Nie chcą zabrać... trzeba spalić

  • 27.04.2019, 12:18 (aktualizacja 27.04.2019, 13:03)
  • Mariusz Strzepek
Nie chcą zabrać... trzeba spalić
Na szczęście jest wiosna i smog wiszący w tomaszowskim powietrzu nieco zelżał. Za to przez całą zimę słuchaliśmy o tym, że źle wyedukowani, niesforni i źli mieszkańcy wrzucają co popadnie do przydomowych palenisk, przez co trują nas na potęgę. Najczęściej o problemie dyskutują rezydenci blokowisk, na których śmietniki wyglądają niczym wojenne pobojowiska a segracja odpadów ma charakter jedynie symboliczny i teoretyczny. Dochodzi do tego problem śmieci wywożonych do lasu. Dziwicie się, że jest źle? Cóż, każdy ma prawo do zdziwienia. Ale popatrzcie jak wygląda system...

Od razu napiszę, że nie mieszkam w blokowisku ale jeszcze do niedawna je przez wiela lat zamieszkiwałem. Teraz mieszkam w niedużym domu, ściśle ptrzestrzegam zasad zesegracji i to nie tylko ze względu na niższe koszty odbioru, ale ze względu na świadomość "ekologiczną". A więc trafia wszystko do odpowiednich worków, które raz w miesiącu są wystawiane przed domu i powinny być odbierane przez firmę Eneris. 

Problem jednak w tym, że nie wszystkie rzeczy zmieszczą się do worków. Wyobraźcie sobie, że kupujecie telewizor albo inne urządzenie zapakowane w wielki kartonowy karton. Konia z rzędem temu, komu uda się takie opakowanie złożyć i umieścić w foliowym worku.

Tymczasem odbiorca odpadów wymaga, by dokładnie tak właśnie robić. Poskładane w równą kostkę i związane sznurkiem, dla łatwiejszego transportu, kartony, pozostawiane są pod bramą. Widzi ktoś tu sens? Ja go kompletnie nie dostrzegam

Jakoś z ekologią niewiele te działania mają wspólnego, gdy wymaga się od nas, byśmy używali kolejnego foliowego opakowania, podlegającemu rozkładowi przez setki lat. Po co? Przecież i tak cała ta makulatrura w procesie przetwarzania musi zostać wypakowana. 

Dziwicie się ludziom, że pozostawione przez eneris pod bramą kartony wrzucą do pieca centralnego ogrzewania? Ja właśnie przestałem się dziwić. By ć może, gdy zadanie to przejmie miasto doczekamy się pozytywnych zmian i w tym zakresie

 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Qwerty
Qwerty 29.04.2019, 15:54
Telewizory to elektrośmieci i należy je oddać do odpowiedniego punktu
romek
romek 27.04.2019, 22:04
Nie wiem co to za problem pociąć taki karton na kawałki i do wora?
Jest inny problem z odpadami i nie widziałem, żeby to było gdzieś wyjaśnione. Co zrobić jeśli odpady nie mieszczą się do kosza, bo nieraz tak się zdarza? W jaki sposób je zostawić obok kosza, żeby zostały zabrane? Mnie się nieraz zdarza, że się nie mieszczą - nas jest 5 osób. Ale mam dwie sąsiadki, które są same i mają takie same kosze jak ja (chociaż płacą 1/5 tego co ja) i pozwalają mi do nich wrzucać, bo same wypełniają je góra w połowie. Powie mi ktoś, czy gdybym takie śmieci w jakimś worku zostawił obok kosza to je zabiorą?
Odpady
Odpady 28.04.2019, 12:39
pozostawione obok kosza nie zostaną zabrane.
Kiedyś nawet odpady biodegradowalne w worku i wystawione poprzedniego dnia wieczorem, nie zostały zabrane, Kierownik tej firmy odpowiedział mi, że "jego pracownicy zabierają wszystko co zostało wystawione". A to gó..no prawda. Pomogła mi dopiero interwencja w Urzędzie Miasta i odpady zabrano następnego dnia.
bdk
bdk 27.04.2019, 22:51
W sumie płacimy od osoby a nie od ilości wyprodukowanych śmieci, także teoretycznie powinni zabrać. W praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Raz miałem dwa worki wiecej i pytałem pana czy mi to zabiorą, a usłyszałem że jeżeli sam sobie wrzucę. Tak więc goniłem śmieciarkę z tymi workami bo panowie odjezdzali i nie poczekali nawet 2 sekund. Także trzeba liczyć na życzliwość tych panów.
Jaką życzliwość?
Jaką życzliwość? 28.04.2019, 12:43
To jest ich psim obowiązkiem, nie obrażając psów, aby to co jest wystawione zabrać obojętnie czy to są 2 worki czy 20..
Za to pobierają pensje, które idą z naszej kieszeni, więc łaski nam nie robią.
Złomiarz
Złomiarz 27.04.2019, 23:30
Słyszałem na rynku, że zawsze zabierają, nawet stare wiadro ze smołą oraz worki z gruzem. Trzeba tylko wśród tych worków zostawić czteropak .... Tylko tak, aby był zauważony we właściwym momencie. Bo inaczej nie zabiorą.
Abdullah
Abdullah 27.04.2019, 15:55
Aby przez miesiąc trzymać wypakowane makulaturą, szkłem, plastikiem i czymś tam jeszcze wory trzeba wybudować kolejną komórkę/składzik/box na podwórku. A jak ktoś ma małe podwórko??? W Hadżi Country wszystko wrzucają na dach budynku. I jest gitara.

Pozostałe