Nowe, tymczasowe opłaty za odbiór odpadów

  • 13.04.2019, 00:08 (aktualizacja 13.04.2019, 07:51)
  • Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
Nowe, tymczasowe opłaty za odbiór odpadów
Radni Rady Miejskiej ustalili nowe stawki opłat za odpady komunalne. Od 1 maja zapłacimy 19,50 zł (zbieranie w sposób selektywny) lub 36 zł (zbieranie w sposób nieselektywny) za osobę/miesiąc. Urząd Miasta, ani spółka nie mogą zarabiać na odbiorze śmieci.

To rozwiązanie tymczasowe. Od października 2019 roku odbiorem i transportem odpadów komunalnych ma zająć się tomaszowski Zakład Gospodarki Wodno – Kanalizacyjnej i niewykluczone, że wtedy uda się uzyskać niższą cenę.
Na obniżki opłat za odpady komunalne możemy liczyć po wybudowaniu w Tomaszowie Mazowieckim Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Miasto stara się o środki zewnętrzne na tę inwestycję.
Zgodnie z przepisami system gospodarowania odpadami komunalnymi powinien się samofinansować. Miasto nie może do niego dopłacać.

Dlaczego zapłacimy więcej?

Opłaty za odbiór odpadów rosną w całym kraju ze względu na m.in. wysokie koszty transportu i tzw. opłaty środowiskowej. Podwyżki nie udało się uniknąć w Tomaszowie Mazowieckim. Do nowego przetargu przystąpił tylko jeden podmiot – ENERIS Surowce SA. Firma za odbiór odpadów przez 20 miesięcy zaproponowała cenę ponad 22 mln zł, co wiązałoby się ze zwiększeniem opłaty za odpady segregowane z 9 do 22 zł miesięcznie od osoby. Dlatego prezydent Marcin Witko zaproponował radnym, by odbiorem odpadów zajął się Zakład Gospodarki Wodno – Kanalizacyjnej.

Przygotowanie spółki do tego zadania potrwa kilka miesięcy. W związku z tym w ramach trybu negocjacji bez ogłoszenia zaproszono do rozmów jedenaście podmiotów z branży gospodarki odpadami, trzy podjęły pojęły rozmowy, ale tylko jedna - ENERIS Surowce SA - złożyła ofertę. Firma początkowo zaproponowała jeszcze wyższe stawki niż przy pierwszym przetargu. Pracownicy Urzędu Miasta przystąpili więc do negocjacji w trybie z wolnej ręki. Dzięki temu uzyskano niższe stawki. Co więcej, umowa przewiduje przekazanie do zasobów miasta wszystkich pojemników, co w przyszłości pozwoli obniżyć koszty.

Od 1 maja 2019 roku stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny wyniesie 19,50 zł/osobę/miesiąc. Natomiast za odpady zbierane i odbierane w sposób nieselektywny - 36 zł/osobę/miesiąc.
Ulgi dla rodzin wielodzietnych

W Tomaszowie Mazowieckim funkcjonują ulgi dla rodzin wielodzietnych w wysokości 50 proc. opłaty od każdej osoby. Zwolnienie nie jest obligatoryjne. Ulga przysługuje rodzinie wielodzietnej posiadającej 3 dzieci i więcej do czasu uzyskania przez dzieci pełnoletności lub do 25 roku życia w przypadku kontynuowania przez nie nauki.

Nie trzeba składać nowych deklaracji

Zmiana stawek opłat nie oznacza konieczności składania nowych deklaracji. Właściciele nieruchomości otrzymają stosowne zawiadomienia o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która będzie obowiązywała od 1 maja 2019 r. Terminy regulowania opłat nie ulegną zmianie. Segregacja również pozostaje bez zmian: papier, szkło, metale tworzywa sztuczne oraz odpady ulegające biodegradacji (tylko w zabudowanie jednorodzinnej).

Szansa na niższe stawki

Opłaty za odbiór odpadów komunalnych rosną w całym kraju. W niektórych miastach za odbiór segregowanych śmieci należy zapłacić nawet 27 zł za osobę/miesiąc. Zdarza się, że samorządom udaje się nie wprowadzać horrendalnych podwyżek, dzięki temu, że na ich terenie funkcjonuje zakład gospodarowania odpadami.

O powstanie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Tomaszowie Mazowieckim stara się prezydent Marcin Witko. - Samo odbieranie odpadów, o ile prowadzone jest zgodnie z prawem, nie jest opłacalne. Dochodowe jest natomiast ich przetwarzanie – tłumaczył prezydent miasta podczas jednej z sesji Rady Miejskiej. - Najbliższa instalacja zlokalizowana jest 40 kilometrów od naszego miasta, a więc blisko 100 kilometrów w obie strony. To podnosi koszty. W ubiegłej kadencji wystąpiliśmy do Zarządu Województwa Łódzkiego z wnioskiem o wprowadzenie zmian w wojewódzkim planie gospodarowania odpadami. Przez rok nie doczekaliśmy się odpowiedzi. W międzyczasie zmieniła się ustawa i złożyliśmy ponownie wniosek. Teraz jesteśmy na dobrej drodze, by RIPOK powstał w naszym mieście – podkreślił.

Kiedy ZGWK odbierze odpady komunalne?

Przypomnijmy, że w marcu prezydent Marcin Witko zaproponował radnym Rady Miejskiej rozwiązanie, które w przyszłości może znacznie przyczynić się do zahamowania wzrostu opłat. Odbiorem odpadów ma zajęć się Zakład Gospodarki Wodno - Kanalizacyjnej Sp. z o.o. W trakcie sesji nadzwyczajnej, która odbyła się 21 marca, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, dzięki której spółka będzie mogła realizować nowe zadanie polegające m.in. na zbieraniu i transporcie odpadów, a w przyszłości po wybudowaniu Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych również ich zagospodarowaniu i unieszkodliwieniu. Przygotowanie spółki do pierwszego etapu tego zadania potrwa do końca września.

Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

cyrk
cyrk 15.04.2019, 08:27
Żenada to mało powiedziane podwyżka o ponad 100% przy 4 osobowej rodziny to naprawdę duży koszt. Ludzie zaraz zaczną kombinować i będzie syf na obrzeżach miasta w lasach.
W tym momencie za wodę płacę 70 zł/mc za prąd 110zł/mc, więc w głowie się nie mieści żeby za wywóz śmieci dwa razy w miesiącu stawki były aż tak wysokie. WSTYD!!!
Qń
13.04.2019, 12:41
40 w obie strony daje 80km ,co nie jest bliskie 100km , ale jak z tego wynika to co piąty wywóz jest za free
question
question 14.04.2019, 12:38
Z wypowiedzi Ja wynika, że nie jeżdżą około 100 km, ale w jedną stronę - więc razem około 200 km nie 80 km.
question
question 13.04.2019, 12:15
"W niektórych miastach za odbiór segregowanych śmieci należy zapłacić nawet 27 zł za osobę/miesiąc." - ale są też miasta, np. Łódź, gdzie nowa cena to 13 zł i 22 zł za nie segregowane. Można? Można!
M
M 13.04.2019, 17:54
To nie jest prawda
Ja
Ja 13.04.2019, 16:14
W tych miastach maja własne składowiska i nie jeżdżą do nich ok 100 km - a i tak nie uniknęli podwyżek - w Łodzi z 7 do 13 zł. Także manipulować trzeba umieć i nie liczyć na to, ze ludzie to debile.
question
question 13.04.2019, 21:47
Trochę przesadziłeś z tą odległością do składowisk. Otóż po zapoznaniu się z dokumentem pt. "Plan gospodarki odpadami dla województwa łódzkiego na lata 2016-2022 z uwzględnieniem lat 2023-2028" możemy zauważyć, gdzie znajduje się najbliższy RIPOK. Polecam stronę 240.
Daga
Daga 13.04.2019, 10:18
W sklepach drożyzna wywóz śmieci drogi woda droga prąd drogi gaz drogi leki drogie zarabiam najniższą krajową i jak tu żyć dalej
Ale MZK-ą
Ale MZK-ą 14.04.2019, 10:58
doopę wozisz darmo.
fan PO
fan PO 13.04.2019, 12:05
Nie narzekaj, trzeba na 500 plusaków kasę gromadzić. A 13-tkę powinni emeryci oddać Rządowi aby nauczycielom na podwyżki wystarczyło.
Kuba
Kuba 14.04.2019, 12:12
Szkoda Ci że ktoś odcina co miesiąc kupony? Weż i Ty udział w programie 500+ i nie narzekaj!
B.Komorowski "Wyjechac, wziac kredyt" By oplacic wywoz smieci?
B.Komorowski "Wyjechac, wziac kredyt" By oplacic wywoz smieci? 13.04.2019, 08:53
Dobrze, ze Miasto dziala w kierunku przejecia tych uslug, a nie pozostawia sprawy tzw. wolnemu rynkowi, ktory w naszej tomaszowskiej rzeczywsitosci sprowadza sie do dyktatu jednej firmy.

O zmowie cenowej mowilo, faktycznym podziale Polski pomiedzy kilka firm ktore wczesniej umowione nie wchodza sobie w parade, mowi sie juz od dawna.

Dobrze, ze samorzad reaguje, a nie pozostawia biednych mieszkancow samym sobie, jak w wielu malych splecznosciach, rzadzinych przez bezwladnych liberalow.

Pozostałe