Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 czerwca 2024 01:29
Reklama
Reklama

Indonezja - Przyroda i ludzie

Muzeum w Tomaszowie Maz. im. Antoniego hr. Ostrowskiego zaprasza na wystawę „INDONEZJA - Przyroda i ludzie” ze zbiorów Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa powstała w następstwie wyprawy "Indonesia Entomological Trail ‘05", zorganizowanej przy współpracy Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Wyprawa odbyła się na przełomie kwietnia i maja 2005 roku, jej celem było przeprowadzenie badań entomofauny kilku Indonezyjskich wysp: Jawy, Sumatry, Borneo i Celebesu.

Organizatorami wyjazdu byli Michał Smoleń i Karol Glimos. Przez sześć tygodni prowadzili badania owadów w różnych biotopach. Na wystawie zobaczymy pozyskane eksponaty i dokumentację fotograficzną wyprawy.

Na ponad dwudziestu fotogramach prezentowana jest część dokumentacji fotograficznej wyprawy. Motyw przewodni wystawy stanowi kwestia ochrony przyrody. Celem autorów jest przedstawienie sytuacji, w jakiej znalazło się środowisko naturalne Indonezji.

Widzowie zobaczą skutki ekspansji cywilizacji na środowisko naturalne Indonezji. Naukowcy poprzez zdjęcia, pokazują zarówno zagrożenie dla ginących gatunków, ale też i codzienne zmagania człowieka z siłami przyrody, często przy użyciu bardzo prymitywnych metod.

Poruszona została również tematyka międzynarodowej ochrony przyrody na mocy Konwencji waszyngtońskiej CITES, która może uchronić wiele zagrożonych gatunków przed wyginięciem. Prezentowane są zdjęcia zwierząt przeznaczonych do nielegalnej sprzedaży, a także motyle podlegające szczególnej ochronie.

Na wystawie można zobaczyć zdjęcia ludzi podczas zwykłych czynności, a fotografie uzupełnione są przedmiotami codziennego użytku – maczetami, ubraniami i nieodłącznym atrybutem każdego indonezyjskiego mężczyzny: papierosami z dodatkiem goździków o dźwięcznej nazwie Kretek.

W gablotach przedstawiono przekrojowo większość grup owadów występujących w Indonezji. Poczynając od drobnych chrząszczy, kończąc na pięknych rajskich motylach z rodzaju Ornithoptera, które podlegają szczególnej ochronie ze względu na zagrożenie wyginięciem.

W kilku gablotkach można też zobaczyć przykładowe gatunki muszli i ogromnego kraba kokosowego Birgus latro.

Eksponowane są  również okazy spreparowanych ptaków i ssaków, pochodzących z wysp Indonezji. Niewątpliwie dużą atrakcją jest prawie 2 m. długości gawial.

 

 


