Krajobraz przedinwestycyjny

  • 12.06.2010, 22:24
  • Mariusz Strzępek
Krajobraz przedinwestycyjny
Jak wygląda dzisiaj teren, na którym ma być zlokalizowana inwestycja, funkcjonująca od dłuższego czasu pod roboczą nazwą Galerii Mazovia? Czy jej realizacja dojdzie do skutku? Czy zabytkowe pofabryczne zabudowania uda się uratować i zaadoptować na cele biurowo – handlowe? Co skradziono a co podpalono? Wspólnie z Grupą Filmową D&V poszukiwaliśmy odpowiedzi na te oraz inne pytania na terenie dawnych Zakładów Przemysłu Wełnianego Mazovia. Naszym przewodnikiem był wiceprezydent Grzegorz Haraśny.

 

 

Na temat inwestycji grupy kapitałowej Parkridge mówi się od ponad dwóch lat. Nie udało się szybko przystąpić do jej realizacji ze względu na brak planu zagospodarowania przestrzennego. Dwie decyzje o ustaleniu warunków zabudowy wydane przez Grzegorza Haraśnego zostały unieważnione przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Piotrkowie Trybunalskim.

 

 

Tymczasem budynki pofabryczne, które miały zostać zachowane, by nadać unikalny charakter tomaszowskiemu Centrum Handlowemu niszczeją z dnia na dzień. Opuszczonym terenem zaopiekowali się złodzieje złomu, dochodzi do podpaleń. Stalowe belki i słupy podtrzymujące stropy zostały powycinane za pomocą palników.
 

Rewitalizacja miasta cz1 from D&V on Vimeo.

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zainteresowany
Zainteresowany 16.06.2010, 09:47
Coś słabo jednak reklamowana ta petycja, może wspomnieć w kablówce jeszcze, dowiedziałem się o niej dopiero teraz. Jak najbardziej popieram, miejmy nadzieję, że rewitalizacja wreszcie będzie postępować bo na razie słabo widoczna. Dobrą okazją do promocji petycji będą Dni Tomaszowa jeśli rzeczywiście dojdą do skutku i żaden kataklizm nie przeszkodzi. Te braki pamięci do nr pesel to chyba tylko wymówka, ludzie są nieufni bo przez tyle lat byli karmieni pustymi obietnicami różnych złotoustych mówców, planami, podziemiami, tynelami, szklanymi domami i już nie wierzą, że coś rzeczywiście kiedyś w tym mieście porządnego powstanie dla dobra mieszkańców a nie tylko ludzi z układu znajdujących jak to się nieładnie mówi "przy korycie"..
SkB
SkB 15.06.2010, 23:27
Tak jak "tm" podał link http://www.petycje.pl/petycja/… strona o petycji to www.petycja.za.pl jeżeli chodzi o koszta petycji, to do tej pory ani grosz nie został wydany na promocję. Podpisy są zbierane drogą elektroniczną jak i pisemną, można nas na Pl. Kościuszki spotkać jak tylko ktoś ma wolny czas, ludzie mało chętnie chcą poprzeć pisemnie nas ponieważ "nie mają" dowodu przy sobie a pesel im zapamiętać trudno. Petycja była nagłośniona w Famie jak i był artykuł na tym portalu. Niestety, wg. statystyk w ciągu miesiąca na ponad 1000 wejść wpisało się tylko ponad 100 osób, petycja wisi już od prawie dwóch miesięcy. Wielu osobom może przeszkadzać, że petycja promowana jest znakiem PO, ale to dlatego, że Platforma rozgłasza i próbuje cokolwiek robić w kierunku modernizacji, rewitalizacji miasta. Ja, jako osoba której los tego miasta nie jest obojętny i chcąca by w Tomaszowie w końcu coś działo z dziedziny kultury i rozrywki oraz chociażby z wyglądu miasta przystaje przy PO z racji jakiej podałem wcześniej.
tm
tm 15.06.2010, 22:27
Zainteresowanych zapraszamy na http://www.petycje.pl/petycja/…
Bartek
Bartek 15.06.2010, 22:02
Widzę wpisy i żądania ujawnienia kto podpala, czy nie jest przynajmniej dziwne aby na przełomie roku na ulicy Barlickiego było właśnie tyle pożarów, czy to nie jest zastanawiające. Może kto to podpala, ale kto winna wyjaśnić policja.
Zainteresowany
Zainteresowany 15.06.2010, 21:56
ad 22 Na pewno nie podam nazwisk bo to nie oni pociągają sznurkami są tylko wynajęci. Gdyby były zamontowane w pobliżu Mazovii kamery to by było wiadomo wszystkim i osoby byłyby już dawno aresztowane i można by ich wziąć na spytki, widać, że nowemu inwestorowi nie bardzo zależy na tym czy tam coś zostanie czy do szczętu spłonie, dla niego lepiej bo będzie mógł wszystko dokładnie zrównać z ziemią i budować od podstaw.
ad 23 Gdzie jest ta petycja? Czy to nie kolejne zagranie przedwyborcze którejś z partii? Co najbardziej Tomaszowowi szkodzi to politykierstwo, działania pozorne, brak konkretnych działań, załatwiania prywatnych i firmowych spraw na mieniu publicznym za pieniądze podatnika, wieczny zamęt, na to nie może być zgody. Mówią o tym wszyscy, rozmawiam z ludźmi nie tylko z Tomaszowa ale także z Łodzi, położenie mamy świetne blisko głównych węzłów komunikacyjnych, dużych miast, a miasto brudne, biedne, zapyziałe o centrum budzącym grozę i śmieszność zarazem, wielu ludzi wykształconych i wykwalifikowanych, którzy nie są wykorzystani odpowiednio dla dobra miasta bo nie mają układów albo nie lubią polityki bo nie należą do żadnej partii jak ja. Wielu ludzi, którzy zajmują wysokie stanowiska głównie myślą o sobie, firmach, jak najszybciej się nachapać, wyprowadzić jak najwięcej mienia i myślących po nas choćby potop. Jeśli rzeczywiście ta petycja za rewitalizacją i ożywieniem proinwestycyjnym Tomaszowa podpisuję się obiema rękami i nogami. Prosimy zamieścić tą petycję w internecie aby wszyscy mieszkańcy mogli ją przeczytać i napisać gdzie można ją podpisać.
SkB
SkB 15.06.2010, 17:14
Naprawdę nie wiem czemu tyle w tym mieście jest przeciwników odnowienia i ożywienia miasta... To miasto ma iskrę by stać się miastem atrakcyjnym dla turystów, przedsiębiorców jak i samych mieszkańców. Jest petycja popierająca rewitalizację i uatrakcyjnienie miasta, czemu prawie nikt się w nią nie wpisuje (?)... Ludzie! Jest grupka mieszkańców które chcą coś zdziałać ale potrzebują drobnej pomocy pozostałych mieszkańców naszego Tomaszowa.
Zainteresowany 22
Zainteresowany 22 15.06.2010, 11:20
do ad 15(zainteresowany). Pisze pan o tajemnicy poliszynela a tak naprawde nie mówi Pan konkretnie kto podpala?
P.s.wie Pan kto czy nie?
aaa
aaa 15.06.2010, 08:34
Niech zaczna juz wyburzac i cos robic.
Sally
Sally 14.06.2010, 21:17
a mnie sie bardzo podobaja zdjecia @10.A galerie niech wybuduja,bedzie wiecej miejsc pracy,wiecej rozrywki,troche kultury.To jeszcze nikomu nie zaszkodzilo,prawda?
Kasia B.
Kasia B. 14.06.2010, 20:43
A ja wam powiem, że mi się podoba. Zamiast statycznych statywowych ugładzonych ujęć, taka naturalna wizja lokalna. Super sprawa
Witch
Witch 14.06.2010, 18:54
#16 Mniej tłumaczeń więcej porządnej pracy, postaramy się zastosować. A że powinno być lepiej zrobione - wiemy.
kiki
kiki 14.06.2010, 18:17
Winnych dopuszczenia do stanu ruiny zabytkowych budynków byłej "MAZOWIA" po sąd !!!
Właśnie tak!...pod sąd za zniszczenie mienia DZIEDZICTWA NARODOWEGO !!!
Peas
Peas 14.06.2010, 15:47
#7 Chcesz, żeby waszą wizytówką były filmy, czy wasze tłumaczenia? To mogło i powinno być lepiej zrobione. Tyle.
Zainteresowany
Zainteresowany 14.06.2010, 13:47
Chodzi o osoby czyniące wieczny zamęt w Tomaszowie, aby nie było z prawdziwego zdarzenia inwestycji, firm, miejsc pracy, rozrywki i ogólnie nowoczesności w naszym mieście. Co do akurat tych budynków po dawnej Mazovii to zależy niektórym na całkowitym zniszczeniu, a nie przebudowie bo wiadomo koszt przebudowy będzie o wiele większy niż budowa od nowa, tak się robi wszędzie. Słyszeliście o serii podapleń w Łodzi zabytkowych budynków np tu http://lodz.naszemiasto.pl/art… to są atrakcyjne tereny do postawienia np marketu, hotelu, a taka Wila cóż trzeba wielu zezwoleń np konserwatora zabytków to może trwać miesiącami?
Zainteresowany 22
Zainteresowany 22 14.06.2010, 11:24
do ad.5(zainteresowany). czy możesz uchylić rąbka tej tajemnicy poliszynela?
Kto tak naprawdę podpala te budynki?
Peas
Peas 14.06.2010, 07:58
#7 Już się nie tłumacz, po co mi to? Jeśli robicie fuszerkę, to lepiej zostawcie to komuś lepszemu. Nie chcemy waszych tłumaczeń, chcemy dobrych materiałów, które mogą być wizytówką naszego miasta. A tak zrobiony materiał zniesmacza i robi negatywną reklamę naszemu miastu, bo portal miasta zatrudnia byle kogo do robienia swoich filmów.

Peace.
tolek
tolek 13.06.2010, 23:11
Juz lepiej niech to wszystko zburza i wybuduja od poczatku cos trwalego. Zostawic tylko komin.
Typowy tomaszowianin
Typowy tomaszowianin 13.06.2010, 22:14
Ja tomaszowianin, protestuje przeciwko wszelkim zmianom. Jestem za 500 albo 1000 miejsc parkingowych na placu Kościuszki. Pragnę aby wszyscy odpoczywający na pl. Kościuszki wdychali spaliny za autobusów i mniejszych samochodów. Ponadto żądam, aby w miejscu dawnej fabryki Mazowia powstała fabryka zatrudniająca 5000 osób i dymiąca najgorszym z możliwych gówienek (lekko mówiąc). Chcę aby wszyscy byli biedni i za dużo się nie dorobili bo to kole w oczy. I tylko tyle. Nic więcej nie chcę oprócz stagnacji.
polaraksa12
polaraksa12 13.06.2010, 21:15
Mazovia jak i Wistom stanowią wspaniały materiał dla amatorów fotografii i szkoda że nikt z naszych władz miejskich nie ma nawet zielonego pojęcia o wielkim zainteresowaniu tymi perełkami architektury industrialnej.
Kilka moich zdjeć właśnie z Mazovii która własnie w tym aspekcie jest wspaniała.
http://picasaweb.google.pl/wol…
Co do przyszłości tego terenu to uważam że jeśli miasto ma się go pozbyc to mądrze!!!
...
... 13.06.2010, 20:36
Z tego co wiem to tylko jedna decyzja o warunkach zabudowy była uchylona przez Kolegium Odwoławcze. Hm... mam wrażenie że Pan Redaktor Bardzo tentencyjnie formułuje swoje artykuły.

Pozostałe