Złamanie kości łódeczkowatej. Jak leczyć.

  • 16.01.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Złamanie kości łódeczkowatej. Jak leczyć.
Ręka a w szczególności dłoń to bardzo skomplikowany narząd. Układ kostny dłoni stworzony przez naturę to wzór doskonałości. Składa się z wielu drobnych kości odpowiedzialnych za prawidłowe, precyzyjne działanie dłoni. Jedna z nich jest położona od strony kciuka to kość łódeczkowata. Z powodu swojego umiejscowienia najczęściej spośród kości nadgarstka ulega ona złamaniu. Powodem urazu kości łódeczkowatej jest w większości przypadków upadek na wyprostowane ręce lub na zgięty w odruchu obronnym nadgarstek. Jest to kontuzja typowa dla sportowców odruchowo broniących się przed upadkiem. Najczęściej złamanie kości łódeczkowatej nadgarstka dosięga sportowców szybko zmieniających pozycję: biegaczy, narciarzy, piłkarzy itd..

Kiedy i gdzie szukać pomocy

Kość łódeczkowata jest największym elementem kostnym nadgarstka. Często po kontuzji ból jest na tyle słabo odczuwalny, że pacjenci bagatelizują uraz i nawet nie zgłaszają się do lekarza. Jest to błąd za który odcierpią w przyszłości. Objawy urazu kości łódeczkowatej to: duża wrażliwość na dotyk, ból nadgarstka, obrzęk, zsinienie, tkliwość, bolesny chwyt i ruchy manualne. Objawy te są typowe również dla innych dolegliwości. Pomocy należy szukać u lekarza ortopedy najlepiej specjalisty w kierunku chirurgii ręki. Ze względu na położenie i złożoną budowę kości nadgarstka diagnoza nie jest łatwa ani prosta. Zdjęcie RTG jest najlepszym sposobem potwierdzenia diagnozy.

W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie dodatkowych badań: rezonans magnetyczny lub scyntygrafia kości, które umożliwią uzyskanie pewnej diagnozy. Zlekceważone, nie leczone złamanie kości łódeczkowatej, może skutkować powstaniem „stawu rzekomego” powodującego silne bóle, ograniczenie ruchomości  nadgarstka i zwyrodnień stawów.

Więcej na temat złamania kości łódeczkowatej nadgarstka dowiesz się na Carolina.pl

Jak leczyć złamanie nadgarstka

O sposobie i przebiegu terapii decyduje lekarz specjalista. Przebieg leczenia zależy od miejsca i skali złamania oraz urazów towarzyszących. W mniej skomplikowanych przypadkach wystarcza unieruchomienie ręki w opatrunku gipsowym na okres 6-10 tygodni i rehabilitacja przyśpieszająca uzyskanie pełnej sprawności ręki. Jest to proces znacznie absorbujący czasowo.

W przypadku nieznacznego nawet przemieszczenia odłamków kości jest wskazanie do leczenia operacyjnego. Zabieg polega na stabilizacji fragmentów kości, za pomocą kaniulowanej śruby kompresyjnej, pod kontrolą monitora RTG. Ewentualne ubytki, szczeliny wypełnia się pobranym  przeszczepem kostnym. Urazy kości łódeczkowatej należą do trudno i długo gojących się. Po zdjęciu unieruchomienia konieczna jest rehabilitacja operowanej ręki. W celu przyśpieszenia gojenia można stosować plastry stabilizujące i przyśpieszające ten proces. Ważna jest też  dieta bogata w wapń,białko i witaminę D. Można wspomóc się suplementami bogatymi w minerały, pobudzającymi i wzmacniającymi zrost tkanki kostnej.

Leczenie złamania kości obarczone jest występowaniem powikłań w postaci braku prawidłowego zrostu kości, zmian zwyrodnieniowych, martwica tkanki kostnej. Powikłania wynikają ze słabszego ukrwienia kości łódeczkowatej i problemów z diagnozowaniem.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: