Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 7 sierpnia 2022 20:38
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Felietony

TW Robert, czy Tomasz Zdonek? Ujawniamy dokumenty
TW Robert, czy Tomasz Zdonek? Ujawniamy dokumenty

Tomasz Zdonek to niespecjalnie wyróżniający się powiatowy radny. Na stronie internetowej Starostwa nie znajdziemy żadnych jego wniosków czy interpelacji w sprawach ważnych dla mieszkańców. Na sesjach niezbyt często zabiera głos. Znany jest bardziej jako konferansjer na różnych imprezach, niż solidny samorządowiec z bogatą wiedzą i zaangażowaniem. Na początku tego tygodnia jednak usłyszeliśmy o nim, jako osobie wykluczonej z szeregów Platformy Obywatelskiej. Powodem według przekazywanych oficjalnie informacji było złamanie dyscypliny przy głosowaniu nad udzieleniem absolutorium Staroście Mariuszowi Węgrzynowskiemu, który równocześnie jest szefem powiatowych struktur PiS.

05.08.2022 12:03    16    21
Moje spotkania z ojcem chrzestnym polskiego Rock’n’Rolla
Moje spotkania z ojcem chrzestnym polskiego Rock’n’Rolla

W minioną sobotę 23 lipca 2022r. miałem zaszczyt być zaproszonym na koncert zorganizowany przez Fundację im. Franciszka Walickiego z okazji rocznicy - 100 lat – urodzin ojca chrzestnego polskiego rock’n’rolla. Impreza odbyła się w Sali Koncertowej Portu Gdynia przy ul. Rotterdamska 9. Wykonawcami były zespoły – „Andrzej Nebeski i przyjaciele” z udziałem Marka Piekarczyka i „Breakout Night” z udziałem Moniki Wysokińskiej. Dla uczczenia i upamiętnienia tego wydarzenia sięgnąłem do swojej, wcześniej napisanej publikacji pt „Subiektywna Historia Rock’n’Rolla w Tomaszowie Maz” zamieszczając poniżej rozdział „94” poświęcony panu Franciszkowi „Moje spotkania z ojcem chrzestnym polskiego Rock’n’Rolla”

02.08.2022 08:01    2
Szpital z zyskiem za 6 miesięcy. Tego wyniku nie uda się utrzymać
Szpital z zyskiem za 6 miesięcy. Tego wyniku nie uda się utrzymać

Tomaszowskie Centrum Zdrowia zamknęło pierwsze półroczne z zyskiem na poziomie 2,5 miliona złotych. Wynik taki uzyskano, mimo iż większość oddziałów i poradni specjalistycznych przynosi duże straty, Zrekompensowały je dopłaty covidowe, darowizny oraz prawie milion zysku na ratownictwie medycznym. Czy mamy powody do zadowolenia? Raczej nie. Rząd od 1 czerwca wprowadził wysokie podwyżki wynagrodzeń dla większości personelu medycznego. Do piątku jednak nie było wciąż wiadomo o ile wzrośnie kontrakt z NFZ oraz czy uda się pokryć z niego większe koszty pracownicze.

01.08.2022 13:25    1    4
Zbyszek Cybulski w Sławie Śląskiej. Muzyczne wakacje
Zbyszek Cybulski w Sławie Śląskiej. Muzyczne wakacje

Wielkim wydarzeniem i osobistym, niezapomnianym, przeżyciem (1963r) na obozie żeglarskim w Sławie Śląskiej, w którym uczestniczyłem było spotkanie młodzieży województwa łódzkiego z najwybitniejszą postacią polskiego kina i filmu, Zbyszkiem Cybulskim. Spotkanie miało się odbyć na powietrzu, do południa, przed obiadem. Zebraliśmy się wszyscy w zagłębieniu, tak zwanym „leśnym dołku”. Przybyły tłumy młodzieży, również z okolicznych obozów. Wybiła godzina spotkania a… a Zbyszka nie ma. Czekaliśmy około 15/20 minut, co niektórzy zwątpili czy wiadomość o przyjeździe aktora nie była zwykłą „kaczką informacyjną”. Nagle na widnokręgu od strony miasta, ukazała się sylwetka pędząca na rowerze w naszym kierunku. Konsternacja, milczenie, by po chwili ciszę przerwał okrzyk, CYBULSKI!!!!.

30.07.2022 09:53    2
Wszyscy tacy oni... jednacy. Polityka równości nie zawsze jest tęczowa
Wszyscy tacy oni... jednacy. Polityka równości nie zawsze jest tęczowa

Mój wczorajszy poranny felieton wywołał prawdziwą burzę. Maile, telefony i smsy. Okazuje się, że Starosta Mariusz Węgrzynowski jest bardziej popularny niż myślałem, chociaż nie jestem pewien tego, czy tej popularności powinienem mu zazdrościć. W każdym razie większość reakcji wyrażała oburzenie. Wcale się temu nie dziwię, bo faktycznie są granice, których przekraczać się nie powinno. Trzeba jednak przyznać, że przynajmniej część osób krytykujących moje pismactwo ma w pewnym sensie rację. Bo krytykując jednych często zdarza nam się zapomnieć, że wszyscy oni jacyś tacy jednak... jednacy

29.07.2022 08:01    1    3
Modlitwa na koszt podatnika. Węgrzynowski u Rydzyka
Modlitwa na koszt podatnika. Węgrzynowski u Rydzyka

Wystarczy nie kraść! Tak krzyczała na wiecach była Premier polskiego Rządu Beata Szydło. Równocześnie sprawując swoją funkcję pełnymi garściami czerpała z profitów władzy, bo... jej się to "po prostu należało". Niestety wszystko należy się politykom na każdym szczeblu władzy, od samorządów w małych gminach, po posłów, senatorów i członków tzw. Rady Ministrów. Czasami ma się wrażenie, że ludzie ci są niczym małe dzieci, które dorwawszy się do zabawek, wykorzystują je ponad miarę, a często w sposób niezgodny z ich przeznaczeniem. Nic dziwnego, że szybko ulegają one zepsuciu, szczególnie, gdy są używane do bicia innych dzieciaków w piaskownicy. W powiecie tomaszowskim jest dokładnie tak samo. Starosta Węgrzynowski przez 3 lata swojego rządzenia napsuł co tylko było możliwe, bo jego misją nie jest zarządzanie a chrystianizacja prostego i ciemnego ludu, który już dawno został ochrzczony i deklaruje na co dzień bardzo konkretne wyznanie, nawet jeśli jego przesłania nie do końca rozumie. Tak zresztą, jak nie pojmuje go sam Mariusz Wegrzynowski. Takie przynajmniej ja odnoszę wrażenie, ale oczywiście nie każdy musi się ze mną zgadzać. Wszak ludzie wybrali i ludzie wiedzieli kogo wybierają. Ja mogę się mylić, bo może faktycznie politykom można pozwalać na więcej, przecież nikt nie ma pretensji do clowna w cyrku, kiedy ten ochlapie go bitą śmietaną

28.07.2022 08:30    25    25
Jej Wysokość Śmierć sama decyduje, po kogo i kiedy przyjdzie.
Jej Wysokość Śmierć sama decyduje, po kogo i kiedy przyjdzie.

Trafienie do hospicjum często kojarzy się z przegraną bitwą, z brakiem nadziei na powrót do zdrowia. Gdy medycyna nie potrafi wyleczyć, pozostaje zadbać o jakość życia. Do samego końca.

27.07.2022 23:59    2
Pierwsze w mieście. Tomaszów w rock'n'rollowym szaleństwie. Gorące parkiet w klubach ZMS
Pierwsze w mieście. Tomaszów w rock'n'rollowym szaleństwie. Gorące parkiet w klubach ZMS

Dzisiaj postanowiłem przybliżyć nasze lokalne zespoły, które za mojego dorastania miały większy czy mniejszy wpływ na moją, muzyczne UDUCHOWIENIE o czym wspominam poniżej.  

23.07.2022 17:23    2
Reagujmy na przemoc! Mamy z tym duży problem w Tomaszowie
Reagujmy na przemoc! Mamy z tym duży problem w Tomaszowie

- Cierpiałem w milczeniu. Często wstydziłem się rozebrać w szkole na zajęciach z wychowania fizycznego. Bałem się, że koledzy będą wyśmiewać siniaki na moim ciele a miałem je niemal wszędzie. Na nogach, plecach i rękach, którymi zasłaniałem się przed uderzeniami pasem. Nikomu się nie skarżyłem. Nikogo nie interesowałem. Po 30 latach wciąż przeżywam traumę i płaczę za każdym razem kiedy słyszę, że ktoś podnosi głos na dziecko. Dla mnie zawsze kojarzy się to z biciem - opowiada jeden z naszych rozmówców.

22.07.2022 12:35    2    5
Jak wystartowali Herosi
Jak wystartowali Herosi

 W załączonym artykule opowiadam o początkach mojej amatorskiej działalności związanej z muzyką, stylem rock'n'roll, będącej cyklem spotkań pt. "Herosi Rock'n'Rolla".  

20.07.2022 11:42    2    1
Służba zdrowia nie dla pacjentów
Służba zdrowia nie dla pacjentów

Przyznam, że nico zaskoczyła mnie reakcja na mój felieton poświęcony partyjniackiemu populizmowi. Chodzi mi oczywiście o prześciganie się w różnego rodzaju przedwyborczych ofertach, jakie politycy składają, by przypodobać się wyborcom. W tym konkretnym przypadku chodziło o wynagrodzenia pracowników szpitali, w tym oczywiście pielęgniarek. Dawno nie spotkałem się z tego rodzaju przykładem absolutnego niezrozumienia. Co ciekawe przedstawicielka związków zawodowych zarzucając mi opis stanu faktycznego (bo temu nie zaprzecza) brak należytej refleksji i właściwego rozeznania sama postrzega rzeczywistości jedynie z własnej, stosunkowo wąskiej perspektywy. Nie mam innego wyjścia i muszę większości stwierdzeń się odnieść, ponieważ z mojego z kolei punktu widzenia są one mocno bulwersujące.

14.07.2022 21:13    14    10
Gdy szumi, szumi woda... i płynie sobie w dal
Gdy szumi, szumi woda... i płynie sobie w dal

W mojej drugiej książce  “A jednak Rock’n’Roll” znalazł się równieź rozdział, KAJAKI. Jest to reportaż z kajakowego spływu rzeką Pilica na trasie Tomaszów (przystań OSiR-u – Zakościele,  w jakim mieli możliwość uczestniczyć członkowie z Abstynenckich Stowarzyszeń Klubów Wzajemnej Pomocy “ALA” i "AZYL".  

12.07.2022 12:30    4    4
Elvis Is King
Elvis Is King

Dziś na ekranie kina HELIOS jest w repertuarze film fabularny "ELVIS". Efektem moich spotkań z cyklu  „Herosi Rock’n’Rolla” - powstało wiele publikacji.  Zamieściłem je wszystkie, w trzech wydanych książkach („Moje miasto w rock’n’rollowym widzie”, „A  jednak Rock’n’Roll”, „Rodzina LITERACKA ‘62”). Ale chcę też znajomych i inne osoby zaglądające na portal Nasz Tomaszów powiadomić, że powstała kolejna publikacja książkowa w formie kolorowego albumu "Herosi Rock’n’Rolla w Tomaszowie Mazowieckim”, której z przyczyn, nie tylko ekonomicznych, nigdy nie wydałem. Ciągle jeszcze jej cyfrowy zapis znajduje się w mojej szufladzie. ALBUM jest zapisem wszystkich moich spotkań (w liczbie 100) jakie miały miejsce w  Galerii ARKADY, SCh TOMY, Barze ALIBI, Restauracji ALABASTRO, kinie „Włókniarz”, OK TKACZ czy w SCh PROEM w Zakościelu. Zakończyłem tę publikację 100 spotkaniem w cyklu „Herosi Rock’n’Rolla”, które połączyłem z 75 urodzinami MARKA KAREWICZA w pomieszczeniach tomaszowskiego Ośrodka Kultury TKACZ a …. a rozpocząłem  pt „Długim weekendem z Elvisem Presleyem”.  

07.07.2022 14:53    1    1
MODA I ROCK’N’ROLL  lat 60-tych w PRL i.... w Tomaszowie
MODA I ROCK’N’ROLL  lat 60-tych w PRL i.... w Tomaszowie

Wraz z przedzieraniem się w połowie lat 50-tych minionego wieku XX -zza żelaznej kurtyny - w wielkich bólach, z nieopisanymi trudnościami (z obyczajowo „zepsutego i dzikiego Zachodu”) -  obyczajowej, rewolucyjnej i kultowej społecznej inności  do naszego kraju nastąpił ogromny opór rządzącego reżimu komunistycznego  Przenikał coraz śmielej zza Oceanu Atlantyckiego styl muzyczny o dziwnej, egzotycznej nazwie "Rock’n’Roll".  Za sprawą tego stylu również przenikała młodzieżowa, i nie tylko, MODA.

02.07.2022 10:42    1    2
Elvis wciąż żyje... w wielu ludzkich sercach
Elvis wciąż żyje... w wielu ludzkich sercach

O Boże, jak ten czas szybko leci, jeszcze nie tak dawno, niczym okamgnienie, młody 19-leni wówczas Wojtek „Szymon” Szymański, zaraził wszystkich najbliższych, również moją osobę, wywołując epidemię rock’n’rolla w naszym mieście trwającą do dziś … a teraz kończy 80 lat. W sobotę  25 czerwca 2022 długo rozmawialiśmy na komputerowym messengerze - o wszystkim, o naszym mieście, kolegach i koleżankach, ale także o… o Elvisie. O ironio, a dlaczego o Presleyu??? Dlatego, bo Wojtek „Szymon” w kinie w Nowym Jorku a ja w tomaszowskiej  Galerii TOMASZÓW w kinie HELIOS, w piątek 24 czerwca 2022r wspólnie, jednocześnie, on u siebie ja u siebie, oglądaliśmy światową premierę filmu o naszym idolu. Zadziałała jakaś, niewytłumaczalna siła wyższa, że Elvis po ponad 60 laty za sprawą fenomenalnego, biograficznego filmu, równocześnie ponownie nas połączył. Dla uczczenie tej chwili pozwoliłem sobie przypomnieć  postać Wojtka „Szymona” Szymańskiego wykorzystując fragmenty pierwszej, mojej publikacji „Moje miasto w rock’n’rollowym widzie”.

29.06.2022 20:26    1    1
1000 win Marcina Witko
1000 win Marcina Witko

Po słynnych "winach Tuska", które mają już swoją kilkunastoletnią tradycję, pojawia się lokalna konkurencja rynkowa. Wszystko wskazuje na to, że mamy szansę na rodzimą markę win Marcina Witko. Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego odpowiada za wszystko. Za smog, wiek nauczycieli, ocieplenie klimatu i napaść Rosji na Ukrainę. Brakuje tylko oskarżeń o koklusz i kradzieże adidasów w niemieckich supermarketów. No ale to ostatnie to raczej domena działaczy Platformy Obywatelskiej oraz członków ich rodzin. Do zagranicznych przygód pewnego znanego u nas "samorządowca", za które trafił wraz z żoną za kratki, jeszcze wkrótce powrócę. Póki co kilka subiektywnych spostrzeżeń na temat debaty absolutoryjnej. Spróbuję ująć to chronologicznie

28.06.2022 11:00    1    3
Tomaszowianie w Fundacji „Sopockie Korzenie” – „3”
Tomaszowianie w Fundacji „Sopockie Korzenie” – „3”

W poprzednim „2” odcinku „Tomaszowianie w Fundacji Sopockie Korzenie” przeoczyłem bardzo ważną część dotyczącą konkursu V Edycji. W trakcie wręczania nagród uczestnikom konkursu, odbyło się uhonorowanie czterema maczugami (takie jak od zbója Madeja z tomaszowskich grot) „ambasadorów rocka”. Otrzymali je; Marek Piekarczyk (TSA), Jerzy Skrzypczyk (CzG), menedżer zespołu ŻUKI, Mirosław Baibuza oraz Artur Gadomski (IRA) …. za co przepraszam bardzo.  

25.06.2022 14:29    1    1
Tomaszowianie w Fundacji „Sopockie Korzenie” – „2”
Tomaszowianie w Fundacji „Sopockie Korzenie” – „2”

Kolejna część wspomnień z niedalekiej przeszłości

20.06.2022 12:54    1    1
Tomaszowianie w Fundacji „Sopockie Korzenie” – „1”
Tomaszowianie w Fundacji „Sopockie Korzenie” – „1”

Z wielką niecierpliwością oczekiwałem na dzień 20 września 2013 roku, dzień w którym miało dojść do jubileuszowego benefisu Fundacji Sopockie Korzenie

15.06.2022 21:24    1    1
PRZESYŁKA z Nowego Jorku
PRZESYŁKA z Nowego Jorku

Na mój wizerunek, muzyczną działalność, pisarstwo miało wpływ wiele wydarzeń, przeróżnych przypadków, życiowych sytuacji, między innymi słynna przesyłka z Nowego Jorku, o której Szymon opowiedział w liście z 18 września 2006 roku. Ten list Wojtek napisał do mnie już po inauguracji cyklu, w którym osobiście uczestniczył, Herosi Rock’n’Rolla w Galerii ARKADY przy ulicy Rzeźniczej. Pamiętałem o niezwykłej przygodzie Wojtka z płytową przesyłką ze Stanów. Ta korespondencja wskrzesiła w mojej pamięci wydarzenia z tamtych lat i zgadzam się, że te dwie płyty miały ogromne znaczenie zbudowaniu wokół jego osoby grupy przyjaciół, słuchaczy rock’n’rolla, którzy w konsekwencji zarazili się miłością do tego gatunku muzyki.

