Znamy termin składania wniosków - czy będą nowe autobusy?

  • 05.01.2016, 12:40
  • Mariusz Strzępek
Zarząd Województwa Łódzkiego ogłosił dwa ważne konkursy na dotacje unijne. Są one ważne szczególnie dla Tomaszowa Mazowieckiego, ponieważ udział w nich w ubiegłym roku wielokrotnie zapowiadał prezydent Marcin Witko. Dotyczą one termomodernizacji budynków i ekologicznego transportu.

Dotacje pochodzić będą z funduszy, jakimi województwo dysponuje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Do wydania jest ćwierć miliarda złotych. Jest więc o co się strać.

 

Pierwszy z konkursów dotyczy niskoemisyjnego transportu miejskiego.  Można starać się o pieniądze na budowę lub przebudowę infrastruktury sieci tramwajowej, budowę i przebudowę przystanków lub węzłów przesiadkowych pomiędzy różnymi rodzajami systemów transportu, a także systemów parkingów dla samochodów (tzw. „Park & Ride”) oraz dla rowerów („Bike & Ride”) przy przystankach i węzłach przesiadkowych. Dofinansowane zostaną też  inwestycji z zakresu inteligentnych systemów transportowych (np. sygnalizacja drogowa, systemy planowania podróży, inteligentne systemy biletowe).

 

To co nas jednak najbardziej interesuje to fakt, że po środki można sięgnąć również na zakup lub modernizację niskoemisyjnych autobusów oraz tramwajów, w tym zakupu, budowy lub przebudowy infrastruktury do jego obsługi.

 

Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów komunikacyjnych wynosi prawie 33,5 mln euro, czyli 142,5 mln zł. W konkursie mogą brać udział samorządy, ich jednostki organizacyjne oraz przedsiębiorcy.

 

Bezpłatna komunikacja, tak... ale najpierw nowe autobusy

 

Tomaszów Mazowiecki w ramach tego konkursu złoży dwa wnioski. Pierwszy przygotowuje Urząd Miejski i obejmował będzie zakup nowych autobusów o napędzie hybrydowym. Drugi złożyć ma Miejski Zakład Komunikacji . Prezydent chce z unijnych pieniędzy sfinansować budowę nowej bazy transportowej, która nie będzie już zlokalizowana przy ulicy Warszawskiej.

 

Czasu na złożenie wniosków mamy już niewiele. Ostateczny termin mija 18 marca. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Tomaszów Mazowiecki zamierza zakupić 20 nowych pojazdów za kwotę około 30 milionów złotych.


Równie ciekawy jest drugi z ogłoszonych  konkursów przewidujący dofinansowanie termomodernizacji budynków. Można się w nim ubiegać o wsparcie: modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej wraz z wymianą wyposażenia tych obiektów na energooszczędne, modernizacji energetycznej mieszkalnych budynków komunalnych wraz z wymianą wyposażenia tych obiektów na energooszczędne.

 

Kwota przewidziana do dofinansowania wynosi 27 mln 770 tys. euro, czyli ponad 118 mln zł. Mogą do niego przystąpić m.in. samorządy, uczelnie, szkoły, instytucje kultury, kościoły i organizacje pozarządowe.  Składanie wniosków odbywać się będzie w terminie między 15 a 22 lutego.
 

Solarisem do jutra

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

*
* 07.01.2016, 16:51
Do "Kamila Stachecka" "Mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie" wyjdzie jak zawsze w tym naszym grajdole i kto na tym najwięcej zyska (nagrody, premie).
woody
woody 06.01.2016, 12:43
..... tylko natrafi na rafy zastawione przez poprzedników i jak zwykle - D..A
ggffddddddd
ggffddddddd 05.01.2016, 23:49
Pan Witko sam by na to nie wpadł
woody
woody 05.01.2016, 20:33
Ujazd ostrzy zęby na kase - wójt już naszykował walizki - ha ha ha

Pozostałe