Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 05:36
Reklama
Reklama

Wirtualna lekcja historii „Pomoc udzielana Żydom podczas okupacji”

17 grudnia 2020 roku o godz. 17.00 za pośrednictwem platformy Zoom odbyło się wirtualne spotkanie „Pomoc udzielana Żydom podczas okupacji”. Jego organizatorami były Fundacja Pasaże Pamięci oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim.

Tę niezwykłą lekcję historii prowadziła dr Justyna  Biernat, wyróżniona w tegorocznej edycji nagrody POLIN – przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich, osobom lub organizacjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o polskich Żydach. 


Uczestnicy spotkania poznali sylwetki Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata pochodzących z Tomaszowa:  Karoliny Juszczykowskiej oraz Stefana i Zofii Szokalskich.
Prelegentka w bardzo ciekawy sposób opowiadała o wieloetnicznej historii okupowanego Tomaszowa. Losy miejscowych Żydów pokazała na przykładzie kilku rodzin zamieszkujących kamienice przy ul. św. Antoniego, Wilczej, Pilicznej. Opowieść zilustrowana była mapami i fotografiami, które nie tylko przybliżały sylwetki bohaterów, ale także wpłynęły na  emocjonalny odbiór relacji.


Obecni na lekcji poznali również topografię tomaszowskiego getta. Dowiedzieli się, gdzie znajdowała się Rada Starszych, Plac Selekcji czy Teatr gettowy.
Dr Justyna Biernat barwnie przedstawiała relacje polsko-żydowskie, które w jej opowieści zyskały czysto ludzki wymiar. Działalność wielu tomaszowian angażujących się w pomoc na rzecz społeczności żydowskiej to działalność na rzecz sąsiadów, znajomych, kochanków, czy kolegów z podwórka. Mieszkańcy naszego miasta przedzierali się przez mury getta przy ul. Polnej, aby przemycić chleb, leki albo uratować choćby jedno istnienie.
Wirtualne spotkanie obejrzało 30 widzów biorących aktywny udział w wydarzeniu. Mamy nadzieję, że uda się zrealizować kolejne z żyjącymi świadkami historii okupowanego Tomaszowa.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Hermann 19.12.2020 11:42
Moja świętej pamięci babcia mogłaby opowiedzieć jak to ona i jej rodzina pomagała żydom ukryć się przed hitlerowcami, a potem ci sami żydzi, już po wojnie, przyszli do domu babci i żądali wydania "bandytów z AK", tj. braci babci, którzy onegdaj zachodzili do rodzinnego domu. Taka to była wdzięczność "narodu wybranego".

Ajdejano 21.12.2020 20:24
To, co napisałeś - "Herman", to sedno całej sprawy z tymi żydłakami. To żydłactwo, w historii Europy, zawsze było najbardziej tolerowane na ziemiach Polski. I za to ich szanowanie, to żydłactwo zawsze będzie pluć na nas - Polaków.

:) 18.12.2020 16:43
Uczestniczyłem z Mamą i polecam (z nadzieją na kontynuacje lekcji) Ściągajcie aplikacje Zoom bo jest lekka (mało ktora chce mi sie bezproblemowo zainstalowac), i mimo, że nadal chyba niespolszczona to intuicyjna w obsłudze. Do takiej transmisji mozecie tez miec najtanszy internet na kartę. Virgin daje 100 GB do marca za starter za 5 zł. Ja na tym jechałem i ani razu przez półtorej godziny (17-18.30), nie przerwało mi, głos był słyszalny bez zakłóceń. Dziękujemy Bibliotece Miejskiej w osobie Pani Dyrektor Anny Zwardoń (obecnej podczas spotkania na Zoomie),za pomysł, Pani Doktor za zaangażowanie w krzewienie zainteresowanie lokalną historią! Mogłaby to robić tylko dla siebie i jedynie pod kątem nagród z Polin, a jednak opowiada i nam. Cenne, niezaleznie od drobnych uwag ws konkretnychmspraw przedstawiinych podczas lekcji, na pewno warto by to kontynnuować. Dziękuję :)

Reklama
Polecane
Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącymTragiczny pożar na ulicy KołłątajaZapraszamy na spotkanie z RzecznikiemHejt, cyberprzemoc i mowa nienawiściSynoptyk IMGW: niedziela przyniesie więcej opadów i burzW niedzielę w Kościele katolickim przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego„Inny punkt widzenia – Wiosenne przebudzenie”
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama