×

Szkolić warto się od zera

  • 5.01.2019, 20:17
  • Mariusz Strzepek
Szkolić warto się od zera
Może się wydawać, że jedyne osoby, które dziś powinny korzystać z podstawowego szkolenia np. w zakresie obsługi MS Word, to stosunkowo nieliczna grupa starszych pracowników. Tak nie jest. Często już w pierwszych dniach pracy okazuje się, że nawet podstawowe funkcje tego najpowszechniejszego edytora stanowią dla wielu osób zagadkę. Warto więc szkolić się od podstaw.

Szkolenia z podstaw: kiedy mają sens?

W programie szkoleń podstawowych z MS Word (można sprawdzić zakres jednego z lepszych na stronie ftts.pl) niewiele jest zagadnień, które już na pierwszy rzut oka mogłyby być problematyczne. W praktyce jednak sprawa jest bardziej skomplikowana. Instruktorzy często opowiadają o tym, że kursanci w ogóle nie radzą sobie z edycją właściwości strony przed wydrukiem, a stworzenie kilkustronicowego dokumentu jest poważnym wyzwaniem, szczególnie jeśli nie zna się sposobów formatowania czy wstawiania numeracji stron.

obuwie dla dzieci
obuwie dla dzieci
obuwie dla dzieci

Dla sporej grupy osób są to kwestie dość oczywiste, ale nie dla wszystkich. A ich znaczenie jest bardzo duże, ponieważ dopiero po jakimkolwiek wstępnym przygotowaniu dokumentu można w ogóle myśleć o jego wykorzystaniu i wygodnej edycji w późniejszym czasie.

Kto powinien szkolić się od zera?

Na szkolenia z obsługi Worda w podstawowym zakresie na pewno powinni zapisać się wszyscy, którzy nie pracowali do tej pory zawodowo z tym edytorem. Tak naprawdę jednak nie jest to ani jedyna grupa, ani nawet najliczniejsza.

  • Osoby, które do tej pory pracowały ze starszymi wersjami oprogramowania, często jeszcze bez interfejsu „wstążki” albo używały darmowych odpowiedników Worda: Open Office lub Libre Office.

  • Pracownicy, którzy zwyczajnie nie radzą sobie z przygotowaniem prostych dokumentów. Często wynika to z nieodświeżania wiedzy, która przez jakiś czas z różnych względów nie była wykorzystywana.

  • Osoby, które czują, że popełniają błędy w podstawowym zakresie, ale nie są w stanie samodzielnie ich poprawić. To wbrew pozorom bardzo liczna grupa i często właśnie tacy ludzie stanowią większość na dobrych szkoleniach.

Zakup zamkniętego szkolenia na poziomie podstawowym powinni też przemyśleć przedsiębiorcy, którym zależy na wysokim poziomie umiejętności pracowników. Jeśli w planach jest szkolenie średnio zaawansowane lub eksperckie, to dobrym pomysłem często okazuje się wyrównanie poziomu od podstaw, ponieważ wtedy cały zespół ma wysokie kwalifikacje i jest w stanie wydajniej współpracować.

Szkolenie szkoleniu nierówne

Podział na umiejętności podstawowe, średnio zaawansowane i zaawansowane jest czysto umowny. Firmy szkoleniowe muszą przyjmować jakieś kryteria podziału na potrzeby szkoleń otwartych. Większe możliwości dają szkolenia zamknięte, których program można w nieco większym stopniu dostosować do potrzeb uczestników. Przed wyborem konkretnego kursu warto więc dokładnie wczytać się w program, żeby wybrać taki poziom, który odpowiada realnym potrzebom organizacji jako całości oraz poszczególnych pracowników.

Mariusz Strzepek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe