Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 11:55
Reklama
Reklama

Jedynie Kamyk

2,5 roku zajęło Andrzejowi Popłońskiemu, wójtowi Lubochni zbudowanie większościowej koalicji w Radzie Gminy. Czy okaże się ona stabilna i przetrwa do kolejnych wyborów samorządowych? Czas pokaże...

W miniony czwartek odbyła się XXXX już sesja Rady Gminy w Lubochni w bieżącej kadencji Samorządu.

 

Zwołana przez wiceprzewodniczącego Władysława Wójciaka Sesja w porządku obrad przewidywała m.in. zmiany w budżecie, oraz powołanie składu komisji statutowej. Okazało się jednak, że musi on ulec zmianie.

 

Porządek obrad zmieniono w związku z pismem, jakie Wojewoda Łódzki przesłał do Rady Gminy. Organ nadzoru potwierdził w nim prawomocność odwołania przewodniczącego Rady Józefa Łysakowskiego, który stracił swoją funkcję podczas sesji 16 lutego br.

 

Jak można się było spodziewać treść pismo nie usatysfakcjonowała radnych opozycji, którzy próbowali  kwestionować jego rzeczowość.


Ostatecznie, wobec vacatu na stanowisko przewodniczącego postanowiono, że do porządku obrad dodany zostanie punkt o wyborze nowego. Przy zgłaszaniu kandydatów radny Bogusław Szymczuk z Małcza zaproponował na przewodniczącego Macieja Kamyka z Osiedla Nowy Glinnik. Radny Kazimierz Bieniek z Olszowca Marcina Bernaciaka z Lubochni-Górek, który jednak nie zgodził się kandydować.

 

Głosowanie było oczywiście tajne. Powołano komisję skrutacyjną w skład której weszli radni:  Sławomir Ryś, Barbara Świerczyńska, Marcin Bernaciak.

 

Z uwagi na fakt, że zgłoszono tylko jednego kandydata, radnym dano możliwość głosowania na "tak"  "nie"  lub "wstrzymania się od głosu".

 

W wyniku przeprowadzanego głosowania głosami 8 za, 4 przeciw 1 wstrzymujący i 1 nieważny nowym przewodniczącym Rady Gminy Lubochnia został Maciej Kamyk.

 

Sprawa funkcji przewodniczącego Rady Gminy wzbudzała ogromne kontrowersje od wielu miesięcy.
 

Na I sesji Rady w 2006 roku, pomimo wcześniejszym wewnętrznym ustaleń „prowójtowskiej” części radnych przewodniczącym nie został wskazywany wówczas Maciej Kamyk. Stało się tak za sprawą „niespodzianki”, jaką sprawił wszystkim Józef Łysakowski, który mimo tego, że został radnym w ramach komitetu "Popłoński i Osiedle" postanowił niespodziewanie kandydować także na przewodniczącego Rady. Co ciekawe, został nim, przewagą jednego (swojego głosu).

 

Wkrótce potem Rada Gminy Lubochnia uległa dość wyrazistej polaryzacji na większościowy ośmioosobowy klub radnych "Forum Samorządowe" w stosunku do siedmioosobowej grupy radnych popierający wójta zrzeszonej później w klubie "Zgoda". Z czasem dominacja klubu "Forum Samorządowe" osłabła. Większościową szalę w Lubochni, tym razem przeważył radny Marcin Bernaciak przechodząc na stronę wójta Popłońskiego.

 

Skok radnego Bernaciaka we wrześniu ubieg logo roku doceniono. Dzięki niemu został wybrany na przewodniczącego rady. Nie był nim jednak długo.  Sesja, na której dokonano wyboru została unieważniona przez wojewodę z powodu zwołania jej przez wiceprzewodniczącego Władysława Wójciaka wbrew woli przewodniczącego Józefa Łysakowskiego. W Radzie Gminy powstał w ten sposób paraliż formalnoprawny.

 

Z jednej strony przewodniczący, który zdaniem prowójtowskiej większości blokował wniosek o swoje odwołanie, z drugiej strony wiceprzewodniczący zwołujący zdaniem opozycji nieprawomocne sesje.

