ZUS radzi aby wniosku o emeryturę nie składać w czerwcu, korzystniej poczekać do lipca

  • 06.06.2019, 18:09
  • Joanna Sztymelska
ZUS radzi aby wniosku o emeryturę nie składać w czerwcu, korzystniej poczekać…
loadingŁaduję odtwarzacz...
Zgodnie z tym, co radzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wszyscy ci, którzy planują niebawem przejść na emeryturę, powinni się dobrze zastanowić, czy lepiej złożyć wniosek już w czerwcu, czy może dopiero w lipcu. ZUS radzi, aby wybrać tę drugą możliwość.

- Każdy składający wniosek o emeryturę w lipcu może liczyć na to, że otrzyma świadczenie wyższe, niż miałoby to miejsce w przypadku emerytury, o którą zawnioskowałby w czerwcu. Stanie się tak ze względu na tak zwany  schemat waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie w ZUS – tłumaczy Monika Kiełczyńska - Regionalny Rzecznik Prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Województwa Łódzkiego. 

Czerwiec jest miesiącem, kiedy dokonywana jest roczna waloryzacja składek, zgromadzonych na koncie ubezpieczonego. Dodatkowo, w pozostałe miesiące przeprowadzana jest tak zwana rewaloryzacja kwartalna. Łatwo więc zauważyć, że tych, którzy złożą wnioski o emeryturę w czerwcu obejmie tylko jedna, roczna waloryzacja, natomiast ci, którzy zrobią to w lipcu będą mogli liczyć na podwójną podwyżkę: tę roczną i tę kwartalną. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku wniosków złożonych w lipcu, ubezpieczonym przepadnie jedno miesięczne świadczenie, mianowicie to czerwcowe.

Kiedy zatem składać wniosek o emeryturę? W podjęciu tej decyzji może również pomóc doradca emerytalny ZUS, który wyliczy wysokość świadczenia w obu przypadkach. 
 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe