Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 14:24

Bourbon a whiskey, czyli jak odróżnić wersję europejską od amerykańskiej?

Dla wielu osób nie ma znaczenia, jaki rodzaj whisky wybiorą w sklepie. Znacznie większa jednak część konsumentów lubi wiedzieć, co kupuje i co kryje się pod konkretną nazwą. Czym jest bourbon, a czym whisky?
  • 09.04.2019 08:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Bourbon a whiskey, czyli jak odróżnić wersję europejską od amerykańskiej?

Europa słynie z whisky

Whisky w Europie znane jest od średniowiecza. Legendy głoszą, że iryjscy mnisi wytwarzali ją już w VII wieku. Nazywana wówczas była „wodą życia” i polecano ją na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Z Irlandii wieść o takim napoju przeniosła się do Szkocji, gdzie także zyskał ogromną popularność. Wzmianki o whisky pojawiały się już w XVI wieku, a ówczesna produkcja w Szkocji i Irlandii była nastawiana na eksport do pozostałych terenów brytyjskiego imperium. Oba narody miały własne podejście do produkcji whisky, której nazwa przyjęła się w 1736 roku. Bazą obu wersji był oczywiście jęczmień. Różnice pojawiały się natomiast na etapie produkcji. Szkoci poddawali whisky podwójnej destylacji, Irlandczycy natomiast robili to trzykrotnie. W obu krajach trunek leżakuje trzy lata w używanych, dębowych beczkach. Szkoci dodatkowo wędzą ją dymem torfowym, co nadaje jej charakterystycznego, ziemistego posmaku.

Bourbon a whiskey – trunek po amerykańsku

Jeszcze inaczej do produkcji whisky podeszli Amerykanie. A raczej europejscy imigranci, którzy w czasach kolonizacji postanowili rozpocząć produkcję na nowym kontynencie. Stosowanie szkockiego czy irlandzkiego przepisu było bowiem niemożliwe ze względu na panujące tam warunki naturalne. Dlatego w amerykańskiej wersji dominuje kukurydza, a nie jęczmień. Między bourbon a whisky jest więc znacząca różnica. Co więcej, bourbon leżakuje w nowych, dębowych beczkach, co wpływa na jego smak i aromat. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat https://swiat-whisky.sklep.pl/19-whiskey-amerykaskabourbon. Amerykańska whiskey, podobnie jak szkocka, posiada ściśle określoną recepturę chronioną prawnie. Bourbon musi więc być przygotowany z mieszanki zbóż, w której co najmniej 51% stanowi kukurydza. Producenci wykorzystują najczęściej jednak mieszanki z 70% zawartości kukurydzy. Bourbon w przeciwieństwie do whisky, leżakuje cztery lata. Produkuje się go w Kentucky – to tu powstaje aż 95% światowej produkcji. Jednym z najbardziej znanych burbonów jest Jim Beam. Jak widać, bourbon a whisky to dwa różne alkohole. Uzyskiwane są z różnych zbóż w nieco odmiennych procesach destylacyjnych. To sprawia, że każdy z nich ma unikalny smak i aromat. Ich odróżnienie nie jest trudne – wystarczy sprawdzić etykiety produktów, by poznać miejsce produkcji.

--- Materiał partnera ---