 

Obie strony próbowały interweniować u wojewody. Ostatecznie w pisemnie przedstawionym na początku omawianej sesji stwierdzono że przewodniczący Józef Łysakowski został prawomocnie odwołany.

 

Podczas Sesji Radni dokonali zmian w budżecie 2009. Zatwierdzili środki w kwocie 22.638 zł na wymianę polsko-niemiecką uczniów Gimnazjum oraz 6.485 zł przeznaczoną na Wybory do Parlamentu Europejskiego.

 

Najważniejszymi zmianami w budżecie były jednak te dotyczące inwestycji w infrastrukturę. Doszukano się oszczędności w inwestycjach kanalizacyjnych Brenicy i Olszowca. Ponad milionową inwestycję wodociągową na Glinniku I, Nowym Glinniku, Dąbrowie i Luboszewach przesunięto na rok następny. Zmiany w budżecie nie wzbudziły emocji , głosowało za ich przyjęciem 13 radnych.

 

W kolejnym punkcie powołano członków komisji statutowej. Zostali nimi Piotr Majchrowski, Bogusław Szymczuk, Kazimierz Bieniek. Przewodniczącym komisji wybrano Piotra Majchrowskiego.

 

Ostatni punkt obrad, czyli sprawy różne i wolne wnioski dominowała przede wszystkim tematyka infrastruktury drogowej oraz dyskusje o charakterze politycznym.

 

Przybyła na sesję grupa kilku mieszkańców Olszowca domagała się od Gminy podjęcia działań, które poprawią bezpieczeństwo na tym krótkim ale ruchliwym odcinku drogi.
 

Mieszkańcy apelowali o położenie chodnika. Radny oraz sołtys poruszali też takie sprawy jak kanalizacja deszczowa, ograniczenie prędkości, przejście na pieszych czy oświetlenie uliczne. Wójt Andrzej Popłoński w odpowiadał mieszkańcom, że w tych sprawach zamierza wystąpić do Starostwa Powiatowego, gdyż droga przez Olszowiec należy właśnie do Powiatu.

 

Radny Marcin Bernaciak poruszył kwestię rozbudowy budynku Gimnazjum w Lubochni, ma to związek z faktem iż uczniowie z Osiedla Nowy Glinnik uczą się w szkole podstawowej i gimnazjum w Tomaszowie Mazowieckim, mimo że Gmina płaci za ich dowozy traci subwencje oświatową dla tych uczniów i miejsca pracy w szkole. Ponadto złożył zapytanie do Wójta Andrzeja Popłońskiego o możliwość pozyskania terenów pod boisko "Orlik" w Lubochni, a także o powołanie komisji 900-lecia istnienia Lubochni.

 

Opozycyjny radny Wojciech Głowacki z Jasienia odnosząc się do wyboru nowego przewodniczącego powiedział - Jest przewodniczący teraz będzie super, bo radni nawet nie będą mieli informacji na temat co się dzieje w gminie dostaną tylko to co pan wójt czy pan przewodniczący będzie chciał.

 

Odpowiadając radnemu Bernaciakowi stwierdził  - Tutaj były deklaracje pana Bernaciaka. Ja uważam,  że ten  człowiek naprawdę nie ma wstydu , bo” sprzedając” się za pracę w szkole , jako większościowy człowiek w klubie 'Zgoda' on śnie mówić że teraz mamy 900lecie, teraz będziemy rozbudowywać szkołę, a co robił wcześniej? Teraz 'Orlik' będzie. Tylko proszę państwa jak ten 'Orlik' mogliśmy pozyskać dla Gminy Lubochnia to wtedy propozycja wójta była aby go  zbudować w Podmałczu.

 

Radny z Jasienia w swym przemówieniu szczególny kładł nacisk na wykonanie inwestycji, a raczej według niego na brak tych inwestycji, zarzucając notoryczne zapowiadanie na łamach prasy tych samych inwestycji, które jednak nie mogą doczekać się realizacji. Tym bardziej że z ubiegłego roku została ponadmilionowa nadwyżka budżetowa.

 

Przewodniczący rady Maciej Kamyk odpierał zarzuty dotyczące gminnych inwestycji - Panie radny Głowacki, ja też chciałem panu powiedzieć i wszystkim następnym to przypominam, że wójt wykonuje tylko uchwały rady gminy, nic nie przeszkadza aby państwo radni zgłosili odpowiedni projekt uchwały, podali źródło finansowania i uchwalili .

 

W podobnym tonie głos zabrał Andrzej Popłoński - Przecież rada gminy, sołtysi i wszyscy byli informowani że wykonanie inwestycji zależy od uzyskania środków zewnętrznych – tłumaczył radnym.

 

 Czytaj także

 

Aresztowanie wójta Lubochni


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ONG 07.05.2009 09:19
To teraz kolejny krok na wójta ?

Lubochniak 06.05.2009 15:50
Ni mniej ni więcej tylko powstała w Lubochni nowa ,,WRON-a", czytaj ,,Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, a raczej gminnego". Historia jednak już nie raz pokazała, że rządy wojskowych - aktualnych lub byłych - do niczego dobrego nie prowadzą. W Lubochni jedynym rozwiązaniem są nowe wybory zarówno na wójta jak i do rady, które doprowadziłyby do całkowitej wymiany obecnych władz.

Andrzej 06.05.2009 10:39
Panie Macieju gratulacje!!!!!!!!!

Kolega 05.05.2009 12:23
Gratulacje , gratulacje . Panie Macieju niech sie Pan trzyma . Pozdrwaiam . Kolega z Tomaszowa.

Reklama
Polecane
Szkolenie z Czarnej Taktyki w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony TerytorialnejArbuzy ekologiczneUOKiK: klienci Biedronki, którzy wzięli udział w promocji „Magia Rabatów”, mogą otrzymać 150 złNFOŚiGW: start programu dopłat do przydomowych wiatraków planowany na 2.-3. kwartał 2024 r.Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącymTragiczny pożar na ulicy KołłątajaZapraszamy na spotkanie z Rzecznikiem
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Wasze komentarze
Autor komentarza: amunakiTreść komentarza: wybitny fachowiec od odbioru dróg w gminie RzeczycaŹródło komentarza: Ogórek trzecim wiceprzewodniczącymAutor komentarza: BarmanTreść komentarza: Leszek to mój mentor i przyjaciel, to prawda że miał w poważaniu Tomaszów ale ile zrobił dla Rzeczycy!!! Lechu tak trzymaj wszystko omówimy w lesniczówce!Źródło komentarza: Ogórek trzecim wiceprzewodniczącymAutor komentarza: Entliczek pentliczek na kogo ...Treść komentarza: Trumf, trumf, Misia Bela, Misia Kasia, konfacela. Misia A, Misia Be, Misia Kasia, konface.Źródło komentarza: Ogórek trzecim wiceprzewodniczącymAutor komentarza: Wszystko jest na sprzedażTreść komentarza: Toż to ludzie spod brudnej PałyŹródło komentarza: Węgrzynowski ponownie Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Dla "chołoty" JBTreść komentarza: Trzeba … rozłożyć ten naród od wewnątrz, zabić jego moralność… Jeśli nie da się uczynić zeń trupa, należy przynajmniej sprawić, żeby był jako chory ropiejący i gnijący w łożu… Trzeba mu wszczepić zarazę, wywołać dziedziczny trąd, wieczną anarchię i niezgodę… Trzeba nauczyć brata donoszenia na brata, a syna skakania do gardła ojcu. Trzeba ich skłócić tak, aby się podzielili i szarpali, zawsze gdzieś szukając arbitra. Trzeba ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha, doprowadzić do tego, by przestali wierzyć w cokolwiek oprócz mamony i pajdy chleba.Źródło komentarza: Prezes PiS: Polska potrzebuje planu "Siedem razy tak", m.in. dla inwestycji, wsi i bezpieczeństwaAutor komentarza: MirekTreść komentarza: Gratulacje!Źródło komentarza: Znakomity występ młodych lekkoatletów MKS Tomaszów Mazowiecki.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama