Plecak do szkoły: jaki wybrać?

  • 30.10.2018, 17:56 (aktualizacja 18.11.2018, 17:28)
  • Mariusz Strzępek
Plecak do szkoły: jaki wybrać?
Ulegając prośbom dziecka często decydujemy się na zakup plecaka, który nie do końca jest taki, jak być powinien. Każdy rodzic musi bowiem zdać sobie sprawę z tego, że owszem plecak musi być ładny, żeby uczeń z przyjemnością nosił go do szkoły, ale to nie walory estetyczne są najważniejsze.

Odpowiedni plecak nie powinien nadmiernie obciążać kręgosłupa dziecka i nie może przyczyniać się do powstawania wad kręgosłupa. Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu plecaka dla dziecka? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

 

Ile powinien ważyć plecak do szkoły?

 

Dosyć istotną informacją dla rodziców jest to, ile maksymalnie może ważyć spakowany do szkoły plecak. Według Głównego Inspektora Sanitarnego, twórcę zasad dotyczących konstrukcji tornistra, sposobu jego noszenia i właściwego rozmieszczenia ciężaru, waga plecaka wraz z zawartością nie powinna przekraczać 10-15 % masy ciała dziecka. Zakładając, że dziecko uczęszczające do pierwszej klasy szkoły podstawowej waży 30-35 kg, jego plecak nie powinien ważyć więcej niż 5 kg.

 

Co będzie lepsze dla pierwszoklasisty – plecak czy tornister?

 

Wbrew pozorom plecak i tornister to nie jest jedno i to samo, a pomiędzy jednym i drugim występuje sporo różnic. Jedną z najistotniejszych jest to, że tornister ma usztywniane plecy i ramowy kształt, który sprzyja zachowaniu prawidłowej postawy u dziecka, natomiast plecak jest miękki i jego noszenie może przyczynić się do powstania skoliozy lub innych wad postawy. Zaleca się więc, by w pierwszych latach nauki wybrać dla dziecka tornister (sprawdź wybór tornistrów do szkoły na stronie: https://www.pat5.pl/astra!).

 

 

 

Plecak z kółkami czy bez?

 

Ostatnimi czasy modne stało się kupowanie uczniowi plecaka na kółkach. Rodzice wychodzą z założenia, że to dobry sposób na odciążenie pleców dziecka i wydaje się to w miarę logiczne, jednak przekonania te nie mają pokrycia z rzeczywistością. Okazuje się bowiem, że ciągnięcie plecaka za rączkę powoduje jednostronne obciążenie, przez co ciężko jest zachować symetrię. Faktem jest też, że plecak na kółkach jest dużo cięższy od zwykłego plecaka i tornistra, dlatego jeśli dziecko zdecyduje się jednak nieść go na plecach, będzie mieć obciążenie przekraczające dopuszczoną normę. Ponadto noszenie takiego plecaka, przez zastosowane w nim kółka i rączkę, jest po prostu niewygodne. Dlatego właśnie nie warto rezygnować ze zwykłego plecaka na rzecz modelu na kółkach.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

 

Gdy określone modele plecaków spełnią stawiane przed nimi wymagania, można zacząć przebierać we wzorach i motywach. Zwróć uwagę, by w plecaku było dużo kieszeni i przegródek, tak by dziecku łatwiej było zachować w nim porządek. Sprawdź też koniecznie, czy na jego zewnętrznej stronie znajdują się odblaski. Jeśli takowych nie ma, sam się o nie zatroszcz. Dzięki odblaskowym elementom poruszające się po zmroku dziecko będzie lepiej widoczne, co zwiększy jego bezpieczeństwo.

Duży wybór różnego typu artykułów szkolnych dla uczniów klas młodszych i nastolatków znajdziesz na stronie www.pat5.pl.

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe