Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 00:30
Reklama
Reklama

Zieloni wizjonerzy w Popielawach

Uczestnicy konkursu Zielony Wizjoner rozpoczęli prace nad przygotowaniem konsultacji społecznych wokół wymarzonych inwestycji w swoich gminach. Do projektu zakwalifikowało się pięćdziesiąt zespołów uczniowskich ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Zwycięży drużyna, która najlepiej poradzi sobie z tym niełatwym zadaniem. Uczestnikiem konkursu z terenu powiatu tomaszowskiego jest Gimnazjum w Popielawach.

Organizatorem konkursu jest Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa, które  jest ośrodkiem działającym w sieci ustanowionej przez Program ONZ ds. Środowiska (UNEP – United Nations Environment Programme). Działa od 1991 roku w strukturze krajowej część Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska.

 

Centrum oddało do dyspozycji  uczestników nowoczesne narzędzie do geowizualizacji w Internecie – portal Geokonsultacje+ (www.geokonsultacje.edu.pl ). Dzięki niemu młodzi „wizjonerzy” będą mogli zaprezentować swój autorski pomysł wykorzystując mapy i specjalny formularz, umożliwiający zbieranie komentarzy i opinii wszystkich zainteresowanych. Do współpracy z młodzieżą zaproszona zostanie lokalną społeczność, przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji zarządzających obszarami chronionymi.

 

Każdy, kto odwiedzi portal będzie mógł zobaczyć projekty inwestycji oraz zgłosić swoje uwagi np.: na temat lokalizacji danego przedsięwzięcia. Jednym z zadań drużyn biorących udział w konkursie jest uwzględnienie istniejących lub planowanych w okolicy elementów infrastruktury oraz sąsiedztwa obszarów cennych przyrodniczo, jak obszary chronione, pomniki przyrody czy siedliska roślin i zwierząt.

 

Jednym z efektów prac każdego z zespołów będzie trójwymiarowy model inwestycji. - Uczniowie z entuzjazmem i energią uczestniczą w zajęciach pokazowych – mówi Monika Rusztecka, koordynator projektu. – Tuż po ich zakończeniu przystępują do planowania swoich prac. Ogromnym zaangażowaniem wykazują się również nauczyciele – opiekunowie grup szkolnych, których pracę i zapał w realizacji projektów interdyscyplinarnych zawsze niezwykle podziwiamy. Chcemy, aby udział uczniów i nauczycieli w projekcie zaowocował systematycznym zainteresowaniem najbliższą okolicą oraz zaangażowaniem w życie lokalnych społeczności. Mamy nadzieję, że współpraca z władzami samorządowymi pozwoli także na wypracowanie dobrych praktyk w zakresie prowadzenia konsultacji społecznych w gminach – dodaje. 

 

W ramach programu 34 uczniów Gimnazjum w Popielawach, zrzeszonych w działającym od wielu lat szkolnym kółku ekologicznym, przez najbliższe kilka miesięcy przygotowywać będzie wirtualną ścieżkę edukacyjną o tematyce ekologicznej obejmującą obszar gminy Rokiciny.  – Opiekunem grupy i osobą, która zgłosiła nasze dzieci do projektu jest nasza nauczycielka pani Elżbieta Woźna. – mówi dyrektor gimnazjum mgr Małgorzata Lewandowska.- Na uczestnictwie uczniowie korzystają dodatkowo w taki sposób, że organizowane są lekcje, w czasie których eksperci Centrum Informacji o środowisku przeszkolili naszą młodzież.

 

Eksperci wspierają szkolne drużyny na wszystkich etapach działań. Poprowadzone przez specjalistów interdyscyplinarne lekcje pozwalają zapoznać uczestników z narzędziami internetowymi, pomogają dobrać metody prowadzenia komunikacji z interesariuszami i dostarczą wiedzy z zakresu zrównoważonego rozwoju i partycypacji społecznej.

 

Dla nauczycieli opracowano scenariusze lekcji i inne materiały dydaktyczne, które ułatwić mają przekazywanie młodzieży wiedzy i kształtowanie umiejętności w tych istotnych z punktu widzenia budowania społeczeństwa obywatelskiego obszarach.

 

Zaprojektowana przez uczniów z Popielaw w oparciu o konsultacje społeczne „ścieżka ekologiczna” będzie miała charakter wirtualny. – Czy uda się zrobić coś więcej zależy od funduszy przeznaczonych przez gminę – dodaje pani dyrektor.

 

- Głównym celem naszego projektu jest zaznajomienie młodziezy z tematyką zagospodarowania przestrzennego oraz zachęcenie do większej aktywności w swoich miejscowościach - wyjaśnia Monika Rusztecka. - Uczymy młodych ludzi, że ich głos ma także znaczenie.  Dzięki temu w przyszłości będą mogli włączyć się bardziej aktywnie w życie lokalne swoich miejscowości. 

 

Program duży nacisk kładzie na kształtowanie świadomości  dotyczącej "konsultacji spolecznych", które powinny stanowić płaszczyznę dialogu pomiędzy władzami a społecznościami lokalnymi. -  Chodzi o to, żeby młodzież wyrobiła w sobie pewien nawyk, umiejętność dyskutowania, zadawania pytań i wyrażania własnych opinii bez obaw - tłumaczy koordynator "Zielonych wizjonerów". - Uczymy, że mieć własną opinię nie jest niczym złym a wręcz pożądanym

 

Okazją do zebrania i podsumowania doświadczeń z lokalnych konsultacji będzie ogólnopolski piknik naukowy pod hasłem: Partycypacja społeczna dla rozwoju zrównoważonego, który odbędzie się we wrześniu w Warszawie.

 

Nagrodą dla zwycięzców konkursu będą multimedialne tablice szkolne. Przygotowano także nagrody dla poszczególnych uczestników oraz klas.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącymTragiczny pożar na ulicy KołłątajaZapraszamy na spotkanie z RzecznikiemHejt, cyberprzemoc i mowa nienawiściSynoptyk IMGW: niedziela przyniesie więcej opadów i burzW niedzielę w Kościele katolickim przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego„Inny punkt widzenia – Wiosenne przebudzenie”
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama