„Ortograficzna corrida”

  • 22.05.2019, 09:14 (aktualizacja 24.05.2019, 16:58)
  • szkola_podstawowa nr 10
„Ortograficzna corrida”
Nieco później niż zwykle, bo dopiero 21 maja, odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny. Po raz piętnasty walczono o tytuł  „MISTRZA ORTOGRAFII”. Uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej mieli okazję spróbować swych sił w tej trudnej i zawiłej dziedzinie. Wydaje się, że nauka ortografii to nie lada wyzwanie przypominające  tytułową „corridę”.  Obecny rocznik klas trzecich, niemal we wszystkich szkołach jest mniej liczny w porównaniu  z ubiegłymi latami.  Mimo to, chęć udziału w konkursie zgłosiło jedenaście szkół  reprezentowanych przez dwudziestu uczniów.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego i Starosta Powiatu Tomaszowskiego. Wydawać by się mogło, że mniejsza liczba uczestników to mniejsza konkurencja. Jednak, jak twierdzą sami uczniowie, dołożyli wszelkich starań, aby wypaść jak najlepiej.

Dzieci, które czytały książkę Lucyny Krzemieńskiej, z pewnością znały krasnala Hałabałę, który był bohaterem  tegorocznego dyktanda. W  ramach relaksu po wysiłku umysłowym, uczestnicy konkursu wzięli udział w zajęciach  przyrodniczych pod tytułem „Hałabała – las i jego mieszkańcy”, które przeprowadzone zostały w tomaszowskim  muzeum.  

Obecność krasnala w dyktandzie i w zajęciach  to nie przypadek, ale zamierzone działanie organizatorów. Podsumowanie konkursu, kolejny już raz, odbyło się właśnie  w Muzeum  im.  A. hr. Ostrowskiego.

Czy wyrazy typu: rozłożysta wierzba, napój z pokrzyw, zupa jarzębinowa, żywica, żurawina, czy też liczebnik sześćset pięćdziesiąt,  stanowiły trudność dla piszących? 

Dla niektórych – tak.  Ale przecież w konkursach wygrywają najlepsi. Tym razem okazali się nimi: Tymon Ćwiertnia (Szkoła Podstawowa nr 1) – miejsce I i tytuł „MISTRZA ORTOGRAFII”, Wiktoria Rybińska (Szkoła Podstawowa w Ujeździe) – miejsce II oraz  Jakub Izdebski (Szkoła Podstawowa nr 6)  - miejsce III.

Komisja konkursowa przyznała  też cztery wyróżnienia następującym uczestnikom:  Julii Paluch i Annie Stefańskiej (obie są uczennicami  Szkoły Podstawowej nr 1), Stefanowi Adamusowi (Szkoła Podstawowa nr 14) oraz Hubertowi Smyczkowi (Szkoła Podstawowa w Ujeździe).

 

szkola_podstawowa nr 10
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe