Czym kierować się, kupując mieszkanie dla rodziny?

  • 18.02.2016, 13:42
  • Mariusz Strzępek
Czym kierować się, kupując mieszkanie dla rodziny?
To, co jest jednym z najważniejszych miejsc utożsamianych z życiem rodzinnym to własne mieszkanie. Decyzja o jego wyborze to bardzo często jedna z najważniejszych decyzji, która powinna być bardzo skrupulatnie przemyślana. Sprawdźmy, czym powinniśmy kierować się przede wszystkim podczas wyboru naszego wymarzonego „M”.

Nie ma jednego idealnego poradnika, z którego mogłaby korzystać każda rodzina, ponieważ zawsze trzeba uwzględnić wiele zmiennych tak jak wielkość rodziny oraz miasto, w jakim mamy zamiar się osiedlić. Istnieją jednak pewne uniwersalne zasady, którymi warto się kierować, aby mieszkanie, w którym być może spędzimy resztę naszego życia było inwestycją udaną pod każdym względem.

 

W przypadku jeżeli mieszkania szuka para bez dzieci bardzo nieperspektywiczną decyzją byłoby zdecydowanie się na zakup kawalerki. Owszem wiązałoby się to z pewną oszczędnością, jednakże zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest niewiele większego mieszkania ale dwupokojowego. Różnica w cenie nie będzie aż tak duża, a w momencie kiedy pojawi się dziecko nie będziemy musieli kombinować jak pomieścić się w jednym pokoju. Czasami lepiej poczekać nieco dłużej z zakupem niż żałować decyzji kilka lat później. Jeżeli mamy starsze dzieci problem jest jeszcze większy, ponieważ optymalnym rozwiązaniem jest sytuacja, w której każde z dzieci miałoby własny pokój.

 

Jednym z najważniejszych aspektów jest lokalizacja. W przypadku zakupu mieszkania dla rodziny musimy jednak zwracać uwagę na bliskość żłobków, przedszkoli, szkół i innych tego typu placówek. Oczywiście nie można zapominać o tym, aby w pobliżu znajdowała się dogodna komunikacja miejska. Ma to największe znaczenie w przypadku dużych miast.

 

W przypadku rodzin z dziećmi kryteria wyboru mieszkań są zdecydowanie inne niż w przypadku osób samotnych. Większość osób zwraca bardzo dużą uwagę na dogodną infrastrukturę i bezpieczeństwo okolicy. Lokalizacja ma bardzo duże znaczenie, jednakże wielu klientów rezygnuje z bliskości centrum na rzecz bardziej malowniczych okolic, które mimo iż oddalone są od głównych punktów miasta to dzięki dobrej komunikacji nie sprawia to większego problemu” – powiedział specjalista z firmy Ronson Development.

 

 

Warto pamiętać też o wielu pomniejszych aspektach, które w przyszłości mogą bardzo utrudniać życie wielu rodzinom. Jednym z nich są chociażby wysokie schody bez podjazdu dla wózków albo brak windy w wysokim budynku. Początkowo może się wydawać, że to nic takiego, ale w momencie kiedy pojawi się więcej tego typu drobnostek to codzienne życie będzie zdecydowanie mniej komfortowe. W przypadku nowych mieszkań od deweloperów w większości przypadków mamy pewność, że zostały one dostosowane do obecnych standardów, a w wielu przypadkach zawierają wiele udogodnień.

 

Czy mieszkanie kupujemy tylko dla siebie, czy dla całej rodziny zawsze powinniśmy przeanalizować aspekty ekonomiczne. Nigdy nie powinniśmy decydować się na wybór danego mieszkania pod wpływem chwili, ponieważ może się okazać, że w gąszczu ofert pominęliśmy kilka bardziej atrakcyjnych.

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe