Calgary 2015 - dobre występy tomaszowskich panczenistów

  • 02.04.2015, 11:04
  • Mariusz Strzępek
Calgary 2015 - dobre występy tomaszowskich panczenistów
Czas na podsumowanie naszego wyjazdu do Calgary na start w zawodach Olimpiv Oval Finał na najszybszym torze lodowym na świecie.

 W wyjeździe do Calgary brali udział najlepsi zawodnicy kat młodzik : Bosiek Karolina - IUKS 9; Gąsecka Karolina -IUKS 9; Żurek Damian - IUKS 9 i najlepsza juniorka Kapruziak Aleksandra - KS Pilica wraz z trenerką Jolantą Kmiecik oraz najlepszy junior Marcin Bachanek z UKS Viking Elbląg z trenerem Ryszardem Białkowskim. Głównym celem wyjazdu był start zawodników na szybkim lodzie i poprawienie rekordów polski juniorów i młodzików . Wyjazd był również nagrodą za bardzo dobre wyniki jakie uzyskali wszyscy zawodnicy w tym sezonie.


Czas na podsumowanie naszego wyjazdu do Calgary na start w zawodach Olimpiv Oval Finał na najszybszym torze lodowym na świecie. W wyjeździe do Calgary brali udział najlepsi zawodnicy kat młodzik : Bosiek Karolina - IUKS 9; Gąsecka Karolina -IUKS 9; Żurek Damian - IUKS 9 i najlepsza juniorka Kapruziak Aleksandra - KS Pilica wraz z trenerką Jolantą Kmiecik oraz najlepszy junior Marcin Bachanek z UKS Viking Elbląg z trenerem Ryszardem Białkowskim. Głównym celem wyjazdu był start zawodników na szybkim lodzie i poprawienie rekordów polski juniorów i młodzików . Wyjazd był również nagrodą za bardzo dobre wyniki jakie uzyskali wszyscy zawodnicy w tym sezonie. Podróż rozpoczęła się 15.03.2015r. Po 17 godzinach lotu z Warszawy wylądowaliśmy na lotnisku w Calgary i zaopiekowały się nami rodziny u których zatrzymaliśmy się w Calgary. Mieszkaliśmy dość daleko od siebie tak, że widywaliśmy się tylko na hali Olimpic Oval. 400 m tor lodowy jest częścią obiektów sportowych Uniwersytetu Calgary założony w 1945 r., gdzie studiuje 30 tys. studentów różnych narodowości. Obiekt jest imponujący i robi wrażenie, tym bardziej że nasi zawodnicy trenowali na tej samej godzinie co holenderski team Beslist.nl, której barw broni jeden z najlepszych sprinterów świata Michel Mulder , jeździł też kanadyjski sprinter Gregg Junio więc było na kogo popatrzeć. Lód na torze wygląda jak polakierowany zawodnicy byli bardzo ciekawi jak szybko można jeździć na takim torze i jaka rundę można ,,wykręcić”. Treningi lodowe zawodnicy odbyli 17 i 18 marca przejeżdżając rundy 26,8; 27,6 chłopcy -29,2; 30,0 dziewczęta. W ciągu tych dwóch dni zwiedzaliśmy Calgary które jest głównym centrum korporacyjnym przemysłu ropy naftowej i gazu ziemnego.

 

Byliśmy w paru ciekawych miejscach w Calgary –Downtown –centrum miasta , Parku Olimpijskim , Polskim Kościele Matki Bożej Królowej Pokoju i na wzgórzach skąd oglądaliśmy panoramę Calgary. Zaliczyliśmy również obowiązkowo ,,schoping”

 

19.03.2015r. w pierwszym dniu startów zawodnicy ścigali się na dystansach 500 i 1000m.W zawodach startowało 227 zawodników z 13 państw. Bardzo bobry występ Damiana Żurka zna 500m -37,44s. najlepszy wynik spośród 6 startujących zawodników w kat. młodzik i 1000m 1;15,75 oraz Oli Kapruziak 40,24 i 1000m -1,19,65. Karolina Bosiek 40,72 i 42,03 Karolina Gąsecka .Z powodu niedyspozycji zdrowotnej na 1000m nie wystartowały Gasecka i Bosiek .

 

W drugim dniu zawodów 20.03.2015r. Rekord Polski Młodziczek w starcie na dystansie 3000 ustanowiła Karolina Bosiek uzyskując wynik 4;22,23 - zajęła 8m na 52 startujące zawodniczki i była najlepszą zawodniczką z 3 startujących na tym dystansie z kat. młodziczek. Na 5000m Marcin Bachanek ustanowił RP Juniorów z wynikiem - 6,46,61s.

 

Trzeciego dnia 23. 03.2015r.kolejny Rekord Polski Juniorek i Młodziczek na dystansie 5000m ustanowiła Karolina Gąsecka uzyskując wynik 7;40,81s .Zawodniczka zajęła 10m na 12 dopuszczonych do startu zawodniczek i była najmłodsza w tej grupie. Karolina startowała jeszcze na dyst. 1000m 1;23,08. Na tym dystansie startował również Żurek Damian który ustanowił nowy RP Młodzików 1;14,07 najlepszy wynik spośród 6 startujących zawodników w kat. młodzik i Marcin Bachanek uzyskując rekord życiowy - 1;11,74. W kolejnym czwartym dniu zawodów zawodnicy startowali na dystansie 1500m .Bardzo dobrze zaprezentowali się : Damian Żurek -1,57,13; Marcin Bachanek -1,50,62 i Ola Kapruziak 2;03,30 Wszyscy ustanowili nowe rekordy życiowe na tym dystansie.


Gościnność polskich rodzin u których mieszkaliśmy była niewyobrażalna. Oczywiście nie były to rodziny przypadkowe tylko mocno związane z polskim łyżwiarstwem Państwo Iwaniszyn, Urbańscy i Jerzy Rudy dali nam utrzymanie , zorganizowali codzienny dowóz na treningi i zawody ,a odległości w Calgary są ogromne, dodatkowo zorganizowali nam wycieczki w Kanadyjskie Góry Skaliste( to jedno z najpiękniejszych pasm górskich na świecie stanowiące część potężnego pasma Kordylierów łańcuch ma długość 850 km), do Parku Narodowego Banff, do Lake Louise( Marcin z trenerem Białkowskim ) i Banff. Banff położone nad rzeką Bow to kanadyjskie Zakopane, turystyczne centrum parku , miejscowość powstała na szlaku kolei Canadian Pacific Railway, autentyczna stolica Kanadyjskich Gór Skalistych (Canadian Rocky Mountains). Symbol Banff to Hotel Fairmont Banff Springs a główną atrakcją turystyczną w parku to gorące źródła Upper Hot Springs, gdzie się wygrzewaliśmy w trakcie naszej wycieczki , podziwiając otaczające nas góry. Wrażenia niesamowite. Następnego dnia raniutko zostaliśmy odwiezieni na lotnisko i ruszyliśmy w podróż powrotną do Polski, tym razem przez Toronto i Paryż.

 

Po czterech godzinach lotu w Toronto mieliśmy zaplanowaną 7 godzinną przerwę w podróży. Niespodziankę zrobił nam były łyżwiarz Staszek Janik organizując nam wycieczkę nad wodospad Niagara. Mieliśmy to szczęście oglądać drugą "kanadyjska" część wodospadu Horseshoe Falls (Wodospad Podkowa )w prowincji Ontario; 53 m wysokości i 790 m szerokości. Fantastyczny widok częściowo zamarzniętego wodospadu, niesamowite wrażenia. Jeszcze przejażdżka po mieście Niagara Falls, którego główne atrakcje to park rozrywki , kasyna i usytuowane na skarpie Niagara Falls View hotele, kolejka torowa, Skylon Tower, Imax i musieliśmy wracać aby nie spóźnić się na samolot.

 

Po 8 godzinach lotu wylądowaliśmy w Paryżu, z którego kolejnym samolotem dolecieliśmy szczęśliwie do Warszawy, kończąc naszą pełną wrażeń nie tylko sportowych, wyprawę do Kanady. Dziękujemy wszystkim , którzy przyczynili się do realizacji wyjazdu do Calgary na zawody Olimpic Oval Finał przekazując środki finansowe na podróż oraz zapewniając pobyt na miejscu .

 

Pomogli nam: Województwo Łódzkie – Pan Marszałek Witold Stępień; Powiat Tomaszowski - Pan Starosta Mirosław Kuklinski; Miasto Tomaszowa Maz. -Pan Prezydent Marcin Witko; Dyrektor OSiR . Firmy :Best-L.Anteczek; Libet S.A i .M.Jakuszenkow; Getmar S.A.- A.G.Miazek; I.Piotrowska; Szkoły Policealne - Mrowińscy PZŁS; Kluby IUKS ,,Dziewiątka" który reprezentowali: Karolina Gąsecka , Karolina Bosiek i Damian Żurek ;KS Pilica który reprezentowała Ola Kapruziak oraz rodzice startujących zawodników. Rodziny A.D.Iwaniszyn i J.M Urbańscy z Calgary oraz S.Janika i J.Kaczyńskiego z Toronto .

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

fan łyżwiarstwa
fan łyżwiarstwa 02.04.2015, 19:23
To bardzo dobrze że znaleźli się sponsorzy i pomogli zawodnikom w ich podróży do Calgary .Zawodnicy i ich rodzice są im na pewno bardzo wdzięczni. Jednak koszt to około 4000 zł od osoby i w większej części musieli go ponieść niestety sami zawodnicy czyli ich rodzice . Ale jak widać nie pojechali na darmo , bo rekordy życiowe i rekordy Polski młodzików mówią same za siebie i pokazują że w tę młodzież naprawdę warto inwestować . Kluby łyżwiarskie - IUKS " Dziewiątka " i Pilica , mają najlepszych łyżwiarzy w Polsce . Przed tymi zawodnikami szykuje się naprawdę wspaniała przyszłość , a za ich plecami mamy całą masę dzieciaków którzy na zawodach dzieci zdobywają wszystko co jest do zdobycia pomimo bardzo trudnych warunków do trenowania . Pomóżmy im i zadaszmy tor - to jest ich marzenie a oni naprawdę się odwdzięczą swoimi wynikami - bo tomaszowskie dzieciaki to diamenciki łyżwiarskie .

Pozostałe