Miasto moje czemu Ty mnie upokarzasz?

  • 18.10.2015, 16:55
  • Mariusz Strzępek
Miasto moje czemu Ty mnie upokarzasz?
Mam 30 lat, od 25 mieszkam w Tomaszowie Mazowieckim. Byłam świadkiem mimowolnym rożnych zdarzeń w tym mieście. Czytałam, słyszałam o absurdach, które spotykały obywateli tego miasta, ale nigdy nie przypuszczałam, że sama stanę się ofiarą upokorzenia ze strony władz miejskich i powiatowych.

Jestem mamą niepełnosprawnego chłopca, który w tym roku szkolnym rozpoczął naukę w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Pierwszy września - dzień, który miał być dla naszej rodziny jednym z najważniejszych i najpiękniejszych dni w naszym życiu, stał się dla nas początkiem drogi prowadzącej wśród absurdów i niekompetencji władz oświatowych wszelkich szczebli.

 

Szkoła specjalna okazała się kompletnie nieprzygotowana na przyjęcie nowej grupy uczniów, a pracownia, do której maluchy trafiły, niedostosowana do ich potrzeb. Placówka niedofinansowana przez Starostwo Powiatowe miała problem z zaspokojeniem naszych podstawowych potrzeb. 

 

Szczęśliwie większość z naszych postulatów złożonych na piśmie została zrealizowana. W tej chwili największy problem stanowi zapewnienie dzieciom pomocy dydaktycznych, bo i jak dyrekcja ma je zapewnić skoro na rok kalendarzowy dla szkoły podstawowej dysponuje na ten cel kwotą 810 złotych?

 

W trybie pilnym musiałam nauczyć się ustaw i rozporządzeń dotyczących oświaty, aby powołując się na przepisy egzekwować prawa należące się mojemu synowi i jego kolegom, jak choćby dostęp do papieru, mydła i ręczników papierowych w toalecie.

 

Na absurd zakrawa brak wiedzy i znajomości problemów Ośrodka przez Komisje Edukacji Powiatu. Sama nie wiem czy pytanie przewodniczącego tej komisji czy w ośrodku znajdują się podjazdy miało być przejawem zainteresowania czy brakiem kompetencji tej osoby.

 

 Każdego dnia począwszy od pierwszego września mój syn pokonuje swój własny Mount Everest, wchodząc i schodząc po schodach do szkoły. Stan ich oraz nawierzchni wokół urąga ludzkiej egzystencji.

 

Wieloletnie przymykanie oczu na warunki panujące w Szkole Podstawowej SOSW musi się skończyć. W dobie czasów, w których w Polsce robi się dużo dla rozwoju niepełnosprawnych dzieci, nasze miasto nie może zamiatać Ośrodka z jego problemami pod dywan.

Starostwo Powiatowe czemu Ty mnie i mojego syna swą obojętnością  na  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy upokarzasz?

 

Przez 22 dni września dowoziłam syna mego do szkoły. Trasa Starzyce – ul. Majowa. Urząd Miasta wypłacił mi ekwiwalent za te podróże. Wyniósł on 28 złotych. Magistrat  w przeciwieństwie do gmin sąsiadujących z Tomaszowem w nosie ma powrót matki  do domu i ponowny przyjazd do szkoły  oraz koszty amortyzacji pojazdu. Urząd  nic sobie nie robi z faktu, że rodzic tak naprawdę działa na korzyść Urzędu nie żądając dowozu busem z opiekunem dziecka do szkoły, choć ma do tego prawo.

 

Miasto Tomaszów Mazowiecki czemu Ty mnie wysokością ekwiwalentu tak poniżasz?

