Śmierdzący temat

  • 17.02.2011, 21:15
  • Mariusz Strzępek
Śmierdzący temat
Od kilku lat tematem wzbudzającym największe emocje w naszym mieście jest budowa Galerii Handlowej na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Barlickiego. Malowniczo położony nad rzeką Wolbórką obiekt miał być wizytówką miasta i jego przepustką w XXI wiek. Pofabryczne, zabytkowe zabudowania miały stać się łącznikiem między historią XIX i nowoczesnością XXI wieku. Jak wygląda obecnie teren potencjalnej inwestycji pokazaliśmy wczoraj. Dzisiaj pokażemy w jakich warunkach żyją trzy ostatnie rodziny, które zamieszkują kamienicę przy ulicy Barlickiego 3. Nie mieli oni tyle szczęścia, co lokatorzy sąsiedniego budynku, dla których wybudowano nowe mieszkania, tylko po to, by stała się możliwa sprzedaż nieruchomości firmie Star City Tomaszów. Firma obiecuje, że mieszkania dla lokatorów z ulicy Barlickiego zapewni. Na dzień dzisiejszy jednak nie jest w stanie zatroszczyć się nawet o własny majątek. Czy można mówić w tym przypadku o wiarygodności, jeśli firma zwlekała z uregulowaniem należności wynikającej z wygranego przez nią przetargu. Sprawa naszym zdaniem kwalifikuje się do wyjaśnienia i to przez organ zdecydowanie bardziej kompetentny niż Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej.

 

W tej kamienicy mieszkają jeszcze trzy rodziny. Są wśród nich ludzie młodzi oraz w podeszłym wieku. Każdego dnia drżą o życie i zdrowie własne oraz swoich najbliższych. Naszym zdaniem ich obawy są jak najbardziej uzasadnione. Rozmawiając z nimi czuje się bezsilnmość i bezradność. - Zostaliśmy zostawieni samym sobie - mówią. 

 

 

Doszło tu już do licznyh podpaleń. Ostatnio zapaliła się komórka, w której lokatorzy przechowywali opał i rowery. Interwniowała Straż Pożarna. - Po tym pożarzerze byli tu u nas z Urzędu Miasta ale podobno nic nie mogą zrobić, bo to prywatny budynek - mówi jedna z zamieszkujących tu kobiet. 

 

 

Jednak nie tylko pożarów boją się lokatorzy tej kamienicy. Kilkadziesiąt lat temu, w tym miejscu funkcjonowała mini fabryczka wytwarzająca farby. Ekolologią wówczas nikt się nie przejmował. Pozostałości tej niefrasobliwości obecne są na posesji do dzisiaj. W bezpośrednim sąsiedztwie rzeki stanowią zagrożenie nie tyko dla trzech zamieszkujących tu rodzin. Uszkodzone beczki ze smołą, farbami i terpentyną. - Wiele razy pokazywaliśmy, co tu jest od lat składowane. Mysli Pan, że kogoś to obchodzi? 

 

 

Kolejnym źródłem zagożeń są opuszczone mieszkania na parterze, należące kiedyś do właścicieli posesji. Od jakiegoś już czasu funkcjonowały jako pijackie meliny. Dzisiaj są siedliskiem chorób i wszechobecnych szczurów. - Obiecują i nic nie robią i mieszkamy jak na wysypisku śmieci.  - skarży się kolejna lokatorka. - W lato jest tu taki smród, że trudno jest wytrzymać. Obrazu dopełnia przeciekający, dziurawy dach, grożący w każdej chwili zawaleniem.

 

Lokatorzy przestali wierzyć  w obietnice. Właściciel posesji nie płaci nawet za sprzątanie chodników, do ktorego zatrudnił jedną z lokatorek. O terminie rozpoczęcia planowanej inwestycji również nikt w Tomaszowie nic nie wie. Do Starostwa Powiatowego nie wpłynął żaden wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Nie uzgadniano też planowanowanycnh wjazdów i wyjazdów z terenu potencjalnego Centrum Handlowego, co robi się na etapie przygotowywania projektu technicznego. Z pokazywanej kilka lat temu w czasie sesji Rady Miejskiej efektownej prezentacji nic już nie pozostało, prócz marzeń, o których nie wiadomo, czy kiedykolwiek zostaną zrealizowane.

 

To oczywiście nie jest koniec prezentowanego problemu. bardzo interesuje nas co ma w tej sprawie do powiedzenia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, SANEPiD i osoby odpowiedzialne za ochronę środowiska w naszym mieście.

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

bunga-bunga
bunga-bunga 27.02.2011, 08:08
Do Mary Lu: to może wyjaśnij mi - gdzie (lub w czym ) widzisz ten duży potencjał tego naszego grajdołu ?
Mary_Lu
Mary_Lu 21.02.2011, 10:56
To miasto ma Taki potencjał a NIKT go nie wykorzystuje....to smutne...
Tomasz P.
Tomasz P. 20.02.2011, 22:48
Nie do końca się zgodzę z zakupami. Ja osobiście wolę kupować w galerii niż na naszym ryneczku. Dlaczego? Jakiś czas temu byłem w Galerii Łódzkiej, szukałem butów (niestety jak to w galeriach rozmiary tylko do 46, dlatego nie kupiłem), zapoznałem się z cenami. Były fajne buty tylko ciut za małe, cena 99zł. Na następny dzień identyczne buty widziałem u nas na rynku u kilku sprzedawców. Cena zaczynała się od 250zł. Wolny rynek zdecyduje, jeśli mam brać cokolwiek na rynku za wyższą cenę w dodatku bez gwarancji, to wybieram Galerię.
Tomek6704
Tomek6704 20.02.2011, 19:10
Współczuje tym ludziom
SH
SH 20.02.2011, 19:01
Spójrzmy prawdzie w oczy... będąc inwestorem też nie inwestowałbym w Tomaszów. Z taką nieporadną władzą? Inwestować w umierające miasto z którego młodzi wyjeżdżają? To kto będzie kupował w sklepach w galerii? Niestety 75% obywateli Tomaszowa wybrałoby rynek, bo przecież lepiej kupić spodnie za 70 zł, a nie za 300- i tym, i tym dupe zakryjesz. Tutaj sprzeda się bar z tanim piwskiem, albo kolejny pseudo klub grający ostre maniury.
Smutne, ale prawdziwe.
jack
jack 20.02.2011, 14:50
Galeria to nie tylko sklepy, ale również kina ( 3D ) kawiarnie , restauracje, plac zabaw, wystawy itp. Prócz tego kawał wyremontowanej miejskiej infrastuktury. Jeśli ceny będą za wysokie to zadziała wolny rynek. W Piotrkowie niedługo będą 3 Galerie, w Bełchatowie ( misto mniejsze od Tomaszowa ) aktuanie jest budowana ( z tego co wiem ponad 1000 miejsc pracy ), a w zagozdonowym obejściu cisza.
Tak trzymać!!!
Tomasz P.
Tomasz P. 20.02.2011, 11:53
Oczywiście, bo przecież w Tomaszowie jest tyle mieszkań, że można z dnia na dzień wynająć coś i przenieść się całą rodziną. Każdy tutaj ma tyle kasy, że go na to stać. Ludzie opamiętajcie się, myślicie, że ten cały syf, beczki, farby to sobie rodziny same naznosiły? Ten bałagan to są pozostałości po innych, po podrzucane śmieci przez tych co mieszkają lepiej, bo przecież taniej podrzucić śmieci komuś na podwórko, bo to ruina, niż zapłacić za wywóz. Budynek z zewnątrz nie zachwyca, ale nie wiemy jak jest u tych mieszkańców w mieszkaniu, na pewno lepiej niż w tym pustostanie który widać na filmie.
Alis
Alis 20.02.2011, 09:57
Wolałabym wynająć mieszkanie niż mieszkać w takich slamsach. Ja sprzątam po sobie i utrzymuję porządek wokół mnie. A tam jest totalny syf i to nie taki który powstał z dnia na dzień. To lata zrobiły swoje. Jak można mieszkać w takim domu, który z zewnątrz wygląda jak ruina. Trzeba dbać o dom również na zewnątrz. Gdy właściciel nie inwestuje, to najemca powinien coś z tym zrobić - przecież korzysta z tego przez lata... Przyjemniej jest mieszkać gdy jest posprzątane. Oni powiedzą że to nie ich i nie będą o to dbać. No właśnie to jest podejście wszystkich co mieszkają w TTBs-ie - można nasrać i przejść obok, bo to nie moje, rzucić butelkę, czy papier, bo to nie moje podwórko. Ludzie - sprzątajcie po sobie, bo w taki sposób robi się chlew. A swoją drogą to Nikt tam Was nie przywiązał i nie trzyma na siłę w tych wynajmowanych mieszkankach.
ajdejano
ajdejano 20.02.2011, 01:35
Do 21: a czy Ty chciałbyś mieszkać z własnej i nie przymuszonej woli mieszkać w takich warunkach - nawet za darmo ? Kto im tam każe mieszkać ? Tak chcą - i tak mają !
...
... 19.02.2011, 22:41
Alis zastanów się i odpowiedz Sobie na pytanie:czy Ty zapłaciłbyś za życie w takich wrunkach???Nie sądzę!!!
Alis
Alis 19.02.2011, 17:47
Najlepsze w tym wszystkim jest to, że ludzie nie płacą czynszu i wymagają, żeby im remonty robić. Żenada. Widać, że wszyscy super dbali o tę posesję. Syf jest w środku i na zewnątrz. Nikt z lokatorów palcem nie kiwnie, żeby posprzątać a wymagania ma jak właściciel.
n
n 19.02.2011, 16:34
DO 17 przez pana redaktora tego portalu i jego wielce kolegów z rynku . moze by pan napisal ze pana kandydat na prezydenta pan muzyk już pracuje w oczyszczalni ŚCIEKÓW
adek
adek 19.02.2011, 16:28
xxx piszęsz że w fokusie źle się dzieje i zamykają się sklepy to powiedz po co buduje się następny pasaż handlowy pod piękną nazwą ARESZT
Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim
Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 19.02.2011, 10:28
Nie mieszkam w Tomaszowie Mazowieckim od wielu, wielu lat. Kto mi wyjaśni dlaczego o Galerii Mazovia mówi się od lat, ale nic nie robi? O co tu chodzi?
proponuje
proponuje 18.02.2011, 19:26
Proponuje tytul filmu " jak wygryzlem Jaworskiego "
Kumunisci nie mogli sobie z nim poradzic kapitalisci tez a szczury zajely jego miejsce.
Ciekaw jestem cz on jeszcze zyje/
Moze ktos mi napisac?
Z gory dziekuje
Potega prasy
Potega prasy 18.02.2011, 19:03
Nawet w najsmielszych wyobrazeniach nigdy by mi do glowy nie przyszlo ze moge ogladac moja stara " rezydencje " na youtube.
Szkoda tylko ze w takich okolicznsciach . ale lepiej tak niz wcale.
Pani Wach nawet nie ma pojecia ze stala sie miedzynarodowa gwiazda.
Brawa dla administracji miejskiej bo w innych okolicznosciach nikt by o tym nie wiedzial,a teraz caly swiat moze podziwiac rozowe szczury ktore moga stanowic konkurencje dla rozowej pantery, kto wie moze kiedys powstanie film na ten temat, tylko mam nadzieje ze bedzie to komediia i ze ten szczur zginal ze smiechu, chociaz tak naprawde to trzeba tu plakac.
Swoja droga nalezy jej sie medal za te 43 lata.
ciekaw
ciekaw 18.02.2011, 18:10
Ciekaw jestem czy ci mieszkancy maja chociaz elektrycznosc???.bo jezeli nie to juz by bylo ponizej wszelkich norm.
Racjonalista
Racjonalista 18.02.2011, 16:57
100% prawdy to co napisał @XXX. Niestety robactwo w UM zamieniło to miasto w jedno wielkie wysypisko z wciąż malejącą liczbą miejsc pracy. Bilbordy przed wyborami pewnie już niedługo. Po referendum odwołania Zagozdona nastąpi kampania wyborcza, bo nie sądzę by na trzy lata wyznaczono komisarza...
mialem
mialem 18.02.2011, 16:32
mialem tam kolorowe sny.
teraz pozostaly tylko kolorowe szczury.
L'Osservatore Romano
L'Osservatore Romano 18.02.2011, 16:29
Zgadzam się z XXX. Tereny przy Barlickiego firma powinna sprzedać byłemu przewodniczącemu. Chociaż by bloki pobudował, a nie ruinę zostawił

Pozostałe