Czym zajmuje się endokrynologia?

  • 05.03.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Czym zajmuje się endokrynologia?
Endokrynologia to dział medycyny zajmujący się zaburzeniami funkcjonowania gruczołów wewnętrznych . Endokrynolog to lekarz zajmujący się zaburzeniami funkcjonowania gruczołów wewnętrznych i produkowanymi przez nie hormonami. Układ hormonalny pełni istotną rolę w stałej kontroli podstawowych parametrów życiowych. Hormony odpowiadają za regulację metabolizmu i funkcjonowanie układu odpornościowego. Ilość, różnorodność i mechanizmy działania hormonów w powiązaniu z układem nerwowym są na tyle złożone że szczególy zostawiamy specjalistom.

Kiedy szukać pomocy u endokrynologa ?

 Ilość gruczołów wewnętrznych i liczba produkowanych przez nie hormonów determinuje ilość i różnorodność objawów  endokrynologicznych. Zwróćmy uwagę na podstawowe objawy świadczące o niewłaściwej pracy któregoś z gruczołów. Po zauważeniu tych symptomów na pewno należy szukać pomocy u endokrynologa : nagły przyrost lub spadek masy ciała, nadmierny trądzik, nadmierne owłosienie, nadmierne wypadanie włosów, nadmierna potliwość, nadmierna senność lub pobudliwość, nadmierne lub zbyt niskie libido, nagłe uderzenia gorąca, obrzęki rąk i stóp.

Ponadto u kobiet: zaburzenia miesiączkowania, krwawienia, bóle piersi i problemy z ciążą.

Typowe objawy u dzieci to: zbyt wczesne dojrzewanie, zaburzenia wzrostu i proporcji ciała.

Wymienione objawy mogą sygnalizować wiele schorzeń układu endokrynnego.

Zobacz: Endokrynologia w Scanmed

Jakie choroby diagnozuje endokrynolog?

 Zadaniem endokrynologa jest diagnozowanie i leczenie chorób związanych z gruczołami dokrewnymi. Do schorzeń  układu endokrynnego zaliczamy m,in.: choroby tarczycy (nadczynność i niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto), choroby trzustki (guzy, różne typy cukrzycy), choroby przysadki mózgowej (nadczynność, niedoczynność, zespół Cushinga), choroby nadnerczy (nadczynność, niedoczynność, choroba Addisona, nadciśnienie hormonalne), choroby gruczołów płciowych (menopauza, andropauza, zaburzenia cyklu miesiączkowego), niepłodność wywołana zaburzeniami hormonalnymi, depresja wywołana niedoborem hormonów, zespoły androgenne (trądzik, łysienie). Po zebraniu wywiadu od pacjenta i badaniu fizykalnym, diagnostyka w endokrynologi, opiera się na wynikach laboratoryjnych badań krwi, badaniu USG i ewentualnym pobraniu biopsji do badania histopatologicznego.

Leczenie chorób endokrynologicznych.

 Ze względu na mnogość narządów i ilość hormonów przez nie produkowanych nakreślę tylko zarys przyczyn i metod leczenia schorzeń hormonalnych. Kuracja hormonalna polega na uzupełnieniu zbyt niskiego poziomu hormonu w organizmie pacjenta. Czasami zachodzi konieczność podania leków zmniejszających skłonność do odrzutów, Przebieg regulacji gospodarki hormonalnej musi być monitorowany aż do momentu jej ustabilizowania.

Zaburzenia hormonalne mają głównie podłoże genetyczne. Mogą też mieć związek ze sposobem życia. Nieodpowiednia dieta (fast food, nadmiar soli i cukru, alkohol) mająca wpływ na metabolizm oraz stres to czynniki mające wpływ na zaburzenia hormonalne.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: