Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 07:10
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Tego się można było spodziewać

Od 7 mln zysku do wielkiej straty. Co wydarzyło się w Tomaszowskim Centrum Zdrowia?

Nie minął jeszcze miesiąc, odkąd w Powiecie Tomaszowskim stworzono nową koalicję i ostatecznie odwołano Mariusza Węgrzynowskiego oraz Zarząd Powiatu, złożony niemal w 100 procentach z działaczy PiS, a już wychodzą na jaw informacje, które nie tylko zadziwiają.

Do większości wątków poruszonych w tym felietonie jeszcze wrócę. Dzisiaj chciałbym pokazać jedynie ogólny obraz działań na szkodę mieszkańców miasta i powiatu. Nieprzypadkowo skupię się na temacie ochrony zdrowia, który przez lata był mi w Radzie Powiatu szczególnie bliski.

Wystarczyło 12 miesięcy

Kiedy 1 stycznia ubiegłego roku ze stanowiska prezesa Tomaszowskiego Centrum Zdrowia odchodził dr Wiesław Chudzik, poinformowany o nieprzedłużeniu umowy za pomocą sms-a, mógł pochwalić się rocznym zyskiem spółki na poziomie 7 milionów złotych. To był rewelacyjny wynik, biorąc pod uwagę zarówno skalę działalności, jak i fakt, że większość placówek medycznych wykazywała poważne straty. Tomaszowski szpital był jednym z nielicznych w kraju, który solidnie wychodził na plus.

Zyski notują najczęściej wysoce wyspecjalizowane szpitale, np. oferujące usługi kardiologiczne, dobrze wyceniane przez NFZ. W placówkach multidyscyplinarnych większość oddziałów przynosi spore straty. Tam, gdzie jedni wychodzą na minus, inni muszą wychodzić na plus — i to w takim stopniu, by rachunek wyników był dodatni. Dokładnie tak było w Tomaszowie. Efektem był wspomniany na wstępie zysk.

Po odejściu Wiesława Chudzika przez ponad rok w Tomaszowskim Centrum Zdrowia „rządził” Marek Utracki. Słowo „rządził” jest w pełni uzasadnione, bo nie jest ono tożsame z zarządzaniem. Jedno polega na wydawaniu poleceń, drugie — na zdolności do przewidywania i analizy ich skutków. A skutki są obecnie właśnie wyliczane. W spółce szacuje się, że strata za ubiegły rok może wynieść co najmniej 5 milionów złotych. Różnica rok do roku to 12 milionów złotych.

Na koncie Tomaszowskiego Centrum Zdrowia poprzedni prezes pozostawił ponad 20 milionów złotych „żywej” gotówki. Z tego, co dowiedziałem się od prezesa Konrada Borowskiego, jest jej obecnie ponad 10 milionów złotych mniej. Co się stało z tymi pieniędzmi? Były oszczędzane na konieczne inwestycje, jak chociażby budowa nowego bloku operacyjnego.

W tym czasie prezes Utracki, poprzez powołanego przez siebie na stanowisko rzecznika prasowego szpitala innego działacza PiS, Radosława Marca, grzmiał w internecie o rzekomo nieprawdziwych informacjach publikowanych przeze mnie, podkreślając dobrą kondycję finansową spółki i jej wypłacalność. Wtórowali mu działacze Koalicji Obywatelskiej. Marzec nawet podkreślał dobrą współpracę z KO, sugerując brak zainteresowania z mojej strony przez wszystkie lata sprawowania funkcji szefa Komisji Zdrowia. W tym wszystkim  zapominano jednak najczęściej dodać, że wypłacalność tę gwarantowały środki zgromadzone przez poprzednika.

Ostrzegaliśmy

Tuż po powołaniu Marka Utrackiego na stanowisko prezesa, wspólnie z Piotrem Kagankiewiczem ostrzegaliśmy podczas obrad Rady Powiatu, że zarządzanie szpitalem — gdzie pracują setki osób — to specyfika branży i konieczna jest specjalistyczna wiedza. To nie to samo, co handel marchewką na osiedlowym bazarku. Pisowscy radni rzucili się na nas niczym stado szarańczy. Podkreślali rzekome walory nowego prezesa, „przywiezionego w teczce” przez Antoniego Macierewicza — wcześniej przez lata jego protegowanego i współpracownika. Trudno spierać się z kompletnymi ignorantami, którzy przecież wiedzą „lepiej”.

Sygnały zwrotne zaczęły przychodzić bardzo szybko. Pracownicy szpitala załamywali ręce, twierdząc, że ludzie, z którymi muszą pracować, nie są w stanie zrozumieć tego, co się do nich mówi; że nie posiadają nie tylko specjalistycznej, ale nawet podstawowej wiedzy.

Zaczęli odchodzić kolejni doświadczeni pracownicy. Odeszła księgowa Alina Jodłowska oraz osoba zajmująca się w szpitalu kadrami. Na miejsce tej pierwszej przyjęto radną Paulinę Sochę, której wiedza na temat rachunkowości była zerowa (więc trzeba było zatrudnić kolejną osobę na umowę zlecenie). Na miejsce drugiej — partnerkę szefa rady nadzorczej spółki, także pisowskiego działacza z Bełchatowa.

W spółce zaczęli pojawiać się kolejni działacze, radni i dyrektorzy — z Tomaszowa, Piotrkowa, Łodzi i Warszawy. Merytorycznie nieprzygotowani, za to z odpowiednią legitymacją partyjną.

Na efekty nie czekaliśmy długo. Partyjni działacze nie byli w stanie poprawić wniosku o dofinansowanie bloku operacyjnego przez co straciliśmy możliwość jego budowy. Połozono też "Bezpiueczną Przystań", o którą walczyć musi teraz Konbrad Borowski. 

Co na to radni Koalicji Obywatelskiej, którzy przejęli poprzez komisję Zdrowia nadzór i odpowiedzialność za sprawy związane z opieką zdrowotną? Nic. Krytykowali poprzedników. 

Ależ to były nagrody

Aby odwrócić uwagę, skupiono się na nagrodach wypłaconych rok wcześniej. Grzmiał Zarząd Powiatu, grzmieli radni PiS. Wspomagali ich koalicjanci z Platformy Obywatelskiej. Radny Mordaka rozpętał burzę w internecie i na nic były tłumaczenia, że nagrody związane były z zyskiem, pozyskanymi środkami zewnętrznymi oraz przygotowanymi projektami. Tak argumentował między innymi na sesji Piotr Kagankiewicz. Przy okazji posługiwano się — dla lepszego wrażenia — kwotami brutto. Cel został osiągnięty. Opinia publiczna się zagotowała, bo przecież 30–50 tysięcy złotych brutto to bardzo dużo pieniędzy.

Tyle że ludzie, którzy je otrzymali, znali się na tym, co robili. Jak więc oceniać nagrody na podobnym poziomie wypłacane pisowskim działaczom w ubiegłym roku? Również sięgały 50 tysięcy złotych — i to dla osób niemających zielonego pojęcia o tym, co robią, a znanych jedynie ze skrupulatności w rozmieszczaniu znaków interpunkcyjnych w najczęściej propagandowych tekstach.

Do tego doliczyć należy wynagrodzenia dla niekompetentnych osób, które w TCZ widywane były jedynie sporadycznie. 15 tysięcy złotych miesięcznie? Żaden problem. Podpisywano też — bez konkursów — umowy o wartości 200 tysięcy złotych rocznie za usługi nikomu niepotrzebne w szpitalu. A z tego, co udało mi się dowiedzieć, wynagrodzenie dla samego prezesa było wyższe, niż przewidywała to uchwała Walnego Zgromadzenia Wspólników.

Onkologia nikomu niepotrzebna

Dopiero po odwołaniu Mariusza Węgrzynowskiego dowiedzieliśmy się, że blokował on rozwój tomaszowskiej onkologii. Nu-Med, po przejęciu przez Afideę, złapał drugi oddech i chciał nabrać większego rozpędu. Firma zamierzała zainwestować kolejne dziesiątki milionów złotych w Tomaszowie. Aktualnie wymienia akceleratory, ale najważniejszą inwestycją miała być budowa nowej diagnostyki.

Badanie PET (pozytonowa tomografia emisyjna) jest badaniem z dziedziny medycyny nuklearnej. Pozwala na wykrycie nowotworów we wczesnym stadium, rozróżnienie zmian łagodnych i złośliwych, monitorowanie postępów leczenia oraz wykrycie ewentualnej wznowy choroby. Dokładnie takie badania miały być wykonywane w Tomaszowie.

Aby jednak zbudować obiekt, należało wydzierżawić teren od powiatu i wykazać się posiadaniem nieruchomości na cele inwestycyjne. Z tego, co dowiedzieliśmy się wczoraj, Mariusz Węgrzynowski odmówił, a na kolejne pisma nie odpowiadał. To już nie jest nawet działanie na szkodę prywatnego podmiotu, ale także — i chyba przede wszystkim — na szkodę pacjentów z naszego powiatu. To ma też swoje negatywne skutki dla powiatowego TCZ.

Starosta tomaszowski, poprzez brak zgody, skutecznie uniemożliwił Afidei udział w konkursie w ramach KPO. Przypomnę, że wartość tej inwestycji to ok. 50 milionów złotych.

Niewiele brakowało, aby urządzenie ulokowano w Piotrkowie. Zgadniecie, w jakim szpitalu i kto nim zarządza? Oczywiście Wiesław Chudzik, który i tam zobaczył szansę dla placówki, którą obecnie kieruje. Wczorajsza rozmowa, jaką przeprowadziliśmy z panią prezes, mam nadzieję, poskutkuje szybkim rozwiązaniem problemu.

Co ciekawe, Afidea chce też zainwestować w nowy rezonans magnetyczny dla pacjentów TCZ, a także na swój koszt zmodernizować posiadany przez nas tomograf. Firma może też zapłacić za 10-letnią dzierżawę terenu z góry, co daje kilkanaście milionów złotych, a więc około 1/3 środków niezbędnych do budowy bloku operacyjnego.

Pielęgniarki nikomu nie potrzebne

Na koniec temat nieco lżejszy. Chodzi o kształcenie pielęgniarek w Tomaszowie Mazowieckim. Przy okazji ostatniej wizyty w TCZ miałem okazję poznać panią dziekan uczelni, która w Tomaszowie kształciła pielęgniarki na poziomie licencjackim i magisterskim. Okazuje się, że mimo potrzeb w tym roku nie przeprowadzono naboru nowego rocznika. Powodem są przepisy, jakie wprowadzono, oraz problemy lokalowe. Próbowano w tej sprawie nieskutecznie rozmawiać ze starostą. Efektem jest rezygnacja z kształcenia w Tomaszowie.

Tak naprawdę jednak zszokowało nas to, że szkoła miała zakaz wystawiania się na targach edukacyjnych organizowanych w powiecie tomaszowskim. Jeśli ktoś jest to w stanie racjonalnie wytłumaczyć, to będę zobowiązany.

PS.
To tylko część spraw, z którymi zetknąłem się w ostatnich dwóch tygodni. Utrata częściu kontraktu na SOR, strata karetek pogotowia, absurdalne zakupy suvów dla Centrum Zdrowia Psychiczne a de facto dla... no właśnie... dla kogo

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Obywatel Tomaszowa 22.02.2026 18:02
Jest jeden plus przynajmiej w Tomaszowie nie tak jak w Piotrkowie nie wyciekły dane osobowe pracowników szpitala!a orientuje się ktoś kto tam jest prezesem?

Lech 05.02.2026 18:03
Niech zgadnę. Nikomu włos z głowy nie spadnie. Tu chodzi o zmianę na innych głodnych pieniędzy i żeby wszyscy myśleli, że teraz to już na pewno będzie dobra zmiana a tu prawdopodobnie zmiana kolejki po odprawy. Sprawa przyschnie dostaną etaty w innym miejscu np. w COS.

Ajdejano 08.02.2026 08:41
W COS nic nie dostaną. Tam rządzi komunista Czarzasty i ryzy donek.

Tadek 04.02.2026 08:55
Ten artykuł w sposób jednoznaczny pokazuje, że aby coś funkcjonowało jak należy potrzebni są fachowcy. Zatrudnianie specjalistów politycznych i przyjaciół "królika" daje efekt jak widać. Dotyczy to nie tylko TCZ ale także urzędów i spółek miejskich

Kaska 03.02.2026 23:03
Po co w Tomaszowie szkoła dla pielęgniarek, skoro w Tomaszowskim Centrum Zdrowia nie są zatrudniane młode osoby po studiach, bo miejsce od lat blokują emerytki...a nawet jeśli są zatrudniane to tylko na umowę zlecenie za marne grosze...kiepska perspektywa dla młodych....dlatego też coraz więcej pielęgniarek/pielęgniarzy wybiera pracę w innym mieście, gdzie są przyjmowani na umowę o pracę.

Adam 03.02.2026 18:07
Dadzą im jeszcze odprawy oraz węgrzynowskiemu takie rzędu 80...150 tyś zł...bo takie są zasady>

zyx 03.02.2026 17:29
Zatrzymano za co? W Polsce niegospodarności się niemal nie ściga. Tzn. można składać wnioski ale biegi, opinie, analizy itp. Zejdzie trochę. Władza się znów zmieni i będzie ok. Jak rozumiem autorowi chodzi o mechanizm. Obraz tego, że koledzy, znajomi za przyzwoleniem Rady Nadzorczej i właściciela mogą w rok zrobić 12 mln w plecy na wyniku spółki i jeszcze skonsumować 10 mln środków z rachunku. Tak się zastanawiam co w tej sytuacji będzie miał do powiedzenia liczący każdą powiatowa złotówkę Pan Kazimierz, co powie Pan Michał no i co na to Pan Poseł, który podczas wywiadów w TV gromy śle na nepotyzm, kolesiostowo, układziki. Jakoś w Powiecie Tomaszowim mu one niezbyt przeszkadzały. No bo jeśli te dane są prawdziwe i nie wynikają z jakiś obiektywnych przyczyn to trudno z matematyką dyskutować.

TomMaz 03.02.2026 16:34
Blokować kasę na szpital w ramach zemsty politycznej to dno !kosztem chorych ludzi!teraz zobaczymy ta lepsza zmianę:)

Żwirek 03.02.2026 13:00
No ale czy już kogoś zatrzymano? Czy to tylko materiał na felietony i "bajki z mchu i paproci" ...

Ajdejano 03.02.2026 15:36
No, proszę, proszę!!! Po "sb" odezwał się drugi, cichy wielbiciel, a może i uczestnik poprzedniego układu w TCZ. Sprawdza się powiedzenie: uderz w stół, a nożyce same się odezwą. Po was - dwóch wielbicielach starego układu do kompletu brakuje tylko katechety... Może i by się zgłosił, ale gdyby temu gigantowi ktoś napisał taki wpis. Żenada.

sb 03.02.2026 10:45
Bardzo "obiektywny" komentarz i to bez względu na to czy ich lubię czy nie. A hipokryzja jest niesamowita.

Ajdejano 03.02.2026 13:20
Jeżeli wyraz "obiektywny" bierzesz w cudzysłów, to to oznacza, że wg Ciebie ten materiał powyżej nie jest obiektywny. Dodatkowym Twoim komentarzem do materiału powyżej jest zdanie: "A hipokryzja jest niesamowita." Takie bzdety może napisać każdy. Bez uzasadnienia. Jednak, pisząc w taki sposób, należałoby dorzucić parę argumentów na taka ocenę - co?! PS. Podejrzewam, że Ty też byłeś zamieszany w to rządzenie, a nie w racjonalne zarządzanie. A p. Strzępkowi włos z głowy nie spadnie za ten materiał powyżej.

sb 03.02.2026 14:34
Pan Strzępek kilka moich wpisów nie umieścił bo stawiałem niewygodne pytania (dlatego hipokryzja). Jestem apolityczny, nikogo nie popieram bezmyślnie tak samo jak i nie obwiniam tylko dlatego, że przynależę do tej czy innej partii. Np. na ilu etatach poprzednio był zatrudniony Pan Borowski w TCZ i na terenie szpitala? Jeżeli na jednym to wystarczy napisać, że na jednym. Co poprzednia dyrekcja( p Chudzika) wywoziła w nocy ze szpitala w dniu kończenia swojej misji. Z worków wystawały papiery. I takie same pytania bym zadał każdemu bez względu na przynależność partyjną. I niby dlaczego p. Strzępkowi miałby spaść włos z głowy.

Ajdejano 03.02.2026 16:47
No, pięknie, ładnie. Jednak może odniósłbyś się do finansów TCZ za p. Chudzika (szpital był na plusie) i do ostatnich finansów TCZ (szpital na dużym minusie). To kto tu, do ku#wy nędzy, rujnował finanse TCZ: p. Chudzik, który nocą wywoził worki papierów i kasy, a może jego następca, który ogołocił TCZ z całej nadwyżki i zostawił TCZ z długami - co?! PS. Jeśli widziałeś to wywożenie nocą przez p. Chudzika z TCZ worków z papierami, to czemu nie zadzwoniłeś np. na policję - co?! Na taki Twój wpis, ja też mógłbym swobodnie napisać, że jednej nocy widziałem, jak dymasz jedną babę, jednak nie posunę się do takiego debilizmu. To jest zwykłe kretyństwo. Nie zdziwiłbym się gdybyś za taki wpis beknął.

Ajdejano 03.02.2026 18:42
Mój wredny dodatek do "sb". Myślisz, że jak robisz swoje wpisy (np. na temat np. p. Chudzika)pod ksywką, to jesteś kryty?! Jeżeli tak myślisz, to jesteś durnowaty. Twoje IP i ID odpowiedni ludzie znajdą w ciągu kilku minut i będziesz ugotowany. Czasami należy choć na chwilę uruchomić mózg, jeżeli ten mózg się ma....

sb 03.02.2026 19:27
Twój sposób dyskusji jest tak wysoki intelektualnie, że dla zwykłego człowieka niestety nieosiągalny. Skąd u Ciebie tyle nienawiści do drugiego człowieka(czyżby koszmary z dzieciństwa). Mimo obraźliwego tonu pana wypowiedzi z wyrazami szacunku "sb". Na tym kończę dyskusję.

Ajdejano 03.02.2026 21:17
Owszem: intelekt jest ważny, ale równie ważna jest zwykła uczciwość (np. w przypadku PANA Chudzika). Jakoś tak omijasz ten temat pn.: wynoszenie w nocy przez p. Chudzika tych worków z tymi papierami. Chłopie: sam siebie szanuj!!! PS. Rzeczywiście, dobrze, że chcesz zapomnieć o tych swoich "wycieczkach" bez dowodów. Pisać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej... Pozdrowienia od starego pisiora.

sb 06.02.2026 09:17
Mój poprzedni wpis dotyczył twojego z godziny 16.47. Następnego twojego jeszcze nie było jak umieszczałem swój.

Opinie

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

18 czerwca: od Zieleńców i Waterloo po McCartneya, „Solidarność” i wielką politykę w Brukseli

Są daty, które nie przechodzą przez kalendarz po cichu. 18 czerwca należy właśnie do nich. To dzień bitew, procesów, wyborów, wielkich artystów i politycznych decyzji, które potrafiły zmieniać bieg historii. Od szarży pod Zieleńcami, przez klęskę Napoleona pod Waterloo, po czerwcowe wybory 1989 roku — historia znów zagląda nam przez ramię. A w tle grają Paul McCartney, King Crimson, Wawele, Maanam i Vera Lynn. Data dodania artykułu: 18.06.2026 13:20
18 czerwca: od Zieleńców i Waterloo po McCartneya, „Solidarność” i wielką politykę w Brukseli
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia Przy Szkolnej na sprzedaż idzie nie tylko budynek. To adres z pamięcią Tomaszowa „Wewnętrzne krajobrazy” w MCK. Sztuka, która zatrzymuje na chwilę Żelechlinek ocala pamięć. Stare zdjęcia, listy i rodzinne dokumenty mogą stać się częścią historii gminy Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW Autor komentarza: Zainteresowana Treść komentarza: Co z wykupem mieszkań w TTBS? Źródło komentarza: Tomaszowskie TBS ogłasza przetargi na najem lokali użytkowych. W ofercie adresy przy Piłsudskiego, Warszawskiej i Stolarskiej Autor komentarza: Edek Treść komentarza: Mieszkam na południu Tomaszowa i chce S12 w wariancie południowym. Najlepiej ze zjazdach na ul. Jana Pawła 2 w okolicy grot żeby sie szybko wjeżdżało i wyjeżdżało z miasta do Łodzi. Źródło komentarza: S12. Droga, o którą Tomaszów walczy od lat. Rozwój, protesty i rachunek za planistyczny chaos
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama