Siedem dni na wyprowadzkę

  • 27.10.2011, 23:02
  • Mariusz Strzępek
Siedem dni na wyprowadzkę
Ostatni lokatorzy , zamieszkujący kamienicę przy ulicy Barlickiego 3/5 dostali od poznańskiej kancelarii prawnej pisma, nakazujące im opuszczenie w ciągu 7 dni zajmowanych przez nich mieszkań. Prawnicy reprezentują nowego właściciela terenów, na których zbudowana ma zostać Galeria Handlowa. Spółka „Galeria Mazovia”, jako powód wysłania pism podała fakt, że mieszkańcy nie opłacali należnych właścicielowi czynszów. - To skandal i jedynie pretekst - mówią zainteresowani. - Nikt od nas żadnych czynszów nie żądał od kiedy zmarł pan Jaworski, który był poprzednim właścicielem posesji. Natomiast pan Adamczyk, który tu do nas przyjeżdżał twierdził od początku abyśmy nie przejmowali się czynszami, ponieważ budynki przeznaczone są do wyburzenia a nam zostaną zapewnione mieszkania.

 

Okazuje się, że albo nowy właściciel do tych deklaracji nie ma zamiaru się zastosować albo też oznaczały one zupełnie coś innego niż to wydawało się mieszkańcom budynku. Prawdopodobnie z góry założono, że mieszkania dla lokatorów będzie musiało zapewnić miasto. Jest to tym bardziej oczywiste, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że wszyscy zajmują lokale na podstawie administracyjnych nakazów kwaterunkowych wydanych w latach 60-tych i 80-tych ubiegłego wieku. 

 

Oczywiście wysłanie przez kancelarię prawną wezwań do opuszczenia mieszkań nie skutkuje wyrzucenie lokatorów na bruk. Tym bardziej, że wcześniej nie otrzymywali oni wezwań do zapłaty zaległego czynszu. Postępowanie eksmisyjne może potrwać bardzo długo, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę dobrą wolę mieszkańców. Nie zmienia to jednak faktu, że problem istnieje i najprawdopodobniej to władze miasta będą musiały go rozwiązać. Na szczęście wszystkie rodziny znajdują się na liście osób oczekujących na przydział mieszkań komunalnych.

 

 

Losem lokatorów kamienicy zainteresował się radny Tomasz Wawro, będący także członkiem  Komisji Mieszkaniowej.  Prosił prezydenta Rafała Zagozdona o zainteresowanie się sprawą ulicy Barlickiego. Prezydent potwierdził, że mieszkańcy nie zostaną pozbawieni pomocy miasta.

 

Próba ominięcia obietnic składanych przez nabywców nieruchomości może natomiast poskutkować kolejnym „poślizgiem” w realizacji inwestycji na terenach po dawnych Zakładach Przemysłu Wełnianego. Zadziwia też domaganie się opłat zaległych czynszów przez podmiot, który sam nie wywiązywał się z obowiązków, jakie prawo nakłada na właścicieli nieruchomości mieszkalnych. Na ten temat szerzej pisaliśmy w artykule "Śmierdzący temat"

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

piter
piter 03.11.2011, 23:22
Takiego Radnego nam potrzeba jak pan Tomasz Wawro. Widać ,że nie jest obojętny na los ludzi. Robi to co do niego należy czyli obowiązków radnego.
KLIKA z.....
KLIKA z..... 30.10.2011, 16:07
Narcyz..... pauperyzacja twojej inteligencji wywołuje u mnie eskalacje awersji do kontynuowania z tobą konwersacji
Mieszkaniec tomaszowa
Mieszkaniec tomaszowa 29.10.2011, 22:11
http://www.nasztomaszow.pl/pol… - panie prezydencie były radny dzisiejszy pośle, czy wy wiecie widzieliście. Witko zamiast podziękowań w gazetach na całych stronach trzeba było bardziej pomóc tym ludziom, nie wstyd Panom. Nie wstyd?
narcyz
narcyz 29.10.2011, 20:26
Tomaszek to chyba sam sobie pisał te komentarze.... i chwała mu za to, bo nikt inny by tego nie zrobił ;)
29.10.2011, 19:19
Ja też czasów PRL nie znam dokładnie. Z przebłysków z dzieciństwa, pamiętam tylko darmowych dentystów w szkole, których później władze przestały uznawać za opłacalne (bo jak może być opłacalne coś co nie przynosi dochodu?). Większość osób, które znam, jednak, wspomina te czasy z nostalgią.....

A co do panów adwokatów - nadal uważam, że podpisanie się pod takimi bzdurnymi roszczeniami przez, było nie było, przedstawiciela elitarnego zawodu to prawniczy surrealizm.
tomaszowianin
tomaszowianin 29.10.2011, 14:17
To czy PRL to były piękne czasy to nie wiem bo byłem dzieckiem w tych czasach - wiem natomiast, że teraz wcale nie jest lepiej i nie będzie biorąc pod uwagę obecne wahania finansowe na świecie. W PRL - u natomiast na pewno nie brakowało by nikomu pracy i mieszkania ani nie chodził by głodny - dzisiaj natomiast nie jest to takie pewne. Zainteresowany tematem rozpytałem kilkanaście osób żyjących w czasach PRL - u i wychodzi na to, że zwykłemu szaremu obywatelowi żyło się lepiej a na pewno spokojniej. Nigdy w tym pięknym kraju nie wybudowano tyle dróg, mieszkań itd co za Gierka. Oczywiście wszystko ma swoje plusy i minusy ale hasło demokracja robi się wyświechtane i nie tylko moim zdaniem ten system również kiedyś upadnie bo się po prostu nie sprawdza tak jak wszystkie poprzednie systemy.
Pozdrawiam i czekam w końcu żeby ktoś zrobił porządek z tym bałaganem przy Barlickiego bo wstyd dla miasta a poza tym chętnie poszedł bym do normalnego kina.
lucjusz
lucjusz 29.10.2011, 09:47
@5 mike może ty coś brałeś, bo coś mi się wydaje, że tutaj nadal znaczna większośc ludzi ma dach nad głową no chyba że piszesz o swoich aktualnych doznaniach w tym temacie.
stokrotka
stokrotka 29.10.2011, 00:09
Pan Wawro to jest jedyny sensowy radny w tej kadencji. Szkoda mi tych ludzi.
Tajpan
Tajpan 28.10.2011, 21:02
Mike: Mam nadzieję, że ironizujesz do nawiązaniu do tych pięknych czasów, bo w PRL zwiedził byś najwyżej Kamczatkę.
28.10.2011, 16:59
Ni z tego, ni z owego dostać pisemny nakaz opuszczenia posesji w ciągu 7 dni ze względu na zaległości z opłacaniem czynszu przy braku poprzednich powiadomień? Zastanawiam się, co brali prawnicy, którzy się pod tym podpisali. Przecież takiego absurdu, nie da się na trzeźwo wymyślić. Gratulacje za kreatywność.

@omnia: Każdy mieszka tak jak może. Piękne czasy, w których zdecydowana większość obywateli miała dach nad głową, niestety już dawno minęły.
Lulop
Lulop 28.10.2011, 16:57
Pan Wawro... młody, inteligentny nie uwikłany w żadne niejasne interesy z ,,PANAMI" tego miasta, jako przewodniczący komisji mieszkaniowej zna problemy ludzi i jako jedyny radnych w tym mieście nie boi się zwrócić uwagi na krzywdę ludzką i stanąć po właściwej stronie. Mało kiedy zgadzałem się z jego poglądami jednak tym razem CHWAŁA mu za to....
jak
jak 28.10.2011, 15:50
jak sie nie ma wyjscia to mozna a nawet trzeba mieszkac" w takim syfie"
miwszkanka
miwszkanka 28.10.2011, 11:22
Brawo Tomku, zasługujesz na uznanue mieszkańców. Ty jako młody człowiek zainteresowałeś się losami tych ludzie, a gzie są takie Panie jak Wilk, Bąk, Lis ,Pan Dworczak , a tak na marginesie gdzie do tej pory był Pan Witko, który nie widział tego problemu.
omnia
omnia 28.10.2011, 10:10
Jak w ogóle można mieszkać w takim syfie..brrr;/

Pozostałe