Kamień na kamieniu

  • 31.10.2010, 23:12
  • Mariusz Strzępek
Kamień na kamieniu
Tomaszowianie czekają na Centrum Handlowe, atrakcyjne tereny w centrum miasta na zagospodarowanie, politycy na "zlitowanie boskie" a czas płynie...

"Galeria Mazovia" - termin wymyślony przez Agnieszkę Łuczak z TIT przez ostatnie kilka lat obrósł już niemal legendą. Szumne zapowiedzi dotyczące budowy tomaszowskiego centrum handlowego na miarę Focus Mall z niedalekiego Piotrkowa rozpalały wyobraźnię mieszkańców naszego miasta. Żar był tak wielki, że zaczęły zajmować się od niego kolejne pofabryczne budynki wzdłuż ulicy Barlickiego

 

Zabytkowe budynki fabryczne miały być częściowo zaadaptowane na pasaże handlowe. Nadałoby to obiektowi niepowtarzalny "tomaszowski" kimat. Dzisiaj nie ma juz co adaptować. Najciekawsze architektonicznie budowle już praktycznie nie istnieją. Powycinano z nich metalowe i drewniane belki, powyrywano elementy instalacji elektrycznej. Dachy runęły a większość murów chyli się ku upadkowi.

 

To jeden z pierwszych podpalonych budynków. Sprawcy oczywiście nieznani. W gaszeniu ognia, które trwało kilkanaście godziny brali udział nawet strażacy z Piotrkowa Trybunalskiego. To był prawdziwy pożarniczy show. Dym kopcących wielu warstw papy i smoły oraz ogień widoczny byl chyba w całym mieście. To był jednak dopiero początek. Dzisiaj nie ma praktycznie tygodnia, by w tych okolichach nie pojawił się ogień.

 

 

Wciąż pojawiają się też złodzieje. Chociaż trudno stwierdzić, czy są nimi rzeczywiście, skoro swoj proceder uprawiają za cichą zgodą nowych właścicieli pofabrycznych zabudowań.  Wywożone są stąd już nie tylko elementy metalowe ale również drewno, cegły i w zasadzie co się tylko da. Teren jest również składowiskiem śmieci.

 

 

 Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że codziennie ktoś wywozi tu swoje domowe odpadki, mniejsze i większe. Część z nich trafia w bezpośrednie sąsiedztwo Wolbórki. Tymczasem ścian, takich jak widoczna na fotografii jest tutaj więcej. Wystarczy nieco mocniejszy podmuch wiatru...

 

 

Zgliszcza dawnej hali produkcyjnej. W czasach swojej świetności Zakłady Przemysłu Wełnianego zagtrudniały kilka tysięcy osób w trzech zakładach proukcyjnych. Żaden z nich nie istnieje. Po jednym z nich został jedynie absurdalny kawałek muru w okolicach supermarketu przy ulicy Konstytucji 3-go Maja. Pamiątka "widzimisię" Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Projekt przewidywał tu wybudowanie "obiektu wystawiennicznego z podrzędną rolą handlu".

 

 
To miejsce znają wszyscy fani muzyki rockowej. Nazywało się różnie. Na początku był to "Tomofan", później "Świetlica".  Wiele osób wspomina koncerty Acid Drinkers, Farben Lehre, Maleo Reggae Rockers czy Closterkellera.
 
 

 Największym jednak sentymentem to miejsce darzą towarzysze z dawnego ZSMP. To tutaj mieli kwaterę główną faceci i dziewczęta w czerwonych krawatach. Do dzisiaj opowiadają sobie przy kielichu różne pikantne historyjki, chociaż panie przy tym oblewają się dziewiczym rumieńcem. 

 
 
Dom za wysokim betonowym ogrodzeniem i metalową bramą. Często bywał skryty za opuszczonymmi żaluzjami. Dzisiaj daje schronienie bezdomnym i młodszym oraz starszym pijaczkom.
 
 
 
W tym domu wciąż mieszkają ludzie. Trzy rodziny, zamieszkujące śmietnik w centrum miasta. Życie tutaj, to ciągły strach i zagrożenie. W ciągu miesiąca przeżyli już kilka pożarów. Nieco więcej na ten temat napiszemy jutro. Właścicielem kamienicy jest oczywiście firma Star City Tomaszów. Mieszkańcy słysząc o Galerii Handlowej wzruszają jedynie ramionami. 
 

 

Podobno kolorowe życie maja tu tylko szczury, żerujące na wywożonych, podrzucanych przez Tomaszowian śmieciach. Jednak sądząc po osobniku tego gatunku widocznym na zdjęciu i tym stworzeniom miejscowe powietrze nie służy.

 

 

Nieco więcej szczęścia mieli lokatorzy kamienicy sąsiedniej. Jej wizerunek widnieje na wielu starych tomaszowskich pocztówkach. Niegdyś mieściła znaną aptekę. Gościem bywał tu Roman Giertych. Budynek był we władaniu TTBS, więc miasto wybudowało dla mieszkających tutaj ludzi blok mieszkalny przy ulicy Słowackiego. Dzisiaj straszą tu częściowo zamurowane okna, powybijane szyby. Smutny obrazek uzupełniają reklamowe banery, wcześniej kandydatów na prezydenta, obecnie firmy... która za reklamę nam jednak nie płaci. 

 

Więcej fotografii znajdziecie tutaj a już jutro kolejny materiał o Barlickiego, ulicy zapomnianej nawet przez Św. Teklę

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

załamka
załamka 26.02.2011, 17:24
W tomaszowie niestety robi się coraz gorzej.
Gdzie te zmiany z haseł wyborczych?
Do wyborów startują niekompetentni ludzie, na których się nawet 1 głosu nie powinno oddać, a ludzie jednak to robią. A teraz obejmie fotel prezydenta taki jeden z drugim, a tomaszów? No przecież każdy z polityków na niego stawia, a ja obstawiam że nic z tego nie będzie. Ciągle pamiętamy o renowacji pl Kościuszki, odnowionych i wyłożonych kostką ulicach/chodnikach i oczywiście Mazovi- pięknej widocznej z resztą na fotografii galerii handlowej.
ajdejano
ajdejano 20.02.2011, 20:06
Do Tomaszowianina: drogi Kolego: po pierwsze: może nie wypowiadaj się w imieniu "wszytkich mieszkańców" - tylko na początek - w soim imieniu - dobrze ?
Po drugie: na podstawie Twojego wpisu jawisz mi się jako tzw. wolny elektron, taki tzw. "figo-fago" bez mózgu ( no- może jakieś szczątkowe ilości tego mózgu).
Tak wogóle: Stary - co Ty ku..a bredzisz na tym swoim wpisie ? !
Tomaszowianin
Tomaszowianin 18.02.2011, 23:19
Popieram, Panie Mariuszu prosimy w imieniu wszystkich mieszkańców "ściągnąć" do Tomaszowa jakąś telewizję ogólnopolską bo jak nic nie będzie się robić to zginiemy wszyscy marnie. Władzy nie zależy na niczym tylko na napychaniu kieszeni, nie szanuje mieszkańców, pomiata, nie dba o mienie. Nie wiem czy to plotka czy prawda ale już jest chyba dane do sprawy dla reportera w sprawie planów sprzedania z lokatorami kamienic chyba na ul. Barlickiego?
mario830
mario830 18.02.2011, 10:22
dajmy to do telewizji sprawa dla reportera niech zobaczy cala polska jaki mamy piekne centrum miasta a moze do wajdy napisze moze jakis film nakreci o drugiej wojnie swiatowej wszystko ma juz gotowe takiego prezydenta sobie wybralismy takiego mamy
ajdejano
ajdejano 18.02.2011, 08:58
Do rumpla (wpis nr 5) : to właśnie jest sedno sprawy - teraz jęczą, piszczą, biadolą, wydziwiają, wstydzą się, naśmiewają się z tych "debilowatych" radnych a za 4 lata pójdą do wyborów i i wybiorą TYCH SAMYCH NIEKOMPETENTNYCH: nałucycieli, lekarzy, byłych i obecnych działaczy partyjnych i innych nierobów, dziadków leśnych.
Podaję poniżej skład rady miasta:
Stanisław Stańdo - przewodniczący,
Jerzy Kowalczyk - wicepezwodniczący
Tomasz Kumek - wiceprzewodniczący
Barański Krzysztof
Batorska Izabela
Batorski Krzysztof
Bąk Wacława
Dworczak Henryk
Gajewski Arkadiusz
Goździk Ryszard
Kowalewski Jacek
Kubiak Marek
Lis Stanisława
Pawłowski Wiesław
Pierściński Krzysztof
Pietrzyk Kazimierz
Rzęczykowski Łukasz
Trzonek Tomasz
Wawro Tomasz
Wilk Krystyna
Witko Marcin
Zdonek Tomasz
Żegota Cezary
I teraz podaję przykładowy zestaw:
prezydium rady + Trzonek, Dworczak, Goździk, Lisowa, Wilkowa, Bakowa, Witko.
Można piodać jeszcze kilka kombinacji ze składu rady.
I pytam: jakie są kompetencje tych ludzi ?!
Z kogo się smiejecie ? Z SIEBIE SIĘ ŚMIEJECIE !!!
wowo
wowo 17.02.2011, 20:47
jedni radni z miasta dali się wybrać do Powiatu, Ci z Powiatu dali się wybrać do Rady Miasta narodek ich wybrał, diety lecą a miasto i jego mieszkańcy już są niepotrzebni, W tomaszówku od paru lat najważniejsze są pierogi. A służba prawna miasta nadaje się tylko do obsługi firmy od spraw świeżego powietrza.
SH
SH 17.02.2011, 18:17
Przykro mi jak to czytam... bolesna prawda. Tomaszów umiera.
rumpel
rumpel 17.02.2011, 11:35
A karawana.... i tak pojedzie dalej.
A co sieroty będziecie pisać, jak sami za cztery lata wybierzecie tych samych ludzi na kolejną kadencję.
ateista
ateista 17.02.2011, 10:43
..nie, to jest centrum Miasta w centrum Polski....no comments
link
link 17.02.2011, 08:49
czy to jest plener do filmu wojennego
KIKI
KIKI 17.02.2011, 08:17
No i zobacz GŁUPI narodzie gdzie twoje miejsce ?...
Ano, na tych zgliszczach,rumowisku i smrodzie !!!

Tylko idioci niszczą swoją kulturę i zabytki !!!

Pokazać tę ciemnotę tomaszowską całej Polsce.

WSTYD STRASZNY !!!

CIEMNOTO,ZOBACZ CZEGO DOKONAŁAŚ I DO CZEGO DOSZŁAŚ !

DO ZEZWIERZĘCENIA WŁAŚNIE.
Vasari
Vasari 17.02.2011, 08:13
W końcu całe to miasto zostanie doprowadzone do takiego stanu . Cynizm władzy sięgnął szczytów . Rządzą z woli LUD.

Pozostałe