14.06.2022 20:20    1    1
Modlitwa na koszt podatnika. Węgrzynowski u Rydzyka Wystarczy nie kraść! Tak krzyczała na wiecach była Premier polskiego Rządu Beata Szydło. Równocześnie sprawując swoją funkcję pełnymi garściami czerpała z profitów władzy, bo... jej się to "po prostu należało". Niestety wszystko należy się politykom na każdym szczeblu władzy, od samorządów w małych gminach, po posłów, senatorów i członków tzw. Rady Ministrów. Czasami ma się wrażenie, że ludzie ci są niczym małe dzieci, które dorwawszy się do zabawek, wykorzystują je ponad miarę, a często w sposób niezgodny z ich przeznaczeniem. Nic dziwnego, że szybko ulegają one zepsuciu, szczególnie, gdy są używane do bicia innych dzieciaków w piaskownicy. W powiecie tomaszowskim jest dokładnie tak samo. Starosta Węgrzynowski przez 3 lata swojego rządzenia napsuł co tylko było możliwe, bo jego misją nie jest zarządzanie a chrystianizacja prostego i ciemnego ludu, który już dawno został ochrzczony i deklaruje na co dzień bardzo konkretne wyznanie, nawet jeśli jego przesłania nie do końca rozumie. Tak zresztą, jak nie pojmuje go sam Mariusz Wegrzynowski. Takie przynajmniej ja odnoszę wrażenie, ale oczywiście nie każdy musi się ze mną zgadzać. Wszak ludzie wybrali i ludzie wiedzieli kogo wybierają. Ja mogę się mylić, bo może faktycznie politykom można pozwalać na więcej, przecież nikt nie ma pretensji do clowna w cyrku, kiedy ten ochlapie go bitą śmietanąIlość komentarzy artykułu: 25Modlitwa na koszt podatnika. Węgrzynowski u Rydzyka
Samorządowe getto czy wasalizacja demokracji? Ostatnia sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego miała tragikomiczny charakter. Pytanie, jakie stawiam w tytule jest nieco abstrakcyjne i przyznaję, że odpowiedź na nie może wielu osobom może przysporzyć sporo kłopotów. Dlaczego? Otóż w mojej ocenie wasalizacja oparta na korupcji, strachu i cynizmie takie właśnie samorządowe getto tworzy. Trzeba przyznać, że starosta Mariusz Węgrzynowski doskonale radzi sobie na swojej funkcji. O ile do zarządzania samorządem można mieć tysiące zastrzeżeń, to w zjednywaniu sobie radnych okazał się mistrzem. W tle zawsze są pieniądze i to one leżą u podstaw wiernopoddańczych zależności oraz strach przed ich utratą. Samorządowe niewolnictwo nie ma barw partyjnych. Korumpowani są zarówno radni związani z PiS, jak i Platformą Obywatelską. Rekordzista z partii Donalda Tuska w ciągu trzech lat zdołał załatwić sobie aż 4 posady w jednostkach podległych samorządom. W jednej z nich nich urzędnicy właściwie go nigdy nie widzieli i nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie: czym pracownik w ogóle się zajmował. Zapytania kierowane do wójta kończą się zazwyczaj bredzeniem na temat RODO. Nie zawsze są to fuchy samorządowe. Wykorzystując swoje partyjne kontakty starosta jest w stanie załatwić robotę w instytucjach rządowych lub podległych samorządowi wojewódzkiemu. Chyba nie muszę pisać, że kompetencje nie mają tu żadnego znaczenia. Ilość komentarzy artykułu: 24Samorządowe getto czy wasalizacja demokracji?
Komentarze
Autor komentarza: AgaTreść komentarza: To jest droga pełna absurdów. Ścieżka rowerowa kończy się przed Grotami, ale szlak rowerowy teoretycznie biegnie dalej. Wąsko tam, dziurawo i spacerowicze wkurzają się na wiecznie dzwoniących rowerzystów, którzy teoretycznie jadą po chodniku i pierwszeństwa absolutnie tam nie mają, a wręcz nie powinni pojawiać się tam w ogóle.Data dodania komentarza: 07.08.2022, 13:21Źródło komentarza: Jaki to ma sens - pyta czytelnik portaluAutor komentarza: TedTreść komentarza: Przy dzisiejszych przepisach kilku przestępców nie uzbrojonych mogą cię pobić gołymi rękoma na śmierć a ty mając broń jeśli jej użyjesz w obronie własnej zostaniesz przestępcą . co za prawo ?Data dodania komentarza: 07.08.2022, 10:32Źródło komentarza: Łatwiejszy dostęp do broni. Pozwolenie na wyciągnięcie rękiAutor komentarza: RalfiTreść komentarza: wpierw zmienić przepisy obrony koniecznej skoro przy aktualnych przepisach strach się bronić .Data dodania komentarza: 07.08.2022, 10:27Źródło komentarza: Łatwiejszy dostęp do broni. Pozwolenie na wyciągnięcie rękiAutor komentarza: StevenTreść komentarza: a tw nadal twierdzi że jest ofiarą. Pisze że uwielbia szkalowanie , wyrzucanie, deptanie . Człowieku o czym ty piszesz ? Zero , zero , zero , zero wszystkiego . Masz szansę się oczyścić i wytłumaczyć - zrobisz ten krok i odpowiesz na wszystkie pytania ?Data dodania komentarza: 06.08.2022, 21:18Źródło komentarza: TW Robert, czy Tomasz Zdonek? Ujawniamy dokumentyAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Dobrze to czytać. Kolejny generał z 25 BKPow. z Tomaszowa Maz. A jeden już jest w samym czubie polskich sił zbrojnych. I co wy NA TO, wrogowie Polski z tzw. totalnej opozycji - palanciarze?Data dodania komentarza: 06.08.2022, 19:25Źródło komentarza: Generalskie szlify dla Mariusza Pawluka. Prezydent wręczy nominacjeAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Temat jest krótki. Kadeci z Mechanika: tak trzymać - dziewczyny i chłopaki !!! To jest bardzo budujące.Data dodania komentarza: 06.08.2022, 19:19Źródło komentarza: Baltic Guards 2022 z mundurowymi z Mechanika
Reklama
a