Co to jest OC graniczne?

 • 07.03.2019, 10:00
 • Grupa Tipmedia
Co to jest OC graniczne?
Coraz bardziej popularne jest sprowadzanie pojazdów z zagranicy. Częste są również międzynarodowe podróże, czy praca za granicą a mieszkanie na terenie Polski. To powoduje, że bardzo często na terenie naszego kraju pojawiają się pojazdy z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi. Jak w takim wypadku wygląda kwestia ubezpieczenia OC i kto w razie zdarzenia ponosi odpowiedzialność?

Ubezpieczenie graniczne

Ubezpieczenie graniczne to polisa, którą powinien mieć każdy właściciel samochodu na zagranicznych numerach rejestracyjnych, który przebywa na terenie Polski lub wjeżdża do naszego kraju bez ważnego ubezpieczenia OC.

Temat ten nie dotyczy mieszkańców krajów należących do Unii Europejskiej. Ale już właściciele pojazdów z Ukrainy czy Rosji, powinni się wyposażyć w OC graniczne. Oczywiście, Polacy również powinni mieć wykupione OC graniczne, jeżeli udają się do kraju, w którym nie obowiązuje ubezpieczenie Zielona Karta, a pobyt na terenie danego kraju nie będzie trwał długo. Polisa jest bowiem krótkoterminowa. Można ją wykupić na 15 lub 30 dni.

Co warto wiedzieć?

Wybierając się do kraju, w którym polskie OC lub Zielona Karta nie są honorowane, należy pamiętać, że trzeba tam będzie opłacić OC graniczne, które będzie chronić przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych z winy podróżnego wobec osób trzecich.

Przy czym, znaczenie ma nie tylko kraj docelowy, ale również kraje pośrednie, przez które będzie trasa prowadzić. Jeżeli bowiem nawet przejazdem kierowca znajdzie się na terenie kraju, w którym konieczne jest OC graniczne, to musi je w czasie pobytu posiadać. W przeciwnym razie może ponieść poważne konsekwencje.

Gdzie obowiązuje ubezpieczenie graniczne?

OC graniczne należy kupić podczas pobytu w tych krajach, które uznają Zieloną Kartę oraz w Kosowie, które karty nie honoruje. Musi być wykupione wówczas, gdy kierowca zapomniał lub zaniedbał kwestię wyrobienia sobie Zielonej Karty przed wyjazdem.

Kraje, które wymagają tego rodzaju ochrony to:

 • Albania;
 • Białoruś;
 • Bośnia i Hercegowina;
 • Czarnogóra;
 • Maroko;
 • Mołdawia;
 • Macedonia;
 • Rosja;
 • Turcja;
 • Ukraina.

Ile kosztuje OC graniczne?

Na początek trzeba nadmienić, że OC graniczne jest, w większości przypadków, wydatkiem niepotrzebnym. Wystarczy za niewielką opłatą wykupić Zieloną Kartę i już można bezpiecznie i swobodnie podróżować. Jeżeli jednak kierowca o ten dokument nie zadba, to wówczas musi ponieść nieco większe koszty związane właśnie z ubezpieczeniem granicznym.

Na podstawie analizy cen tego ubezpieczenia okazuje się, że najtaniej można je kupić już za 4,5 euro na okres 15 dni, a najdrożej za 88 euro na 30 dni.

Szczegółowe informacje na temat cen i stawek można znaleźć przeglądając ubezpieczenie -auto.pl.

Jakie są skutki nieopłacenia OC granicznego?

Może się tak zdarzyć, że podczas przekraczania granicy danego państwa, uda się przejechać bez okazywania Zielonej Karty czy wykupowania OC granicznego. Jest to możliwe dlatego, że nie wszędzie, nie na każdym przejściu Zielona Karta jest sprawdzana. Gdy kierowca nie ma tego dokumentu i nie zostanie poproszony o jego okazanie, może przekroczyć granicę bez ważnego ubezpieczenia.

Problem pojawi się jednak wówczas, gdy dojdzie do wypadku z winy wjeżdżającego na teren danego kraju bez ważnego OC. Wówczas, wszystkie finansowe skutki tego wypadku trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni, a sięgają one czasem nawet setek tysięcy złotych. Porównując te kwoty z kosztami ubezpieczenia, chyba nie warto ryzykować.

Przed wyjazdem można też sprawdzić, jaki byłby koszt Zielonej Karty, wiele firm oferuje ją bezpłatnie przy ubezpieczeniu OC. Wystarczy zajrzeć na kalkulator oc (kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl), podliczyć wszystkie koszty i sprawa będzie wyjaśniona.

Podsumowując, ubezpieczenie graniczne ratuje w sytuacji, gdy wjeżdżając do danego kraju nie ma się ważnego w tym miejscu ubezpieczenia OC. Pozwala uchronić się przed finansowymi skutkami spowodowanych przez siebie wypadku, a w najlepszym razie, uchroni przed mandatem.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: