten sposób z pozoru chrześcijańska motywacja stała się źródłem lęku przed stygmatyzacją, a nawet prymitywną zemstą. Zarówno jedna, jak i druga strona nie wystawia sobie najlepszego świadectwa.

 

Nie była to pierwsza próba przeprowadzenia głosowania w tej sprawie. Pierwsza pojawiła się w ubiegłej kadencji.

 

 

- Pomysł z zawierzeniem, to jest pomysł z poprzedniej kadencji, lansowany przez radnego Wegrzynowskiego. Wtedy to, po rozmowie z nim, odstąpiliśmy od takiego stanowiska. Zrozumiał że takich rzeczy nie powinno się robić. Widocznie o naszej rozmowie zapomniał. Uważałem i uważam, że takich uchwał nie wolno głosować. W ostateczności można je przyjąć tylko przez aklamację - mówi były Starosta Piotr Kagankiewicz.

 

Nie jest to opinia odosobniona. Komentarze internetowe, które pojawiły się po wczorajszej sesji powiatowych radnych nie pozostawiają żadnych złudzeń. Nawet osoby deklarujące katolicyzm podkreślają, że ten sposób manifestacji wiary obraża ich uczucia religijne. 

 

 

[sonda:64]

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (85)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

20.03.2016, 19:20
Dawanie prezentów kurii,szukanie pomocy w niebie nam nie pomoże,weźcie się uczciwie do pracy radni ,a wtedy będziemy dziękować świetym,bo jak mówi przysłowie:"nie święci garnki lepią"
oko
oko 14.03.2016, 20:01
Czytam twoje wywody i boki zrywam ze śmiechu. Kto go nauczył czytać?! Może ty jesteś synem księdza i wtedy wszystko jasne kto ci dawał pierwsze lekcje i całość nauki...
AK-47
AK-47 14.03.2016, 20:50
Zadałem proste pytanie. I tyle. Jakieś trudności z odpowiedzią?.......
question
question 16.03.2016, 21:42
Z odpowiedzią nie ma trudności - to Ty jesteś trudnością. Nie umiesz czytać ze zrozumieniem i obrażasz innych.
AK-47
AK-47 16.03.2016, 21:53
A co Cię tak obraziło? Możesz wskazać w którą częścią mojego komentarza poczułeś się obrażony?
Tomaszów  maz
Tomaszów maz 14.03.2016, 17:31
Poproszę o tvn niech się Polska śmieje z ciemnogrodu o nazwie Tomaszów Maz.
XXX
XXX 14.03.2016, 13:33
wiara, wiarą
ale tu inne pytanie, który z p[odpisujących się tu wierzy ? a ile udaje bo jest mu po drodze politycznie i dla kasy ??? dawniej niewierzący a dziś w pierwszych ławkach ... zresztą nie jeden z nich pewnie i nie daje przykładu wiary na co dzień, w związku z rodziną, itp
tom
tom 14.03.2016, 09:01
To nie jest obrażanie kogokolwiek tylko PRAWDA!!! Świat dzięki nauce idzie do przodu, rozwija się. Wszystko to dzieje się od dawien dawna dzięki światłym, odważnym i mądrym ludziom. Wielu tego udaje że nie rozumie bo straciłoby biznes i ciągnie innych w ciemnotę, ale sami z dobrodziejstw rozwoju korzystają i nie wyobrażają sobie bytu bez nich - to jest obłuda i największy grzech...
AK-47
AK-47 14.03.2016, 14:38
Dzięki komu ta nauka się rozwinęła? Dzięki komu ludzie zaczęli się uczyć i stali się mądrzy?.....
kkk
kkk 14.03.2016, 18:23
Dzięki własnym zdolnością, odwagą i determinacją przeciw zabobonom, gusłom i innej ociemniającej głupocie. Gdyby Kopernik sam nie umarł naturalnie, to by go sfajczyli lub połamali kołem bo już na niego czekali za w/g nich wygłaszanie głupot i herezji...
AK-47
AK-47 14.03.2016, 19:39
A kto Ciebie nauczył pisać? Samouk jesteś?
Ajdejano
Ajdejano 13.03.2016, 18:34
Do "narwańca"- wpis nr 63: podpisuję się pod Twoim wpisem obydwoma "rynkoma" i "nogoma" . Dlaczego ? Wreszcie przestańmy udawać IMBECYLÓW.
I Ty - "narwaniec" , w małej, początkowej części to napisałeś. I dlatego - piszę Ci: jestem - ZA!!! (ale równocześnie : nie przeciw - tak jak to zwykł mówić ten komunistyczny szpicel TW Bolek).
fok
fok 13.03.2016, 12:26
Te zawierzenia to głupie zabobony i gusła które się bronią resztką sił. Człowiek świecki, nauki i osobistego rozwoju będzie na to patrzył jak na coś dziwnego i niepoważnego. Niech się te "dzieciaki" bawią w takie pierdoły aby tylko miastu zbyt dużej szkody nie wyrządzić - bo to boli...
AK-47
AK-47 13.03.2016, 13:36
Ten "osobisty rozwój" to umiejętność obrażania innych?......
question
question 13.03.2016, 21:09
Religia uczy wyrozumiałości. Racz zauważyć, że ktoś inny może miec inne zdanie niż ty, inny światopogląd i powinieneś to uszanować. To, co napisałeś, raczej obraża osobę wyrażającą swój pogląd
AK-47
AK-47 13.03.2016, 21:33
Wiara to nie zabobony i gusła. Nawet jak się ma inne zdanie to pewnych rzeczy nie wypada.......
W krytyce też trzeba dobierać słowa.
Krytykować też trzeba umieć.
question
question 16.03.2016, 21:23
tylko, że twoje zdanie,krytyce już nie podlega
AK-47
AK-47 16.03.2016, 21:50
Jestem zdania, że mimo iż ktoś jest wyznawcą innej religii (np. islam) to nie nazwałbym wiary muzułmanina jako wiary w gusła lub zabobon.
Tak zwyczajnie z szacunku.
Oczywiście mogę się z nim nie zgadzać (to mój chrześcijański obowiązek!) ale pewnych słów nie wypowiem.......
A teraz możesz krytykować to co powiedziałem.
kkk
kkk 14.03.2016, 10:32
Dyskusyjna sprawa co to jest wiara, ale od zabobonów i guseł nie wiele odbiega. Nauka praktycznie szkodzi kościołowi, dopiero jak jest osaczony faktami powoli kapituluje.
AK-47
AK-47 14.03.2016, 14:42
Nauka rozwinęła się dzięki chrześcijaństwu.....a nie odwrotnie.
question
question 16.03.2016, 21:38
Nie masz racji, nauka rozwinęła się dużo wcześniej, gdy o chrześcijaństwie jeszcze nikt nawet nie wiedział. W IV w. p.n.e. Sumerowie rozpoczęli rozwój nauki, następnie Asyryjczycy, Babilończycy, mezopotamia, kapłani starożytnego Egiptu, Grezy Dopiero później rozwinęło się chrześcijaństwo.
AK-47
AK-47 16.03.2016, 21:52
A kto naukę upowszechnił?
Za czasów faraonów była pilnie strzeżona przez kapłanów.....
tm
tm 13.03.2016, 14:50
ile ludzi, tyle poglądów. Mój jest taki, że radni swym działaniem mnie obrażają...
13.03.2016, 17:39
Wielu wierzących ma podobną opinię. Twierdzą, że ich to właśnie obraża, że fanatycy mieszają to cesarskie z tym co boskie. Ci, którzy głosowali, ze swojego głosowania kpią. Nie można mieć do nich nawet pretensji, bo ten śmiech to reakcja na stan napięcia lękowego i ustawienia pod murem.

Zaproponowanie takiej uchwały, to nie tylko forma promowania guseł, to zwyczajny brak kultury i szacunku do osób, mających inne poglądy. To narażanie ich właśnie na stygmatyzację.

Na sesję jak widać na filmie z relacją, przyprowadzono jakiś dziwnych i podejrzanych osobników. Wcale nie trudno mi sobie wyobrazić jak ubliżają radnym, którzy głosowali by przeciw.
AK-47
AK-47 13.03.2016, 17:21
I nie chodzi tu o radnych tylko o osoby wierzące.....
AK-47
AK-47 13.03.2016, 15:52
To nie jest kwestia poglądów tylko kultury.
o'kej
o'kej 12.03.2016, 20:58
Wykonanie stanowiska powierza się.... . Czy ktoś mógłby powiedzieć na czy polegać będzie wykonanie stanowiska ? To bardzo interesująca sprawa. Czy to na pewno jest bezpieczne? Nie chciał bym, aby członkowie włączonego powiatu narażali się nadmiernie... . Poza tym wydaje mi się, że w sprawie tyczącej wszystkich mieszkańców powiatu należałoby przeprowadzić referendum. Reprezentacja tej władzy opiera się zaledwie na kilku tysiącach głosów. Podpieranie się tzw. wolą mieszkańców powiatu jest tu całkowicie nieuprawnione.
o'kej
o'kej 13.03.2016, 10:30
już wiem. Wykonanie stanowiska zapewne polegać będzie na tym, że my, jako mieszkańcy tego powiatu, sfinansujemy zarządowi powiatu wycieczkę na Jasną Górę i zakupimy dary, które tam złożą. Ale jak to wszystko razem zadziała? Co się stanie. Jakie będą efekty??? Czy ktoś przeprowadził jakieś analizy i badania socjologiczne. Jakie pozytywne skutki tan akt przyniesie nam - mieszkańcom i obywatelom? Na razie, biorąc pod uwagę stan gospodarczy, finansowy i demograficzny Miasta, można ocenić ten akt jako AKT KOMPLETNEJ DESPERACJI i rezygnacji władz z jakichkolwiek wysiłków, aby stan ten zmienić. No cóż - siła wyższa...
12.03.2016, 19:10
1. "Wychowujących swoje dzieci na Polaków..."
Tak ci się tylko wydaje.

2. "Zatem - idąc Twoim tokiem rozumowania - masz za sąsiadów wielu rezydentów.
Czy potrafisz się z tym pogodzić?"

Z samą ich obecnością nie mam problemu. Z narzucaniem swojej perspektywy, swoich interesów, obrazania polskiej więkoszości coraz bardziej tak.
tm
tm 13.03.2016, 14:27
...to co piszesz, to już jest prowokacja, a nie wymiana poglądów...
xxx
xxx 12.03.2016, 18:57
Nie chciało wam się tyłka ruszyć na wybory to wybrali za was ci co poszli więc przestańcie pitolisz czego spodziewaliście się po tej sekcje?
antykk
antykk 12.03.2016, 13:14
szkoda słów w szczególności określanych jako wulgarne na działania ......radnych
yrp
yrp 12.03.2016, 13:04
Musimy też pamiętać o tym że kiedyś pogaństwem nazywano tą religię którą mamy teraz ustanowioną przez Żydostwo. Ludzie jej nie tolerowali i nie chcieli. Jednak poprzez męki,udręki i śmierć które zadawano w jej imieniu, zdominowała naszą prawdziwie słowiańską, i zaczęto mówić że to ona była pogańska...
org
org 12.03.2016, 07:43
Żegota powinien wreszcie przestać oszukiwać ludzi i oficjalnie wstąpić do PiS-u.
Ten człowiek cały czas podlizuje się nowej władzy i jest oportunistą czystej wody.
Redblocker
Redblocker 11.03.2016, 23:14
Ponad tysiąc lat związków Państwa Polskiego z chrześcijanstwem. Co w tym niezrozumiałego? Głosowanie to było policzenie się, kto jest Polakiem, a kto jedynie rezydentem tutaj.
tm
tm 12.03.2016, 12:11
I chyba pomijasz jeszcze ważne sprawy - te "tysiąc lat związków Państwa Polskiego z chrześcijaństwem" zostało poprzedzone wprowadzeniem tej religii na siłę (w tym niszczeniem świątyń i posągów bogów pogańskich). Może słyszałeś coś o powstaniach pogańskich (po śmierci Bolesława Chrobrego)??? Reakcja pogańska w XI wieku? Coś Ci to mówi?? Gdyby nie odsiecz wojskowa rycerstwa niemieckiego, historia tych terenów (i wskazanych przez Ciebie "związków chrześcijaństwa z polskim Państwem") mogłaby wyglądać inaczej... Niech radni powiatowi też o tym sobie przypomną... Zawierzają "powiatowe sprawy" instytucji, która siłą zmusiła mieszkańców tej ziemi do wyznawania ich wiary...
tm
tm 12.03.2016, 11:55
idąc za Twoją myślą - jestem w tym mieście/kraju rezydentem - od urodzenia.
Tak jak wielu mieszkańców tego miasta, także tu urodzonych, tu uczących się, tu pracujących, tu płacących podatki i tu wychowujących swoje dzieci na Polaków i po polsku...
Zatem - idąc Twoim tokiem rozumowania - masz za sąsiadów wielu rezydentów.
Czy potrafisz się z tym pogodzić?
Krzysior
Krzysior 11.03.2016, 22:53
Jestem osobą niewierzącą. Ta ustawa wcale mnie nie denerwuje, ani bulwersuje. Jeśli ktoś wierzy, że dzięki tej uchwale powiat coś na tym zyska' będzie pod specjalną ochroną sił wyższych' Boga itd... każdy ma prawo w coś wierzyć. Społeczeństwo wybrało proklerykalną władzę, uszanujmy to. A tak jak niewierzący nie chodzi do kościoła, tak nie powinien bulwersować się takimi uchwałami' które prawnie nie mają żadnego znaczenia.
tm
tm 12.03.2016, 11:14
Krzysior - zrozum jedno: rozdział Kościoła od Państwa gwarantuje Konstytucja RP. Niech radni Powiatu uszanują także to. Dzięki temu będziemy mieli poczucie, że szanują także nas - swych wyborców (wielu z nich jest niewierzących)... A jeśli chcą walczyć "z biedą i bezrobociem" (cyt.), to na to skuteczniejsze sposoby niż modlitwa... W każdym razie władza powinna działać, by realizować swoje działania. Modlić to każdy z nich osobna może się w kościele, w domu lub "w duchu". A już oznaką prymitywnego oportunizmu nazwać można to, że radni, którzy się z tym nie zgadzali, zagłosowali "za" dla "świętego spokoju".... Zero honoru, Zero!!!
AK-47
AK-47 12.03.2016, 20:03
Czyżbyś chciał powiedzieć, że niewierzący głosowali na wierzących?.....
tm
tm 13.03.2016, 14:28
dlaczego uważasz, że decyzja wyborcza (głosowanie) musi być podparta wiarą???
AK-47
AK-47 13.03.2016, 15:49
Nie musi. Ale to Ty sugerujesz, że niewierzący głosowali na wierzących......cyt.:".. ...będziemy mieli poczucie, że szanują także nas - swych wyborców (wielu z nich jest niewierzących)."
varan
varan 12.03.2016, 00:24
Problem w tym że Polska nie jest państwem wyznaniowym. Każdy urzędnik przychodząc do pracy swoją wiarę lub niewiarę powinien zostawić na 8 h za progiem urzędu.
A jeśli uważa że Serce Matki Boskiej może pomóc powiatowi i jego mieszkańcom niech za własne pieniądze, jako obywatel -przysłowiowy- "Jan Kowalski" (a nie radny Jan Kowalski) pojedzie na Jasną Górę i się o to modli, choćby 24 h.
A poza tym zajmowanie się "uchwałami' które prawnie nie mają żadnego znaczenia" jest marnowaniem czasu i przede wszystkim pieniędzy podatników !
AK-47
AK-47 11.03.2016, 22:57
Wypada podziękować za głos rozsądku......
12.03.2016, 00:28
A zawierzenia można dokonać w Kościele
Krzysior
Krzysior 11.03.2016, 23:13
Dzięki za dobre słowo. Polacy bez względu na wyznanie, czy poglądy polityczne', sympatie sportowe, powinni umieć ze sobą rozmawiać, szanować się. Przez te narodowe kłótnie zyskują tylko obce państwa. I tak jest od dawien dawna niestety...
xxx
xxx 11.03.2016, 22:30
Pani Kamilo to czym i gdzie Pani manageruje, bo w CP nikt o Pani nie słyszał ;-)
KS
KS 11.03.2016, 22:52
Masz dla mnie ofertę pracy? Mam nadzieję, że nie w firmie "xxx"
taki ja
taki ja 11.03.2016, 21:19
I pomyśleć, że zdarzało mi się krytykować Kagankiewicza. Ten facet to był geniusz. Ci, to jacyś kompletni idioci
AK-47
AK-47 11.03.2016, 21:18
Szanowna Pani Kamilo!
Byłbym niezmiernie rad gdyby Pani wskazała przykład fundamentalizmu religijnego p. Żegoty. I na czym miałaby polegać "wstrętność" tego fundamentalizmu?.....
Nie dlatego, że p. Żegota jakoś mnie obchodzi szczególnie jako polityk nie jest z mojej bajki. Nie mniej byłbym rad.
11.03.2016, 21:21
Podpisanie tego czegoś na górze jest przejawem fundamentalizmu albo cynizmu. Może wstrętność tego fundamentalizmu polega na jego cynizmie.
AK-47
AK-47 11.03.2016, 21:28
Fundamentalizm, ruch, formacja, ideologia o charakterze skrajnie konserwatywnym, przeciwstawiające się jakimkolwiek zmianom lub modyfikacjom doktryny religijnej, kultu, rytuału, obyczajowości.
Fundamentalizm pojawia się zwłaszcza w historii chrześcijaństwa, islamu i hinduizmu; w chrześcijaństwie wywodzi się z reformacji, a zwłaszcza z Kościołów o tradycjach kalwinistycznych, baptystycznych i pietystycznych; w katolicyzmie tożsamy z tradycjonalizmem, nastawiony negatywnie do tendencji modernistycznych (modernizm katolicki) i liberalnych w teologii; w islamie — w XX w. — fundamentalizm (zw. też islamizmem lub integryzmem muzułmański) określa się tradycjonalizm muzułmańskim, który przeciwstawia się tendencjom reformatorskim w islamie; głównym dążeniem muzułmańskich ruchów fundamentalnych (np. wahhabizm, Stowarzyszenie Braci Muzułmanów) jest oparcie państwa na prawie islamu.
Cynizm
1. «lekceważące odnoszenie się do ogólnie uznawanych autorytetów i zasad etycznych»
2. «zespół poglądów greckiej szkoły filozoficznej Antystenesa»
Obie definicje pochodzą z PWN.
1970
1970 11.03.2016, 21:11
Ja pier...le co za ciemnogród Tragedia , Masakra , Tego już nie da się racjonalnie opisać co się w tym chorym kraju dzieje
AK-47
AK-47 11.03.2016, 21:19
Ludzie korzystają ze swoich praw......
question
question 11.03.2016, 21:41
No tak - ludzie korzystaja ze swoich praw - ale dlaczego władza nie szanuje tych praw?
AK-47
AK-47 11.03.2016, 21:57
Wyjątkowo podzielam tu zdanie p. Kagankiewicza ale widzę tu raczej niestosowność zachowania a nie nieposzanowanie czyichś praw.
Nikt nikogo nie zmuszał do składania podpisu.
Redblocker
Redblocker 11.03.2016, 23:19
Aczkolwiek brak takiego podpisu jest znaczący. Reszta powinna potworzyć jakieś koła - mniejszości jakie reprezentują, nie oszukiwać wyborców. Polacy się obudzili, otwarcie mówią kim sa.
11.03.2016, 21:22
I łamią prawa ludzkie oraz boskie przy okazji.
AK-47
AK-47 11.03.2016, 21:31
Widzę, że mam do czynienia ze znawcą tychże praw. Oczekuję więc przykładów......
11.03.2016, 21:35
Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.

Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę.

Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę.

Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani.

Nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie.
AK-47
AK-47 11.03.2016, 21:40
Źródło?.....
11.03.2016, 21:44
hahahahaha

Ewangelia wg św. Mateusza
AK-47
AK-47 11.03.2016, 21:49
Podaje się pełne źródło.
varan
varan 11.03.2016, 20:56
Nieco ochłonąłem. W sumie to nie takie złe. Dziurawe ulice i chodniki na terenie powiatu mamy z głowy - Serce załata ;)

Co następne, nieporadni radni ? Zatrudnienie w Tomaszowskim Centrum Zdrowia wyłącznie lekarzy, którzy podpisali klauzulę sumienia ? A może 100-metrowa figura patrona miasta lub serca ?

ps. Może ktoś lepiej znający się na rzeczy odpowie. Czy to jeszcze urzędnicy państwowi czy już sekta ?

Pozostałe