Masz długi? Odpracuj!

  • 25.01.2016, 13:53
Masz długi? Odpracuj!
Osoby posiadające zadłużenie w Tomaszowskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego mogą odrobić je w ramach wykonywania prac na rzecz miasta. Odpowiednie porozumienie w tej sprawie podpisał wiceprezydent Tomasz Jurek z władzami TTBS-u.

Wniosek dotyczący odpracowania długu może złożyć dłużnik, który ukończył 18 lat i jest stroną umowy najmu lub korzysta z zadłużonego mieszkania bez tytułu prawnego. Z tej możliwości można skorzystać wówczas, gdy zadłużenie w należnościach przekracza 3 miesiące.

 

Za 1 pełną godzinę pracy będzie naliczana kwota 12 zł. Usługi będą wykonywane na rzez komórek organizacyjnych wskazanych przez miasto, a ich charakter i zakres zależy od danej jednostki.

 

Wzór wniosku o odpracowanie długu dostępny jest m.in.  na oficjalnej stronie Tomaszowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznegowww.ttbs.pl

 
Wcześniej podobne rozwiązania wprowadzułi także inne miasta. 
 
Łódzki magistrat zaproponował na przykład dłużnikom stawkę godzinową w wysokości 11 zł. Długi w Łodzi można spłacać nie tylko poprzez prace fizyczne. Przygotowano też propozycje dla osób z wyższym wykształceniem, np. stanowisko asystenta nauczyciela. Wypracowane przez najemcę kwoty przekazywane są bezpośrednio na konto administracj
 
 
Realizacja tomaszowskiego programu oddłużania lokatorów odbywać się będzie głównie poprzez prace realizowane za pośrednictwem Zakładu Dróg i Utrzymania Miasta. To ja jednostka będzie wskazywała możliwość odpracowania oraz oraz rodzaj wykonywanych prac. Mozliwość odpracowania uzależniona będzie więc od ilości miejsc, jakie zagwarantuje ZDiUM. Odpracować dług będzie mógł nie tylko główny najemca mieszkania ale także wskazana przez niego osoba pełnoletnia, która wyrazi na to zgodę. 
 

 

-  Istotnym jest,  że warunkiem takiego oddłużenia lokatora jest bieżące opłacanie przez niego czyszu. Dłużnik musi mieć świadomość, że ma obowiązek regularnego opłcania czynszu, inaczej umowa zostanie rozwiązana - wyjaśnia prezes Kamila Kondejewska, dodając, że dzięki podpisaniu umowy, nie będą też naliczane odsetki od zaległości czynszowych. 

 
Prace, jakie będą wykonywać dłużnicy będą najczęsciej prostymi pracami porządkowymi - dodaje Szymon Michalak, dyrektor ZDiUM
 
Powyżej 800 tomaszowskich rodzin ma zaległości czynszowe przekraczające 6 miesięcy. Zadłużenie lokatorów przyrasta rocznie o 800 tysięcy złotych. Obecnie jest to kwota około 8 milionów złotych. Odbija się to na inwestycjach remontowyych oraz skutkuje wyższym poziommem czynszów naliczanych pozostałym mieszkańcom zasobów komunalnych (TTBS jako spółka prawa handlowego musi swoją działalność bilansować). Zdarzają się mieszkańcy lokali socjalnych któryz nigdy nie płacili czynszów. 
 
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dimos
Dimos 28.01.2016, 10:59
Istotne jest to, że ludzie mają szansę stanąć na nogi. Nikt nikogo nie zmusi do odpracowania długu. Ci co go odpracują pokażą, że chcą być uczciwi wobec innych.
Do łopaty lenie z TTBS.
Do łopaty lenie z TTBS. 26.01.2016, 17:47
A czemu mam odpracowywać skoro emigrantom dopłaca się do wszystkiego to i nam się należy a nieroby z TTBS-u zamiast dyskutować to z roboty publiczne by się wzieli bo śnieg stopniał a brud wszędzie.
Cinek
Cinek 26.01.2016, 11:09
Oczywiście że jak jest możliwość odpracować to pomysł jest super,tyle że społeczeństwo mamy takie jakie mamy.Jedni będą krytykować,drudzy że za mało płacą,trzeciemu nie będzie się chciało,czwartemu (patologia) chętnie owszem ale do żadnej roboty się nie nadaje,ale będzie jakaś część co chętnie odpracuje.
Raus.
Raus. 26.01.2016, 17:49
OD TEGO SĄ SAMORZĄDY,RUSZAĆ ZADKI .
kiki
kiki 26.01.2016, 09:04
Czy lumpy i menele nadają się do odpracowania długu wz. TTBS ?...
Wątpię, skoro to tzw. II sort - pasożyt, inaczej rak toczący powoli miasto !
sąsiad od pomocy
sąsiad od pomocy 26.01.2016, 19:04
kiki ty pasożycie do roboty rencistko a nie innym będziesz wsadzała.
26.01.2016, 01:02
http://ttbs.com.pl/ - poprawcie link. Strona z artykułu przekierowuje na stronę Toruńskiego TBS.
doKamilizFB
doKamilizFB 25.01.2016, 17:25
Dobrze napisane!
Sprawdzać takie rodziny czy to są kloszardy czy naprawdę rodziny w potrzebie!
shot
shot 25.01.2016, 16:58
To sie ugadac ze zamiast czynszu miesiecznie odpracowywac dana kwote i sie mieszka w sumie "za darmo"
#
# 25.01.2016, 16:47
Pytanie formalne jak będą zawierane umowy, kto będzie płacił ZUS i podatki do US. Czy składki ZUS i podatki będą potrącane z 11 zł za godzinę pracy.
Ja
Ja 25.01.2016, 20:10
Z tego co wiem to nie beda umowy o prace, od ktorych sie podatki odprowadza.
#
# 26.01.2016, 18:57
Ale teraz ZUS i podatek ma być odprowadzany od wszystkich umów związanych z pracą.
Dorota
Dorota 25.01.2016, 15:04
Czy znany jest już front robót, gdzie te pieniążki można będzie odrobić? świetna inicjatywa

Pozostałe