Indonezja -  Przyroda i ludzie

Indonezja - Przyroda i ludzie

Indonezja -  Przyroda i ludzie

Indonezja - Przyroda i ludzie

Indonezja -  Przyroda i ludzie

Indonezja - Przyroda i ludzie

Indonezja -  Przyroda i ludzie

Indonezja - Przyroda i ludzie

Indonezja -  Przyroda i ludzie

Indonezja - Przyroda i ludzie

Indonezja -  Przyroda i ludzie

Indonezja - Przyroda i ludzie

Indonezja -  Przyroda i ludzie

Indonezja - Przyroda i ludzie

Indonezja -  Przyroda i ludzie

Indonezja - Przyroda i ludzie

Indonezja -  Przyroda i ludzie

Indonezja - Przyroda i ludzie

Indonezja -  Przyroda i ludzie

Indonezja - Przyroda i ludzie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Remont Kamienicy przy Placu Kościuszki 25 zostanie dokończony.Remont Kamienicy przy Placu Kościuszki 25 zostanie dokończony.Tomaszowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wyłoniło Wykonawcę na dokończenie remontu kamienicy przy Placu Kościuszki 25. Przypomnijmy, że pierwsze prace związane z wykonaniem całkiem nowej konstrukcji dachu wraz z pokryciem i wymianą belek stropowych nad drugą kondygnacją oraz dobudowanie od strony wewnętrznej w stanie surowym nowej klatki schodowej pełniącej rolę komunikacji pionowej do zlokalizowanych na I piętrze mieszkań zrealizowane zostały na przełomie lat 2022-2023r. W postępowaniu przetargowym na dokończenie remontu przedmiotowej kamienicy przystąpiło sześć firm, najkorzystniejsza ofertę została przesłana przez firmę GLOBAL BUDOWNICTWO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z Częstochowy, która opiewa na kwotę 1 987 200,00 złotych brutto.Data dodania artykułu: 01.06.2024 13:50 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 2
Na Zjeździe Dużych Rodzin: Niezbędny iloraz podatkowy w PIT i wyższe emerytury dla matekAresztowanie działaczy Stronnictwa LudowegoZapraszamy na Dzień Dziecka z Tomaszowskimi KlasykamiFundacja Nu-Med wraz z partnerami zaprasza na imprezę „Z miłości do Zdrowia”Dobra wiadomość ze Szpitala w TomaszowieKosiniak-Kamysz w Tomaszowie Mazowieckim: mamy zapaść demograficzną, potrzebujemy więcej dzieci”Za duży na bajki 2” w Kulturze Dostępnej   w kinach HeliosRemont Kamienicy przy Placu Kościuszki 25 zostanie dokończony.Jaki materac dla babci i dziadka? Wybieramy najwygodniejsze materace dla seniorówIMGW ostrzega przed burzami w prawie całej PolsceKary za szambo.  Gminy naliczają je bez litościUnia Skierniewice – Lechia Tomaszów Mazowiecki 2:1 (1:0)
Reklama
VI Antoniański Bieg Rekreacyjny VI Antoniański Bieg Rekreacyjny VI Antoniański Bieg Rekreacyjny odbędzie się w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej. Wydarzenie jest organizowane z okazji obchodów Dni Antoniańskich.Bieg  zaplanowano na 13 czerwca. Celem przedsięwzięcia jest sportowe uczczenie tego wydarzenia oraz promowanie wizerunku patrona powiatu i miasta, a także wychowanie przez sport, a także upowszechnienie zdrowego stylu życia. Organizatorem przedsięwzięcia  jest Powiatowe Centrum Animacji Społecznej.Bieg na dystansie 1 km odbędzie się na terenach zewnętrznych PCAS-u przy ul. Farbiarskiej 20/24 o godz. 15.30. Zapisy są przyjmowane mailowo: [email protected] lub na miejscu w dniu imprezy od godz. 14.30. Szczegółowe informacje dostępne są pod nr. 44 724 63 34.Po zakończeniu biegu nastąpi uroczyste wręczenie medali oraz losowanie nagród. Zapraszamy do wspólnej zabawy, integracji oraz aktywnego spędzania czasu.– Już po raz szósty uczestnicy biegu pokonają trasę biegnącą alejkami Parku Bulwary, a start i meta zorganizowane zostaną na terenie PCAS-u. W biegu może uczestniczyć każdy, bez względu na wiek, bo samo przedsięwzięcie ma wymiar symboliczny. Chodzi przede wszystkim o to, żeby wspólnie spędzić czas i upamiętnić ustanowienie św. Antoniego patronem miasta i powiatu. Regulamin i karta zgłoszenia dostępne są na naszej stronie i na profilu Fb. – mówi Dorota Ignasiak, dyrektor placówki.Uczestnictwo w biegu jest bezpłatne. Data rozpoczęcia wydarzenia: 13.06.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie małe

Temperatura: 15°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: WarekTreść komentarza: Chore to jest zmuszanie ludzi do podpisania umowy. Ci co pisza,ze woda z szamba smierdzi niemilosiernie nigdy nie mieli doczynienia z plynami z szamba chyba a nawozami na polach. 360 zl kosztuje u nas beczka, ktora musze zamówić co 2 tygodnie i ptosic sie, zeby przyjechali na czas,zeby nie wybilo. To jest dramat a gminy syrasza karami. No po prostu paranojaŹródło komentarza: Kary za szambo. Gminy naliczają je bez litościAutor komentarza: Nie zadowolonyTreść komentarza: W gm Chmielno przydało by się wysłać kontrolę do rolników bo nie mają zbiorników na gnojowicę a gnojowica odpływa do rzekiŹródło komentarza: Kary za szambo. Gminy naliczają je bez litościAutor komentarza: MaurycyTreść komentarza: To prawda to wszystko to wielkie szambo. Cały ten Eurokolchoz nie różni się wiele od CCCP. Ta sama komuna tylko w innym wydaniu. Tam była państwowa komuna ,tu jest korporacyjna komuna. Najpierw ściągają kasę ,potem rozdają jednym innym nie. To bagno niema przyszlosciŹródło komentarza: Kary za szambo. Gminy naliczają je bez litościAutor komentarza: Taki tamTreść komentarza: Podkabluj go przez aplikację M obywatelŹródło komentarza: Kary za szambo. Gminy naliczają je bez litościAutor komentarza: EchTreść komentarza: Niech wykonają kanalizację bo mają na te cele kasę z UE ale wolą przeżreć i karać mieszkańców . Widocznie z mandatów może więcej wyciągnąć jak z kanalizacji . Przy urnie wyborczej takich miejskich zarządców trzeba eliminować .Źródło komentarza: Kary za szambo. Gminy naliczają je bez litościAutor komentarza: PawełekTreść komentarza: Komorowski od latania na drzwiach od stodoły i Władek od MON-u 'barachło' i niekompetencja.Źródło komentarza: Kosiniak-Kamysz w Tomaszowie Mazowieckim: mamy zapaść demograficzną, potrzebujemy więcej dzieci
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama