Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 01:13
Reklama
Reklama

Uważaj na "kieszonkowca"

Kradzieże kieszonkowe dokonywane są najczęściej w środkach komunikacji miejskiej, w dużych skupiskach ludzkich jak targ, supermarket, jarmark, koncert, itp. Wykrycie tych przestępstw jest wyjątkowo trudne, co wynika z faktu, że "kieszonkowcy" nie zostawiają praktycznie żadnych śladów, a stosowane przez nich sposoby i rekwizyty skutecznie odwracają uwagę pokrzywdzonych i ewentualnych świadków. Kieszonkowcy działają przeważnie w grupach kilku osobowych, mogą wśród nich być dzieci lub kobiety, często elegancko ubrani. Szczególnie łatwo ofiarami złodziei kieszonkowych padają mężczyźni trzymający portfele w tylnej kieszeni spodni oraz kobiety z torebkami przewieszonymi przez ramię. Jak się ustrzec niemiłej niespodzianki? Kilku rad na ten temat udzieli oficer prasowy KPP Opoczno aspirant Barbara Stępień

Jak działają złodzieje kieszonkowi?

- Najczęściej złodzieje kieszonkowi nie dzialają w pojedynkę. Kradzieży dokonuje jeden z nich a pozostali odwracają uwagę, ubezpieczają, przechwytują łup.

 

Jak rozpoznać "kieszonkowca"?

- Jest to trudne.  „Kieszonkowcem" może być każdy: młody przystojny mężczyzna, bezradna staruszka, niewinnie wyglądające dziecko itp. Złodzieje z tej "branży" starają się niczym nie wyróżniać.  Nie mają krępującego ruchy bagażu, ale najczęściej torbę, reklamówkę lub przewieszony przez ramię płaszcz lub kurtkę.

 

Co wiemy o ich metodach działania?

- Wykorzystują wszelkeigo rodzaju zatłoczone miejsca. Tłok w kolejkach, na przejściach, w autobusach, korytarzach pociągów oraz tzw. "gorączkę podróżną" (zajmowanie miejsc, rozmieszczanie bagażu, itp.). Najczęściej następuje wtedy "nieuważne", przypadkowe  potrącenie lub otarcie się w wyniku potknięcia.


Jakieś typowe sposoby dokonywania kradzieży?

- Jest ich kilka. Mówiliśmy już o miejscach zatłoczonych. Zlodzieje często sami tworzą tzw. "sztuczny tłok ". Usypiają czujność ofiary popychając ją i aranżując ścisk wokół niej. Kolejna metoda to kradzież na tzw. "kosę”. Dokonywana ona jest przez przecięcie kieszeni, torebki czy siatki. Następna, to „zza parawanu" - sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem przewieszonym przez rękę.

 

Jak wybierają swoje ofiary?

- Złodzieje  za upatrzoną ofiarą potrafią chodzić nawet kilka godzin. Wybierają dogodną dla siebie sposobność kradzieży. Skradzione portfele, saszetki są natychmiast przekazywane „obstawie”, która w miarę szybko się oddala i nie zwracając uwagi stara się opróżnić je z zawartości i wyrzucić. Jeśli chodzi o wybór ofiar, to dokonywany jest na wile spoosob. Złodzieje obserwują na przykład kasy w sklepach. Okrzyk "Uwaga złodzieje" sprawia, że każdy odruchowo sięga ręką do portfela W ten sposób wskazuje miejsce, gdzie go przechowuje, obserwującym go złodziejom

 

Złodzieje nastawiają się tylko na gotówkę?

- Nie tylko. Skradzione dokumenty i klucze mogą być wykorzystane na przykłąd do okradzenia domu ofiary. Wiele osób także nosi karty kredytowe razem z pinem, który zapisany jest na karteczce schowanej w portfelu.

 

Co możemy zrobić?

- Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję numer 997 lub 112. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji.

 

Jakieś praktyczne porady jak sie ustrzec przed zlodziejami?

- Przechowujmy niewielkie kwoty pieniędzy w kilku miejscach. nie trzymajmy całej gotowki w jednej kieszeni czy portfelu. W trakcie zakupów nie prezentujemy zawartości portfela w taki sposób, by każdy mógł ją dostrzec. Torebki czy saszetki powinnismy mieć pod stałym nadzorem,. Nie wolno ich nigdzie zostawiać, nawet na chwilę. Telefon komórkowy nosimy zawsze w zapiętej kieszeni i w miejscu niewidocznym.

 

Tego typu rady różnić się będą w zalezności od tego do kogo sa kierowane. Na coś innego powinny zwaracać uwagę kobiety a na innne rzeczy mężczyźni.

- To prawda. Jeśli chodzi o kobiety, to przede wszystkim należy pamiętać, że torebki, powinny byc zawsze zapięte.  W zatłoczonych miejscach nie powinno się używać otwartych koszyków. Rzeczy wartościowych i portfela nie wolno nosić w "reklamówkach", ponieważ bardzo łatwo jest je przeciąć. Jeśli mówimy  torebce, to dodatkowo pieniądze, dokumenty i klucze nalezy chować w przegródce z dodatkowym zapięciem. Torebkę panie powinny trzymać w sposób zdecydowany, ponieważ znane są przypadki działania zlodziei na tzw. "wyrwę". najlepiej by nie zwisała swobodniei znajdowała się z przodu. W autobusie nie "zajmuje się" siedzącego miejsca swoją torebką, samemu jednocześnie kasując bilet

 

A panowie?

- Przede wszystkim nie wolno nosić portfela ani w tylnej kieszeni spodni, ani w bocznych kieszeniach marynarki lub płaszcza.  Pieniądze powinni panowie umieszczać w dodatkowej znajdującej się w nietypowym miejscu kieszeni. Portfel nie powinien byc tak gruby, by widać go było niezależnie od tego, w której jest kieszeni.  Lewa wewnętrzna kieszeń marynarki to też nie jest dobre miejsce. Lepiej przełożyć go do prawej. Warto też w publicznych miejscach pamiętać o zapięciu marynarki lub płaszcza, szczególnie gdy obie ręce są zajęte np. bagażem


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Herman 25.12.2010 15:09
Nie rozumiem dlaczego prawa wew. kieszeń marynarki jest lepszym miejscem na portfel od lewej wew. kieszeni. Normalnie nie widzę żadnego związku. czyżby było to założenie, że większość osób jest praworęcznych i takiej osobie do lewej kieszeni łatwiej dotrzeć? Proszę o odpowiedź.

Reklama
Polecane
Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącymTragiczny pożar na ulicy KołłątajaZapraszamy na spotkanie z RzecznikiemHejt, cyberprzemoc i mowa nienawiściSynoptyk IMGW: niedziela przyniesie więcej opadów i burzW niedzielę w Kościele katolickim przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego„Inny punkt widzenia – Wiosenne przebudzenie”
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama