Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 12:25
Reklama
Reklama

Odija w Bibliotece

Ostatni czwartek, w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej upłynął w miłej atmosferze spotkania autorskiego z pisarzem Danielem Odiją.

Pisarz urodził się w 1974 r. w Słupsku, gdzie mieszka i pracuje do dzisiaj. Jest prozaikiem, dziennikarzem telewizyjnym. Należy do przedstawicieli tzw. Literatury Północy. W jego dorobku literackim znajdują się zbiory opowiadań Podróże w miejscu i Szklana huta oraz powieści Ulica , Tartak , Niech to nie będzie sen oraz wydana w 2010 roku Kroniki umarłych.

 

Powieści Daniela Odiji zostały docenione i nagrodzone przez krytyków: w 2001 r. Ulica została uhonorowana Pomorską Nagrodą Artystyczną za debiut roku, otrzymała też honorową nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk, natomiast wydany dwa lata później Tatarak - według uczestników forum literatorium.pl został jedną z 9 najbardziej cenionych książek prozatorskich roku 2003, w 2004 r. znalazł się także wśród finalistów Nagrody Nike, oraz został nominowany do Nagrody im. Józefa Mackiewicza.

 

Daniel Odija zapytany o początki swego pisania, przyznał, iż pierwsze utwory, które powstały były poezją, i powstały w szkole średniej. Natomiast pisanie prawdziwe, poważne rozpoczęło się właściwie dopiero w1997 roku i związane było z bardzo ważnymi wydarzeniami w życiu autora – śmiercią i narodzinami – te dwa skrajne zdarzenia skłoniły go do głębokich refleksji nad człowiekiem, jego duszą i psychiką.

 

Tematy do pisania przynosi samo życie – jestem dobrym obserwatorem, chodzę, przyglądam się i słucham, a później to wszystko opisuję – mówił na spotkaniu. Jego proza jest bardzo realistyczna, miejscami nawet brutalna, a jednocześnie posiada wiele cech liryki, oparta jest na fabule, będącej punktem wyjścia do psychologicznych i filozoficznych rozważań bohaterów prozy Odiji.

 

Pisarz przyznał iż cechy liryki w jego twórczości biorą się z tego, że uwielbia zarówno pisać jak i czytać poezje, którą wykorzystuje we własnych książkach.

 

Pisanie – jako proces twórczy - jest dla Niego formą psychoterapii – jeśli mam problem, jeśli coś zabiera mój wewnętrzny spokój, to staram się tą rzecz opisać, to pozwala mi o niej zapomnieć – tak twierdzi Daniel Odija. Pisząc robi wszystko, żeby z własną książką się nie nudzić i ma nadzieję że dzięki temu jego literatura jest atrakcyjna dla czytelników i być może dlatego jego pisarstwo zostało zauważone i docenione. Pisze dwie, trzy godziny dziennie – bo na więcej nie ma siły, ale napisanego tekstu właściwie już nie poprawia.

 

Niechętnie opowiada o swoich planach pisarskich - przyznał jednak, że chciał napisać prawdziwą powieść, która miałaby objętość przynajmniej kilkuset stron jak np Anna Karenina, jednak po ukończeniu (350 str.) Kroniki umarłych doszedł do wniosku, że na razie nic dłuższego nie powstanie. Obecnie pracuje nad książką, która bardzo różnić się będzie od dotychczas wydanych - z założenia ma być wesoła i dawać czytelnikowi wiele radości.

 

Spotkanie było bardzo ciekawe, poruszono wiele tematów dotyczących zarówno pisarstwa Pana Odiji jaki innych aspektów jego pracy (tworzenia słuchowisk literacko-muzycznych, adaptacji scenicznej Tartaku,czy pracy w słupeckim oddziale telewizji). Przebiegło w miłej atmosferze, choć nie zbrakło też chwil refleksji.

 

Spotkanie zrealizowane zostało dzięki Projektowi Tomaszowska Odyseja Literacka współfinansowanemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu „Wydarzenia artystyczne – priorytet 4 - Literatura”

 

Monika Koselak

[reklama2]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Szkolenie z Czarnej Taktyki w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony TerytorialnejArbuzy ekologiczneUOKiK: klienci Biedronki, którzy wzięli udział w promocji „Magia Rabatów”, mogą otrzymać 150 złNFOŚiGW: start programu dopłat do przydomowych wiatraków planowany na 2.-3. kwartał 2024 r.Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącymTragiczny pożar na ulicy KołłątajaZapraszamy na spotkanie z Rzecznikiem
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: amunakiTreść komentarza: wybitny fachowiec od odbioru dróg w gminie RzeczycaŹródło komentarza: Ogórek trzecim wiceprzewodniczącymAutor komentarza: BarmanTreść komentarza: Leszek to mój mentor i przyjaciel, to prawda że miał w poważaniu Tomaszów ale ile zrobił dla Rzeczycy!!! Lechu tak trzymaj wszystko omówimy w lesniczówce!Źródło komentarza: Ogórek trzecim wiceprzewodniczącymAutor komentarza: Entliczek pentliczek na kogo ...Treść komentarza: Trumf, trumf, Misia Bela, Misia Kasia, konfacela. Misia A, Misia Be, Misia Kasia, konface.Źródło komentarza: Ogórek trzecim wiceprzewodniczącymAutor komentarza: Wszystko jest na sprzedażTreść komentarza: Toż to ludzie spod brudnej PałyŹródło komentarza: Węgrzynowski ponownie Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Dla "chołoty" JBTreść komentarza: Trzeba … rozłożyć ten naród od wewnątrz, zabić jego moralność… Jeśli nie da się uczynić zeń trupa, należy przynajmniej sprawić, żeby był jako chory ropiejący i gnijący w łożu… Trzeba mu wszczepić zarazę, wywołać dziedziczny trąd, wieczną anarchię i niezgodę… Trzeba nauczyć brata donoszenia na brata, a syna skakania do gardła ojcu. Trzeba ich skłócić tak, aby się podzielili i szarpali, zawsze gdzieś szukając arbitra. Trzeba ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha, doprowadzić do tego, by przestali wierzyć w cokolwiek oprócz mamony i pajdy chleba.Źródło komentarza: Prezes PiS: Polska potrzebuje planu "Siedem razy tak", m.in. dla inwestycji, wsi i bezpieczeństwaAutor komentarza: MirekTreść komentarza: Gratulacje!Źródło komentarza: Znakomity występ młodych lekkoatletów MKS Tomaszów Mazowiecki.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama