Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 10:11
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Tuwimowie z wątpliwościami?

Tak, jak już wcześniej zapowiadaliśmy radni Rady Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim zajęli się wczoraj wnioskiem Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego, złożonego wraz z grupą mieszkańców o nadanie parkowi znajdującemu się w obrębie ulic: Wschodnia – Krzyżowa – Piekarska – Grunwaldzka nazwy: „Park Stefanii i Juliana Tuwimów”. Pomysł zyskał akceptację i już wkrótce na skwerze pojawią się stosowne tabliczki.

Zgłoszona przez Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego obywatelska inicjatywa uchwałodawcza została poparta przez grupę 125 osób.

 

Wniosek o nadanie imienia małżeństwa Tuwimów jest nawiązaniem do bezpośredniej historii tego miejsca. Od 1875 roku aż do II wojny światowej mieściła się tutaj, w trzypiętrowym budynku przemysłowym, fabryka włókiennicza. Na terenie fabryki, poza tkalnią i kotłownią, znajdował się też dwupiętrowy murowany budynek mieszkalny.

 

Wejście do budynku prowadziło od ulicy Piekarskiej. Znajdowały się tutaj biura fabryki oraz mieszkania właściciela i dyrektora. Do roku 1918 mieszkała tu także rodzina prokurenta fabryki Jakuba Marchew. W tym domu - przy ulicy Piekarskiej 18 – w 1894 roku urodziła się Jego córka – Stefania-muza i przyszła żona Juliana Tuwima i tutaj spędziła dzieciństwo. W latach 1912-1919 Stefanię odwiedzał Julian Tuwim „wpadając na dzień do Tomaszowa”.

               

W roku 1935 tkalnia i dom przy ulicy Piekarskiej 18 zostały sprzedane na licytacji, ponieważ fabryka zbankrutowała.

 

W latach 1941-1943 mieścił się tam przymusowy obóz pracy dla tomaszowskich Żydów. Po likwidacji getta i obozu pracy w maju 1943 roku, zabudowania fabryczne zostały zburzone. W 1945 roku, po uporządkowaniu terenu dawnej fabryki, w tym miejscu utworzono skwer.

Nadanie proponowanej nazwy istniejącemu tu parkowi pozwoli na przywrócenie pamięci związku Juliana Tuwima z Tomaszowem Mazowieckim. Będzie też hołdem dla wielkiej miłości poety i Stefanii – rodowitej tomaszowianki.

 

Atrakcyjne położenie Parku w starej i historycznej śródmiejskiej dzielnicy mieszkaniowej, w bezpośrednim sąsiedztwie zrewitalizowanego placu Tadeusza Kościuszki jest doskonałym miejscem dla rekreacji i wypoczynku mieszkańców miasta.

 

Przewidywane wydatki związane z nadaniem nazwy parkowi, które obciążą budżet Miasta Tomaszowa Mazowieckiego dotyczą wykonania i umieszczenia tablic z nazwą Parku. Koszt jednej kształtuje się w granicach ok. 50,00 złotych za 1 sztukę.

 

Radni nad projektem w czasie sesji nie dyskutowali, chociaż ciekawy był wynik głosowania członków komisji Gospodarki w tej sprawie. Pozostało ono nie rozstrzygnięte, ponieważ trzech radnych było przeciw uchwale a czterech wstrzymało się od głosu. Za projektem uchwały w czasie obread zagłosowali jednak wszyscy obecni na sali radni.

             


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
tomo 03.01.2016 19:25
Byłoby to naprawdę wspaniałe przedsięwzięcie i ogromna atrakcja dla miasta. Popieram!!!!!!

kiki 31.12.2015 11:26
Co tu na ten temat dywagować ?...pytaliście meneli z parku czy oni się na te propozycje zgadzają ?...Jak chcecie ławeczkę, to warto i o stole pomyśleć dla stałych biesiadników tego miejsca. Krzaków jeszcze więcej posadzić i szczalnię tam dla nich wygospodarować aby dzieci z przedszkola nie musiały tego II sortu oglądać !

przechodzień 31.12.2015 12:37
Czy ławeczka byłaby non stop monitorowana? aby rzeczywiście nie zbeszcześcić przez ten tzw drugi sort, tej pięknej okazji posiedzenia sobie z parą Tuwimów... prawdziwych miłośników naszego lokalnego Wieszcza!

poppp 31.12.2015 09:36
Ten skwerek powinien być atrakcją Tomaszowian , całkowicie poświęcony Tuwimom...

Ola 31.12.2015 09:50
oh atrakcją! tylko że lokomotywy nie bedzie takiej jak w Spale i cukierenki z pierniczkami które tak uwielbiał poeta

30.12.2015 10:47
hmm Jako osoba pracująca do niedawna w Krakowie moge wam powiedzieć że na Krakowskim KAZIMIERZU wszystkie po żydowskie kamienice oznaczone są tabliczkami z gwiazdą Dawida i opisem co za żyd tam mieszkał i czym się zajmował , to samo się tyczy każdej innej narodowości ... W naszym pieknym miescie też mieszkało kilku słynnych Żydów, Rosjan , Niemców , Polaków i nawet agent NKWD O.Lange :) jak niektórzy podają .... A może też byśmy zadbali o własną tożsamość ...

czytelniczka 30.12.2015 10:43
Właściwie to po J. Tuwimie niewiele już pozostało w Tomaszowie, fabryka i dom teściów zburzony w latach wojny, Synagoga w której się modlił, tez śladu po niej nie ma. Jedyna powojenna pamiątka to ten dom przy ul. Małej 2, przerobiony obecnie na Salon Lakierów. Szkoda bo to były ostatnie ślady bytności Tuwima w naszym mieście, chociażby drzwi do pokoju klamka której dotykał czy okno z którego spoglądał na ulicę Jerozolimską.

30.12.2015 10:41
Witam jesli się nie mylę i dobrze pamiętam to był kiedyś pomysł aby na ulicy Św. Antoniego zaraz za hotelem Mazowieckim , na wyremontowanym odcinku tej ulicy , postawić ławeczkę z siedzącym Tuwimem przy którym można bylo by sobie usiąść , coś podobnego jak w Łodzi na ul. Piotrkowskiej jest słynna ławeczka z Reymontem ... Jeśli się mylę to przepraszam ...

1putin 27.12.2015 13:20
pomników Tuwima jest sporo trzeba by zrobić taki który będzie jedyny w swoim rodzaju , związany z Tomaszowem i przyciągnie turystów ,. ( np Tuwim i Stefania przy okrągłym stole i wolne krzesło dla chętnego do zdjęcia, a obok automat za 1 zł. z piosenką Ewy Demarczyk).

Jolka 27.12.2015 14:41
Wielkie brawa dla Pana! pomysł warty rozpatrzenia przez naszych włodarzy, w końcu staniemy się atrakcją turystyczną a nie tylko skansenem...

tom 30.12.2015 09:51
Bardzo dobry pomysł. Byłoby coś fajnego i cechowało nasze miasto, noi ogromna frajda...

Ola 27.12.2015 11:29
Pomnik Tuwima by się przydał w Tomaszowie albo chociaż Jego popiersie w parku, chociażby takie jak Dr Rodego.

* 28.12.2015 14:51
A to w parku Rodego jest pomnik - popiersie dr. Rode. To popiersie jakoś jest trochę inne od popiersia na cmentarzu katolickim..

1putin 26.12.2015 21:18
Jak pisał pewien przedwojenny Boy ,..." facet takiej dostał manii , że chciał tylko od Stefanii"...

z Polnej 25.12.2015 19:32
Panie Jerzyk, uliczka jest króciutka, po zgodzie Magistratu możesz pan odsłaniać tenże bruk. Powstanie ulubiony spacerownik dla wielbicieli poezji i nie tylko. Pomysł nie do pozazdroszczenia!

kiki 25.12.2015 18:51
Na ulicy Mała był mały domek Stefani Marchew i mały ogródek z małym płotkiem, gdzie rodzice Stefani od strony ulicy Jerozolimskiej uprawiali sobie marchewkę do koszernego rosołu. Dziś nie ma śladu po płotku , ogródku i domku. Są kamienie, parking, a na przeciwko siedziba komunistów z SLD w budynku zwanym psiarnia - wybudowanym dla MO.

Jurek 25.12.2015 17:55
Ten bruk na ulicy Mała, po którym stąpał Tuwim należy niezwłocznie odsłonić a ławeczka z Tuwimem powinna stać nieopodal...

Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 24.12.2015 15:19
Super! Szanujmy wspomnienia.

tomaszowiak 23.12.2015 17:56
....w końcu doceniono Tuwima w Tomaszowie, szkoda tylko że zniszczono również drugi dom Państwa Tuwimów przy ul. Mała 2 zbywając go przedsiębiorcy a co z tego zostało każdy widzi. Tuwim często bywał w tym domu po wojnie ... i między innymi odwiedzał starego przyjaciela Wł. Niedzielskiego dyrektora S.P nr 1 przy Stolarskiej, biorąc udział w organizowanych tam wieczornicach poetyckich.

& 23.12.2015 21:30
Na ul. Małej mieszkała Stefania Marchew wraz z rodzicami, a nie Tuwimowie. J.Tuwim wraz z żoną mieszkali w Łodzi.

czytelniczka 24.12.2015 19:11
Moja babcia pamiętała Państwa Tuwimów, mieszkali tu przebywając w Tomaszowie oczywiście w domu teściów poety, uliczka była wtedy wybrukowana i słychać było stukot podjeżdzającego tu powozu. Wspominała zawsze z uwielbieniem tę wyborną parę, skromność i szyk Pana Juliana i niezwykłej urody twarz Pani Stefanii.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Wielka Gra w Statki w Galerii TomaszówKto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoMotocykle pod policyjnym nadzoremRAW na tomaszowskim dworcuCzym jest układanka lewopółkulowa?Zapraszamy na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Ostatnie przed wakacjami Ale Kino w MCK TkaczDzień Otwarty w GastronomikuJuż jutro finał „Ninja Warrior Polska”!  Na starcie Wiktor WójcikMożliwość zawarcia porozumienia na spłatę zadłużenia (Ugody)Pompy ciepła vs. tradycyjne systemy ogrzewaniaMinister finansów: nakłady na ochronę zdrowia są priorytetem rządu
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama