Nie wszystko na raz

  • 17.03.2011, 22:04
  • Mariusz Strzępek
Nie wszystko na raz
Wiele tomaszowskich ulic znajduje się w stanie katastrofalnym. W komentarzach na naszym forum wciąż powraca temat dziurawych nawierzchni, chodników i nieskutecznych prób naprawy czegoś, czego tak naprawdę, naprawić się nie da. Najczęściej pojawiają się opinie na temat ulic: Oskara Lange, Nowowiejskiej, Legionów, Św. Antoniego, Bartosza Głowackiego, Barlickiego. Wszystkie one należą do Powiatu Tomaszowskiego. Inne powiatowe „arterie” komunikacyjne wymagają też dużych nakładów inwestycyjnych.

- Od przyszłego tygodnia ruszy największa tegoroczna inwestycja  drogowa w naszym mieście. Mówię oczywiście o przebudowie ulicy Jana Pawła II. Wiele osób krytykuje pomysł twierdząc, zresztą nie bez racji, że są w Tomaszowie ulice, które są w gorszym stanie technicznym, jak chociażby ulica Oskara Lange.

- Mamy dokumentacje techniczne na przebudowę ulicy Św. Antoniego oraz Oskara Lange. Mam nadzieję i będą to za wszelką cenę forsował, że w przyszłym roku jedna z tych ulic zostanie przebudowana. Nie możemy tego zrobić w tym roku. Po pierwsze, ze względów finansowych, po drugie nie możemy zablokować całej tej części miasta.  

 

Czy na Oskara Lange znajdą się dwa pasy ruchu?

Nie widzę powodu dla którego miałyby się tu znaleźć a przede wszystkim żadnych możliwości ich zbudowania. Jest to droga zaplanowana do ruchu wewnętrznego. Ulica jednak sporo się zmieni. Chociażby w miejscach, gdzie zaprojektowano azyle i przejścia dla pieszych znajdą się również „lewoskręty”. W tych miejscach będą poszerzenia i delikatne załamania drogi. Projekt ten kwalifikowałby się nam do programu, który liczymy, że wejdzie  w życie, czyli programu spowolnienia ruchu.

 

Czy można powiedzieć, że ulica Oskara Lange przestania być torem wyścigowym dla pożałowania godnych „rajdowców”

No właśnie. Miejmy nadzieję, że ta ulica przestanie być torem wyścigowym, mimo, że otrzyma całkowicie nową nawierzchnię.

 

Na jaką kwotę szacujecie koszt przebudowy?

Będzie to również około 6,5 miliona złotych, ponieważ jest to ulica zaprojektowana do całkowitej przebudowy, łącznie z podbudową. Inwestycja obejmie wykonanie nowego chodnika, który nie nadaje się ani dla pieszych ani jako ścieżka rowerowa. Pojawi się też chodnik po drugiej stronie ulicy, ponieważ uważamy, że jest on również potrzebny.  Tym bardziej, że teren jest zagospodarowywany nowym i budynkami mieszkalnymi.  Za chwilę rozpocznie się tu budowa bloku na 60 mieszkań.

 

To duża, przyszłościowa inwestycja, na którą wszyscy czekamy. Co z tymi „mniejszymi” problemami? Kiedy naprawicie skrzyżowanie ulicy Nowowiejskiej i Konstytucji 3-go Maja.

Jest ono zaplanowane do wykonania z kilkoma innymi tego typu działaniami, czyli wykonaniem nowych nakładek. Przetarg na ich wykonie został ogłoszony kilka dni temu. Po 14 dniach nastąpi otwarcie ofert. Liczymy na to, że w kwietniu prace zostaną wykonane. Jest to optymistyczny termin zakładający, że nie będzie protestów i innych niespodziewanych problemów.

 

Również ulica Legionów wymaga moim zdaniem kompleksowej przebudowy.

W tej chwili mamy tam wykonane naprawy cząstkowe, które robiła firma Asdrog. Zgadzam się, że ulica kwalifikuje się do całkowitej przebudowy. Póki co jednak, są ulice w zdecydowanie gorszym stanie. Dlatego nie będzie tu wykonywanej nakładki a jedynie, jak już wspomniałem, naprawy cząstkowe.

 

Które nie wytrzymają do kolejnej wiosny…

Mamy nadzieję, że wykonawca przedłuży nam termin reklamacyjny do końca marca przyszłego roku.

 

Czy macie zamiar robić coś z ulicą Bartosza Głowackiego? Dużym problemem jest tu ruch samochodów ciężarowych.

Chodniki po obu stronach ulicy zostały zrobione. Jeśli chodzi o nawierzchnię, to nie jest ona równa ale nie ma tu również dziur. Nakładka nie jest tu przewidywana.

 

Przy obecnym ruchu pojazdów ciężkich należałoby raczej mówić o budowie ulicy od podstaw.

To prawda, ale na ten moment mamy tyle ważnych ulic do wykonania w trybie pilnym, że Bartosza Głowackiego będzie musiało poczekać.

 

Które z n ich są Waszym zdaniem najpilniejsze?

Trudno sobie wyobrazić, by odcinek ulicy Świętego Antoniego od Głowackiego do Brzustówki nie otrzymał w tym roku nakładki. Będzie ona wykonana w ramach przetargu, o którym mówiliśmy wcześniej. Niestety, w tym roku na wykonanie nakładek mamy jedynie 500 tysięcy złotcyh w całym powiecie i te pieniądze w całości zostaną przeznaczone na drogi w mieście. Liczymy jednak na dodatkowe 1,8 miliona, jakie wojewoda zalega nam z przekazaniem

 

Co z ulicą P.O.W., o jej przebudowie mówi się od kilku lat?

Były trzy przetargi i wszystkie pozostały nie rozstrzygnięte, ponieważ kwoty ofertowe były o wiele wyższe niż  te, które my mieliśmy na ten cel przeznaczone. Różnica była na poziomie 600 tysięcy.

 

Jakich jeszcze inwestycji drogowych możemy spodziewać się w tej kadencji?

Mamy przygotowaną dokumentację na przebudowę ulicy Św. Antoniego oraz Smugowej od Jana Pawła do Legionów.

 

O której części Św. Antoniego mówimy?

Od Domu Handlowego "Tomasz" do Ronda Olimpijczyków. Będzie to pełna przebudowa wraz z chodnikami, alejkami, pasami zieleni.  

 

Z Andrzejem Wodzińskim, członkiem Zarządu Powiatu Tomaszowskiego rozmawiał Mariusz Strzępek

 

Do tematu powiatowych ulic będziemy oczywiście wracać. 

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zarz ąd
Zarz ąd 03.04.2011, 22:12
Wolno, wolno, drogi? a kiedy starostwo skończymy?
Na wszystko przyjdzie czas.
Zarząd Powiatu
Piotrek
Piotrek 03.04.2011, 14:25
Niestety teraz żałuję, że na Pana Wodzińskiego głosowałem. Tak pięknie obiecywał przebudował O. Lange... Każde wybory i każdy zawsze oszuka. Niestety po Jana Pawła dało się jeszcze jeździć natomiast po O.Lange jest ciężko. Tzn przeprasza już jest połatana jakiś kleikiem posypanym kamyczkami, które fruwają we wszystkie strony :D
jadzi
jadzi 22.03.2011, 20:55
Jeśli @8 to do mnie, to ja tylko zwróciłam uwagę, że nie zostało to jasno określone. I tyle. Już pod wpisem nr padło o to pytanie. Pozdrawiam.
TasiO
TasiO 20.03.2011, 19:54
Skrzyżowanie Nowowiejskiej i Konstytucji woła o pomstę do nieba.Nie dość że się korkuje to ,to jeszcze ta jedna wielka dziura aż do bruku.Włodarze ,obudźcie się !
Tomaszowianin
Tomaszowianin 20.03.2011, 11:26
Wedlug mnie to prokurator powinien zbadac sprawe tych wszystkich dziwnych przetargow. Gdyby padly zarzuty o niegospodarnosc badz o korupcje przy dokonywaniu przetargow, to w koncu by moglo sie cos zmienic na lepsze. Ludzie nie maja zielonego pojecia o nieprawidlowosciach w dokonywaniu przetargow. Najwyzszy czas by ktos ZA TO ODOPWIEDZIAL!
5 ma rację!
5 ma rację! 19.03.2011, 15:58
ten pan powinien nazywać się WodziNoski
@etm
@etm 19.03.2011, 10:23
ale co to da?
po co kolejny kawalek dwujezdniowy pomiedzy dwoma osiedlami (bloki z jednej i domki z drugiej)
i co kawalek skrzyzowanie zeby moc skrecic w jedna badz druga strone
to totalna bzdura
Mialoby to sens gdyby jak napisalem wczesniej te dwa pasy ciagnely sie od conajmniej dabrowskiego a jeszcze lepiej od pilsudskiego przy jednostce (Bema jak sie nie myle) do conajmniej mostu na pilicy
mamy juz jedna ulice dwujezdniowa - pilsudskiego i raczej robi jako parking a nie droga ktora uplynnia ruch w centrum miasta
etm
etm 18.03.2011, 23:49
@13
mi głównie chodzi o to że ulica oskara lange może być dwujezdniowa i nikt mnie nie przekona ze to niemożliwe. Z sikorskiego nie chce robic obwodnicy, tylko ulice która bezposrednio prowadzic bedzie do mazowieckiej. Widziałes jak w piotrkowie sie mysli: ulice ktore obecnie nie przenosza zadnego ruchu buduje sie 2X2. u nas niestety nie ma przyszlosciowego myslenia. Interesuje mnie takze ruch za pare lat na ulicy e. orzeszkowej po wybudowaniu głównego wlotu do miasta i daj Bóg łącznika z S-74.
rajdowiec
rajdowiec 18.03.2011, 20:41
nie rozumiem jednego - jak O. Lange moze być torem wyścigowym dla rajdowców??????? Mieszkam w okolicach tej ulicy i nigdy nie zauwazyłem ze tam jezdza jacys rajdowcy???? Rozumiem PCK gdzie jest kawałek prostej równej nawierzchni ale Lange??? chyba to jakas pomyłka. Tam mozna byc rajdowcem ale chyba na crossie labo w auatch terenowych. Autor chyba pomylil nazwy ulic. Pozdrawiam - rajdowiec
@etm
@etm 18.03.2011, 20:19
tak jak nie ma problemu z dogadaniem sie i przejeciem przez miasto POW
zejdz na ziemie
pozatym gdyby to bylo choc troche mozliwe to w czasach budowy ronda olimpijczykow spoldzielnia nie wkopywalaby slupkow wzdluz wspomnianej ulicy (od strony osiedla domkow jednorodzinych)

jest to pomysl kompletnie nieuzasadniony masz dwie ulice po obu stronach sikorskiego
druga sprawa to w dwoch miejscach ulica sikorskiego laczy sie z OL - na wysokosci biedronki (i przedszkola) i na wysokosci wjazdu na parking spoldzielni
jednakze oba te przejazdy sa zablokowane
wroc na ziemie i nie probuj z typowej ulicy osiedlowej zrobic miejskiej obwonicy
kiki
kiki 18.03.2011, 19:27
Kiedy wreszcie będzie zrobione przejście bezpieczne do kościółka św.Antoniego.
Żydokomuchy pasy skasowali a postkomuszki udają ,że o przejściu zapomniali.
etm
etm 18.03.2011, 17:08
@10
Nie widze problemu z dogadaniem sie i przejeciem ulicy jesli tak jest:)
@etm
@etm 18.03.2011, 16:04
ale jest to ulica miejska
a sikorskiego jest spoldzielni przodownik
etm
etm 18.03.2011, 14:59
@7
Wierzbowa tez jest ulica osiedlowa i do tego z progami zwalniajacymi czyli slaba to obwodnica:)
a teraz do redaktora
a teraz do redaktora 18.03.2011, 12:12
Mariusz przeczytaj do cholery to co napisales i zobacz czy da sie to czytac

po Ubu stronach
yższe, niż też, które

to tylko niektore - wszystkich nie chce mi sie cytowac
@etm
@etm 18.03.2011, 12:09
pojechales z tym planem
oskara nie moze byc polaczone z sikorskiego bo to jest ulica osiedlowaa obwodnica tego o czym piszesz juz jest w postaci wierzbowej
3 praktycznie rownolegle ulice blisko siebie to totalna bzdura
dwa pasy na OL mialyby sens gdyby zielona od dabrowskiej tez byla dwupasmowa
leśnik z niedźwiadkiem
leśnik z niedźwiadkiem 18.03.2011, 08:33
...strategia to ....mocna strona naszych planistów...spowolniony ruch mamy już na równoległej ulicy wierzbowej...Lange poczeka??? z komendy policji nie muszą się spieszyć ...dobrze, że to nie straż pożarna lub eRka... ze statystyk wypadków to skrzyżowanie JP II-Smugowa-Graniczna chyba ma wyższą lokatę....a co dopopiero średnia prędkości???...ale, takie prawo decydenta... nam pozostaje prawo komentowania i wyrażania opinii...zawsze można mieć nadzieję, że z czasem się to zmieni...a najlepiej samemu zacząć działać, bo jak to mówił sąsiad z Prus Zachodnich " nie warto pisać historii, warto ją robić"...
Darz Bór i Tomaszów!
bus driver
bus driver 18.03.2011, 06:14
delikatnie mówiąc.... ktoś Wodzi nas za nos ...już kolejną kadencję...
etm
etm 18.03.2011, 00:05
Tak według mnie schematycznie powinna wygladac przebudowa ul. oskara lange
http://www.skyscrapercity.com/…
etm
etm 17.03.2011, 23:35
Z kim wogóle był ten wywiad?
Prawda jest taka. Powiat sobie nie radzi z utrzymaniem swoich dróg w miescie a jak słyszalem kiedys wypowiedz starosty ze inwestycje drogowe beda wykonywane po równo tzn. połowa środków na drogi powiatowe w miescie a druga polowa poza miastem to krew mnie zalewa. Drogi buduje sie i remontuje w zaleznosci od natezenia ruchu panie starosto a nie w zaleznosci od miejsca zamieszkania. To ze mieszka pan na wsi nie znaczy ze my mieszkancy Tomaszowa mamy czekac nie wiadomo ile na remonty i patrzec z zazdroscia jak wies sie bawi.
Po drugie nie rozumiem jak na o. Lange może nie byc możliwosci zbudowania ulicy dwujezdniowej. Jest tam naprawde sporo miejsca. A wypowiedz ze ulica ta jest przeznaczona do ruchu wewnetrznego powala mnie całkowicie. Ciagle slysze ze ul. Oskara Lange jest ulica stanowiaca wewnetrzna obwodnice miasta. Prosze zobaczyc jak buduje sie takie ulice w piotrkowie( ulice które nie przenosza jeszcze zadnego ruchu sa budowane przyszlosciowo 2X2).

Pozostałe