Szkolić warto się od zera

  • 05.01.2019, 20:17
  • Mariusz Strzepek
Szkolić warto się od zera
Może się wydawać, że jedyne osoby, które dziś powinny korzystać z podstawowego szkolenia np. w zakresie obsługi MS Word, to stosunkowo nieliczna grupa starszych pracowników. Tak nie jest. Często już w pierwszych dniach pracy okazuje się, że nawet podstawowe funkcje tego najpowszechniejszego edytora stanowią dla wielu osób zagadkę. Warto więc szkolić się od podstaw.

Szkolenia z podstaw: kiedy mają sens?

W programie szkoleń podstawowych z MS Word (można sprawdzić zakres jednego z lepszych na stronie ftts.pl) niewiele jest zagadnień, które już na pierwszy rzut oka mogłyby być problematyczne. W praktyce jednak sprawa jest bardziej skomplikowana. Instruktorzy często opowiadają o tym, że kursanci w ogóle nie radzą sobie z edycją właściwości strony przed wydrukiem, a stworzenie kilkustronicowego dokumentu jest poważnym wyzwaniem, szczególnie jeśli nie zna się sposobów formatowania czy wstawiania numeracji stron.

Dla sporej grupy osób są to kwestie dość oczywiste, ale nie dla wszystkich. A ich znaczenie jest bardzo duże, ponieważ dopiero po jakimkolwiek wstępnym przygotowaniu dokumentu można w ogóle myśleć o jego wykorzystaniu i wygodnej edycji w późniejszym czasie.

Kto powinien szkolić się od zera?

Na szkolenia z obsługi Worda w podstawowym zakresie na pewno powinni zapisać się wszyscy, którzy nie pracowali do tej pory zawodowo z tym edytorem. Tak naprawdę jednak nie jest to ani jedyna grupa, ani nawet najliczniejsza.

  • Osoby, które do tej pory pracowały ze starszymi wersjami oprogramowania, często jeszcze bez interfejsu „wstążki” albo używały darmowych odpowiedników Worda: Open Office lub Libre Office.

  • Pracownicy, którzy zwyczajnie nie radzą sobie z przygotowaniem prostych dokumentów. Często wynika to z nieodświeżania wiedzy, która przez jakiś czas z różnych względów nie była wykorzystywana.

  • Osoby, które czują, że popełniają błędy w podstawowym zakresie, ale nie są w stanie samodzielnie ich poprawić. To wbrew pozorom bardzo liczna grupa i często właśnie tacy ludzie stanowią większość na dobrych szkoleniach.

Zakup zamkniętego szkolenia na poziomie podstawowym powinni też przemyśleć przedsiębiorcy, którym zależy na wysokim poziomie umiejętności pracowników. Jeśli w planach jest szkolenie średnio zaawansowane lub eksperckie, to dobrym pomysłem często okazuje się wyrównanie poziomu od podstaw, ponieważ wtedy cały zespół ma wysokie kwalifikacje i jest w stanie wydajniej współpracować.

Szkolenie szkoleniu nierówne

Podział na umiejętności podstawowe, średnio zaawansowane i zaawansowane jest czysto umowny. Firmy szkoleniowe muszą przyjmować jakieś kryteria podziału na potrzeby szkoleń otwartych. Większe możliwości dają szkolenia zamknięte, których program można w nieco większym stopniu dostosować do potrzeb uczestników. Przed wyborem konkretnego kursu warto więc dokładnie wczytać się w program, żeby wybrać taki poziom, który odpowiada realnym potrzebom organizacji jako całości oraz poszczególnych pracowników.

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe