Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 03:53
Reklama
Reklama

Tomaszowskie rzeki „płynęły” w Spale

Historia Tomaszowa Mazowieckiego, to historia przepływających przez miasto rzek. Woda z nich stanowiła podstawowy czynnik decycujący o powstaniu wzdłuż nich fabryk, które stały się wyznacznikiem rozwoju miasta ale i symbolem jego recesji.

Doniosłą rolę w narodzinach i rozwoju Tomaszowa Mazowieckiego odegrały przepływające przez niego rzeki. Początki miastu dała osada o nazwie Kuźnice Tomaszowskie, utworzona w 1788 roku nad Wolbórką. Z czasem wzdłuż tej rzeki, jak też nad jej dopływem – Czarną, wyrosły liczne fabryki włókiennicze, poruszane początkowo ich nurtem. Wody Czarnej oraz wpadających do niej rzek: Piasecznicy i Lubochenki odegrały także niebagatelną rolę w utworzeniu tutaj na pocz. XX wieku wielkiej fabryki sztucznego jedwabiu. Przez długie lata była ona zaopatrywana także w wodę z Pilicy. Z tą rzeką była związana również podtomaszowska osada fabryczna Józefów, a wcześniej – warsztaty tkackie w nadpilickiej Brzustówce.

 

Przypadająca obecnie 185 rocznica nadania praw miejskich dla Tomaszowa Mazowieckiego zachęca do spojrzenia po raz pierwszy  na  zamknięty już – fabryczny rozdział w jego dziejach właśnie poprzez pryzmat pięciu tomaszowskich rzek. Taką nieszablonową opcję przyjął Skansen Rzeki Pilicy, urządzając rocznicową wystawę pt. „Miasto u zbiegu pięciu rzek”.  Ten niezmiernie ważny, a dzisiaj już zapomniany rozdział w historii Tomaszowa zawarto na siedmiu planszach skomponowanych w nowoczesnej,  atrakcyjnej formie graficznej.  

 

Na ekspozycję, obejmującą okres od początku XIX wieku do wybuchu II wojny światowej, składa się wyjątkowo bogaty zestaw archiwalnych map, planów, rycin, zdjęć i pocztówek, pochodzących  z archiwum Skansenu Rzeki Pilicy i ze zbiorów znanego tomaszowskiego kolekcjonera-regionalisty Jerzego Pawlika. Wiele z nich ma charakter unikatowy. Towarzyszą im fragmenty najstarszych opisów Tomaszowa Mazowieckiego, poczynionych m.in. ręką  Antoniego hr Ostrowskiego i Emilii Topas-Bernsztajnowej.   

           

Czytaj również: Kolejne Dożynki Prezydenckie za rok

 

Znakomitą okazję do prapremierowej prezentacji tej wystawy stworzyły Dożynki Prezydenckie, trwające podczas minionego weekendu w Spale. Stała się ona widoczną częścią stoiska promocyjnego Urzędu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, usytuowanego w Miasteczku Regionów na płycie stadionu COS. Przez dwa dni niecodzienna „rzeczna wystawa” przyciągała wielu dożynkowych gości, pochodzących nie tylko z Tomaszowa. Z wielką uwagą i emocjami odkrywali oni na starych mapach i zdjęciach zatarte już dzisiaj ślady fabrycznego, nadrzecznego miasta.

 

W niedzielne popołudnie tomaszowskie stoisko wraz z opisaną wystawą odwiedzili wizytujący dożynkowe miasteczko regionów Prezydent RP – Andrzej Duda  i jego Małżonka Agata Kornhauser-Duda.  Warto dodać, że była to już piętnasta prezentacja Skansenu Rzeki Pilicy podczas prezydenckich dożynek w Spale.

                     

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
xyz 17.09.2015 20:07
Widać, że zainteresowanie ogromne... Tomaszowski namiot wyglądał bardzo słabo na tle innych.

zyga 18.09.2015 09:14
No cóż jaka władza taka i promocja miasta - nic dodać nic ująć !

Gorzej 19.09.2015 13:08
gdy była tylko promocja i kumplowski układ.

Reklama
Polecane
Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącymTragiczny pożar na ulicy KołłątajaZapraszamy na spotkanie z RzecznikiemHejt, cyberprzemoc i mowa nienawiściSynoptyk IMGW: niedziela przyniesie więcej opadów i burzW niedzielę w Kościele katolickim przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego„Inny punkt widzenia – Wiosenne przebudzenie”
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama