.. Bo najważniejszy jest Tomaszów

  • 19.09.2018, 21:11
  • Joanna Sztymelska
.. Bo najważniejszy jest Tomaszów
Dzisiaj w godzinach popołudniowych miała miejsce pierwsza w tych wyborach konferencja prasowa Komitetu Wyborczego Wyborców Marcina Witko. Zaprezentowano klip wyborczy oraz kandydatów do rady miasta oraz powiatu. Marcin Witko zapowiedział też specjalną konferencję programową. Wśród propozycji dla mieszkańców znalazł się też pomysł utworzenia Rad Dzielnic. Poniżej więcej na ten temat.

 

Budżet Obywatelski - Karta Tomaszowianina - Rady Dzielnic

 

Od kilku lat w funkcjonuje w Tomaszowie budżet partypacyjny, zwany także obywatelskim. Teraz formę współwładztwa mieszkańców Marcin Witko oraz jego komitet chcą rozszerzyć.

 

- Chcemy wsłuchiwać się w głos tomaszowian na bieżąco. Tworzymy więc kolejną formę aktywności obywatelskiej z realnym wpływem na najbliższe otoczenie i własnym budżetem.  

 

Podstawą prawną do utworzenia Rad Osiedli jest ustawa o samorządzie terytorialnym z 1990 roku. Przewiduje ona możliwość tworzenia przez gminy jednostek pomocniczych w postaci dzielnic miejskich i osiedli.

 

UWAGA!

Obecnie funkcjonujące Rady Osiedli nie wchodzą w skład struktury administracji samorządowej, są jednym z organów statutowych Spółdzielni Mieszkaniowych i reprezentują nie ogół mieszkańców na danym terenie a jedynie członków spółdzielni. Marcin Witko proponuje, aby Rady Osiedli stały się częścią administracji publicznej. Traktuje je jako forum aktywności grup ludności i artykulacji ich interesów. Dlatego też dla odróżnienia nazywać się będą Radami Dzielnic.

 

Cele jakie przyświecają przy tworzeniu Rad  Dzielnic

- realizacja zasady pomocniczości,

- upodmiotowienia wspólnot lokalnych i obywateli,

- konsultacje decyzji podejmowanych przez władze publiczne,

- zwiększenie efektywności podejmowanych decyzji i działań

- idea lokalizmu.

 

Zasada pomocniczości zakłada, że wszelkie kompetencje władz powinny być przekazane na najniższy poziom, na którym mogą być realizowane . Przeprowadzamy więc decentralizację procesu decyzyjnego.  

 

Upodmiotowienie, czyli możliwość kształtowania otoczenia społecznego i przestrzennego, by było ono zgodne z oczekiwaniami osób zamieszkujących na danym terenie. Obejmuje zdolność do samostanowienia. Rady Dzielnic mimo tego, że będą częścią miejskiej struktury administracyjnej,  dają możliwość oddolnej aktywności obywateli.  Uzyskanie przez mieszkańców poszczególnych rejonów miasta możliwości decydowania jest ich faktycznym upodmiotowieniem.

 

Rady Dzielnic mają mieć też  funkcje legitymizujące (władze realizują potrzeby i wartości zgłaszane bezpośrednio przez obywateli).

 

Rady dzielnic czynić mają władze samorządowe bliższe ludziom. Łatwiej mogą one odczytywać potrzeby i podejmować decyzje. To też pole do działania i aktywności dla poszczególnych radnych miejskich.

 

Rada Dzielnicy = transparentność decyzji = demokracja lokalna

 

Dzięki Radom Dzielnic można osiągnąć  większą efektywność działań. Kluczem jest dostosowaniem ich do faktycznych potrzeb tomaszowian.  

 

- Zależy nam także na budowie silnych więzi społecznych. /Wiele osób wspomina sąsiedzkie relacje sprzed kilkudziesięciu lat, które w wielu miejscach po prostu zanikły/. Te relacje to nie tylko poranne "Dzień dobry" ale też wzajemna pomoc - twierdzą autorzy projektu. 

 

 Jako samorząd otwieramy możliwości do działania, aktywności i współdecydowania.

 

 

 

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe