Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 6 października 2022 18:09
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Publicystyka

Pytanie, czy dokuczanie?
Pytanie, czy dokuczanie?

Hejt, hejterstwo, mowa nienawiści, to terminy, który wprost uwielbiają posługiwać się politycy. Kilka lat temu modne było pisanie na własnych profilach internetowych "HejtStop". Zabawne jest to, że hasłem posługiwali się często ludzie, którzy sami na co dzień parali się hejterstwem w jego różnorakich odmianach. Hasełka łatwo podchwytywać i sprzedawać bezmyślnej gawiedzi. Pod postem, który jakoby miał być przeciwko "mowie nienawiści" tryskały całe gejzery brutalnych komentarzy, na które autor nie reagował. Najciekawszym przykładem był wpis byłej już rzeczniczki ds. równego traktowania Prezydent Hanny Zdanowskiej, w którym nazywa mnie "ludzkim śmieciem". Cóż sama sobie wystawia świadectwo, podobnie jak Prezydent Łodzi, która na tego rodzaju zachowanie nie reagowała. Odczłowieczanie ludzi to typowo totalitarne praktyki rodem z Bełżca albo Auschwitz. Z pozoru liberalne a więc wolnościowe środowiska nie pojmują znaczenia podstawowych pojęć nie mówiąc o posiadaniu czegoś, co kiedyś nazywano kindersztubą. Zasada jest prosta: gdy ktoś wyraża się krytycznie o nas, to jest hejterem, gdy my kogoś obrzucamy wyzwiskami, poddajemy tę osobę krytyce. Hipokryzja czy po prostu niewiedza. Brat wspomnianej wyżej rzeczniczki w jednym ze swoich wpisów stwierdza natomiast, że hejter to ktoś anonimowy, a przecież jak się pisze pod własnym nazwiskiem, to się hejterem nie jest. Hm... poważnie? No ok, zdaniem tego pana wolne media to tylko te, które go chwalą... inne niekoniecznie

04.10.2022 21:01    3    15
Reklama
Totalne wariactwo na rondzie. Kłótnia na lewoskręcie
Totalne wariactwo na rondzie. Kłótnia na lewoskręcie

- Czy możesz mi wyjaśnić o co chodzi z tym rondem, bo nie za bardzo to pojmuję - zapytał mnie wczoraj jeden z liderów totalnej opozycji w Tomaszowie Mazowieckim. Odpowiedziałem, że oczywiście mogę, bo już wcześniej kilkanaście osób dzwoniło do mnie w tej sprawie. - Ktoś miał portfel, ktoś inny mu go podpieprzył a teraz kłócą się o to, czyj ten portfel tak naprawdę był.

29.09.2022 07:37    4    5
Piotr Mazurek: musimy odczarować Polskę i aktywizować lokalne młode społeczności
Piotr Mazurek: musimy odczarować Polskę i aktywizować lokalne młode społeczności

Musimy odczarować Polskę powiatowo – gminną i aktywizować lokalne młode społeczności. Po raz pierwszy dla młodych zostały stworzone instrumenty, które pozwalają im pełniej angażować się w życie polityczne - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek.

26.09.2022 09:43
Promocja im. Św. Antoniego.... Macierewicza?
Promocja im. Św. Antoniego.... Macierewicza?

Wydatki na promocję powiatu okazują się jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic, Mariusza Węgrzynowskiego. Radnym odmawia się udzielenia informacji, nie udostępnia się żądanych dokumentów, nawet w czasie trwania kontroli prowadzonych przez komisję rewizyjną. Czy to oznacza, że Starosta ma tak naprawdę coś do ukrycia? Czy mamy do czynienia jedynie ze zwykłą partyjniacką złośliwością, którą wzmacnia osobista próżność?

22.09.2022 13:38    4    14
Zabrakło tylko dziarskich chłopców
Zabrakło tylko dziarskich chłopców

Historia lubi się powtarzać, zataczać koła i często śmieje nam się prosto w twarz. Czasem wesoło a czasem ze złośliwą przekorą. Takie refleksje mam po tym jak wylądowałem ostatnio na ławie oskarżonych w piotrkowskim Sądzie. Trudno nie odczuć rechotu losu, kiedy po jednej stronie sali siedzę ja, syn działacza Solidarności z lat 80-tych, wciąż pamiętający ubeckie rewizje w swoim domu, a po drugiej typ, który widnieje na liście donosicieli służby bezpieczeństwa PRL oraz wyszkolony w komunistycznym reżimie prokurator. Zabawne jest też to, że to oni znowu oskarżali. Wyrok (prawomocny), jaki zapadł okazał się korzystny dla mnie, a uzasadnienie stanowiło pochwałę profesjonalnie przygotowanego i napisanego artykułu. W dodatku ten w pierwszej instancji zapadł w Dniu Wolności Prasy, co ma dla mnie znaczenie symboliczne. Nie tej sprawie jednak poświęcę swój dzisiejszy felieton, ale temu, że w czasach, kiedy usuwa się ostatnie pomniki sławiące komunistyczną dyktaturę, bolszewicka mentalność nadal znajduje się w głowach wielu ludzi, szkolonych i wychowanych w duchu partyjnej indoktrynacji. Te osoby wciąż zachowują się, jak reprezentanci reżimowej władzy, aroganccy, pewnie siebie i wulgarni niczym witkiewiczowski Prokurator Scurvy, który jak zapewne pamiętacie lubił otaczać się Dziarskimi Chłopcami. Siedząc na sali Sądowej czekałem więc aż krzyknie: "hej dziarscy chłopcy do mnie" i zostanę zamknięty w sali przymusowego bezrobocia.

20.09.2022 17:55    2    12
Reklama
Jak promuje się Powiat Tomaszowski. Figurki świętych, obrazki i modlitewniki.
Jak promuje się Powiat Tomaszowski. Figurki świętych, obrazki i modlitewniki.

Setki tysięcy złotych wydaje Powiat Tomaszowski na tzw. promocję. Wydatki ujęte są nie tylko w kosztach ujmowanych przez wydział merytoryczny. Są one także "poukrywane" w innych wydziałach. Osobnymi funduszami dysponuje Powiatowe Centrum Rodziny, szpital i najprawdopodobniej w jakimś zakresie także szkoły. Pieniądze płyną szerokim strumieniem i nikt nie troszczy się o cel, sensowność i przede wszystkim efektywność. Na pytania zadawane przez radnego Grzegorza Glimasińskiego nikt nie potrafi odpowiedzieć a na odpowiedzi zawarte w interpelacjach czeka się całymi tygodniami, przy okazji spotykając się z aroganckim lekceważeniem ustawowych terminów. Radni z komisji rewizyjnej chcieli ostatnio sprawdzić ile kosztowały portrety Matki Boskiej Częstochowskiej i jakiem celowi miał służyć ich zakup. Weryfikowali też inne wydatki Wydziału Promocji. Kontrole wciąż prowadzą, ponieważ niektórzy z nich zażądali uszczegółowienia przedstawionych danych

16.09.2022 18:58    13    1
Reklama
Łowcy skór bez pavulonu. Za to z telefonem do przyjaciela
Łowcy skór bez pavulonu. Za to z telefonem do przyjaciela

Kilka lat temu głośna była w całej Polsce afera tzw. łowców skór. Najkrócej ujmując, dla tych, którzy nie do końca ją pamiętają, proceder polegał na sprzedawaniu danych osób zmarłych zakładom pogrzebowym na terenie Łodzi. Za każdego zmarłego, czyli tzw. "skórkę" (jak nazywano zmarłych) pracownicy pogotowia ratunkowego otrzymywali oczywiście finansowe gratyfikację. Mało kto wie, ale podobnie funkcjonowały firmy pogrzebowe w naszym mieście i chyba we wszystkich innych miastach w całej Polsce. Pogrzebowa gangsterka kwitła. W Tomaszowie płonęły nawet zakłady pogrzebowe, bito i zastraszano ludzi. W Łodzi jednak zrobiono krok, który wykroczył poza zwykłą w służbie zdrowia korupcję. Dla pieniędzy uśmiercano ludzi, podając im pavulon. Nikt nie zna prawdziwej liczby ofiar.

15.09.2022 10:40    10    8
W doktrynie niedookreślone... przepisy oświatowe
W doktrynie niedookreślone... przepisy oświatowe

Wiele osób w ostatnich kilku dniach pytało mnie, co zainspirowało mnie do napisania artykułu na temat Archidiecezjalnej Szkoły Podstawowej, która posiada status szkoły publicznej. Odpowiedź na to jest prosta. Przyczynkiem były maile, jakie otrzymywałem od rodziców po publikacji bardzo jednostronnego artykułu w Tomaszowskim Informatorze Tygodniowym. Według piszących do mnie rodziców jego autor wykazał się skrajną nierzetelnością, nie zadając sobie trudu przedstawienia stanowiska dyrekcji szkoły. Nie przyszło m do głowy aby o szczegóły dopytać Urząd Miasta. Nie chcę oceniać cudzej pracy dziennikarskiej, ale faktycznie prezentacja stanowiska jednego radnego, który w dodatku związany jest ze szkołą konkurencyjną, można uznać za mocno dyskusyjne. Pominięcie wielu istotnych dla rzetelnej oceny sytuacji faktów przypomina raczej produkcje z telewizji Jacka Kurskiego i raport Antoniego Macierewicza. Przyznam, że ja w swoim artkule również nie przytoczyłem kilku ważnych kwestii. Nie dlatego, bym chciał coś ukrywać, ale artykuł byłby po prostu zbyt długi. Stąd niniejszy suplement.

13.09.2022 20:59    4
Projekty unijne pogrążą polskie samorządy?
Projekty unijne pogrążą polskie samorządy?

Pytanie postawione w tytule może być zaskakujące, bo przecież pieniądze płynące szerokim strumieniem z Unii Europejskiej przez wiele lat stymulowały polską gospodarkę. To dzięki nim udało nam się, jako "zielona wyspa" przetrwać poprzedni kryzys gospodarczy. Dzisiaj te same wydatki będą ciągnąć nas nieuchronnie w dół i to nie dlatego, że częściowo były pokrywane z zaciąganych i drożejących kredytów, ale głównie z powodu swojej nieracjonalności, energochłonności i... pomnikowości.

11.09.2022 15:22    2    2
Zdalne czy niemoralne.... w swym trybie nadzwyczajne
Zdalne czy niemoralne.... w swym trybie nadzwyczajne

Chodzi oczywiście o zdalne posiedzenia Rady Powiatu Tomaszowskiego. Pandemia dała o sobie póki co zapomnieć, a radni wciąż obradują w systemie "wycieczkowo - podróżnicznym". Wakacje dawno się skończyły ale by się wziąć za solidną pracę, jest problem. I nie jest to wina samych radnych ale Starosty, który najwyraźniej boi się wnosić o zwoływanie sesji w trybie zwyczajnym, zamiast nadzwyczajnego. Jak sama nazwa wskazuje powinien być on stosowany jedynie w przypadkach szczególnych. W Powiecie Tomaszowskim patologia stała się normą. I co gorsza nikomu to nie przeszkadza. "Jaki Pan, taki kram". Po raz kolejny przysłowia okazują się mądrością naszego narodu i szkoda tylko, że nie potrafimy z tych mądrości skorzystać.

10.09.2022 23:40    17    12
Reklama
Komuś zależało by pogrążyć Żegotę?
Komuś zależało by pogrążyć Żegotę?

Wszystko na to wskazuje. Z pozoru proste postępowanie dyscyplinarne trwało 5 lat. Mimo, że Sławomir Żegota starał się o to, by rozstrzygnięcie w możliwie krótkim terminie, czekał na nie kilkadziesiąt miesięcy. Były dyrektor Szkoły Podstawowej numer 14 twierdzi, że o interwencję w jego sprawie prosił wszystkich, od starosty po posłów. Nie tylko wydaje się, że bezskutecznie ale jego działania przynosiły wręcz odwrotny skutek. Teczka Żegoty nadal spoczywała w głębokich czeluściach czyjejś szuflady. Rzekome przewinienie miało się wkrótce przedawnić, nie zdążyło, ktoś jednak postanowił, że wyda orzeczenie. Dla samego zainteresowanego to dobrze, bo został całkowicie oczyszczony ze stawianych zarzutów. Niestety prowadzone postępowanie uniemożliwiło mu udział w nowym konkursie na dyrektora szkoły. Co boli najbardziej? - Dyrektorem się bywa, a najbardziej dokucza mi brak lojalności ludzi, z którymi pracowałem przez ostatnie kilkadziesiąt lat. To rozczarowuje najbardziej - mówi Sławomir Żegota

01.09.2022 16:59    9    4
Reklama
3 warianty dla mieszkańców. Lokatorzy zapłacą mniej
3 warianty dla mieszkańców. Lokatorzy zapłacą mniej

Rada Nadzorcza Tomaszowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego pozytywnie zaopiniowała w tym tygodniu nowe warunki najmu lokali mieszkalnych budynków realizowanych w ramach programu "Mieszkanie TM Plus" między ulicami Barlickiego i Borek. Przygotowano trzy możliwe warianty, z których skorzysta niemal 1/3 lokatorów. Pozostali (aż 57 osób) zdecydowali się pozostać przy pierwotnych warunkach umowy.

01.09.2022 12:48    11    7
Sami dla siebie? Tak się nie da
Sami dla siebie? Tak się nie da

Nasze publikacje, w których opisujemy sytuację finansową tomaszowskiego szpitala, po to tym, jak Rząd oraz posłowie przyjęli nowe stawki wynagrodzeń dla pracowników medycznych zatrudnianych na umowę o pracę wzbudziły wiele emocji. Najpierw napisały do nas zbulwersowane pielęgniarki, teraz otrzymaliśmy pismo od Przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych, Piotra Dymona. Trudno niestety zgodzić się z którąkolwiek z tez w nim stawianych. Tak samo jak nie można zgodzić się z opiniami związku zawodowego pielęgniarek. Wniosek jaki daje się wysnuć jest tylko jeden: punkt widzenia każdej z grup zawodowych kończy się na czubku własnego nosa. Złośliwie można byłoby napisać, że długotrwałe i uporczywe wpatrywanie się w tę część swojej twarzy powoduje długotrwałą wadę wzroku, deformującą widziany obraz w stopniu karykaturalnym.

28.08.2022 13:08    1    2
Nieme kino. Dostęp do informacji czysto teoretyczny
Nieme kino. Dostęp do informacji czysto teoretyczny

Dostęp do informacji publicznej, to element kontroli społecznej, jakiej poddawane są władze zarówno na szczeblu krajowym, jak i samorządowym. Jej szczególny formy to zapytania i interpelacje radnych, oraz zapytania, wysyłane przez dziennikarzy na podstawie Prawa Prasowego. Każda z form ma określone terminy w czasie których organa władzy zobowiązane są udzielić odpowiedzi. Okazuje się jednak, że są one notorycznie lekceważone. Politycy i urzędnicy nie zadają sobie nawet trudu, by zgodnie z prawem poinformować o konieczności wydłużenia terminu. Czy za każdym razem mamy do czynienia z chęcią ukrycia jakiś niewygodnych faktów lub działań? Niekoniecznie. Często chodzi o pychę i tzw. arogancję władzy. "Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi?" Ten cytat z "Misia" jest jak najbardziej adekwatny, ponieważ rzeczywiście nie ma żadnych prawnych sankcji za opieszałość polityczno - urzędniczą. Oczywiście można wystąpić do SKO lub WSA, ale zajmuje to dużo czasu, tematy się dezaktualizują, a konsekwencje są żadne,

21.08.2022 14:00    5    3
Krzyczymy głośno: czu-czu-czu. Kabaretowe występy tomaszowskich samorządowców
Krzyczymy głośno: czu-czu-czu. Kabaretowe występy tomaszowskich samorządowców

Nie da się ukryć, że wszyscy mamy jakieś swoje drobne słabostki. Niektóre są dokuczliwe dla innych a bywają też śmieszne albo żenujące. Chcemy się pokazywać, jako piękni, mądrzy i atrakcyjni dla płci najczęściej odmiennej. Starosta Mariusz Węgrzynowski przyzwyczaił nas do: symbolicznych otwarć i cięcia kolorowych (choć nie tęczowych) wstążek; otwarć uroczystych (koniecznie w towarzystwie Antoniego Macierewcza); codziennych konferencji prasowych o niczym (chyba sam organizator nie do końca wie czego dotyczą, bo za każdym razem mówi to samo, że bardzo się cieszy i pragnie to zakomunikować); publicznego zakupu papieru toaletowego i służbowego wyjazdu na Jasną Górę. Jest to mało poważne i stanowi jakiś dysonans w stosunku do wykonywanej funkcji i zajmowanego stanowiska. To jednak jest mały "pikuś" w porównaniu z tym, co wyrabiają partyjni działacze opozycji.

18.08.2022 20:23    1    14
Reklama
TW Robert, czy Tomasz Zdonek? Ujawniamy dokumenty
TW Robert, czy Tomasz Zdonek? Ujawniamy dokumenty

Tomasz Zdonek to niespecjalnie wyróżniający się powiatowy radny. Na stronie internetowej Starostwa nie znajdziemy żadnych jego wniosków czy interpelacji w sprawach ważnych dla mieszkańców. Na sesjach niezbyt często zabiera głos. Znany jest bardziej jako konferansjer na różnych imprezach, niż solidny samorządowiec z bogatą wiedzą i zaangażowaniem. Na początku tego tygodnia jednak usłyszeliśmy o nim, jako osobie wykluczonej z szeregów Platformy Obywatelskiej. Powodem według przekazywanych oficjalnie informacji było złamanie dyscypliny przy głosowaniu nad udzieleniem absolutorium Staroście Mariuszowi Węgrzynowskiemu, który równocześnie jest szefem powiatowych struktur PiS.

05.08.2022 12:03    22    26
Reklama
Moje spotkania z ojcem chrzestnym polskiego Rock’n’Rolla
Moje spotkania z ojcem chrzestnym polskiego Rock’n’Rolla

W minioną sobotę 23 lipca 2022r. miałem zaszczyt być zaproszonym na koncert zorganizowany przez Fundację im. Franciszka Walickiego z okazji rocznicy - 100 lat – urodzin ojca chrzestnego polskiego rock’n’rolla. Impreza odbyła się w Sali Koncertowej Portu Gdynia przy ul. Rotterdamska 9. Wykonawcami były zespoły – „Andrzej Nebeski i przyjaciele” z udziałem Marka Piekarczyka i „Breakout Night” z udziałem Moniki Wysokińskiej. Dla uczczenia i upamiętnienia tego wydarzenia sięgnąłem do swojej, wcześniej napisanej publikacji pt „Subiektywna Historia Rock’n’Rolla w Tomaszowie Maz” zamieszczając poniżej rozdział „94” poświęcony panu Franciszkowi „Moje spotkania z ojcem chrzestnym polskiego Rock’n’Rolla”

02.08.2022 08:01    2
Szpital z zyskiem za 6 miesięcy. Tego wyniku nie uda się utrzymać
Szpital z zyskiem za 6 miesięcy. Tego wyniku nie uda się utrzymać

Tomaszowskie Centrum Zdrowia zamknęło pierwsze półroczne z zyskiem na poziomie 2,5 miliona złotych. Wynik taki uzyskano, mimo iż większość oddziałów i poradni specjalistycznych przynosi duże straty, Zrekompensowały je dopłaty covidowe, darowizny oraz prawie milion zysku na ratownictwie medycznym. Czy mamy powody do zadowolenia? Raczej nie. Rząd od 1 czerwca wprowadził wysokie podwyżki wynagrodzeń dla większości personelu medycznego. Do piątku jednak nie było wciąż wiadomo o ile wzrośnie kontrakt z NFZ oraz czy uda się pokryć z niego większe koszty pracownicze.

01.08.2022 13:25    1    4
Zbyszek Cybulski w Sławie Śląskiej. Muzyczne wakacje
Zbyszek Cybulski w Sławie Śląskiej. Muzyczne wakacje

Wielkim wydarzeniem i osobistym, niezapomnianym, przeżyciem (1963r) na obozie żeglarskim w Sławie Śląskiej, w którym uczestniczyłem było spotkanie młodzieży województwa łódzkiego z najwybitniejszą postacią polskiego kina i filmu, Zbyszkiem Cybulskim. Spotkanie miało się odbyć na powietrzu, do południa, przed obiadem. Zebraliśmy się wszyscy w zagłębieniu, tak zwanym „leśnym dołku”. Przybyły tłumy młodzieży, również z okolicznych obozów. Wybiła godzina spotkania a… a Zbyszka nie ma. Czekaliśmy około 15/20 minut, co niektórzy zwątpili czy wiadomość o przyjeździe aktora nie była zwykłą „kaczką informacyjną”. Nagle na widnokręgu od strony miasta, ukazała się sylwetka pędząca na rowerze w naszym kierunku. Konsternacja, milczenie, by po chwili ciszę przerwał okrzyk, CYBULSKI!!!!.

30.07.2022 09:53    2
Wszyscy tacy oni... jednacy. Polityka równości nie zawsze jest tęczowa
Wszyscy tacy oni... jednacy. Polityka równości nie zawsze jest tęczowa

Mój wczorajszy poranny felieton wywołał prawdziwą burzę. Maile, telefony i smsy. Okazuje się, że Starosta Mariusz Węgrzynowski jest bardziej popularny niż myślałem, chociaż nie jestem pewien tego, czy tej popularności powinienem mu zazdrościć. W każdym razie większość reakcji wyrażała oburzenie. Wcale się temu nie dziwię, bo faktycznie są granice, których przekraczać się nie powinno. Trzeba jednak przyznać, że przynajmniej część osób krytykujących moje pismactwo ma w pewnym sensie rację. Bo krytykując jednych często zdarza nam się zapomnieć, że wszyscy oni jacyś tacy jednak... jednacy

29.07.2022 08:01    1    5
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 16°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 14 km/h

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Modlitwa na koszt podatnika. Węgrzynowski u Rydzyka Wystarczy nie kraść! Tak krzyczała na wiecach była Premier polskiego Rządu Beata Szydło. Równocześnie sprawując swoją funkcję pełnymi garściami czerpała z profitów władzy, bo... jej się to "po prostu należało". Niestety wszystko należy się politykom na każdym szczeblu władzy, od samorządów w małych gminach, po posłów, senatorów i członków tzw. Rady Ministrów. Czasami ma się wrażenie, że ludzie ci są niczym małe dzieci, które dorwawszy się do zabawek, wykorzystują je ponad miarę, a często w sposób niezgodny z ich przeznaczeniem. Nic dziwnego, że szybko ulegają one zepsuciu, szczególnie, gdy są używane do bicia innych dzieciaków w piaskownicy. W powiecie tomaszowskim jest dokładnie tak samo. Starosta Węgrzynowski przez 3 lata swojego rządzenia napsuł co tylko było możliwe, bo jego misją nie jest zarządzanie a chrystianizacja prostego i ciemnego ludu, który już dawno został ochrzczony i deklaruje na co dzień bardzo konkretne wyznanie, nawet jeśli jego przesłania nie do końca rozumie. Tak zresztą, jak nie pojmuje go sam Mariusz Wegrzynowski. Takie przynajmniej ja odnoszę wrażenie, ale oczywiście nie każdy musi się ze mną zgadzać. Wszak ludzie wybrali i ludzie wiedzieli kogo wybierają. Ja mogę się mylić, bo może faktycznie politykom można pozwalać na więcej, przecież nikt nie ma pretensji do clowna w cyrku, kiedy ten ochlapie go bitą śmietanąIlość komentarzy artykułu: 30Modlitwa na koszt podatnika. Węgrzynowski u Rydzyka
Reklama
Poduszka ORKISZOWA (z łuską orkiszu) Poduszka z łuski orkiszowej doskonale dopasowuje się do kształtu ciała, a przy tym jest cichutka, ma delikatny zapach i doskonale przepuszcza powietrze - oddycha. Wyjątkowość orkiszu polega na jego lekkości i sprężystości. Poduszka orkiszowa jest miękka i cichutka, a delikatny szelest słyszany podczas układania głowy pomaga zrelaksować się i odstresować po męczącym dniu. Dlaczego warto wybrać poduszkę z łuską orkiszu? Orkisz to stary gatunek zbóż, znany i ceniony już w czasach starożytnych. Jest mało wymagający, jeśli chodzi o warunki glebowe, dlatego do jego uprawy nie trzeba stosować sztucznych nawozów i środków ochrony roślin; jego orędowniczką była mniszka klasztoru Benedyktynów Hildegarda z Bingen, która uważała, że: "Orkisz jest najlepszym ziarnem zbożowym, działa rozgrzewająco i natłuszczająco i jest wartościowszy i łagodniejszy niż inne ziarna (...) Orkisz prowadzi do dobrej krwi, daje rozluźniony charakter i cnotę zadowolenia"; dzięki cichemu szelestowy słyszalnemu podczas układania głowy, poduszka orkiszowa działa odprężająco i relaksująco i pomaga przy problemach ze snem; delikatnie masuje głowę i szyję poprawiając krążenie i pomagając przy wzmożonym napięciu, bólach reumatycznych; badania przeprowadzone przez doktora medycyny Gottfrieda Hertzka i naturoterapeutę Wigharda Strehlowa z Konstancji dowodzą, że rodanid zawarty w orkiszu jest naturalnym antybiotykiem występującym w ślinie, krwi i pokarmie kobiecym. Dzięki temu doskonale zapobiega infekcjom i poprawia odporność; doskonale przepuszcza powietrze i odprowadza wilgoć zmniejszając tym samym potliwość skóry głowy w czasie snu. Łuska orkiszu pochodzi z tegorocznych zbiorów od Polskich rolników! Twój Sklep Medyczny Słowackiego 4 Tomaszów MazowieckiStrona www: http://www.med-sklep.plData dodania ogłoszenia: 20.05.2016Poduszka ORKISZOWA (z łuską orkiszu)
Komentarze
Autor komentarza: Sołtys i mieszkańcy LuboczyTreść komentarza: To my mieszkańcy Luboczy zwróciliśmy się do gospodarza gminy z prośbą o zebranie i zmianę projektu utwardzonego pobocza . Wszyscy obecni na zebraniu przeglosowali zmianę pobocza i wybraliśmy najlepsze rozwiązanie dla nas mieszkańców. Poprosiliśmy Wójta o napisanie pisma z naszymi zmianami i przesłanie do ZDP .Lecz ZDP i osoby odpowiedzialne za poboczne zlekceważyły prośbę mieszkańcówData dodania komentarza: 06.10.2022, 17:27Źródło komentarza: Powiat buduje, Wójt krytykujeAutor komentarza: AntolinTreść komentarza: W gminie Ujazd wójt też ciągle krytykuje,a tu jedna droga druga,fajnie byłoby żeby chociaż nie przeszkadzał.I to jego piękne hasło zgoda buduje:),mniej wójtów cwaniaków więcej gminy zyskają!Data dodania komentarza: 06.10.2022, 16:27Źródło komentarza: Powiat buduje, Wójt krytykujeAutor komentarza: zatroskana matkaTreść komentarza: A nie dałoby się ich odstrzelić, dzieci boją się na plac zabaw iść. Mięso przerobić i dla bezdomnych.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 14:08Źródło komentarza: 6 stad dzików grasuje po Tomaszowie.Autor komentarza: Duch MiastaTreść komentarza: Szanowna Michalino, Metropolita nie ruszy kustosza, bo ten skumany jest z tomaszowskim biskupem. Kustosz nie lubi ludzi, kocha natomiast szeleszczącą tacę. KOŚCIÓŁ W RĘCE ŚWIECKICH!Data dodania komentarza: 06.10.2022, 10:41Źródło komentarza: Promocja im. Św. Antoniego.... Macierewicza?Autor komentarza: Duch MiastaTreść komentarza: Zapraszanie kierujących spółkami na posiedzenia rad samorządowych nie nazwałbym nękaniem. W polytyce nie ma miękkiej gry. Każdy kto chce w niej brać udział powinien się z tym liczyć. I proszę nie mówić, że to nie polityka, tylko społeczna aktywność. Tomaszów to doskonały przykład republiki kumoterskiej.Data dodania komentarza: 06.10.2022, 10:34Źródło komentarza: Pytanie, czy dokuczanie?Autor komentarza: JurekTreść komentarza: ...tylko nie oni...ludzie opamiętajcie się ...czy praca w polityce to interes rodzinny???Data dodania komentarza: 05.10.2022, 20:12Źródło komentarza: „Przyszedł dzień, który nastąpił” - Coming Out czy ucieczka do przodu?
Reklama
a