Powiat Tomaszowski pozyskał nawięcej pieniędzy z UE

  • 28.05.2018, 12:16
  • Mariusz Strzępek
Powiat Tomaszowski pozyskał nawięcej pieniędzy z UE
Samorząd Województwa Łódzkiego, zwany popularnie Sejmikiem lub "Marszałkowem", obchodził ostatnio 20-lecie swojego istnienia. Z tej okazji wyróżniono samorządy, które pozyskały najwięcej środków z Unii Europejskiej poprzez Sejmik i jego agendy. W kategorii dużych powiatów certyfikat otrzymał Powiat Tomaszowski jako ten, który pozyskał najwięcej środków spośród dużych powiatów. Może ta informacja do wielu nie dotarła, ale takie są fakty. Warto też docenić pracujących na te osiągnięcia :)

Najważniejsze projekty, na które Powiat Tomaszowski pozyskał dofinansowanie z Sejmiku Województwa Łódzkiego z Unii Europejskiej (RPO) :


1)  Rewitalizacja terenów dawnej budowlanki poprzez m.in. utworzenie Centrum Animacji Społecznej przy ul. Farbiarska 15,85 mln zł;
2) Rewitalizacja terenów ZSP nr 3 (popularna "samochodówka") w kwocie ponad 11 mln zł;
3) Kolejny kluczowy projekt to informatyzacja usług powiatowej administracji (e-administracja) w kwocie około 11 mln zł;
3) Remont i przebudowa całej ulicy Barlickiego z dofinansowaniem z Sejmiku na około 1,2 mln zł;.
5) Inny cenny projekt to termomodernizacja DPS na Farbiarskiej na kwotę ok 1 mln zł;
6) Poza tym wiele innych projektów w porozumieniu z miastem czy gminami
i to nie wspominając o tzw środkach miękkich czy o programach realizowanych przez Urząd Pracy.

 

Z okazji wyróżnienia naszego powiatu i w związku z tym, że obecna kadencja samorządowa upływa w październiku, to warto osiągnięcia bieżącej kadencji docenić. Z czego wynikają sukcesy w pozyskiwaniu środków Powiatu Tomaszowskiego. Według mnie składa się na te sukcesy kilka dość ściśle powiązanych ze sobą czynników. Wymieńmy je traktując kolejność jako przykładową i każdy kolejność może określić inaczej :) :


1) Stała i dobra współpraca z samorządem województwa poprzez aktywność tomaszowskich radnych koalicji PO z PSL zarządzającej Województwem Łódzkim;
2) Bezcenna praca całego zespołu/referatu pozyskiwania środków zewnętrznych, który utworzono na początku obecnej kadencji i którym kieruje niestety niedoceniany Klaudiusz Wilmański;
3) Nadzór ze strony członka Zarządu Powiatu Bartłomieja Matysiaka, któremu bezpośrednio podlega ww referat;
4) Nadzór całego Zarządu Powiatu ze Starostą Mirosławem Kuklińskim jako Przewodniczącym Zarządu;
5) Przychylność i częste wizyty w Tomaszowskim Powiecie członków Zarządu Województwa na czele z Marszałkiem Województwa Łódzkiego Witoldem Stępniem, Dariuszem Klimczakiem i Joanną Skrzydlewską.
6) Praca całego Urzędu Starostwa i jego pracowników oraz podległych jednostek, bez których choćby pracownicy referatu Klaudiusza Wilmańskiego, by tyle nie zrobili. 
7) Praca i postawa radnych powiatowych na czele z Przewodniczącym Piotrem Majchrowskim bez których wsparcia Zarząd Powiatu nie mógłby pracować i osiągać sukcesów.

 

Faktem jest, że w obecnej kadencji 2014-2018 Powiat Tomaszowski został wyróżniony i otrzymał certyfikat najwyższej efektywności w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej za pośrednictwem Sejmiku i Urzędu Marszałkowskiego. Trzeba dodać, że wyróżnienie dotyczy kategorii tzw dużych powiatów czyli ponad 70 tys mieszkańców. Naprawdę to miło, gdy takie wieści docierają. Miło, gdy jako radny Sejmiku z Tomaszowa widzę na uroczystości 20-lecia samorządu województwa, że inni z podziwem i zazdrością patrzą na reprezentację Powiatu Tomaszowskiego i nagrodę jaką otrzymaliśmy.


Ten certyfikat udowadnia , że na tle innych powiatów, Tomaszów wykorzystuje szanse i historyczny czas, gdy środki z Unii Europejskiej mają pomóc Polsce w nadrobieniu dziesiątek lat zaległości w rozwoju gospodarczym i społecznym.

 

Warto, że samorządowcy tworzący koalicję PO z PSL w Sejmiku i z personalnej kaolicji 15 radnych w Powiecie dają radę. Na koniec należy wszystkim zaangażowanym w te osiągnięcia podziękować i pogratulować. Pan Starosta może powinien pomyśleć z tej okazji o wyjątkowych nagrodach dla swoich pracowników. Sobie sami życzmy, by w kolejnych kadencjach Tomaszowska Ziemia odnosiła podobne sukcesy.

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zapomniano
Zapomniano 02.06.2018, 23:54
Doliczyć uzyskane ponad 4 mln z placówki podleglej powiatowi czyli TCZ na dalszy ciąg informatyzacji.
ogurek - konserwowy
ogurek - konserwowy 02.06.2018, 19:36
Kraina mlekiem i tanim winem płynąca. Warsztaty samochodówki już prawie na ukończeniu, internat samochodówki przeniesiemy do Zajazdu w Polichnie, a co tam. Można? Można!
Dimos
Dimos 02.06.2018, 09:27
A ja słyszałem, że to wszystko zrobił Witko. Cudowny ma marketing.

Starosta Kuklinski przez 4 lata zredjkował dług i zrobił kilka inwestycji.
Można? Można!
44
44 28.05.2018, 17:46
Tekstu nie chce mi się na razie czytac, kilka słów na temat ilustracji.

Powiem tak, wiele zarzuca się dzisiejszym mężczyznom - że nie dbają o siebie, że nie potrafią się ubrać etc. Po zdjeciach z Tomaszowa, mam zupełnie odwrotne spostrzeżenia - banki poniżęj czterdziestki to totalna porażka, 4 podbródki są standardem, grzywka często utleniona, stója papugi. D R A M A T.

Z kim tu dzieci robić?

PS sorry Arek, że trochę off-topic, akurat ty potrafisz się ubrać.
44
44 28.05.2018, 20:38
W chwili gdy pisałem poprzedni komentarz było bardzo duszno, co spotegowalo poczucie zagrożenia przed niechcianym towarzystwem w prywatnym czasie. Niemniej komentarz, który wcześniej napisałem nie powinien powstać.

Przepraszam.
Ela
Ela 28.05.2018, 14:45
Teraz za to,że w pracy pracowali trzeba dać nadzwyczajne nagrody.
Dobra propozycja.Każdemu tak dawać,za to, że pracuje w pracy.A za to,że się angażuje to jeszcze ekstra nagroda od nagrody.
emeryt
emeryt 28.05.2018, 16:51
Oni zasłużyli sobie na bardzo wysokie nagrody, była premier chyba wie co mówiła. Nagroda od nagrody to brzmi okazale, szkoda że nie pamięta się o bieda emerytach bo ci PISu już nie poprą!
ciekawy
ciekawy 28.05.2018, 13:23
A może ktoś napisać, np. Pan redaktor najgłówny że radni PIS jak Spychalski w Sejmiku tylko głosowali przeciw - nie pomagali w niczym, jak wobec budżetu województwa z 40 mln zł na remont ulicy Warszawskiej :)
jarek
jarek 28.05.2018, 13:13
I bardzo dopbrze, że dopuszczono do zarządzania powiatem pisowców jak Węgrzynowski choćby. Wtedy byłoby zapewne po kasie...

Pozostałe