Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 02:02
Reklama
Reklama

Ślady wojny w muzeum

To cykl imprez kulturalno – oświatowych zorganizowanych przez tomaszowskie muzeum z okazji 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej, które w tym roku zostały włączone do programu obchodów 90 – lecia istnienia Województwa Łódzkiego. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji w postaci ciekawych wystaw czasowych, interesujących sesji naukowych, lekcji muzealnych oraz wydawnictw papierowych. Przedstawiamy szczegółowy program obchodów oraz krótką historię „tomaszowskiego września 1939 r.”

1 września 1939 roku pomiędzy godziną 5 a 6 rano w Tomaszowie Mazowieckim, podobnie jak w innych miastach w Polsce i województwie łódzkim, nastąpił nalot bombowy. Przez kolejne dni września miasto było regularnie bombardowane. Naloty spowodowały straty materialne w centrum miasta. Zniszczeniu uległo dużo domów mieszkalnych i zakładów przemysłowych. Straty były także wśród ludności cywilnej miasta. Naloty spowodowały poważne zniszczenia. Ginęli robotnicy zatrudnieni.

6 września 1939 roku niemieckie kolumny pancerne dotarły pod Tomaszów Mazowiecki.

Miasta oraz okoliczne tereny broniła polska 13 Dywizja Piechoty. Po rozbiciu oddziałów polskich w rejonie Piotrkowa Tryb. Właśnie ta osamotniona dywizja była ostatnią zaporą dla niemieckich czołgów prących ze Śląska do „serca Polski” – Warszawy.

Bezpośrednią obronę miasta zorganizował 45 Pułk piechoty dowodzony przez płk Stanisława Hojnowskiego. Po całodniowych walkach, 6 września, na przedpolach Tomaszowa, w godzinach wieczornych pułk rozpoczął wycofywanie się w kierunku Warszawy. W okolicach Lubochni miał powstać kolejny punkt oporu.

Podczas przemarszu przez ulicę Warszawską kolumna 45 pułku piechoty została niespodziewanie i gwałtownie ostrzelana przez Niemców. Okazało się, że północna dzielnica Tomaszowa - Starzyce, już jest zajęta przez regularne oddziały armii niemieckiej. Wśród pierwszych zabitych znalazł się niestety dowódca pułku. Widząc, że droga wyjazdowa z Tomaszowa do Warszawy jest już zablokowana reszta żołnierzy czołowych oddziału pułku rozproszyła się i małymi grupkami wymknęła z miasta uchodząc w kierunku lasów spalskich.
W tym samym czasie główna część kolumny pułkowej, która znajdowała się nieco dalej w głębi ulicy została zaatakowana przez dywersantów niemieckich. Do żołnierzy 45 pułku strzelano z dachów, okien, bram i ogródków. Jednostka w krótkim czasie uległa zupełnemu rozbiciu. Z ręki dywersantów zginęło ponad 100 polskich żołnierzy. Porzucono cały sprzęt i wyposażenie pułkowe. Ci żołnierze, którzy przeżyli ostrzał uciekli kierując się do lasów spalskich.

Przed wojną mieszkała w Tomaszowie znaczna mniejszość niemiecka. Wielu z Niemców nie kryła wrogości do państwa polskiego. Po kryjomu uciekali do Niemiec, gdzie przechodzili przeszkolenie wojskowo – dywersyjne. Większość z dywersantów atakujących polskich żołnierzy w Tomaszowie w dniu 6 września 1939 r. to byli miejscowi, tomaszowscy Niemcy.

Akcja dywersyjna w Tomaszowie związana z rozbiciem 45 pułku piechoty była jedną z większych tego typu akcji zorganizowanych w tragicznym Wrześniu na całym terytorium Polski.

7 września 1939 r w godzinach porannych Niemcy zlikwidowali ostatnie gniazda polskiego oporu. Rozpoczęła się kilkuletnia, tragiczna niemiecka okupacja Tomaszowa Mazowieckiego.
Dla upamiętnienia 70.rocznicy wybuchu II wojny światowej Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na cykl imprez kulturalno – oświatowych przebiegających pod hasłem „ŚLADY WOJNY”, realizowanych w okresie od 29 kwietnia do 30 października 2009 r. i włączonych w program obchodów 90lecia Województwa Łódzkiego.

Tekst: mgr Andrzej Kędzierski, St. kustosz Działu Historycznego Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Maz.
[reklama2]

Program obchodów:

Wystawa czasowa


•    29.VIII – 11.X.2009 r. - „Tomaszów Mazowiecki i jego mieszkańcy w latach 1939 – 1945” – ekspozycja zorganizowana we współpracy z Oddziałem Archiwum Państwowego w Tomaszowie Mazowieckim oraz z lokalnymi kolekcjonerami
•    
Sesja naukowa
•    9.IX.2009 r. godz.11.00 – „Militarne i polityczne aspekty udziału Polski w II wojnie światowej” - sesja naukowa zorganizowana w ramach projektu „Ślady wojny” z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, włączona w program obchodów 90lecia Województwa Łódzkiego.
•    
W programie sesji wygłoszone zostaną następujące referaty:

•    dr Sebastian Pilarski ( Oddział IPN w Łodzi) - ” Władze Polskie wobec kwestii czechosłowackiej w 1939 r.”
•    płk mgr inż. ” Jerzy Murgrabia ( Dyrektor Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich) - ” Bitwa nad Bzurą”
•    dr Tomasz Matuszak ( Dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Tryb.) - ” Archiwa państwowe w okresie II wojny światowej”
•    mgr Piotr Bieliński - ” Działania ofensywne Wehrmachtu i obrona Wojska Polskiego w rejonie Tomaszowa Mazowieckiego we wrześniu 1939 r.”
•    dr Andrzej Wróbel ( Kierownik Archiwum Państwowego w Tomaszowie Mazowieckim) - ” Polityka eksterminacyjna okupanta hitlerowskiego na terenie powiatu tomaszowskiego w latach 1939 - 45″
•    mgr Paweł Chwaliński - ” Dzieje Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu w czasie II wojny światowej”

Wydawnictwo

•    „Militarne i polityczne aspekty udziału Polski w Drugiej Wojnie Światowej”– publikacja materiałów z sesji naukowej, 9.IX.2009 r.

Lekcje muzealne

•    „Tomaszów i jego mieszkańcy w latach II wojny światowej” - zajęcia muzealne realizowane w scenerii wystawy stałej i czasowej.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Nefrytowa Lisica 09.08.2009 20:54
Muzeum pisze artykuł z fotki z konkurencji ze SKANSENU :):):) Zapraszam na rekonstrukcje do SKANSENU we wrześniu!

Cenzor 06.08.2009 18:30
"Ginęli robotnicy zatrudnieni." Co to za zdanie?

luciu 06.08.2009 12:20
nie zebym sie czepial ale pierwsza czesc artykulu mogla by spokojnie poczekac na wrzesien. no i przydalo by sie to raz jeszcze przeczytac przed publikacja

Reklama
Polecane
Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącymTragiczny pożar na ulicy KołłątajaZapraszamy na spotkanie z RzecznikiemHejt, cyberprzemoc i mowa nienawiściSynoptyk IMGW: niedziela przyniesie więcej opadów i burzW niedzielę w Kościele katolickim przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego„Inny punkt widzenia – Wiosenne przebudzenie”
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama