Plac Kościuszki super jest!

  • 22.12.2015, 19:25
  • Mariusz Strzępek
Plac Kościuszki super jest!
Łódzki Oddział Towarzystwa Urbanistów ogłosił wyniki XII edycji konkursu na najlepiej urządzoną przestrzeń publiczną. Tomaszowski plac Kościuszki zwyciężył w kategorii na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w województwie łódzkim.

- Nasze miasto otrzyma nagrodę ufundowaną przez Marszałka Województwa Łódzkiego oraz honorowy dyplom uznania Łódzkiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. Wręczenie nagród planowane jest w przyszłym roku - informuje doradca Preydenta Tomaszowa Mazowieckiegoe, Joanna Szczepańska 

 

Plac Kościuszki zostanie również zgłoszony do ogólnokrajowego konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce, który odbędzie się pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury RP.

 

Celem konkursu jest promowanie rozwiązań, które przyczyniają się do podnoszenia ładu przestrzennego, poprawy estetyki i zwiększenia atrakcyjności placów, ulic, centrów miejskich oraz terenów zielonych. 

 

Podstawową ideą przyświecającą organizacji konkursu jest zamiar prezentacji wzorcowych rozwiązań w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego, które zostały zrealizowane w województwie łódzkim.  W skład komisji konkursowej, oceniającej tereny zgłoszone do konkursu, weszli przedstawiciele Łódzkiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

 

Przebudowa Placu Kościuszki, to część Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta. Jego przebudowa trwała 2 lata i pochłonęła blisko 30 milionów złotych, z czego większość pochodziła ze środków Unii Europejskiej, rozdysponowywanych w ramach Regionalnego Preogramu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Prace budowlane obejmowały między innymi innowacyjne rozwiązania, takie jak budowa kanału technologicznego, w którym swoje miejsce znalazło większość sieci i urządzeń infrastrukturalnych. 


Lokalny Program Rewitalizacji przygotowywano w latach 2006-2010. Niestety nie został on zrealizowany jako projekt indykatywny, ze względu na braki formalne, jakie znalazły się w złożonym wniosku. 

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (33)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

grzmot
grzmot 28.12.2015, 12:47
Podziękowania należą się według mnie pracodawcom oraz pracownikom, którzy tu uczciwie odprowadzają podatki.Władza reprezentuje tylko naród i bez jego pieniędzy nic nie zdziała.
Archeo
Archeo 28.12.2015, 09:27
W 2013 roku brałem udział w inwestycji przebudowy placu Piłsudskiego. Termin wykonania od lipca do października. Koszt 13 mln. Trzeba było skuć 80cm płytę betonową wywieź gruz. Odsłonięto relikty cerkwi Aleksandra Newskiego oraz fragment cmentarzyska z XVII w. Łącznie przebadano 17 arów powierzchni. Wymioniono lub położono kilka km kabli i rur. Wylato z powrotem 80cm płytę betonową. Na tej powierzchni ułożono płyty. Od linii osi saskiej odchodziły płyty gdzie każda fuga była tyczona geodezyjnie. 11 listopada delegacje rządowe składały wieńce. 4 misiące 13 milionów centrum Warszawy.
Cinek
Cinek 26.12.2015, 21:11
Chyba żart
26.12.2015, 20:32
ten plac kosciuszki w cale mi sie nie podoba tyle zieleni powicinali same betony a ta fontamna pozal sie boze szpeci go tylko takie grobowce po otwierane i te plyty co kolo nich leza ochyda
do Janka
do Janka 28.12.2015, 13:22
Broń Boże nie wchodź na ten Plac Kościuszki, tylko weź się za ortografię.
1. Nazwy placów, miast, ulic piszemy z dużej litery.
2.Piszemy wcale, a nie w cale (cale to jest jednostka miary).
3.Powycinali, a nie powicinali.
4.Fontanna, a nie fontamna.
5.Pożal, a nie pozal.
6.Boże, a nie boze,
7.Pootwierane, a nie po otwierane.
8.Ohyda, a nie ochyda.
9.Zdanie rozpoczynamy dużą literą.
O interpunkcji już nie wspominam.
9 błędów w jednym zdaniu to faktycznie zgroza.
26.12.2015, 22:27
Kolego to jest twoje zdanie i twój gust , co do zieleni :
Wycięto na placu Kościuszki 60 drzew a wsadzono 89 , tak samo krzewów wadzono ponad 13 tys sztuk. Pozwolmy tym drzewom urosnąć dajmy im z 10 lat . Fontanny w wielu miejscacch w Polsce są podobne do naszych , taka moda twestia gustu ....
ONI
ONI 25.12.2015, 13:58
Panie Mariuszu, brakuje mi relacji z konferencji prasowej z otwarcia nowego okna na świat dla tomaszowian. Nic Pan nie pisze o jednym z największych sukcesów inwestycyjnych obecnej kadencji.
"TOMASZÓW MAZOWIECKI BIAŁOBRZEGI"
Cała Polska o tym mówi.
25.12.2015, 16:22
To nie miasto budowało PERON ale PKP !!!
25.12.2015, 16:20
Jak tłumaczy Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, remont przystanku na Białobrzegach prowadzony był w ramach rewitalizacji linii nr 22, która jest prowadzona etapami aż do 2018 r. W efekcie po zrewitalizowanym torze pociągi będą mogły jeździć z prędkością 100 --120 km/godz.

- Zadaniem PLK jest utrzymywanie i dostosowywanie infrastruktury do potrzeb pasażerów. Konsekwentnie modernizujemy, remontujemy i rewitalizujemy perony, tory oraz obiekty inżynieryjne w całym kraju. O połączenia na liniach należy spytać przewoźników - mówi Karol Jakubowski i dodaje, że jeśli w przyszłości przewoźnik będzie chciał się tu zatrzymywać, peron będzie gotowy. Poza tym remont przystanku i linii może zachęcić przewoźników do obsługi tej stacji.

MIASTO NIE WYŁOŻYŁO NA TEN CEL nawet 1 zł, NIE bronię Prezydenta Miasta w tym temacie , ale akurat to że miasto wybudowało PERON za 180 tys, to są niesamowite BZDURY ....
Dimos
Dimos 24.12.2015, 21:03
Na tle innych miast województwa wypadamy dobrze z naszym placem Mogło by być lepiej ae nie czas na gdybanie trzeba działać dalej ;)
varan
varan 23.12.2015, 18:11
Do wynoszących Zagozdona pod niebiosa.
Przecież przeż przez tego gościa przepadło drugie tyle pieniędzy !!! Na stole leżało bodaj 70 milionów które przepadły "ze względu na braki formalne, jakie znalazły się w złożonym wniosku". O czym można przeczytać na samym końcu powyższego artykułu. Wkład miasta miał wynosić około 30 milionów. Za około 100 milonów oprócz Placu miała zostać zrewitalizowana duża część centrum - uliczki prowadzące do Słowackiego, Joselewicza, park na Wschodniej, Polna do parku Rodego, chyba też Jerozolimska. Bardzo możliwe że ulic było więcej, ale tyle zapamiętałem.
24.12.2015, 10:04
Nikt nie wychwala pod niebiosa ZAGOZDONA :
Ale jest fakt , że to za jego kadencji z rewitalizowano sam plac Kościuszki .
Na pewno na minus jego 8 letnich rządów jest brak zakupu nowego TABORU MZK zamiast tych 30 letnich zabytków ..
Brak budowy nowego stadionu z prawdziwego zdarzenia pomimo kilku obietnic przed każdymi wyborami !!!!
Brak dopilnowania wspólnie razem z naszymi trzema byłymi radnymi z Sejmiku Wojewódzkiego, aby nasze miasto weszło w sklad Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej , oraz wcześniejszego remontu ulicy Warszawskiej ....
Mikołaj
Mikołaj 23.12.2015, 13:23
Doświetlić zawsze można, tylko pomyśleć co , gdzie i czym.
Gratulacje dla Zagozdona i wszystkich tych co pracowali przy tej inwestycji.
lpg
lpg 23.12.2015, 12:52
ciemno jest i koniec. wszedzie w Polsce główne części miasta są oświetlone i wayatko widoczne. Co mi po Ledach w ziemi i po energoszczędnych światłach jak ja poprostu nic tam nie widzę a i w pysk po cie,ku łatwo dosatać.
Julek
Julek 23.12.2015, 13:29
Dodam moją uwagę jako pilot, z góry widać nocą centra miast, pięknie oświetlone pajęczyny ulic łączą się z rozświetlonym jak diament centrum. Tomaszów jest nieco inny, z samolotu nie widać tego centrum a ulice zmierzają jakby do Czarnej Dziury...
xxx2
xxx2 23.12.2015, 10:36
Nie to żebym na kogoś najeżdżał albo kogoś faworyzował ale ludzie opamiętajcie się przypomnijcie sobie jak było kiedyś a jak jest teraz . Może i są jakieś niedoróbki , ale czy to jest powód do narzekania i trzepania piany ? Czy ta mentalność że : '' jakby nie zrobił , źle czy dobrze to i tak ktoś ponarzeka '' się kiedyś zmieni ?
Trzeba było zostawić jak było , wtedy było widno itd itp .
Jolka
Jolka 23.12.2015, 08:27
Nasz Plac Kościuszki w porze wieczornej wygląda jak cmentarz, ciemno że jednogroszówki nie znajdziesz w sakiewce a do tego porozwalane te płyty fontann, przypominają widowisko z Dziadów Mickiewicza. Ludzie!, centralna część miasta powinna błyszczeć od światła, może niebawem zrozumieją to osoby odpowiedzialne za estetykę tego Placu.
23.12.2015, 08:42
Szanowni ludzie pomrok na placu Kosciuszki ma na celu wyeksponowanie kolorowych fontann , do tego mają być widoczne wszystkie podświetlenia ławek oraz najwazniejsza rzecz to te 250 malutkich ledów zamontowanych w porfilu ( kamieniu łupanym ) na środku placu. Przy duzym oświetleniu nie było by tego wogóle widać... Poza tym oświetlenie uliczne placu Kościuszki to też oszczędne LEDY... Co do fontann te porozwalane płyty jak mówicie są to ławki na ktorych latem można siedzieć w chłodzie tryskającej wody... a wygląd to nowoczesność ....
lpg
lpg 23.12.2015, 08:13
Plac jak plac kwestia gustu, a tym sie nie dyskutuhe.
Ale oświetlenie to TOTALNA POMYŁKA. Centrum miasta, jego serce a ciemności egipskie. To już w innych częściach miasta jest widniej.
to nie na temat
to nie na temat 22.12.2015, 20:27
P.MARJUSZKU ...DLACZEGO MOPS W TYM MIESIACU NIE WYPLACIL NA SWIETA ZASILKOW, TO TAK JAK MY BEZ PENSI CZEMU TAKA CISZA ?NIEKTORYCH TO SA JEDYNE PIENIADZE MARNE,BO 605 ZL.
Ja
Ja 22.12.2015, 18:44
Plac zrobil Zagozdon, ale bez dwoch zdan ozywia go Witko. Badzmy sprawiedliwi.
Silv
Silv 22.12.2015, 18:18
Sukces jest całego miasta a nie tylko jednego człowieka, wielu z was nie docenia architektów, urzędników, ludzi, którzy czuwali nad tym projektem. Tak naprawdę macie podane 3 nazwiska ale te osoby tego nie wymyśliły tylko osoby, które dla nich robiły... ale dla większości z was to zawsze będzie tylko Zagozdon...
Redred
Redred 22.12.2015, 17:11
Pana Matysiaka?! Warto Panie Mariuszu dodać w tym momencie za co stracił pracę w UM. Ale to chyba Pan wie. Skończmy z ta poprawną promocją Pana Pupila.
22.12.2015, 17:13
Za to, że wspierał w wyobarach prezydenckich Haraśnego
różowy prosiaczek z DekoSmaku
różowy prosiaczek z DekoSmaku 22.12.2015, 16:47
Jakby jeszcze zabrali te płyty nagrobkowe, to faktycznie nagroda dla wytrwałych.
22.12.2015, 16:31
Myślę, że warto tu wspomnieć Grzegorza Haraśnego, Grzegorza Sławińskiego oraz Bartłomieja Matysiaka, którzy pracowali przy koncepcjach rewitalizacyjnych,
mariano
mariano 22.12.2015, 16:16
Pora wziąć się za pl. Narutowicza. Kupcom zorganizować nowe targowisko i utworzyć plac na miarę XXI wieku, wyeliminować obszar patologii, którym nie da się spokojnie przejść wieczorem.
22.12.2015, 15:54
Jako osoba która od początku do KOŃCA PRACOWAŁA PRZY REWITALIZACJI pl.Kościuszki podzielam ten werdykt . Jest to napewno SUKCES byłego Prezydenta Rafała Zagozdona , ktory bardzo często odwiedzał plac budowy ....

Pozostałe