 

Matka niepełnosprawnego syna

Daria Dębiec

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Emil
Emil 10.11.2015, 15:16
Może mi też ktoś zwróci za podwózkę dzieci do szkoły. Gdzie mogę się udać.
ice_man
ice_man 20.10.2015, 21:10
O ile znam Darię jej artykuł nie ma żadnego wymiaru politycznego, ma na celu nakreślenie problemu niepełnosprawnych dzieci i ich edukacji. Szkoda że urzędnicy nie widzą problemu i że nie ma więcej osób które mówi o tym problemie.
Trzymam kciuki
Powodzenia
Marta
Marta 19.10.2015, 17:39
Smutne i straszne jest to, że ciągle trzeba się prosić o swoje. Smutne, że ciągle za swoim "trzeba się nachodzić", a urzędnicy nadal mają w głębokim poważaniu potrzeby nasze i naszych dzieci. Kiedy idę o coś zapytać w jakimkolwiek urzędzie najczęściej spotykam osoby, które same są niedoinformowane lub nawet nie wiedzą gdzie mam szukać takiej a nie innej pomocy. Nigdy nie byłam zwolennikiem brania pieniędzy od Państwa, ale kiedy w zeszłym roku potrzebowałam takiej pomocy otrzymałam ją w wysokości 70 zł miesięcznie na moje dziecko! Kwota, z której nie wiadomo czy się śmiać czy już płakać. W przypadku niepełnosprawnych dzieci wszystko wygląda 2 razy gorzej niestety:( Bardzo mądry i mocny tekst! Trzeba walczyć o swoje!
Biedrona
Biedrona 19.10.2015, 15:32
Uczniowie szkół specjalnych traktowani są dziś jak 5 koło u wozu. Za komuny to przynajmniej mieli odpowiedni program nauczania, odpowiednio opracowane podręczniki oraz pomoce dydaktyczne. A dzisiaj, nawet nikomu z MEN nie chce się opracować specjalnych procedur kształcenia dla tych dzieci, tylko obowiązują normalne programy nauczania oraz zwykłe egzaminy, jak po technikum czy liceum. Jak taki ułomny dzieciak ma zdać egzamin przygotowany dla uczniów z normalnych szkół średnich?????
jp
jp 19.10.2015, 14:10
Myślę że ogólnie w Polsce losy Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych są podobne. Pieniądze przeznaczane na działanie i wyposażenie takich Ośrodków są żadne - jakby w ogóle problem nie istniał a przypadki niepełnosprawności były nieliczne. Bezwzględnie należy pochylić się nad tematem bo niestety problem się sam nie rozwiąże. A od zwalania winy na Pana Starostę, który raptem na stanowisku jest kilka miesięcy jeszcze bym się powstrzymała, bo trzeba pamiętać, że urząd ten przejął po Kimś. Dajmy się mu wykazać i wtedy zobaczymy czy DAŁ RADĘ i będzie można go wtedy rozliczać. Jestem jak najbardziej ZA, że takie instytucje powinny być lepiej dofinansowane, aby zapewnić transport, naukę, rehabilitację, a przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa w godnych warunkach. Niestety jak to na początku ktoś napisał ludzie niepełnosprawni w tym Kraju są spychani na margines i są izolowani:( Smutne
pucybut
pucybut 19.10.2015, 20:50
Dlaczego niby nie zwalać winy na starostę. Nie jest ważnym, że tę fuchę objął po kimś innym. To on brał już udział w projektowaniu nowego roku szkolnego, wprowadzaniu drastycznych oszczędności i pogorszeniu jakości kształcenia w ośrodku. Dopóki ośrodek będzie traktowany jak każda inna szkoła, nie będzie w nim dobrze. Jak tak dalej pójdzie, zabiorą dzieci do ościennych powiatów, a miasto będzie musiało płacic za dowóz np. do Opoczna czy Piotrkowa. Czy o to chodzi? Czy to ma być dbałość o mieszkańca powiatu. Bo przecież starosta pełni służbę dla dobra mieszkańców powiatu!!! SŁUŻBĘ!!! I żeby nie było - w poprzednim artykule na tema ośrodka pan Ogórek chwalił się, że został zrobiony remont dachu na budynku przy ul. Majowej. Tylko - o ile pamiętam - jest to zasługa poprzednich władz
Młody gniewny
Młody gniewny 19.10.2015, 11:07
A teraz jak ten przysłowiowy "szczur" chce spieprzyć do Warszawki nasz satrosta, na lepsze pieniądze rozumie się, zdaje się że jesteś katolikiem więc gdzie twoja katolicka empatia, jak możesz w obliczu tego co czytasz o sobie Panie starosto podchodzić w niedziele do komunii świetej, Zastanów się Pan.
Michał
Michał 19.10.2015, 09:49
I co Pan na to Panie Starosto Kukliński. Od marca zajmuje się Pan tylko wymianą urzędników w Starostwie. Wymienia Pan fachowców na żółtociobów. Ale cel Pan osiągnął , ma Pan "swoich" . Przez ten upór i niekompetencję ma Pan teraz rezultaty swojej pracy. Wymienił Pan 2 pracowników - dobrych, kompetentnych z wydziału edukacji. I co Pan osiągnął.
DD
DD 19.10.2015, 09:48
Do Vito: włóż moje buty i bądź mną choć przez chwilę, a potem może Pan mówić o mojej roszczeniości.
pedi
pedi 19.10.2015, 01:01
Pani Dario proszę nie odpuszczać i tak trzymać! Jestem z Panią, wielu rodziców tych dzieciaków z Ośrodka nie wie jak się odezwać i jak dochodzić swoich racji. Ośrodek jest bardzo fajny ale niedoinwestowany i to wyłącznie wina starostwa i osób na górze. Dyrekcja i nauczyciele robią co mogą żeby było dobrze!
Pani Dario
Pani Dario 18.10.2015, 22:20
było już kilka osób przed Panią, które próbowały. Miały nadzieję wszak w radzie powiatu prawie sami nauczyciele zasiadali i ci sam,i za wyjątkiem jednej pan,i nadal piastują swoje stanowiska. Z przykrością podsumuję, nic Pani nie wskóra. Zapraszam do Piotrkowa. Powodzenia!
18.10.2015, 21:23
Dobrze się stało że rodzice "ostro" zaatakowali "urzędasów" ,ale takiej odwagi brakuje innym i mamy jak,mamy,źle to świadczy o urzędzie i osobach tam odpowiedzialnych za oświatę (a to chyba osoby z wykształceniem pedagogicznym),czy aż tak trudno było naprawić schody w wakacje?Rozwalenie ich,zaszalowanie ,zazbrojenie i zabetonowanie to kwestia kilku dni ,wystarczy trochę kasy i dobre chęci,kasę na schody i pomoce możemy znaleźć : obciąć premie i pensje naczelnikom,może wtedy zaczną patrzeć i pracować realnie.A może niepełnosprawni to nie elektorat?Oni mają jednak głos,a jak zagłosują?
żenada
żenada 18.10.2015, 21:21
Pani Dario- tak trzymać! To nie ludzie są dla władzy - tylko władza jest służbą dla ludzi! Specjalny ośrodek od bardzo wielu lat jest niedoinwestowany. Kilka lat temu okrojono Ośrodek od połowę budynku przy ul. Majowej, oddając część budynku na Poradnię, która (z tego co wiem) części pomieszczeń nie wykorzystuje wcale, a część tylko sporadycznie. W chwili obecnej dzieci ze szkoły podstawowej nie bardzo mają się gdzie pomieścić. Aby zwolnić jedną salę lekcyjną dyrekcja przeniosła klasę IV-VI do budynku, w którym jest szkoła zawodowa i gimnazjum (chyba niezgodnie z przepisami). W ramach oszczędności tnie się etaty pracowników nienauczycielskich. Obiekt jest olbrzymi, a osób do jego obsługi niewiele. Oszczędza się na wszystkim. Życzę powodzenia w w walce o lepsze warunki dla dzieci w Ośrodku.
Olek
Olek 18.10.2015, 20:17
Puk puk Panie Starosto "wicie rozumicie" to w końcu jak to jest z tym waszym hasłem wyborczym, z tego co widzę DAMY RADĘ, to tylko hasło, szkoda, że mohery (wasz elektorat) nie ma internetu i tego nie czytaja i dowiadują się prawdy o was. Od jutra na każdym plakacie waszym proponuję przekreślić to hasło i napisać NIE DAMY RADY.
Za chwilę te Ajdejany, te AK ileś tam będą pisać, że to walka kampanijna. Szanowna Pani proszę się bliżej ujawnić, znane są w Tomaszowie firmy, które za gratis dowiozą Panią na te zajęcia.
AK-47
AK-47 18.10.2015, 23:19
Pan Starosta nie ma czasu bo kampanię robi.
Myślę, że sprawa ta dotyczy nie tylko Starostwa i UM ale całego systemu ( Broń Boże! nie chcę tu nikogo usprawiedliwiać!
Może Pan przekreślać hasło ale lepiej będzie jak przypomni Pan sobie to z przed 8 lat i expose tego który zdezerterował do Brukseli...
Jak Pan widzi mohery mają internet......
Do Pani Darii: Jeśli ma Pani prawo do busa to proszę to prawo egzekwować do bólu. Niech się Pani pozbędzie sentymentów.
silv
silv 18.10.2015, 18:48
Za tydzień wybory a tu taki artykuł, czyżby to był przypadek ? Raczej nie ....
Ng
Ng 18.10.2015, 23:32
Żałosny jesteś człeku
Vito
Vito 19.10.2015, 07:32
A niby czemu żałosny. Bo stwierdza że tydzień przed wyborami ukazuje się artykuł który bezpośrednio uderza w osobę która prowadzi w rankingu wyborców organizowanym przez NT ????? Parafrazując Panią Vice Premier Bieńkowska Hello takie mamy Państwo. I przypominam rządzone od 8 lat przez koalicję PO-ZSL. Pieniędzy brakuje na wszytko i wszędzie - co mają powiedzieć ludzie chorzy czekający latami na leczenie lub emeryci otrzymujący głodowe emerytury. Strasznie razi mnie ta roszczeniowość ludzi szczególnie młodych. Stan ośrodka to faktycznie temat do dyskusji i działania bo przez lata zaniedbań wygląda jak wygląda. Ale upokarzający ekwiwalent ???? Ludzie mają gorsze problemy, należy się dowóz to proszę korzystać - Polska nie jest państwem z wysokim socjalem i dobrze.
dozza
dozza 19.10.2015, 09:45
Nie wiem czy to wydrukujecie, bo ostatni mój wpis nie doczekał się tego, bo godził właśnie w TE osoby. Przypominam, że finanse takiego ośrodka planuje i zapewnia powiat, a nie ktoś wyżej. Od roku mamy w Tomaszowie taką, a nie inną koalicję, ale z pewnością NIE PO. I, przepraszam "psim" obowiązkiem Powiatu jest zainteresować się takimi ośrodkami. I to nie jest jakiś socjal itp. To nie ustawowa działalność Rady Powiatu.
Vito
Vito 19.10.2015, 13:36
A niby kim jest Pan Bartłomiej Matysiak - i dlaczego znalazła się w zarządzie powiatu ???? PO jest w takiej czy innej koalicji w Powiecie z PIS i PSL. Więc już się tak nie unoś.
19.10.2015, 09:19
Trzeba mieć dużo złej woli i być całkowicie pozbawionym empatii, by wypisywać takie idiotyzmy. O braku jakiejkolwiek wiedzy w temacie nawet nie wspomnę. Są ludzie, którzy wszędzie będą widzieć spiski i zamachy. A jeśli ich nie będzie, to sami je sobie wymyślą, by uzasadnić swoje niepowodzenia.
Tom
Tom 18.10.2015, 18:35
Nic dodać nic ująć, dopóki do urzędów i szkół będzie się zatrudniało polityków, ich rodziny oraz osoby podwieszone pod nich to będą takie efekty. Brak chęci pracy, elementarnej wiedzy i spychologia aż bije w oczy mieszkańców. Wyborcy są tylko potrzebni na wybory, a potem nikogo nie obchodzi los szarego mieszkańca. Ładnie i chętnie tylko się fotografuje na tle szkoły i na akademiach szkolnych różnej maści polityków.














ł
Smutne
Smutne 18.10.2015, 18:27
Dopóki ludzie w tym kraju się nie nie zmienią to takie sytuacje będą cały czas... Ludzie są głupi...
tom
tom 18.10.2015, 18:24
sa wazniejsze sprawy USUWANIE tablic po komunie to sa wazne sprawy na ten czas i imprezy na placu
02.11.2015, 10:15
Co ma jedno do drugiego? Po co takie prymitywne uproszczenie tematu? Poza tym, jeśli chcesz, to możesz się modlić do komuszych bandytów ze Stalinem czy Leninem na czele.
Tez ja
Tez ja 18.10.2015, 18:17
Bardzo mi przykro . Dlatego tez tak duzo rodzin z niepelnosprawnymi dziecmi , wyjezdza z kraju. Ciezko tak zyc . Ludzie niepelnosprawni nie sa integrowani , tylko izolowani .

Pozostałe