Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 12:37
Reklama
Reklama

Tomaszowska Policja wie... że nic nie wie. Czy możemy czuć się bezpieczni?

Na co dzień w pracy dziennikarskiej zasypywani wręcz jesteśmy informacjami statystycznymi pochodzącymi od Policji. Statystyka to wbrew pozorom nie tylko suche liczby ale też narzędzie, które pozwala skutecznie zarządzać bezpieczeństwem mieszkańców na danym terenie. Nie da się bez niej podejmować skutecznych działań prewencyjnych. Z drugiej strony samorządy gminne, miejskie powiatowe wydają miliony złotych na poprawę bezpieczeństwa. Inwestują w miejski monitoring oraz jego obsługę, straże gminne, kupują służby nadwymiarowe (czymkolwiek one są), sponsorują samochody, sprzęt a nawet potrafią kupować broń, namioty, testery narkotyków itd. Wszystko to powinno zapewniać Państwo. Wydawałoby się, że w zamian otrzymamy solidną usługę opartą (i podpartą) na konkretnych danych liczbowych. W ostatnim czasie chcieliśmy przyjrzeć się drobnemu wycinkowi, jakim jest współpraca Policji z miejskim monitoringiem. Na ile kamery są skuteczne? W jakim stopniu wpływają na wykrywalność. Czy nakłady ponoszone na monitoring są adekwatne do pożytków z niego płynących? Ma to o tyle istotne znaczenie, że pieniądze powinny być wydatkowane racjonalnie a Policja w swoich informacjach najczęściej (chociaż nie zawsze) pomija dane dotyczące udziału pracowników obsługujących kamery w wykrywaniu przestępstw oraz zatrzymywaniu ich sprawców. Zadaliśmy więc kilka pytań, które naszym zdaniem mogłyby być interesujące z punktu widzenia przeciętnego tomaszowianina. Niestety, okazuje się, że nie są one ciekawe dla tomaszowskiej Policji. A szkoda...

Przede wszystkim zapytaliśmy jak często korzysta tomaszowska Policja ze wsparcia monitoringu miejskiego przy prowadzonych postępowaniach w sprawach o wykroczenia oraz przestępstwa. Liczyliśmy na jakieś zagregowane dane, z którymi nie powinno być problemu. Dostęp do monitoringu powinien być związany z odpowiednim formalnym wnioskiem. Co na ten temat może na powiedzieć oficer prasowy tomaszowskiej komendy powiatowej policji? W odpowiedzi przesłanej nam przez asp. sztab. Grzegorza Stasiaka czytamy cyt.: bardzo często. Czyli codziennie, dwa razy dziennie? A może raz w tygodniu lub w miesiącu? Okazuje się, że tomaszowska Policja nie wie jak wiele przypadków w określonym przedziale czasu. Czy to znaczy, że nie występuje z wnioskami o udostępnienie danych a dowolny Policjant może sobie po prostu do centrum monitoringu podjechać i rzucić okiem na nagranie z kamer? Bo jeśli formalne wnioski są sporządzane, to gdzieś powinien być ich rejestr. 

Ale rejestru nie ma. W kolejnym pytaniu staramy się uzyskać informacje właśnie na ten temat. - Czy korzystając z miejskiego monitoringu za każdym razem składacie formalny wniosek o udostępnienie danych?  Co odpowiada nam oficer prasowy KPP Tomaszów? W odpowiedzi czytamy: Wnioski składane są indywidualnie do danej sprawy. Jego kopia znajduje się w materiałach prowadzonego postępowania. Nie prowadzimy rejestru złożonych wniosków. - Czyli znajdują się one poza jakąkolwiek kontrolą ze strony podmiotu zarządzającego komendą, a policjanci za pomocą monitoringu miejskiego mogą inwigilować dowolne wybrane przez siebie osoby. Tak to przynajmniej z naszego punktu widzenia wygląda. 

W kwestii wykorzystania monitoringu kluczowym są nie tylko pory dnia, kiedy okazuje się on najbardziej skuteczny, ale też pory roku. Na ile na jego skuteczność ma nocne oświetlenie. W jakich dzielnicach najbardziej się sprawdza. Poprosiliśmy o dane z kilku kolejnych lat w rozbiciu na poszczególne miesiące. Czy na przykład latem, kiedy samorządy wykupują służby ponadnormatywne (a więc typową usługę ochroniarską) dochodzi do większej liczby zdarzeń w których Policja korzysta ze wsparcia monitoringu. Czy takie służby są potrzebne w takim czy innym okresie? Jak się zapewne domyślają czytelnicy... odpowiedź na pytanie brzmi: Brak rejestrów żądanych informacji. 

W  ilu przypadkach skorzystanie z monitoringu przyczyniło się do wykrycia sprawcy wykroczenia lub przestępstwa? Policja danych takich nie posiada nawet zagregowanych do poszczególnych lat. Oficer prasowy podkreśla jednak, że w sposób bezpośredni lub pośredni, (przyczynia się) dość często. Niektóre przypadki opisane na stronie internetowej tut. jednostki Policji. 

Policja nie posiada też informacji jakiego rodzaju naruszeń prawa dotyczyły postępowania (przestępstwa, wykroczenia)? Poprosiliśmy o wskazanie konkretnych artykułów KK oraz KW.  Tu też szczegółów nie poznamy. Dowiadujemy się jedynie, że są to przestępstwa głównie stypizowane w treści art. 178 § 1 (nietrzeźwi kierujący), 278 § 1 (kradzież), 280 § 1 (rozbój) Kodeksu karnego lub art. 97 (kolizja), 119 § 1 (kradzież do 800 zł),  140 (wybryki nieobyczajne), 143 (Utrudnianie lub uniemożliwianie korzystania z urządzeń użytku publicznego), 144 (niszczenie nasadzeń) Kodeksu wykroczeń. 

 Ile z postępowań zakończyło się wykryciem I ukaraniem sprawcy? Ile wręczono mandatów? Ile spraw skierowano na drogę postępowania sądowego? Te trzy kolejne pytania również pozostają bez odpowiedzi. 

Naturalnym uzupełnieniem miejskiego monitoringu są kamery instalowane przez prywatnych właścicieli w ich firmach i na posesjach, Czy Policja korzysta kamer prywatnego monitoring? Oczywiście tak, ale nikt nie pokusił się o przynajmniej przybliżoną ich inwentaryzację Za każdym razem więc policjanci prowadzący postępowania wypatrują możliwości skorzystania z prywatnych kamer. Ale podobnie jak w przypadku monitoringu miejskiego nikt nie prowadzi rejestru wniosków o udostępnienie nagrań. Nie wiemy więc w ilu przypadkach okazały się one przydatne. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
.... 27.10.2023 19:21
Co mówią rządowe dokumenty dot. tego tematu ? Co mówi KGP ? Jak ten temat wygląda w innym , dużych, wojewódzkich miastach ? - tego brak w artykule

Aaa 28.10.2023 00:43
Uważaj, bo się zemści za takie uwagi, a na pewno zapamięta Cię do końca życia, mimo, że czasem zapomina kluczy. Generalnie bójta się wszyscy.

Opera 26.10.2023 20:46
Czy aby najistotniejszy jest fakt … ile razy dziennie policja sprawdza monitoring ?! Dla mnie jako obywatela ważny jest fakt, że monitoring jest i policja z niego korzysta KIEDY TRZEBA! Zastanówmy się czy chcemy konkretnych działań w konkretnych sytuacjach czy chcemy uskuteczniać papierologie ? Sens i potrzeba powyższego artykułu ?! Niech każdy odpowie sam na to pytanie…

Klamka 27.10.2023 14:57
Całkowicie się zgadzam.

Tomaszowianka. 26.10.2023 10:05
Udesz w stół, a nożyce od razu się odezwa.

Ajdejano 26.10.2023 19:42
Ty nie jesteś tomaszowianką, ale zwykłą niedouczoną dziewuchą. Nie piszemy: "udesz", ale uderz. Podstawówkę skończyłaś za masło i za jajka ?!

Klamka 25.10.2023 20:32
Po przeczytaniu odczuwam, że artykuł był pisany na złość oraz brak zrozumienia tematu. Bardzo dużo tu pobożnych życzeń, na zasadzie "bo mi się tak wydaje". Nie istnieje taki rejestr (piękna nazwa która mówi wszystko i nic), bo być może nie istnieją wymogi i procedury prowadzenia takiego rejestru? Może najpierw to warto było sprawdzić przed napisaniem artykułu? Żeby zapewnić statystkę na poziomie na jakim sobie Państwo życzą, trzeba by było chyba ze 2 etaty dorzucić i przebudować systemy informatyczne w Policji. To nie jest tak proste do zrealizowania jak Państwu się wydaje, że jest. "Tu też szczegółów nie poznamy. Dowiadujemy się jedynie, że są to przestępstwa głównie stypizowane" - no ale czego innego się Państwo spodziewaliście? To są w zasadzie zdarzenia "na gorącym uczynku" no i chyba o to w tym chodzi. Do większości "zarzutów" się nie odnoszę, bo trzeba by było rozprawkę pisać. Ogólnie w artykule zawarto niezbyt poważne sformułowania, negatywnie przedstawiające tomaszowską policję. No i może właśnie głównie o to chodziło w artykule? A rzecznik co miał Państwu odpowiedzieć? Może jakie pytanie, taka odpowiedź?

Mariusz Strzępek 25.10.2023 20:59
Pytania bardzo konkretne. To, że nie prowadzi się na przykład rejestru wniosków o udostępnienie danych jest niepojęte. Nie tak dawno temu NIK pisał o tym, że de facto do każdego postępowania policjant może dorzucić dowolny wniosek na przykład o udostępnienie bilingów własnej żony albo kogoś, kogo podejrzewa, że jest jej kochankiem. To dokładnie taka sama sytuacja. To kwestia właściwego nadzoru. Naprawdę nie prowadzi się dziennika korespondencji wychodzącej, do którego powinno się wpisywać każde pismo opatrzone właściwą sygnaturą? Jaja sobie robicie? To w takim razie jak kierować pisma z odpowiedzią? One też nie trafiają do dziennika korespondencji przychodzącej? Zapewne strony w aktach też nie są numerowane, bo wtedy można dowolnie je "uzupełniać".

Klamka 25.10.2023 21:20
W zasadzie to podtrzymuję to, co napisałem powyżej - znowu "bo mi się tak wydaje". Chyba za dużo "Psów" się pan naoglądał i za bardzo do serca wziął. "Naprawdę nie prowadzi się dziennika korespondencji wychodzącej, do którego powinno się wpisywać każde pismo opatrzone właściwą sygnaturą? Jaja sobie robicie?" - jaja pan sobie robi?

Ajdejano 26.10.2023 18:45
Mistrzu pingpongowej piłeczki, człowieku z policji. Nie wierzę, że Pan, współpracujący z policją/ pracujący w policji, nie wie jak rzeczywiście wyglądają te wszystkie procedury w policji. Ze - wszystkich mediów, ciągle dochodzą do nas niepokojące informacje o tym, jak w wielu sytuacjach policja zawaliła wiele rzeczy: merytorycznych i formalno-prawnych. Ten adresat pańskich zarzutów trochę z policją musiał współpracować, bo jest to jedno z wielu mediów, których OBOWIĄZKIEM jest informowanie ludzi nie tylko o sukcesach i upadkach zawsze debilowatej "wadzy" , ale również o działalności policji, bo policja, to nie jest nietykalne państwo w państwie. Ten redaktor M.S., chyba nie zamierzał celowo przyczepić się do tomaszowskiej policji, jak "rzep do psiego ogona" . Ten M.S. trochę zna "życie" policji i nie wyobrażam sobie, aby pozwolił sobie na jakąkolwiek niekompetencję wobec policji. Dla mnie ten artykuł jest zrozumiały. Szkoda, że nie jestem tak blisko z Panem, z policją i z M.S. W związku z tym, uważam, że Pańskie argumenty i odpowiedź redaktora M.S. na forum internetowym, dostępnym dla "ogółu ludności" można wysłać jedynie "na Berdyczów" , czyli donikąd. Zwykli zjadacze chleba mogą w tych sprawach wypowiadać się tylko dla zaistnienia w internecie, albo dlatego, że są wrodzy wobec tego forum internetowego. Takie jest życie- Szanowny Panie. Pozdrowienia od starego czekisty.

Klamka 26.10.2023 20:26
Dużo słów, dużo żółci, mało treści. Gdzieś panu uleciał pierwotny sens tego artykułu, ale nie ma co mieć pretensji do osoby w starszym wieku. Zaczyna się robić za bardzo politycznie, dlatego dziękuję za dalszą dyskusję.

Ajdejano 27.10.2023 18:05
Treści byłoby więcej, gdybym u"Was" był, być może byłoby więcej treści. Taki wpis, jak ta odpowiedź na ten mój "płytki" wpis, to typowa odpowiedź "kogoś z kręgu.." . Pozbyć się intruza byle czym. Podziękowanie za dalszą dyskusję. PS Pana przytyk do mojego wieku najlepiej świadczy o tym, że "dużo" Pan wie.

Pan Bagieta 25.10.2023 18:42
Rejestr prowadzi Centrum Monitoringu. Bardzo szczegółowo i skrupulatnie. Czasem mam wrażenie, że aż za bardzo, więc częściowo artykuł jest błędny.

Mariusz Strzępek 25.10.2023 19:20
Nie ma tu nic błędnego. To Policja występuje z wnioskiem o udostepnienie danych za każdym razem.

Reklama
Polecane
Szkolenie z Czarnej Taktyki w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony TerytorialnejArbuzy ekologiczneUOKiK: klienci Biedronki, którzy wzięli udział w promocji „Magia Rabatów”, mogą otrzymać 150 złNFOŚiGW: start programu dopłat do przydomowych wiatraków planowany na 2.-3. kwartał 2024 r.Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącymTragiczny pożar na ulicy KołłątajaZapraszamy na spotkanie z Rzecznikiem
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: amunakiTreść komentarza: wybitny fachowiec od odbioru dróg w gminie RzeczycaŹródło komentarza: Ogórek trzecim wiceprzewodniczącymAutor komentarza: BarmanTreść komentarza: Leszek to mój mentor i przyjaciel, to prawda że miał w poważaniu Tomaszów ale ile zrobił dla Rzeczycy!!! Lechu tak trzymaj wszystko omówimy w lesniczówce!Źródło komentarza: Ogórek trzecim wiceprzewodniczącymAutor komentarza: Entliczek pentliczek na kogo ...Treść komentarza: Trumf, trumf, Misia Bela, Misia Kasia, konfacela. Misia A, Misia Be, Misia Kasia, konface.Źródło komentarza: Ogórek trzecim wiceprzewodniczącymAutor komentarza: Wszystko jest na sprzedażTreść komentarza: Toż to ludzie spod brudnej PałyŹródło komentarza: Węgrzynowski ponownie Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Dla "chołoty" JBTreść komentarza: Trzeba … rozłożyć ten naród od wewnątrz, zabić jego moralność… Jeśli nie da się uczynić zeń trupa, należy przynajmniej sprawić, żeby był jako chory ropiejący i gnijący w łożu… Trzeba mu wszczepić zarazę, wywołać dziedziczny trąd, wieczną anarchię i niezgodę… Trzeba nauczyć brata donoszenia na brata, a syna skakania do gardła ojcu. Trzeba ich skłócić tak, aby się podzielili i szarpali, zawsze gdzieś szukając arbitra. Trzeba ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha, doprowadzić do tego, by przestali wierzyć w cokolwiek oprócz mamony i pajdy chleba.Źródło komentarza: Prezes PiS: Polska potrzebuje planu "Siedem razy tak", m.in. dla inwestycji, wsi i bezpieczeństwaAutor komentarza: MirekTreść komentarza: Gratulacje!Źródło komentarza: Znakomity występ młodych lekkoatletów MKS Tomaszów Mazowiecki.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama