Ciepła woda w kranie i czysta w Zalewie - marzenie wszystkich tomaszowian

  • 02.07.2021, 11:51 (aktualizacja 02.07.2021, 12:42)
  • redakcja
Ciepła woda w kranie i czysta w Zalewie - marzenie wszystkich tomaszowian
Czy woda w Zalewie Sulejowskim i Pilicy może być czysta? Czy nad Zalew wrócą turyści? Ma to zapewnić program Pilica LIFE

Pilica LIFE, to zintegrowany projekt, którego celem jest poprawa jakości i różnorodności biologicznej wód zlewni Pilicy, w tym Zbiornika Sulejowskiego. Ma on pomóc przy wypracowaniu rozwiązań przeciwdziałania skutkom suszy, tak dotkliwej w ostatnich latach na naszym  terenie. Przyczyni się również do zwiększenia atrakcyjności turystycznej regionu. Projekt o wartości 74 mln zł  będzie trwał 10 lat, obejmie obszar 93 gmin, na terenie województw:  łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, śląskiego oraz małopolskiego. To gigantyczny program, w którym Wody Polskie będą Beneficjentem Koordynującym. Głównymi zadaniami Wód Polskich w tym projekcie będzie wsparcie działań zmierzających do przywracania drożności cieków i renaturyzacji starorzeczy/mokradeł dla zwiększenia bioróżnorodności, poprawy stanu ekologicznego wód oraz zwiększenia retencji. 

 – Realizacja projektu jest szansą na dwudziestoprocentowy wzrost usług ekosystemowych w zlewni Pilicy, która przebiega przez aż pięć województw i ponad dziewięćdziesiąt gminOznacza to rozwój nie tylko turystyki i rekreacji ale również innych usług kulturalnych czy produkcyjnych na tych obszarach 

– mówi Prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca.

Obok rozwoju usług ekosystemowych, nadrzędnym celami projektu są: poprawa jakości i różnorodności biologicznej wód zlewni Pilicy ze szczególnym uwzględnieniem Zbiornika Sulejów, a także zmniejszenie o 25% zakwitów sinic w tym zbiorniku. To chyba najbardziej w całym projekcie interesuje mieszańców Tomaszowa Mazowieckiego. W założeniach przewiduje się powstanie Systemu Wspierania Decyzji (SWD), czyli efektywnego narzędzia do zarządzania jakością wody na Zbiorniku Sulejów, który przyczyni się do ograniczania eutrofizacji (nadmiernej produkcji biomasy glonów) zbiornika. 

Rzeka Pilica wraz ze Zbiornikiem Sulejów stanowią istotny element dla rozwoju społeczno-ekonomicznego centralnej Polski. Cieszymy się więc, że Wody Polskie będą mogły wykonać kluczowe działania dla adaptacji do zmian klimatycznych i rozwoju gospodarczego tego regionu w ramach projektu „Wdrażania  planu gospodarowania wodami w dorzeczu Wisły na przykładzie zlewni Pilicy”

– dodaje Przemysław Daca.

 W środę, 16 czerwca 2021 roku, w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się spotkanie informacyjne, dotyczące realizacji tego projektu. Organizatorem spotkania był Referat Transportu i Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim. Spotkanie miało na celu zapoznanie samorządów z realizacją projektu Pilica LIFE, pokazaniem możliwości jakie projekt daje samorządom oraz dostępnymi funduszami, jakie można wykorzystać na cele gospodarki wodno-kanalizacyjnej i poprawy jakości wód.

 - Naszą widownię stanowili samorządowcy z doliny Pilicy od Rzeczycy po Sulejów, a także radni Sejmiku Wojewódzkiego oraz radni samorządów lokalnych. Spotkanie miało na celu zapoznać nas z projektem dofinansowanym przez Unię Europejską, dotyczącym tak ważnego problemu jaki widzimy przede wszystkim na Zalewie Sulejowskim, to jest postępującej degradacji tego zbiornika oraz wód Pilicy, a co dzień objawia nam to się zakwitami sinic Mogliśmy wysłuchać, jak będzie przebiegał projekt od strony naukowej, a także jaka jest rola samorządów lokalnych w walce o czystością wód

- powiedział Klaudiusz Wilmański – kierownik Wydziału Referat Transportu i Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim.

 

 

  „Pełnię rolę koordynatora projektu zintegrowanego „Wdrażanie planu gospodarowania wodami w dorzeczu Wisły, na przykładzie zlewni Pilicy” z ramienia Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.  Wszystkim nam zależy na tym, aby ta czystość wód była jak największa, żeby zwiększyć udział usług ekosystemowych w tym obszarze, czyli między innymi turystyki, aby edukować społeczeństwo w kwestii tego, że im jakość wód jest lepsza, tym wszystkim nam ludziom będzie się żyło lepiej 

 

– powiedział Mariusz Biernacki – koordynator projektu.

 

 

Wśród celów projektu znajduje się wspomniane wcześniej powstanie Systemu Wspierania Decyzji (SWD), czyli efektywnego narzędzia do zarządzania jakością wody na Zbiorniku Sulejów.  Twórcy bowiem podkreślają, że w Polsce brakuje narzędzia pomocnego w procesie decyzyjnym przy gospodarowaniu wodami, opartego o modelowanie matematyczne procesów hydrologicznych zachodzących w zlewni i biologicznych zachodzących w samym zbiorniku. Już wkrótce podejmowanie decyzji o przepływie wody przez zaporę będzie się odbywało w oparciu o prognozę danych jakościowych i ilościowych pochodzących ze zlewni.  

Ponadto zaplanowana jest likwidacja bariery migracyjnej dla organizmów wodnych. Zbudowany kilkadziesiąt lat temu Zbiornik Sulejów nie posiada przepławki dla ryb. Doprowadziło to do znaczących zmian w ichtiofaunie całej Pilicy i rzekach dopływowych – zarówno w górnej, jak i dolnej części zlewni. W ramach projektu zostanie opracowana dokumentacja projektowa oraz pozyskane zostaną stosowne decyzje i pozwolenia.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

W spotkaniu uczestniczyli: Paweł Sałek - radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, od 2018 roku doradca Prezydenta RP – Andrzeja Dudy ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej, Ewa Wendrowska i Janusz Ciesielski – radni Sejmiku Województwa Łódzkiego, dr hab. Katarzyna Izydorczyk - zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii PAN, Wojciech Frątczak - dyrektor Wydziału Rolnictwa i Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Mariusz Biernacki – koordynator projektu, dyrektor Wydziału Planowania i Gospodarowania Wodami, Aleksander Góralczyk - wieloletni pracownik Katedry Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego, Kierownik Stacji Terenowej w Treście.

Udział w spotkaniu wzięli  także wójtowie z gmin powiatu tomaszowskiego: Bogdan Kącki – Wójt gminy Inowłódz, Bogdan Kaczmarek – Wójt gminy Budziszewice, Iwona Łuszcz-Krawczyk – zastępca wójta gminy Rzeczyca, Franciszek Szmigiel – Wójt gminy Tomaszów Mazowiecki. Obecny był Adam Koziełek - dyrektor Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Klimatu Urzędu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, a także przedstawiciele samorządów z powiatów opoczyńskiego i piotrkowskiego, gmin i miast rozlokowanych wzdłuż Pilicy i Zalewu Sulejowskiego.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

WuPe
WuPe 28.07.2021, 17:47
Przepławki świetny pomysł, szkoda, że tak późno Polska zaczyna realizować unijne dyrektywy. Niestety to tylko dokumentacje i projekty. Kiedy i czy powstaną realnie? Czy do Pilicy powrócą stada świnek, brzan i innych reofilnych?
Ajdejano
Ajdejano 03.07.2021, 11:19
Kolejna rewelacja !!! Z zapartym .... stolcem będę obserwował realizację to programu "Pilica LIFE" !!!
Należy zauważyć, że w tym tekście powyżej, tłustym drukiem oznaczono takie ogólnie dostępne farmazony o tragicznej kondycji zalewu, ogólne bzdury o zamierzeniach programu "Pilica LIFE" oraz (najważniejsze!!!) wymieniono wszystkich lokalnych "działacy" i "polytyków". którzy za ten program "Pilica LIFE" są gotowi oddać życie.... (ogólny śmiech na sali).

PS. Moje przewidywania: ten program będzie nieprzerwanie trwał (oczywiście - tylko w mediach) do najbliższych wyborów: samorządowych, parlamentarnych i potem, potem - po tych wyborach ("cóś" trzeba zawsze odgrzewać - jak zimną kaszankę na patelni po nocnej balandze).
maniek
maniek 02.07.2021, 17:40
Zmniejszenie zakwitów sinic o 25% nie jest zbyt ambitne, powinno być co najmniej 90 %. Lepiej chyba spuścić wodę i pozwolić Pilicy wrócić do starego koryta, a teren po zalewie traktować jako polder zalewowy. Budowa zalewu była niepotrzebna, nie ma turystyki a zamiast dochodów są koszty.
m&m
m&m 06.07.2021, 10:57
Nie ma turystyki? Znajdź w weekend wolne 5m2 piachu nad zalewem. I nie mówię tylko o dużych plażach. Wystarczy jedna budka z lodami i setki ludzi ma już pretekst żeby podjechać . Wyjdź z domu i zacznij myśleć. Ale zanim wyjdziesz, to poczytaj i podowiaduj się trochę o celowości budowy zalewu czy nawet celowości jego dzisiejszego istnienia zamiast pisać bzdury.
A co do tych procentowych założeń. Nie wiem jaki oni punkt odniesienia przyjęli do obliczenia tego spadku. Przecież o 25 czy nawet więcej %, to zakwity się mogą zmniejszyć bez żadnych działań a po prostu ze względu na np. zimę bez opadów śniegu i spływów powierzchniowych spłukujących azot z pól..
Ajdejano
Ajdejano 03.07.2021, 11:53
"maniek": daj se spokój z tymi sinicami i z tym całym programem "Pilica LIFE".
Dal niegdysiejszych komunistów, budowa zalewu była konieczna!!!
Zaopatrzenie w wodę proletariackiej Łodzi !!!
Przy okazji, rozwinęła się turystyka w naszym rejonie. Jednak, komuna miała w głębokiej du.... tę turystykę dla Polaków. Komuna bała się tylko buntu proletariatu.
maniek
maniek 03.07.2021, 17:13
Wodę należałoby spuścić aby tam dokładnie posprzątać. Po pięćdziesięciu latach na dnie są tony różnego rodzaju śmieci, osady w tym metale ciężkie. No i regularne badanie dopływów Pilicy aby skończyć z nocnym spuszczaniem tam przeróżnych ścieków i szamba.
m&m
m&m 06.07.2021, 11:06
Bzdury i jeszcze raz bzdury. Było sobie podjechać i zobaczyć te tony śmieci podczas niskiego stanu. Osady i zanieczyszczenia w dnie oczywiście się znajdują, ale ich obecność ma znikomy wpływ na jakość wody. I piszę to na podstawie faktów umieszczonych w pracach naukowych a nie banialuków z głowy.
Wszystkie dopływy i nie tylko są regularnie badane w ramach monitoringu wód. Widziałeś coś takiego? Takie duże tabeli z wieeeloma pozycjami, których stężenia bada się co miesiąc.
Weź sobie załątw parę takich roczników. Porób analizy, wykresy, bo to by pozwoliło na jakieś zabierania zdania na mądre tematy.
Choć jak tu się wypowiadać na mądre tematy, jak się mówi, że na zalewnie nie ma turystyki i to zaorać. Bo te tysiące aut zalewające wszystkie parkingi i lasy latem ,to nie turyści ? Jak można pisać tak gigantyczne bzdury. Jakby ktoś to przeczytał, to by pomyślał, że to jakieś opuszczone przez ludzi bajoro. A Zalew to jedna z większych atrakcji naszego regionu. Jak nie największa...A, że nie zagospodarowana w sposób, w jaki mogłaby być, to już inny temat
maniek
maniek 06.07.2021, 19:41
Tysięcy ludzi siedzących nad zalewem nazywanie turystami to bzdura. Turysta wykupuje nocleg, posiłki i nie zostawia po sobie śmieci nad brzegiem.

Pozostałe