Spółki po nowemu

  • 10.09.2008, 08:55
  • Mariusz Strzępek
Spółki po nowemu
Wszystko wskazuje na to, że już w najbliższym czasie zmienią się zasady wynagradzania członków zarządów spółek z udziałem jednostek samorządu terytorialnego. Odpowiednią regulację prawną w postaci rozporządzenia przygotował niedawno Rząd.

W rozporządzeniu znajduje się wzór regulaminu wynagradzania, który w odniesieniu do członków zarządów spółek powinien określać co najmniej: wysokość wynagrodzenia miesięcznego poszczególnych członków zarządu; katalog oraz zasady przyznawania zmiennych części wynagrodzenia, oraz wykaz innych świadczeń związanych z pracą.

 

Obowiązek przygotowania regulaminów nałożono na rady nadzorcze tych spółek. Ich członkowie ponadto zostaną zobowiązani do sporządzenia uzasadnienia celowości ustalonego poziomu wynagrodzenia ale również określenia przewidywanego wpływu ustalonych zasad na sytuację ekonomiczno-finansową spółki.

 

Na dzień dzisiejszy w Tomaszowie funkcjonuje 5 miejskich spółek. Są to: Oczyszczalnia Ścieków, Zakład Wodno-Kanalizacyjny,  ZBiEDiM, TTBS i Zakład Gospodarki Ciepłowniczej. Już niedługo dwie pierwsze zostaną połączone w jeden podmiot, planuje się natomiast powołanie do życia spółki na bazie MZK. Kilka miesięcy temu została powołana również spółka Powiatowe Centrum Zdrowia.

 

Zarządy w naszych spółkach są (za wyjątkiem Oczyszczalni Ścieków, gdzie funkcjonuje tylko prezes) dwuosobowe.

 

- Obecnie wynagrodzenia w spółkach ustalane są na podstawie tzw. „ustawy kominowej” – mówi pełnomocnik prezydenta miasta ds. kontroli i nadzoru właścicielskiej Maciej Mieczkowski. – Wysokość wynagrodzenia prezesów i ich zastępców ustala reprezentujący właściciela prezydent Miasta.

 

Zgodnie ze wspomnianą wyżej ustawą maksymalny poziom pensji to 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego. W ubiegłym roku było to 3.102 zł.

 

- W naszych spółkach wynagrodzenie ustalone jest jako 2,5-krotność dla prezesów oraz 2 średnie dla zastępców. Czy to jest dużo? Jak na nasze, lokalne warunki nie jest to pensja na pewno mała ale porównując z wynagrodzeniami w sektorze prywatnym, widać dużą rozbieżność w zakresie stanowisk kierowniczych – dodaje nam pełnomocnik prezydenta Zagozdona.

 

Trudno się z powyższą opinią nie zgodzić z tym jednak zastrzeżeniem, że doboru kadry kierowniczej w podmiotach sektora prywatnego dokonuje się z pominięciem kryteriów politycznych, czego nie można powiedzieć o spółkach, których właścicielem jest samorząd.

 

Dodatkowym elementem wynagrodzenia członków zarządów są premie w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego uchwalane przez poszczególne rady nadzorcze.

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

GAWRON
GAWRON 10.10.2008, 20:04
KLIKA BEZ ZMIAN
AK-47
AK-47 16.09.2008, 08:39
Czyli SLD znowu buduje sobie Komitet Partii i znów ku....wa(!!!) za nasze pieniądze!!!
kiki
kiki 14.09.2008, 20:17
Stara klika się odnawia i to do spółki....
to ci kabereciarze,wykombinowali jak brać jeszcze większą kasiorę.
Co zgraja ćwaniaków jeszcze wykombinuje....
popaprańce tylko wiedzą.
Lech
Lech 14.09.2008, 19:21
Oczyszczalnia uratuje U.M. tyłek i co dalej sama zapłaci zwolnieniami,dziwne sposoby gospodari kreowane przez U.M. Z reguły słaby jest wchłonięty a jak nie to plajtuje.Polityka conajmniej dziwna , WŁADZA WIE LEPIEJ WŁADZ SIĘ ZNA skąd my to znamy.
...
... 14.09.2008, 19:07
Za wcześnie za rok jak kampania wyborcza ruszy damy popalić, tak łatwo nie będzie tym razem.
wig
wig 14.09.2008, 18:56
Upadrość im grożi to jest kluczem łaczenia Urząd ne bardzo chce dokładać,Oczyszczalnia się wolno rozwija więć , kase ma.
xyz
xyz 14.09.2008, 11:42
do 15 jśli wiesz to napisz. lud potrzebuje wiedzy
2721
2721 14.09.2008, 10:02
KONTRAKCIKI ICH ZABEZPIECZ.HI..HI..
...
... 14.09.2008, 09:33
kto dofianansował w ostatniej kampani S.L.D. bardzo dziwna sprawa, my wiemy .
głosująca
głosująca 13.09.2008, 20:56
Stnisłąw- ubliżasz mi ja nie jestem w przeciwieństwie do ciebie "starsza" ani "stara" i wiem, że jeszcze raz i wiele razy zagłosuje na PiS. A wogule to wpisem obraziłeś ludzi starszych.
stanisław
stanisław 12.09.2008, 23:14
Nie wierzę w mądrośc wyborców, w Tomaszowie lewica zawsze była mocna, popatrzcie w dniu wyboru idą do urn tylko ludzie starzy i starsi jak ja, jak myślicie na kogo oni głosują na PiS lub SLD. A jak ktoś wcześniej ładnie nazwał na "platfusów" i "peselowców) głosują ich rodziny i sąsiedzi. Mylę się i tak będzie w następnych.
czarny rycerz
czarny rycerz 11.09.2008, 21:01
a prezes oczyszczalni ściekow jezdzi starą nubirą i jest bardzo oszczędny bo wszystkie pieniążki ktore zaoszczędzi da panu Barańskiemu w posagu żeby bidula jakoś wytrztmała do następnych wyborow
TATO
TATO 11.09.2008, 20:22
dajcie spok. ludzi i wasze poglądy ich nie interesują wybrac icicho siedzieć i aprobować bzdurne incjatywy.Łączyć dla wygody a za chwile rozwalać, tak już było nie zdało egzaminu. Niech nieudacznicy się wykażą jak nie to zmienić. Łatwo rządzić i wydawać cudze dochody, zamydlanie pięniędzy z dwuch firm nie na długą mete ,padną obie i koło się zamyka.PORA NA POZDIAŁ zwolnienia no ładniej mówiąc redukcje niech się teraz inni martwiom my utrzymaliśmy jakiś czas, skąd to znamy . SZKODA MÓWIĆ.
tomaszowiak
tomaszowiak 11.09.2008, 09:54
Do Stanisława. Po tym co i jak robi SLD, głównie w miescie w sprawie oczyszczalni to szanse na jakąkolwiek współpracę z PO sa na przyszlosc zerowe. Tak przynajmniej slychac z okolic platfusów. Nosil wilk razy kilka...
dociekliwy
dociekliwy 10.09.2008, 21:51
Stanisław - wybory będą za 2 lata i trochę i może się jeszcze naprawdę sporo wydarzyć. A w ogóle to nie bądź takim pesymistą. Trzeba wierzyć w tą naszą polską ułomną, ale jednak demokrację oraz mądrość wyborców. Bo inaczej lepiej od razu lepiej wyjechać z Tomaszowa i z kraju.
stanisław
stanisław 10.09.2008, 21:24
Docielkliwy- nie masz racji, to że zrobiono błąd to było wiadomo od zaraz, teraz to myślą jak tu sprawę zatuszować. G....no z tego bedzie a nie smrodek, nie wiesz za 1 rok i troche wybory ta tzw. koalicja myśli jak tu znowu wygrać. Barań-ski znowu na staroste, kagane k na przewodniczącego i przeleca na kolejną kadencje
dociekliwy
dociekliwy 10.09.2008, 21:00
Jeżeli mam na myśli tego samego prezesa co grzegorz, to jeździ on nie Audi A8, a A6 ( z wyglądu co najmniej 15-letnie ). A co do scorta (obrońcy nieudaczników ze Starostwa)- niedługo twoje dobre samopoczucie zniknie bezpowrotnie. Postępowanie w sprawie wypłaty ostatniej raty za ścieżkę rowerową zbliża się do końca. Nie wiem czy wiesz, że wykarze ono ewidentną winę urzędników starostwa (szczególnie prawnika). Może to doprowadzić do niezłego zamętu wśród naszych kochanych władz powiatowych.
scort
scort 10.09.2008, 20:09
znam ten dokument i zastanawiam sie co ma do mnie dojsc
ale podobnie jak na tym portalu to poraza mnie niekompetencja osob piszacych takie protokoly - zeby z bledami pisac nazwiska osob i raz pisac dobrze a raz zle to chyba tylko swiadczy o tym ze taka kontrola tez robiona jest na sztuke i na wzor
xyz
xyz 10.09.2008, 18:27
odbiegając trochę od tematu proponuję lekturę strony rio łódź dot. doraźnej kontroli w sparwie zakupu samochodu dla starostwa w tomaszowie. link http://www.bip.lodz.rio.gov.pl /modules.php?op=modload&na me=News&file=article&s id=580&mode=thread&ord er=0&thold=0. Może scort poczyta i coś do niego dojdzie. podzro scort.
scort
scort 10.09.2008, 13:38
Panie redaktorze Tomaszowskie Centrum Zdrowia dla jasności nie powiatowe

Pozostałe