Tor za 30 milionów? Jest przetarg

  • 02.03.2016, 18:03
  • Mariusz Strzępek
Tor za 30 milionów? Jest przetarg
Tomaszowski magistrat postanowił zbudować kryty tor łyżwiarski. Ogłoszono właśnie przetarg na zaprojektowanie oraz wykonawstwo tej inwestycji, która zgodnie z planem powinna zostać ukończona już w przyszłym roku. Jej szacunkowa wartość to blisko 30 milionów złotych. Nowy obiekt powstać ma miejscu dzisiejszego toru łyżwiarskiego przy ulicy Strzeleckiej.

Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wykonanie na zasadach "projektuj i buduj" kubaturowego obiektu sportowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Dokumentacja projektowa  obejmować ma pełne opracowanie architektoniczno-urbanistyczne wraz z konstrukcjami, instalacjami, zagospodarowaniem terenu i innymi niezbędnymi ze względu na zakres zamówienia opracowaniami.

 

Zakres prac projektowych i budowlanych obejmuje w szczególności: przebudowę istniejącego toru łyżwiarskiego, rozbiórkę baraku administracyjno – hotelowego, tzw. zwyżki sędziowskiej oraz portierni. W ich miejsce powstanie hala, w której zlokalizowany będzie przebudowany tor łyżwiarski wraz z pomieszczeniami wskazanymi w koncepcji opracowanej przez zamawiającego z wykorzystaniem istniejącej maszynowni instalacji schładzającej lód zlokalizowanej w istniejącym budynku).

 

Zamówienie obejmuje remont elementów budowlanych maszynowni, adaptację stacji TRAFO, przebudowę istniejącej instalacji rozprowadzenia i rozdziału chłodu, wykonanie nowej nawierzchni toru, zagospodarowanie terenu (przebudowa i rozbudowa układu komunikacyjnego, zieleń, elementy małej architektury).

 

Zaprojektowany i wykonany obiekt ma służyć do przeprowadzania zawodów sportowych łyżwiarstwa szybkiego oraz do celów treningowych i szkoleniowych w łyżwiarstwie szybkim.

 

Obiekt przewidziany jest do organizowania zawodów sportowych łyżwiarstwa szybkiego rangi krajowej i międzynarodowej (Mistrzostwa Polski, Puchar Świata, Mistrzostwa Europy i Świata).

 

Dodatkowo w okresie zimowym w projektowanym obiekcie organizowane będą ślizgawki ogólnodostępne również na zlokalizowanym w wewnętrznej części obiektu łyżwiarskiego oraz inne imprezy sportowe związane z łyżwiarstwem.

 

Obiekt ma być również wykorzystywany w sezonie letnim, kiedy ślizgawkę zastąpi tor wrotkarski.

 

Założeniem jest, aby niezależnie od pory roku obiekt był użytkowany do celów rekreacyjnych przez mieszkańców i turystów. Mają w nim być również organizowane imprezy i zawody sportowe (siatkówka, piłka ręczna, koszykówka, badminton, tenis ziemny), a także koncerty muzyczne i wystawy.

 

Realizacja inwestycji zakłada pozostawienie toru łyżwiarskiego w obecnym miejscu oraz wykorzystanie istniejącej maszynowni instalacji schładzającej tor lodowy. Przebudowany tor łyżwiarski stanowić będzie podstawowy element obiektu kubaturowego, w którym powinny znaleźć się również: lodowisko wewnętrzne, boisko wewnętrzne wielofunkcyjne i korty tenisowe trybuny stałe i trybuny rozkładane zespoły szatniowe – składające się z szatni, węzła sanitarnego oraz pomieszczenia trenera, wykorzystywane na co dzień przez lokalne kluby sportowe.

 

 

Szacunkowa wartość zmówienia wskazana w ogłoszeniu przetargowym bez VAT wynosi  28,45 miliona złotych i nie będzie finansowane ze środków pochodzących z Unii Europejskiej.  Projekt budowlany wraz z uzyskaniem prawomocnego pozwolenia na budowę wykonawca musi wykonać do dnia 28.07.2016 r. Termin rozpoczęcia zamówienia określony został na dzień 29.04.2016 r.  Czy uda się tych terminów dotrzymać? Trzy miesiące wydają się stosunkowo krótkim okresem czasu. Chyba, że ktoś projekt taki ma już gotowy i leży sobie po prostu u niego w szufladzie.

 

Władze miasta zakładają też, że przy finansowaniu inwestycji nie będą korzystać z środków UE. Samodzielne sfinansowanie może okazać się jednak ponad możliwości samorządowego budżetu. Można więc domniemywać, że Tomaszów ma przyobiecane pieniądze z innych źródeł, najprawdopodobniej Ministerstwa Sportu.

 

Inwestycja zapowiada się ciekawie, chociaż problemem może być utrzymanie obiektu. Koszty już dzisiaj są niebagatelne a po zakończeniu inwestycji mogą sięgnąć nawet kilku milionów rocznie. Póki co nikt żadnych kalkulacji nie przedstawił ani zapewne nawet nie zrobił. 

 

Sensownym rozwiązaniem byłoby przejęcie całości przez COS. W takim przypadku nie tylko miasto nie byłoby obciążone kosztami utrzymania, ale również uzyskiwałoby dochody z tytułu podatku od nieruchomości. 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (1)


Komentarze (41)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

m&m
m&m 09.03.2016, 21:22
Te trzydzieści baniek, to chyba delikatnie mówiąc troszkę za mało na taki obiekt. Taki mi się wniosek nasuwa jak patrze na ta wizualizacje. Ja bym raczej to przemnożyl minimum dwa lub trzy razy. Gdyby ktoś napisał 130 mln, to bym pomyślał, że drogo, ale by to brzmiało bardziej wiarygodnie niż te 30.
05.03.2016, 01:59
Ciekawe... Co to za bubel będzie za 30 milionów skoro w Gdańsku Oliwie przebudowa szklanego dachu nad najstarszą Palmą Daktylową w Europie szacowana jest na 60 milionów!
ad 36
ad 36 04.03.2016, 22:18
Ząden inny kandydat na Prezydenta zapewne nie zainwestował by w coś tak głupiego i kosztownego i generującego kamień do szyi dla miasta na kilka pokoleń
..ale z was głuptaski
..ale z was głuptaski 04.03.2016, 20:40
przestańcie się tak martwić i rozkładać wszystko na czynniki pierwsze.Gdyby taki tor z prawdziwego zdarzenia powstał,a zapowiada się ,ze tak -to jest to przełom dla uśpionego Tomaszowa.Kiedyś to miasto przemysłowe ,teraz nijakie.Postawcie na turystykę i sport.Rozejrzyjcie się dookoła bo oprócz pięknych okolic to teraz jest dobra passa na takie inwestycje.Pamiętacie jak Z.Bródka zdobywał złoty medal i jak chłopak wcześniej trenował na wylanym boisku,a prasa holenderska i inne nie mogły tego pojąc i ich miny bezcenne po przegranej...dajcie szanse młodym ,aby nie musieli ,,poniewierać się,,po obcych ziemiach i obiektach...powodzenia...
Z Tomaszowa
Z Tomaszowa 04.03.2016, 19:56
Witko nie jest z Tomaszowa i dlatego wszystko mu jedno kto przyjdzie byle był swojak. "Ja" może i jesteś z Marsa skoro nie widzisz różnicy i odbioru społecznego takich personalnych posunięć.
idźmy na całość
idźmy na całość 04.03.2016, 17:15
Ja lubię skoki i rządam, żeby mi WItko też zbudował skocznię - tak już do kompletu :)
idiotyzm
idiotyzm 04.03.2016, 16:05
Ekonomiczny MIŚ
AK-47
AK-47 04.03.2016, 16:43
Ale to MIŚ naszych czasów i możliwości....
Hubert
Hubert 04.03.2016, 14:24
Ludzie woleliby w tej dzielnicy wielki hipermarket bo do galerii za daleko, szkoda kasy na to taka prawda.
Andrzej Kiermas
Andrzej Kiermas 04.03.2016, 10:46
Wspaniała wizja , chciałbym doczekać jej realizacji !
sprinterka
sprinterka 04.03.2016, 10:37
Wypowiem się krótko i konkretnie; wielkie Brawa dla Prezydenta Tomaszowa Pana Marcina Witko!!!
04.03.2016, 09:05
Szanowny Łukaszu
Hejtem nazywam wypowiedzi w stylu tego o "moim" lamborghini. Mam świadomość że wspomniane źródła finansowania i utrzymania są bardzo ważne, ale taka hala ma szanse przyciągnąć rożne imprezy. Co do kumoterstwa to w pełni się zgadzam, jestem rodowitym Tomaszowianinem i świetnie wiem jak funkcjonują układy. A co do prawdziwości tej informacji to powiem ci, że rozmowy o budowie hali są prowadzone od początku roku więc raczej jest to prawda. A że hala jest bardziej potrzebna niż schronisko... wątpliwości nie mam. Poza tym to są zupełnie inne źródła finansowania. Ale skoro o tym wspomniałeś.. to może odstaw swoje Ferrari i pieniądze zaoszczędzone na benzynie przekaż na cele charytatywne albo popracuj społecznie tak jak robią to ludzie którzy mają pasje.
JestemZa
JestemZa 04.03.2016, 08:05
Gdzie można zobaczyć program funkcjonalno użytkowy i koncepcję architektoniczną tej inwestycji?
Dimos
Dimos 03.03.2016, 20:53
Pkt la Witko. Jestem krytyczny dla lokalnej władzy jednak to jet ich sukces. Czy 30 ln wystarczy? To zmartwienie tego kto projektuje i buduje. Jak przetarg wygra Getmar albo Artom to wystarczy a obiekt będzie na wysokim poziomie. Trzymam kciuki za przetarg.
Tu mieszkam.
Tu mieszkam. 03.03.2016, 20:24
Fajny, ale czy naprawdę powstanie? aż nie chce się wierzyć. Trzymam kciuki!
Tomaszowianin
Tomaszowianin 03.03.2016, 18:04
Tępy Narodzie , coby Ci dobrego nie zrobił to i tak będziesz narzekał . Zrobić coś- zle , nie zrobić nic tez żle Dlatego nigdy w tym Kraju nie bedzie dobrze . A dziewczyny dalej będą jeżdzić do Niemiec i Holandii na Treningi
Wio
Wio 03.03.2016, 16:00
To może by zrobili coś z tymi dołami koło toru. Może jakiś parking podziemny:-)
kiki
kiki 03.03.2016, 15:33
Co za kołtuneria ! Co się komu coś nie widzi jeżeli są pieniądze na budowę krytego toru łyżwiarskiego !!!
Projektować i budować ku chwale miasta i ojczyzny.
Stadion też powstanie koło toru tak jak kiedyś było planie.
Cierpliwości rozsądku trochę...nie od razu Kraków zbudowano.
snarki
snarki 03.03.2016, 09:38
Gdzie jest stadion piłkarski , od lat obiecywany???

Tor to ciekawa inwestycja, ale pewnie skończy tak jak stadion piłkarski...
03.03.2016, 09:31
Aż przykro czytać niektóre komentarze pseudo znawców tematu, którym zależy tylko na hejtowaniu wszystkiego co ich otacza. Nic się nie dzieje w Tomaszowie - źle bo nuda... coś zaczyna się dziać... tez źle... Najłatwiej jest siedzieć i narzekać. Mamy bardzo uzdolnioną młodzież łyżwiarską, więc inwestujmy w ich talenty, bo może to przynieść splendor miastu, a za tym na pewno pójdą pieniądze. Uważam ze jest to świetna okazja promocji miasta i możliwość jego rozwoju. A żeby nie okrzyknięto mnie klakierem PiS-u to napiszę że nie jestem sympatykiem tej partii, ale zawsze będę popierał dobrego gospodarza (niezależnie od opcji politycznej), który robi coś dla naszego społeczeństwa.
Łukasz
Łukasz 03.03.2016, 17:51
Raven - Ty już nie bądź taki oświecony - hejtem nazywasz pytania o źródła finansowania takiego obiektu w czasie jego budowy i eksploatacji ???? Ty byś pożyczył kasę od rodziny i znajomych i kupił sobie Lamborghini i postawił w garażu z powody braku kasy na opłaty i paliwo. Czy może dzieciom bys ciął wydatki na jedzenie i ubrania aby sobie niem pojeździć ???? U nas w mieście to wszystko jest na odwrót - jak inne miasta brały kasę z UE i budowały na potęgę to u nas władza spała (dobrze że już ich nie ma). Teraz gdy UE nie daje na takie rzeczy tylko na rozwój przedsiębiorstw i innowacyjność my będziemy budować hale za 30 mln. Swoją drogą Łódź będzie budować tor motorowy za 50 mln. Zresztą wydaje mi się że informacja o budowie tej hali to zwykła wrzutka która ma przykryć zmiany kadrowe w TTBS i jeszcze kilka innych niespełnionych obietnic prezydenta - takich jak np budowa nowego schroniska dla zwierząt.
Ja
Ja 03.03.2016, 19:29
Jest jednak drobny szczegol. To pierwsza tego typu hala w Polsce. I bedzie to sie nieco innymi prawami rzadzic. Bylaby to moze zwykla wrzutka gdyby napisali, ze maja to w planach. A oni oglosili przetarg na projekt i budowe. Widzisz roznice? A juz pisac, ze to nie zasluga Witko... Bez jaj. Jest prezydentem od roku, nigdy tak duzo sie w tym miescie nie dzialo! Brawo!
04.03.2016, 09:16
Jak napisałem wcześniej to sprawa budowy hali tak naprawdę odżyła przy okazji Mistrzostw Polski które odbyły się miedzy świętami a sylwestrem. Nie bez powodu pojawił się na nich Minister Sportu i Rekreacji. Dlatego nie było tego wcześniej w planach, choć poprzednia ekipa rządząca w roku 2015 nie skorzystała z propozycji budowy hali współfinansowanej ze środków centralnych. A na pewno były też wcześniejsze rozmowy bo temat budowy hali zaczął się w roku 2010. Więc nie jest to rzecz która pojawiła się nagle.
Łukasz
Łukasz 03.03.2016, 22:05
Bla bla bla bla - jakimi to się prawami będzie rządzić to się dopiero okaże. Jak narazie to Tomaszówek rządzi się kumoterstwem i partyjniactwem a to na pewno nie jest dobra zmiana. Witko jest związany ze swoją partią ma układy i dlatego min. na niego głosowałem i mam prawo go teraz krytykować. Powiem więcej miasto czekają większe problemy bo do nie ma chętnych na podłączenie się do nowo budowanej kanalizacji - ale czemu ludzie mają się podłączać i płacić dużo większe rachunki - na utrzymanie kolejnych prezesów spółek ????? Ktoś tu obiecywał cięcie kosztów i łączenie miejskich spółek !!!!
Ja
Ja 04.03.2016, 18:40
I byly ciecia. Jak dla mnie niech sobie sprowadza nawet ludzi z marsa. Byle by sie cos w miescie dzialo. A dzieje sie;) I prawda jest taka, ze zaden inny kandydat na prezydenta by tego nie zalatwil.
J.P.
J.P. 03.03.2016, 08:06
30 milionów? ... na pewno złotych polskich? ... Warszawa wyceniła budowę swojego toru na 160 milionów ... dofinansowanie jest możliwe ponieważ w stolicy jest partyjny konflikt interesów ... korzystać dopóki można.

Pozostałe